partner serwisu
Rootowanie Androida - co to jest i jak to zrobić? Poradnik krok po kroku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
19 stycznia 2015, 13:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adb, android, bootloader, fastboot, kopia bezpieczeństwa, nexus, odblokowywania bootloadera, przywracanie kopii bezpieczeństwa, root, rootowanie, rootowanie androida, rootowanie nexusa, tworzenie kopii bezpieczeństwa

Odblokowanie bootloadera i rootowanie

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest odblokowanie bootloadera. Tak jak pisaliśmy wcześniej czynność ta przywróci urządzenie do ustawień fabrycznych i wykasuje wszystkie zapisane na nim aplikacje oraz dane. My już mamy je zabezpieczone, więc nie musimy się tym martwić.

Żeby odblokować bootloader musimy kliknąć przyciski Unlock w głównym oknie Nexus Root Toolkit, oraz OK w nowootwartym oknie. W tym momencie rozpocznie się cały proces, a urządzenie zostanie zrestartowane i uruchomione w trybie bootloadera.

Po kilku chwilach na ekranie smartfona lub tabletu zostanie wyświetlony komunikat informujący o tym, że mamy zamiar odblokować urządzenie. Pojawi się również pytanie, czy na pewno chcemy to zrobić.

Za pomocą przycisków głośności wskazujemy pozycję Yes i zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem zasilania. Urządzenie zostanie ponownie zrestartowane. Jako, że zawartość pamięci została skasowana, podczas uruchomienia urządzenia będziemy zmuszeni przejść przez kreator konfiguracji systemu Android. Po jego zakończeniu znów będziemy musieli włączyć Opcje programistyczne oraz debugowanie USB. Kiedy wykonamy te czynności możemy przejść do programu Nexus Root Toolkit i kliknąć przycisk Root.

Na ekranie komputera zostanie wyświetlony komunikat informujący o przebiegu tego procesu, kliknięcie przycisku OK rozpocznie rootowanie.

Telefon zostanie zrestartowany kilkukrotnie. Należy pamiętać o tym, żeby nie wyłączać urządzenia samemu, ani nie odłączać kabla USB. Zakończenie procesu rootowania zostanie oznajmione komunikatem na komputerze.

Ostatnią rzeczą, którą przyjdzie nam zrobić, będzie zainstalowanie bibliotek aplikacji BusyBox Free, która w trakcie procesu rootowania została dodana do naszego urządzenia razem z aplikacją SuperSU.

Podczas pierwszego uruchomienia BusyBox Free wyświetlony zostanie komunikat aplikacji SuperSU z pytaniem, czy zezwolić programowi BusyBox Free na pełny dostęp do funkcji i pamięci urządzenia. Wyświetlenie tego okna jest znakiem, że proces rootowania przebiegł pomyślnie i aplikacja SuperSU działa poprawnie. Oczywiście w komunikacie, który możecie zobaczyć powyżej, należy kliknąć przycisk Przyznaj.

Kolejnym krokiem będzie przestawienie domyślnej lokalizacji instalacji bibliotek aplikacji BusyBox. Zaleca się wybranie ścieżki /system/xbin. Jeżeli polu „will be installed to” jest wprowadzona inna ścieżka, to należy ją zmienić na tę, którą przed wskazaliśmy.

Ostatnią czynnością, jaką będziemy musieli wykonać, jest kliknięcie przycisku Install.

Tak skonfigurowany smartfon lub tablet jest gotowy do instalacji programów wymagających do swojego działania dostępu do plików i funkcji systemowych. Jednak zanim zaczniecie buszowanie w Sklepie Play w poszukiwaniu nowych programów, będziecie musieli odtworzyć utworzone wcześniej kopie bezpieczeństwa. Żeby przywrócić wybraną kopię, należy wybrać odpowiednią opcję w oknie Restore, następnie wskazać zapisany na dysku twardym komputera plik. W przypadku odtwarzania SMS-ów, historii połączeń lub kontaktów, konieczne będzie także uruchomienie na smartfonie lub tablecie odpowiedniej aplikacji i odtworzenie z niej przeniesionych przez Nexus Root Toolkit danych.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.