partner serwisu

Rootowanie Androida - co to jest i jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Rootowanie Androida - co to jest i jak to zrobić? Poradnik krok po kroku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
19 stycznia 2015, 13:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adb, android, bootloader, fastboot, kopia bezpieczeństwa, nexus, odblokowywania bootloadera, przywracanie kopii bezpieczeństwa, root, rootowanie, rootowanie androida, rootowanie nexusa, tworzenie kopii bezpieczeństwa

Android w porównaniu do innych mobilnych systemów operacyjnych daje użytkownikowi ogromne możliwości konfiguracji. Zdecydowaną większość fabrycznie oferowanych aplikacji możemy zamienić na konkurencyjne rozwiązania, modyfikować możemy także wygląd systemu dzięki instalacji launcherów, zestawów ikon czy nawet całych motywów kolorystycznych. Wydaje się, że taka sytuacja sprawia, że w pełni rządzimy naszym tabletem lub smartfonem. Niestety Google oraz producenci urządzeń z Androidem blokują użytkownikowi dostęp do części plików oraz funkcji systemowych. Jest to zabezpieczenie, które ma zapobiec przypadkowym uszkodzeniom systemu operacyjnego w wyniku działalności użytkownika lub oprogramowania. Jednak to zabezpieczenie można obejść w łatwy sposób, a dzięki odblokowaniu (zrootowaniu) urządzenia użytkownik uzyskuje dostęp do jeszcze większych możliwości dostosowania smartfona lub tabletu oraz działającego na nim systemu operacyjnego. Jak zrootować Androida? W tym poradniku pokazujemy, jak w  szybki i łatwy sposób użytkownicy urządzeń z serii Nexus mogą odblokować dostęp dla praw administratora za pomocą programu Nexus Root Toolkit. 

Co to jest Root?

Root to nazwa konta administratora wykorzystywanego w systemach Linux. Administrator ma pełne prawa dostępu do plików i funkcji systemowych. Wprowadzenie takiego mechanizmu jest formą zabezpieczenia systemu operacyjnego przed niepowołanym działaniem programów lub nieuprawnionych osób. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian wpływających na działanie systemu, użytkownik proszony jest o podanie wybranego podczas jego instalacji hasła dla Root-a, co skutkuje czasowym przyznaniem mu pełnych praw, pozwalających na wprowadzenie modyfikacji.

W przypadku Androida sytuacja wygląda inaczej, ponieważ użytkownik nie ma nadanych praw do korzystania z konta Root. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to potrzebne, jednak istnieje wiele bardzo przydatnych aplikacji, które do poprawnego działania wymagają pełnego dostępu do plików i funkcji systemowych. Przykładami takich programów są chociażby pozwalający na szybkie i wygodne tworzenie kopii bezpieczeństwa Titanium Backup, rewelacyjny korektor dźwięku Viper4Android czy AirDroid, który na odblokowanych urządzenia pozwala na wykorzystanie funkcji AirMirror wyświetlającej ekran smartfona lub tabletu na monitorze komputera i udostępniającej możliwość kontrolowania urządzenia za pomocą myszy i klawiatury.

Aplikacja AirDroid z uruchomionym modułem AirMirror strumieniująca ekran Nexusa 4 (kliknij, żeby powiększyć)

Dostęp do konta Root-a pozwala także na modyfikację plików systemowych, a najlepszym przykładem jego wykorzystania jest chociażby możliwość zmiany zagęszczenia ekranu przydatna zwłaszcza w przypadku urządzeń z dużymi wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości. Dzięki prostej do wykonani modyfikacji pojedynczego pliku systemowego, możliwe jest zmuszenie smartfona lub tabletu do wyświetlania na ekranie dużo większej ilości informacji.

Szuflada aplikacji Google Now Launcher oraz Firefox. Po prawej wyświetlane w domyślnej dla Nexusa 4 rozdzielczości 320 DPI, po lewej w zmodyfikowanej wartości 220 DPI (kliknij, żeby powiększyć) 

Niestety pełne odblokowanie urządzenia ma jedną (bardzo poważną dla niektórych użytkowników) wadę - w przypadku większości smartfonów i tabletów powoduje utratę gwarancji. Jednak opisane przez nas modyfikacje można cofnąć bez pozostawianiu śladu po wprowadzanych przez użytkownika zmianach w oprogramowaniu, co pozwoli na skorzystanie z gwarancji w serwisie producenta.

Jak zrootować Nexusa?

PobierzNexus Root Toolkit

O ile sam proces odblokowywania dostępu użytkownika do wszystkich funkcji i plików systemowych Androida może wydawać się skomplikowany, to przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi jest on szybki i nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Jednym z najpopularniejszych programów pozwalających na zrootowanie smartfona lub tabletu z rodziny Nexus jest Nexus Root Toolkit. Narzędzie to zostało napisane z myślą o użytkownikach, którzy nie dysponują wiedza twórców oprogramowania dla systemu Android, jednak chcieliby skorzystać z pełni jego możliwości.

Nexus Root Toolkit 2.0.2 to aplikacja, która pozwala nie tylko na odblokowanie bootloadera i zrootowanie smartfona lub tabletu, ale dzięki niej użytkownik może także szybko i łatwo wykonać kopie bezpieczeństwa programów oraz danych, wgrać aktualizację oprogramowania czy przywrócić urządzenie do stanu. Obsługiwane przez program smartfony i tablety to:

 • Galaxy Nexus
 • Nexus S
 • Nexus S 4G
 • Nexus 7
 • Nexus 7 3G
 • Nexus 7 v2 (2013)
 • Nexus 7 v2 (2013) LTE
 • Nexus 10
 • Nexus 4
 • Nexus 5
 • Nexus 9
 • Nexus 6

Na kolejnych stronach artykułu bardzo dokładnie opiszemy proces rootowania smartfona z Androidem na przykładzie Nexusa 4.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.