partner serwisu
Rootowanie Androida - co to jest i jak to zrobić? Poradnik krok po kroku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
19 stycznia 2015, 13:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adb, android, bootloader, fastboot, kopia bezpieczeństwa, nexus, odblokowywania bootloadera, przywracanie kopii bezpieczeństwa, root, rootowanie, rootowanie androida, rootowanie nexusa, tworzenie kopii bezpieczeństwa

Instalacja sterowników i kopia bezpieczeństwa

Zanim uruchomimy Nexus Root Toolkit, musimy odpowiednio przygotować smartfon lub tablet. Po pierwsze, konieczne będzie włączenie ukrytej pozycji w menu Ustawienia - Opcje programistyczne. Żeby tego dokonać w ustawieniach smartfona lub tabletu należy przejść do pozycji Informacje o telefonie, a następnie kliknąć 7 razy pole Numer kompilacji. Odblokowanie Opcji programistycznych zostanie potwierdzone właściwym komunikatem.

Kolejnym krokiem jest włączenie debugowania USB w opcjach programistycznych. Znajdziemy je w menu Ustawienia.

Po przygotowaniu urządzenia możemy już uruchomić Nexus Root Toolkit na komputerze. Na pierwszym ekranie wyświetlanym po instalacji programu musimy wskazać, z jakiego smartfona lub tabletu korzystamy, a także wybrać, którą wersję Androida mamy zainstalowaną.

W tym celu w polu Select the device you have wskazujemy nazwę posiadanego Nexusa, a poniżej wybieramy numer kompilacji Robocika.

Następnym krokiem na drodze do odblokowania urządzenia i potencjału w nim drzemiącego, jest instalacja sterowników ADB. W tym celu w głównym oknie programu należy kliknąć przycisk Full Driver Instalation Guide – Automatic + Manual.

Jeśli jest to nasza pierwsza instalacja Nexus Root Toolkit, powinniśmy przejść do zakładki Step 3 i kliknąć przycisk Google Drivers.

Rozpocznie to proces automatycznej instalacji sterowników. W nowootwartym oknie należy kliknąć OK, a w kreatorze instalacji najpierw Dalej, a następnie Zakończ.

W zakładce Step 4 znajduje się przycisk Full Driver Test. Jego kliknięcie uruchomi test sprawdzający, czy wszystkie sterowniki zostały zainstalowane poprawnie i czy komunikacja z urządzeniem przebiega bez problemów. Test ten zrestartuje urządzenie i uruchomi w trybie bootloadera, po czym zrestartuje je raz jeszcze i uruchomi system Android. W czasie testu i do momentu pojawienia się na ekranie komputera komunikatu o jego powodzeniu, nie należy własnoręcznie wyłączać urządzenia ani odłączać kabla USB.

Ostatni krok, który należy wykonać przed rootowaniem, to wykonanie kopii bezpieczeństwa danych. Jest to kluczowy moment całego procesu i można go pominąć tylko wtedy, kiedy nie zależy nam na zawartości pamięci urządzenia. W czasie odblokowywania bootloadera cała pamięć urządzenia, łącznie z zawartością wirtualnej karty pamięci i aplikacjami użytkownika, zostanie skasowana. Mówiąc krótko - telefon zostanie przywrócony do stanu fabrycznego. Przed rozpoczęciem tworzenia kopii bezpieczeństwa należy przełączyć urządzenie w tryb samolotowy (można odnaleźć go w panelu szybkich ustawień lub w menu Ustawienia klikając pozycję Więcej w sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe).

Konieczne będzie także skopiowanie zawartości wirtualnej karty pamięci urządzenia. W tym celu należy otworzyć Explorator Windows, następnie przejść do naszego smartfona lub tabletu i skopiować na dysk komputera wszystkie wyświetlające się foldery i pliki.

Kopie bezpieczeństwa aplikacji i ich danych możemy wykonać, klikając przycisk Backup w Nexus Root Toolkit.

Narzędzie to pozwala na utworzenie kopii programów użytkownika. Zaznaczenie dodatkowo pola System apps+data dołączy do pliku kopii bezpieczeństwa wszystkie aplikacje systemowe oraz dane, jednak jest to zalecane tylko w przypadku, kiedy kopię bezpieczeństwa przywracać będziemy na tą samą wersję Androida, z której korzystamy teraz. Nie warto tego robić, jeśli zamierzacie zainstalować na urządzeniu nowszy (bądź starszy) system.

Po kliknięciu przycisku Create Android Backup File otwarte zostanie okno informujące o tym, jak będzie przebiegało tworzenie kopii bezpieczeństwa. Jeśli tryb samolotowy w telefonie jest już włączony, możemy kliknąć przycisk OK.

Następnym krokiem będzie wybranie nazwy pliku kopii bezpieczeństwa oraz miejsca, w którym zostanie on zapisany. 

Kliknięcie przycisku Zapisz spowoduje restart urządzenia. Po ponownym uruchomieniu smartfona lub tabletu, na ekranie komputera wyświetli się nowe okno, informujące iż należy odblokować urządzenie i uruchomić proces tworzenia kopii zapasowej.

Po zapoznaniu się z komunikatem należy kliknąć przycisk OK i wykonać wyświetlane polecenia. Ekran mechanizmu tworzenia kopii zapasowej pozwala na zabezpieczenie jej hasłem. W tym celu wystarczy wpisać wybrany ciąg znaków w odpowiednim polu.

Jakie hasło wybrać? W jednej z poprzednich publikacji pokazywaliśmy, jak utworzyć silne hasło - zapraszamy do lektury.

Proces tworzenia kopii bezpieczeństwa rozpoczynamy kliknięciem przycisku Utwórz kopię zapasową danych na ekranie smartfona lub tabletu.

Czas trwania tego etapu zależy od ilości i rozmiarów zainstalowanych na urządzeniu aplikacji. Po zakończeniu tworzenia backupu, na komputerze zostanie wyświetlone okno z informacjami na temat powstałego pliku kopii zapasowej.

Nexus Root Toolkit pozwala także na stworzenie oddzielnych kopii bezpieczeństwa SMSów, historii połączeń, kontaktów oraz ustawień sieci. Czynności te nie są wymagane w przypadku wykonania kopii bezpieczeństwa zawierającej systemowe aplikacje oraz dane, jednak dobrze jest zabezpieczyć się na wszelki wypadek i takie kopie utworzyć. W tym celu należy kliknąć wybraną pozycję i postępować zgodnie ze wskazówkami.

W przypadku zabezpieczania wiadomości tekstowych, po uruchomieniu procesu tworzenia kopii zapasowej SMS-ów, na smartfonie zostanie zainstalowana aplikacja SMS Backup & Restore, a na komputerze wyświetli się komunikat informujący o konieczności uruchomienia tego programu i utworzeniu w nim kopii, co też należy uczynić.

Kiedy kopia zostanie zapisana w pamięci telefonu, możemy wrócić do ekranu komputera i kliknąć OK na wyświetlonym komunikacie. Zostaniemy poproszeni o wskazanie lokalizacji kopii wiadomości tekstowych.

Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku zabezpieczania historii połączeń, z tym wyjątkiem, że do jej utworzenia na telefonie musimy wykorzystać zainstalowaną przez Nexus Root Toolkit aplikację Call Logs Backup & Restore.

W przypadku listy kontaktów należy otworzyć w smartfonie aplikację Kontakty i wybrać w jej ustawieniach opcję Importuj/eksportuj, a następnie Export na nośnik.

Dopiero po wykonaniu tej czynności powinniśmy kliknąć przycisk Backup Contacts, który uruchomi mechanizm kopiujący plik kopii z telefonu na komputer.

Kiedy wszystkie dane mamy już zabezpieczone, możemy przejść do rootowania naszego urządzenia.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.