partner serwisu

Radzimy jak dodać drugiego użytkownika na smartfonie z Androidem

Radzimy jak dodać drugiego użytkownika na smartfonie z Androidem
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
2 marca 2017, 12:43
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
2 konta google android, kilka kont android, kilka kont google android, kilku użytkowników na tablecie, kilku użytkowników na telefonie, konta android, konta google android, konta użytkowników android, wielu użytkowników android

Możliwość ustawienia na jednym urządzeniu kilku kont użytkowników to nie tylko domena komputerów. Nie każdy o tym wie, ale można skorzystać z takiej opcji również na smartfonie lub tablecie z Androidem. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jak ustawić dodatkowe konta na swoim sprzęcie, z tego poradnika dowiecie się, jak to zrobić. 

Do czego może przydać się dodatkowe konto w smartfonie lub tablecie? Załóżmy, że w pracy korzystacie z innego konta Google do obsługi usług powiązanych z infrastrukturą obecną w firmie. Przez to jesteście zmuszeni albo do noszenia ze sobą dwóch urządzeń mobilnych, albo do wielokrotnego, ponownego logowania się w niektórych aplikacjach. To oczywiście jest bardzo uciążliwe i dzięki ustawieniu dodatkowych kont użytkowników w Androidzie można to znacznie uprościć. Ale nie tylko, dodatkowe konta w Androidzie mogą przydać się również w przypadku, kiedy raz na jakiś czas z urządzenia korzysta dziecko lub znajomy. Zapobiegamy wtedy możliwości podejrzenia naszych danych przez osobę, która aktualnie dysponuje naszym telefonem lub tabletem, a także możemy ustawić dla każdego z takich użytkowników dodatkowe uprawnienia. Tego typu rozwiązanie może nas uchronić np. przed utraceniem danych z aplikacji, z których aktualnie korzystamy.

Czego potrzebujesz, aby dodać kolejne konto użytkownika w Androidzie? 

Przed przygotowaniem się do dodania nowego konta użytkownika w systemie Android, warto dowiedzieć się, czy nasze urządzenie jest w stanie tę możliwość obsłużyć. Funkcja jest dostępna we wszystkich tabletach z Androidem w wersji 4.2 i wyższej, a także telefonach (od Androida 5.0 Lollipop i nowszych). Warto dodać, że skonfigurowanie nowego konta jest absolutnie proste i bezpieczne dla Waszego urządzenia. Aby dodać nowego użytkownika w systemie Android, należy przenieść się do ekranu Ustawienia, a stamtąd do sekcji Urządzenie. Najprawdopodobniej na samym końcu (jest to zależne głównie od nakładki systemowej producenta sprzętu) znajdziemy przycisk Użytkownicy, w którym znajdziemy ustawienia dotyczące konfiguracji kont. 

Dodawanie nowego konta użytkownika

Dodawanie nowego konta użytkownika jest bardzo proste. Dla każdego skonfigurowanego konta można ustalić również, czy mogą one korzystać z usług telefonicznych oraz SMS-ów.

Po wybraniu ustawień kont użytkowników powinniśmy znaleźć informacje o domyślnym koncie (właściciela), predefiniowane konto gościa, a także możliwość dodania nowego użytkownika. Najbardziej interesuje nas oczywiście ostatnia opcja, dlatego wybieramy ją i zatwierdzamy ostrzeżenie o możliwości aktualizowania naszych aplikacji przez innych użytkowników. Warto mieć to na uwadze - jeżeli inne konto korzysta z takich samych programów i wykona uaktualnienie, wersja aplikacji na naszym koncie również zostanie zmieniona. Nie oznacza to jednak, że nasze dane zostaną usunięte, lub będą możliwe do odczytania przez współużytkownika urządzenia. Nowo utworzone przez nas konto może również korzystać z naszej karty SIM do wykonywania połączeń oraz odbierania i wysyłania SMS-ów. Jeżeli jednak sobie tego nie życzymy, możemy tę możliwość zablokować. 

Nowy użytkownik został dodany. Co należy zrobić dalej?

Utworzenie nowego użytkownika w systemie Android nie jest ostatecznym krokiem w tym procesie. Po wykonaniu tej operacji, konto należy również skonfigurować, co jest operacją wyglądającą dokładnie tak samo, jak pierwsze uruchomienie urządzenia w ogóle. Współużytkownik telefonu będzie musiał wybrać język interfejsu systemu, połączyć się z siecią WiFi, a także (jeżeli sobie tego życzy), zintegrować z oprogramowaniem konto Google tak, żeby móc instalować na urządzeniu aplikacje, czy nawet dodać do niego osobne dane karty kredytowej. Warto zaznaczyć raz jeszcze, że dane wprowadzone przez innego użytkownika telefonu nie będą mieć żadnego wpływu na informacje zgromadzone w pozostałych kontach. Możemy być zatem spokojni o dostęp do naszej karty kredytowej, Facebooka, Instagramu i tym podobnych usług. 

Dodawanie konta Google

Aby użytkownik mógł w pełni wykorzystać możliwości Androida, powinien dodać swoje konto Google.

Warto jednak upewnić się, że w naszym urządzeniu znajduje się odpowiednia ilość miejsca do obsłużenia kilku użytkowników. Osobne dane aplikacji, dokumenty, zdjęcia, filmy mogą zajmować sporo przestrzeni w pamięci w tablecie lub smartfonie. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, czy nasz sprzęt zdoła zapewnić komfortową pracę w konfiguracji uwzględniającej współistnienie kilku kont, doposażmy się (o ile to możliwe) w dodatkowy nośnik w formie karty pamięci. 

Do czego służy konto gościa w systemie Android?

Zapewne wielu z Was przy okazji konfigurowania nowego użytkownika telefonu zwróciło uwagę na konto gościa. Z punktu widzenia typowego posiadacza smartfona, może być to funkcja na pozór bezużyteczna, jednak jest kilka zastosowań, w których sprawdzi się ona świetnie. Załóżmy, że nasz znajomy zwraca się do nas z prośbą o pomoc - zgubił swój telefon i na gwałt potrzebuje zamiennika, przynajmniej na jeden dzień. Akurat okazuje się, że tego dnia możemy się obejść bez naszego urządzenia i decydujemy się na przekazanie znajomemu smartfona. Czy to oznacza, że musimy wykonać tzw. hard reset? Dzięki kontu gościa nie będziemy zmuszeni tego robić. 

Konto gościa

Użytkownik konta gościa ma dostęp do domyślnych ustawień systemu Android. Może jednak dodawać nowe aplikacje, jeżeli ma skonfigurowane konto Google. Niemniej, wszystkie efekty pracy po zakończeniu sesji są bezpowrotnie usuwane. 

Konto gościa to predefiniowany obszar w systemie Android, dzięki któremu osoba, której powierzyliśmy nasze urządzenie korzysta z pierwotnych ustawień systemu, bez dostępu do naszych danych. Dodatkowo, usunięcie informacji zapisanych na takim koncie jest bardzo łatwe - w każdej chwili możemy zwyczajnie zamknąć jego sesję, co poskutkuje wymazaniem wszelkich zmian dokonanych w trakcie używania sprzętu przez gościa. Warto mieć to na uwadze - osoba korzystająca z urządzenia w ten sposób powinna uważać, aby omyłkowo nie zakończyć swojej sesji. Konto gościa nie ma dostępu do zainstalowanych w telefonie aplikacji, globalnych ustawień oraz prywatnych danych innych użytkowników. Nie oznacza to jednak, że nie może instalować aplikacji - po skonfigurowaniu konta Google w ustawieniach, możliwe jest swobodne korzystanie ze sklepu Google Play. Podobnie, jak w przypadku innych użytkowników w telefonie, właściciel urządzenia może ustalić, czy gość będzie mógł wykonywać połączenia telefoniczne oraz korzystać z usług SMS. 

O tym musisz bezwzględnie pamiętać, jeżeli konfigurujesz dodatkowe konta w systemie Android!

Przenoszenie się między kontami w systemie Android jest bardzo proste. Można to robić albo z poziomu ekranu powiadomień (przeważnie w prawym górnym rogu znajduje się ikona "ludzika", która odpowiada za konta), albo w menu Ustawień telefonu. Warto wiedzieć, że jeżeli nie ustawiliśmy na danym koncie żadnej metody zabezpieczeń - hasła, wzoru, kodu PIN lub odcisku palca, zalogowanie się odbędzie się bez sprawdzenia tożsamości użytkownika. Dlatego też, zanim skonfigurujemy dodatkowe osoby na naszym sprzęcie, warto zabezpieczyć przede wszystkim konto właściciela. Bez tego, każdy, kto dysponuje naszym telefonem, będzie mieć dostęp do naszych danych.  

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.