partner serwisu

Przeniesienie systemu z HDD na SSD, czyli jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie

Przeniesienie systemu z HDD na SSD, czyli jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
17 września 2014, 16:14
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
backup, bezpieczeństwo, easeus todo backup free, hd tune, hdd, microsoft, obraz dysku, ochrona danych, przenoszenie danych, ssd, windows

Włączasz komputer i doskonale zdajesz sobie sprawę że spokojnie zdążysz zrobić kawę zanim na ekranie wyświetlony zostanie ekran logowania? Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, to istnieje prosty (choć wymagający pewnych inwestycji) sposób na przyspieszenie każdego komputera, w którym standardowym urządzeniem przechowującym wszystkie dane jest dysk twardy. Wystarczy zastąpić wysłużonego "twardziela" nowym, znacznie szybszym nośnikiem SSD. W artykule nie będziemy jednak zajmować się kwestiami sprzętowymi (ale udzielimy paru cennych wskazówek). Głównym tematem jest odpowiedź na zasadnicze pytanie: jak bezpiecznie przenieść dane (w tym system operacyjny, np. Windows) z HDD na SSD?

Jak przyspieszyć działanie kilkuletniego komputera bez kupowania nowego komputera? Odpowiedzi na to pytanie poszukują tysiące użytkowników z całego świata. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest - niestety - narzekanie. Część bardziej zdyscyplinowanych użytkowników próbuje uzyskać ulepszenie sprawności działania systemu operacyjnego i aplikacji poprzez okresowe przeprowadzanie działań konserwacyjnych i optymalizacyjnych. To słuszne podejście, ale największy zysk z działań optymalizacyjnych można odczuć w sytuacji, gdy są one przeprowadzane na komputerze, na którym nie było od dawna nic optymalizowane. Nic dziwnego, posprzątanie zaniedbanego komputera przyniesie znaczący efekt, ale próby dalszej optymalizacji sprawnego systemu nie spowoduje już obserwowalnego skoku wydajności. Owszem, można cyzelować ustawienia systemu, a zagadnieniami optymalizacji będziemy się na łamach naszego serwisu zajmować jeszcze wielokrotnie. Jednak tym razem proponujemy rozwiązanie mało subtelne, a diablo skuteczne - zastąpienie klasycznego, mechanicznego dysku twardego nośnikiem SSD.

Nie będziemy tutaj dywagować na temat poszczególnych modeli SSD i wskazywać wyższość konkretnego egzemplarza nad innym. Koledzy z redakcji PCLab.pl wykonali kawał dobrej roboty poszukując odpowiedzi na pytanie "który nośnik SSD wybrać?", zatem, tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup odpowiedniego nośnika półprzewodnikowego polecamy lekturę testu najnowszej generacji tych urządzeń.

My kierujemy nasz materiał, do tych, którzy już wiedzą jakim SSD chcieliby dysponować, a być może nawet już go posiadają i stoją teraz przed znacznie poważniejszym problemem. Jak, możliwie szybko i bezpiecznie, przenieść znajdujące się na "starym" dysku twardym (HDD) dane na nowy nośnik? Zakładamy, że celem jest transfer kompletnego zestawu danych, łącznie ze wszystkimi ustawieniami użytkownika, konfiguracją systemu, zainstalowanymi aplikacjami, przechowywanymi dokumentami i innymi plikami prywatnymi poszczególnych użytkowników komputera.

Z czego korzystaliśmy

Przygotowując nasze poradniki nie teoretyzujemy. Opisywane rozwiązania sami najpierw testujemy, wdrażamy, sprawdzamy skuteczność itp. To wymaga konkretnej konfiguracji testowej. W naszym przypadku używaliśmy następującego sprzętu:

Laptop Acer Aspire Ethos 8951G, wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2820QM (Sandy Bridge, seria D2, oryginalna częstotliwość taktowania – 2,3 GHz, maksymalna – 3,4 GHz, 8 MB L3), 8 GB pamięci, dwa dyski twarde (oba miały 500 GB, interfejs SATA-II i prędkość 5400 obr./min), ekran LED LCD o przekątnej 18,4 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i dwa układy graficzne: Intel HD Graphics 3000 i Nvidia GeForce GT555M z 2 GB własnej pamięci. System operacyjny to polskojęzyczny, 64-bitowy Windows 7 Ultimate z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami. Jak łatwo zauważyć, nasz "laboratoryjny" laptop dysponował dwoma dyskami twardymi. System operacyjny oraz aplikacje przechowywane były na jednym z nich, podczas gdy drugi pełni rolę typowego nośnika danych. Oczywiście chcąc uzyskać wzrost wydajności w działaniu systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim aplikacji, należy szybkim SSD zastąpić ten dysk twardy, na którym właśnie zainstalowany jest system operacyjny.

 

Czym zastępowaliśmy "stary" dysk w testowym laptopie? Użyliśmy półprzewodnikowego nośnika firmy Micron, modelu Crucial M500 o nominalnej pojemności 480 GB. Zainteresowanych dokładnymi szczegółami dotyczącymi tego sprzętu ponownie odsyłamy do "sprzętowców" z PCLab.pl. Szczegóły dotyczące sprzętu nie były dla nas o tyle ważne, że każdy nowoczesny SSD jest szybszy od najszybszego konsumenckiego dysku twardego. Zatem bez względu na to, z jakiego nośnika skorzysta Czytelnik, zysk wydajności po poprawnie przeprowadzonej migracji danych z pewnością będzie odczuwalny. W artykule skupiliśmy się natomiast właśnie na tym, by proces migracji przebiegł poprawnie i bez najmniejszej szkody dla danych.

Co będzie potrzebne?

Oprócz komputera ze "starym" dyskiem twardym i nowego SSD będziemy jeszcze potrzebować:

  • przejściówki USB > SATA w celu podłączenia nowego dysku przed demontażem starszego,
  • odpowiedniego oprogramowania.  

EaseUS BackupRolę przejściówki może pełnić również zewnętrzna obudowa USB do dysków 2,5"; w tym przypadku obudowę można wykorzystać później i zamontować w niej wyjęty "stary" dysk HDD, który może pełnić rolę dodatkowego, zewnętrznego nośnika danych. Koszt takiej przejściówki czy obudowy to kilkadziesiąt złotych. Najtańsze modele można nabyć już za ok. 30 zł, ale należy pamiętać, by wybrać urządzenie zgodne z najszybszym dostępnym zewnętrznym interfejsem komputera. Nasz laboratoryjny laptop wyposażony był w złącze USB 3.0, zatem postaraliśmy się o przejściówkę SATA > USB 3.0. Jeżeli chodzi o aplikację do klonowania, to w naszym przypadku użyliśmy programu EaseUS Todo Backup Free, jest to narzędzie bezpłatne (pod warunkiem użycia go do zastosowań niekomercyjnych), ale na rynku znaleźć można wiele innych aplikacji umożliwiających klonowanie zawartości dysków twardych. 

Przygotowania

Zanim przejdziemy do właściwej operacji klonowania zawartości dysku HDD na nowy nośnik SSD należy zacząć od próby uporządkowania danych na klonowanym dysku, co i tak będzie trwało znacznie krócej niż reinstalacja systemu na nowym nośniku i ręczne odtwarzanie całego środowiska pracy. Sprzątanie ma sens o tyle, że SSD są znacznie droższe od dysków HDD i najprawdopodobniej kupiony SSD będzie miał mniejszą pojemność od starszego HDD. Nawet w sytuacji gdy dysponujemy urządzeniami o porównywalnej pojemności, bądź ilość danych na dysku źródłowym w łącznej objętości nie przekracza pojemności nowego nośnika, to warto "posprzątać" przed migracją, gdyż dzięki temu ilość przenoszonych danych będzie mniejsza i sam proces migracji potrwa krócej.

PobierzCCleanerZacząć można od usunięcia nieużywanych programów, plików tymczasowych, duplikatów plików i wszelkich zbędnych danych. Do tego celu można posłużyć się programem CCleaner. W tym miejscu odsyłamy do szczegółowego poradnika dotyczącego wykorzystania tej aplikacji. Kolejnym ważnym etapem działań jest wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych. Zanim jednak do tego dojdziemy, kilka słów na temat struktury danych na dysku źródłowym.

Układ partycji

Jeszcze przed klonowaniem dysku warto upewnić się, co naprawdę zawiera napęd, który zamierzamy klonować. Zwykle użytkownik widzi zazwyczaj jedną, fabrycznie założoną partycję (zakładamy, że nie wykonywał on wcześniej zmiany układu partycji na dysku) dostępną w systemie Windows najczęściej pod literką C:. Tymczasem wielu producentów komputerów - dotyczy to w szczególności laptopów - umieszcza na dysku twardym ukrytą partycję serwisową zawierającą kompletny obraz fabrycznie zainstalowanego systemu wraz ze sterownikami do sprzętu, w jaki dany model komputera jest wyposażony. Ta ukryta partycja w połączeniu z preinstalowanym (bądź dostarczanym przez producenta komputera) oprogramowaniem pozwala przywrócić system do stanu fabrycznego. Jak zatem sprawdzić, czy oprócz widocznej partycji z danymi i systemem, klonowany dysk nie zawiera jeszcze czegoś? Można do tego celu posłużyć się wbudowaną w system Windows 7 konsolą Zarządzanie dyskami.

Aby ją wywołać, należy rozwinąć menu Start, kliknąć prawym klawiszem myszki pozycję Komputer i z menu kontekstowego wybrać Zarządzaj. W systemie Windows 8.1 dostęp do wspomnianej konsoli można uzyskać klikając prawym klawiszem widoczny w dolnym, lewym rogu paska zadań przycisk ekranu startowego i wybierając z rozwiniętego w ten sposób menu pozycję Zarządzanie komputerem.

Spowoduje to wyświetlenie okna konsoli Zarządzanie komputerem. Z listy dostępnych narzędzi widocznej po lewej stronie wybieramy Zarządzanie dyskami, po krótkiej chwili potrzebnej systemowi na odczytanie struktury dysków w centralnej części okna zostanie wyświetlony układ partycji dla wszystkich podłączonych do danego komputera dysków. W naszym przypadku testowy laptop wyposażony był w dwa dyski twarde, systemowy - oznaczony jako Dysk 0 oraz dodatkowy - Dysk 1. Podłączony za pomocą adaptera USB 3.0 > SATA nośnik SSD widoczny jest pod pozycją Dysk 3. Łatwo zauważyć, że na pierwszym z dysków oprócz partycji systemowej oznaczonej literką C: znajduje się jeszcze sporo innych danych - dwie partycje założone przez producenta (partycja odzyskiwania o rozmiarze 16 GB oraz partycja OEM - z aplikacjami i sterownikami producenta - o rozmiarze 3,5 GB). Dodatkowa, również ukryta z poziomu Eksploratora Windows partycja SYSTEM to standardowy twór systemu Windows 7 (występujący również w Windows 8.x) zakładany na dysku, z którego komputer uruchamia system operacyjny. Chcąc dysponować pełną funkcjonalnością komputera po migracji z HDD na SSD należy na nowy dysk przenieść wszystkie dane, łącznie z tymi, znajdującymi się na ukrytych partycjach - taki też scenariusz założyliśmy w naszym artykule. Wybrane rozwiązanie pozwoli użytkownikowi zachować np. możliwość przywrócenia fabrycznych ustawień komputera nawet po zmianie dysku.

Kopia zapasowa

Przed jakimikolwiek działaniami związanymi z przenoszeniem dużych ilości danych, zmianą dysku, klonowaniem itp. należy obowiązkowo wykonać kopię zapasową, jeżeli nie wszystkich danych, to przynajmniej tych, które dla użytkownika mają szczególne znaczenie. Zaniedbanie tego etapu oznacza "płacz i zgrzytanie zębami" w sytuacji, gdyby proces klonowania został przerwany na skutek błędu, awarii dysku, przerwy w dopływie zasilania i wielu innych czynnikach losowych (wliczając w to przypadkowo rozlaną kawę), na które nie mamy, bądź mamy mocno ograniczony wpływ. Wykonanie kopii zapasowej nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, jedynie czasu i to naprawdę znikomego w porównaniu z tym jaki będzie niezbędny w sytuacji gdy zostaniemy zmuszeni do próby odzyskania utraconych danych przy braku kopii zapasowej. Odpowiedź na pytanie "Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?" ułatwi nasze poradnikowe zestawienie narzędzi do wykonywania kopii zapasowych.

Dopiero po wykonaniu kopii zapasowych, przynajmniej tych najważniejszych danych, można przystąpić do właściwego etapu: klonowania zawartości dysków. Zakładamy że nowy SSD jest już podłączony do złącza USB za pomocą przejściówki lub po zainstalowaniu go w zewnętrznej obudowie USB dla dysków 2,5".

2014.09.20, 22:19
Fajny poradnik, natomiast w przypadku Windowsa 7 warto jeszcze skorzystać z wbudowanego narzędzia 'Utwórz obraz systemu', utworzyć kopię np na zewnętrznym dysku a następnie przywrócić z obrazu na nowym...
2015.02.12, 21:57
Prosto i przejrzyście! Świetny poradnik!
marion tom
2015.02.13, 19:31
Wykonałem klonowanie za pomocą tego programu w wersji 8.0.
Niestety, mimo zaznaczenia opcji 'optymalizuj dla SSD' i pozostałych ustawień zgodnie z poradnikiem, po uruchomieniu systemu z dysku SSD Windows uruchomił się na koncie tymczasowym, dysk systemowy miał przydzieloną literę H (czyli taką jak w momencie klonowania). Podłączenie 'starego' dysku powodowało co prawda odnalezienie się konta, ale dane użytkownika były pobierane i zapisywane na starym dysku. Klonowanie przeprowadziłam 2 razy, za każdym razem to samo. Czyli na razie porażka. Jest na to jakieś wytłumaczenie? Jakaś rada? Aha, partycja BOOT (100 MB) także znajduje się na dysku SSD, a partycji recovery u mnie już dawno nie było (usunięta bez żalu - uważałam za zbędny balast). Marion
2015.02.18, 22:25
Podepnij obydwa dyski, później wejdź we wbudowany windowsowy manager dysku, tam łopatologicznie zmień litery partycji na nowym dysku na te ze starego, najpierw żeby zwolnic litere C, będzie trzeba ją przestawić na inną, później powinno być prosto. Zatwierdź wszystko, włóż tylko nowy dysk na którym powinna być nowa partycja C i wszystko się uruchomi.
a.silesian
2015.03.06, 19:00
adis6912 @ 2015.02.18 22:25
Podepnij obydwa dyski, później wejdź we wbudowany windowsowy manager dysku, tam łopatologicznie zmień litery partycji na nowym dysku na te ze starego, najpierw żeby zwolnic litere C, będzie trzeba ją przestawić na inną, później powinno być prosto. Zatwierdź wszystko, włóż tylko nowy dysk na którym powinna być nowa partycja C i wszystko się uruchomi.

Komputer odrzuci próbę zmiany litery dysku systemowego, a nawet jeśli by taką operację przyjął (sprawdziłem dla głupot - nie pozwala zmienić litery dysku systemowego), jest ona zupełnie zbędna. Dyski wystarczy podmienić miejscami. Komputer sam skonfiguruje nowy dysk do odpowiedniej pracy, z automatu nada partycjom prawidłowe litery i poprosi o ponowne uruchomienie. Najlepiej jest stary dysk odłączyć od komputera na czas pierwszego uruchomienia i to wszystko. Właśnie wymieniłem dysk i pomijając to, że polecany program w wersji 8.0 podaje zupełnie przypadkowy pozostały czas operacji,wszystko przebiegło bez problemów.
jaceku1
2015.03.28, 18:50
a.silesian @ 2015.03.06 19:00
adis6912 @ 2015.02.18 22:25
Podepnij obydwa dyski, później wejdź we wbudowany windowsowy manager dysku, tam łopatologicznie zmień litery partycji na nowym dysku na te ze starego, najpierw żeby zwolnic litere C, będzie trzeba ją przestawić na inną, później powinno być prosto. Zatwierdź wszystko, włóż tylko nowy dysk na którym powinna być nowa partycja C i wszystko się uruchomi.

Komputer odrzuci próbę zmiany litery dysku systemowego, a nawet jeśli by taką operację przyjął (sprawdziłem dla głupot - nie pozwala zmienić litery dysku systemowego), jest ona zupełnie zbędna. Dyski wystarczy podmienić miejscami. Komputer sam skonfiguruje nowy dysk do odpowiedniej pracy, z automatu nada partycjom prawidłowe litery i poprosi o ponowne uruchomienie. Najlepiej jest stary dysk odłączyć od komputera na czas pierwszego uruchomienia i to wszystko. Właśnie wymieniłem dysk i pomijając to, że polecany program w wersji 8.0 podaje zupełnie przypadkowy pozostały czas operacji,wszystko przebiegło bez problemów.


U mnie to nie działa za chiny. System odpala się ze starego dysku. Po odłączeniu starego dysku: nie odpala się wcale bo nie jest bootowalny. Nie wiem jak go ustawić jako bootowalny.
2015.04.01, 00:54
Witam

Mam dysk 2000GB - 3 partycje
C: 488GB System Win7 (179Gb zajęte/309GB wolne)
D: 398GB
E: 976GB

Zakupiłem właśnie dysk SSD MX100 256GB i chciałbym mieć na nim system Win7.
Jak to zrobić, bo próbowałem Acronis True Image 2014 i jakoś nie mogę tego zrobić. Czy muszę mieć tą samą pojemność partycji C (czy też dysku), aby sklonować ją na ssd?
Jeśli tak to jak zmniejszyć wielkość partycji C, bo w magazynie z widowsa nie mogę.

Pozdrawiam i liczę na pomoc ;)
Edytowane przez autora (2015.04.01, 00:56)
2015.05.04, 11:40
W moim przypadku (WIN7) przerzucałem dane z 320GB Seagate (RECOVERY – ukryta, C: 75GB, D: reszta danych) na dysk Crucial MX 200 250GB. MX200 był podłączony przez kieszeń i port eSATA (brak w laptopie USB 3.0). Klonowanie wykonywałem EaseUS. Dysk na który wykonany jest klon jest mniejszy stąd myślę pojawiają się problemy użytkowników (moje również).

1. Pojawiły się na sieci komentarze że dysk może być niewidoczny. Wtedy w konfiguracji w BIOS’ie należy włączyć tryb SATA [COMPATIBLE] i system zaczyna go widzieć. W moim przypadku stał się niewidoczny gdy wgrałem ustawienia fabryczne BIOS’u po tym jak MX 200 nie chciał botować po sklonowaniu.

2. Kolejnym problemem mogła być konwersja dysku przed formatowaniem z dysku MBR (jako Master Boot Record) na GPT. W tym przypadku rozruch z tego dysku nie nastąpi. Należy wrócić w Menadżerze dysku do MBR (prawy przycisk na polu „Dysk 1” ).

3. Kolejny temat to niesklonowanie sektor po sektorze dysku z SYSTEMEM. Jeżeli zaznaczymy opcję klonowania po sektorze dysk wystartuje. W moim przypadku (pojemność dysku docelowego mniejsza od klonowanego) wykonywałem klon po klonie każdej partycji (ukyta RECOVERY (FAT32) i C: OS (NTFS)) bez partycji danych (D: ).

4. Po zmianie kolejności botowania w BIOS’ie (1. Crucial, 2. Samsung) wystartował ale doczytywał dane systemu z dysku 2. Nie było to ok.

5. Po odłączeniu dysku Samsung Windows uruchomiony z MX200 wykrył że jest to nielegalna kopia. Z innych forum wyczytałem, że problemem jest niezgodność liczby sektorów dysków klonowanych czy też liczba sektorów na partycji (przy formatowaniu MX200 do klonowania uzyskałem wartości wymagane X+0,01MB). Przy rozruchu zatrzymywał się w przechodzeniu na pulpit na kilka minut. Dalej nie czekałem. Nie reagował, nic nie dało się zrobić.

6. Sklonowałem partycję RECOVERY i SYSTEM i odpaliłem samodzielnie system z samodzielnego MX200 ze sklonowanym niby „nielegalnym” systemem. Przeszedłem w tryb odzyskiwania systemu z RECOVERY (dla ASUS’a F9 w momencie botowania) i postawiłem system od nowa.
Po tym wszystkim niestety trzeba instalować wszystko od początku ale mam pewność że system jest w 100% działający z dysku CRUCIAL MX200. Śmiga aż miło. Nie trzeba zmieniać liter dysku żeby zadziałało gdy podłączam stary dysk w kieszeni do eSATA (bywa że nie widzi go w momencie działania systemu ale gdy jest podłączony w momencie uruchamiania komputera jest ok).
Poszło ale trochę dłuższą drogą ;-)

Innym rozwiązaniem branym pod uwagę jest wykonanie instalacji z recovery DVD z aktualnego windowsa (przy braku działającej ukrytej partycji RECOVERY) i zainstalowanie z takowego lub instalacja z oryginalnych dysków Windowsa. Do tego miejsca nie doszedłem ale brałem to pod uwagę.
Edytowane przez autora (2015.05.04, 11:50)
2015.06.07, 13:33
Hej,
Miałem ogromny problem próbując sklonować dysk za pomocą EaseUS Todo Backup Free i Acronis True Image HD.
W 1szym przypadku klonowanie zakonczylo sie startem systemu z ssd i komunikatem Windowsa,ze system jest nielegalny.
W 2gim przypadku program non-stop się zawieszał.
Juz mialem zrezygnowac i postawic system od zera. Ale ostatecznie troche pogrzebalem w necie i znalazlem fantastyczny program:
AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6
Cały proces klonowania trwał 20 minut i zakonczyl sie pelnym sukcesem!!
Moj sprzet:
- laptop msi gt 60 dominator 2PC;
- dysk hdd w jednym slocie z zainstalowanym windowsem;
- dysk ssd crucial mx100 500 GB dokupiony i zainstalowany w drugiej zatoce na dysk twardy (zgadza sie laptop ma ekstra slot na dysk)

Krok po kroku:
1. Montaz dysku ssd w wolnej zatoce.
2. W tym momencie mamy dwa dyski rownoczesnie zainstalowane w komputerze.
Caly proces odbywa sie bez wymontowywania dysku hdd, a wiec program klonujacy musi sobie poradzic ze zmianami liter dyskow i MBRem tuz po klonowaniu.
3. Wchodzimy do Biosa i sprawdzamy czy dysk zostal wykryty.
4. Uruchamiamy Windowsa i instalujemy AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6.
5. Przestrzen na dysku ssd powinna być nieprzydzielona.
6. Odpalamy AOMEI i z lewego panelu wybieramy opcje Migracja Os do HDD lub SSD.
7. Postepujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora klonowania (do sklonowania wybieramy dysk C).
8. Po zakonczeniu kreatora klikamy przycisk Zastosuj (gornym pasek programu po lewej stronie).
9. Aomei wymusi restart, nastepnie przejdzie automatycznnie do klonowania.
10. Po zakonczeniu klonowania wymusi restart.
11. Wowczas wchodzimy do BIOSA i opcjach wybieramy jako pierwszy do uruchomienia systemu dysk SSD. Zachowujemy ustawienia i restartujemy.
12. W tym momencie system uruchamia sie juz z SSD w pelni funkcjonalny :D
Ma on juz przypisana litere dysku jako C (systemowy), natomiast 'stary system' z hdd dostaje inna litere. W moim przypadku bylo to G.
13. Formatujemy dysk ze'starym systemem' (czyli dysk z inna itera niz C, na ktorym jest dubel Windowsa).
14. Wchodzimy do Panel Sterowania-> System i bezpieczeństwo ->Sprawdz Wskaznik Wydajnosci Systemu.
15. Ponownie przeprowadzamy test Wydajnosci Systemu zwracajac uwage czy wskaznik Szybkosci Transferu dysku zmienil sie po zakonczeniu procesu. Jezeli tak, to oznacza,ze Windows rozpoznal,ze jest zainstalowany na ssd.
16. Cieszymy sie sklonowanym windowsem na dysku SSD. A wzrost wydajnosci jest po prostu niesamowity :D

Mozna jeszcze sprawdzic czy jest wlaczona funkcja TRIMM wazna dla zywotnosci dyskow SSD.
Jako administrator uruchamiamy Akcesoria -> Wiersz Polecen i wpisujemy:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Jezeli otrzymamy zwrotnie 0 oznacz to,ze windows poprawnie wykryl SSD.
2015.06.11, 20:47
Potwierdzam skuteczność i szybkość działania programu AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6.

Po oczytaniu się na różnych forach o problemach i trudnościach jestem zaskoczony jak łatwo i szybko to poszło.
1. Podłączyłem dysk SSD Crucial M550 128GB za pomocą obudowy 2,5' USB-SATA.
2. Odpaliłem program. Wybrałem opcję migracji. Next, next, next...
3. Odczekałem 45 minut na skopiowanie partycji. UWAGA! Był moment kiedy kopiowanie stanęło w miejscu na ok. 15 min. Już miałem robić twardy reset gdy ruszyło.
4. Umieściłem SSD w miejscu oryginalnego twardziela. Nacisnąłem POWER i...

Opad szczęki :))
Restart systemu skrócił się z 270s do 40 (o 6,75 raza). Start programu do montażu wideo z 40s do 4. Itd. Z tej radochy, to ze 3 razy robiłem sobie restart :) Indeks wydajności z 5,9 skoczył do 7,3. Grubo!
Edytowane przez autora (2015.06.11, 20:48)
juri
2015.08.12, 18:31
Witam
Ja mam troszkę inną sytuację. Mam notebooka dyskiem SSD M.2 128 GB na którym zainstalowany jest system Windows 8.1 PRO. Kupiłem większy dysk SSD M.2 256 GB na który to chciałbym wszystko przenieść bez konieczności reinstalki. Niestety notebook ma tylko jedno złącze M.2 i nie mogę obu dysków podłączyć jednocześnie, jednak dysponuje również dyskiem HDD na którym mógłbym stworzyć obraz dysku C, potem podmienić dyski SSD i odtworzyć dane z obrazu. Czy znacie jakiś program za pomocą którego mógłbym przeprowadzić taką operację?
Zakładam, że powinien to być jakiś soft odpalany np. z pendriva bo po wymianie dysków w komputerze nie będzie systemu operacyjnego.
Edytowane przez autora (2015.08.12, 18:32)
prezes82
2015.11.14, 10:21
Witam
Czy ten poradnik dotyczy też Windowsa 10?
Edytowane przez autora (2015.11.14, 10:23)
2016.01.15, 12:28
Po ponad 5 godzinach klonowania EaseUS Todo Backup Free zrobil mi na poczatku zupelnie zbedna partycje System o pojemnosci kilkuset MB. Nawet nie probuje podmieniac dysku... :/
Sprawdze jak sobie poradzi AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6.
Najpierw scalilem ukryte partycje utworzone wczesniej na SSD z partycja glowna. Potem usunalem partcje, zeby przestrzen byla nieprzydzielona - bo tylko na taka mozna sklonowac system ze starego HDD. U mnie niestety klonowanie trwa dosc dlugo, bo to stary netbook HP Mini na jednordzeniowym Atomie i z 1GB RAM. Dysk SSD podpiety przez obudowe zewnetrzna na USB2.
Edytowane przez autora (2016.01.15, 13:51)
2016.01.16, 19:27
CyboRKg @ 2016.01.15 12:28
Po ponad 5 godzinach klonowania EaseUS Todo Backup Free zrobil mi na poczatku zupelnie zbedna partycje System o pojemnosci kilkuset MB. Nawet nie probuje podmieniac dysku... :/
Sprawdze jak sobie poradzi AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6.
Najpierw scalilem ukryte partycje utworzone wczesniej na SSD z partycja glowna. Potem usunalem partcje, zeby przestrzen byla nieprzydzielona - bo tylko na taka mozna sklonowac system ze starego HDD. U mnie niestety klonowanie trwa dosc dlugo, bo to stary netbook HP Mini na jednordzeniowym Atomie i z 1GB RAM. Dysk SSD podpiety przez obudowe zewnetrzna na USB2.

Niestety w tym programie ciagle znajdowalo jakies bledy na zrodlowym dysku, mimo, ze przed klonowaniem robilem dokladne skanowanie z naprawianiem sektorow. Pomyslny rezulatat dala dopiero operacja kopiowania dysku sektor po sektorze (oba dyski o tej samej pojemnosci 256GB). Zamienilem dyski i hula az milo!
2016.03.25, 23:22
Jako, że dysk w laptopie mam 500gb, a kupiłem ssd 240gb to robiłem klon każdej z partycji po kolei. Jak już sklonowałem partycję systemową to EaseUS przypisał jej literę A:

Po wyłączeniu komputera przepięciu SSD w miejsce HDD, uruchomiłem kompa ponownie i nie bootował się... Po 2och 3ech godzinach kombinowania z bootem przy uzyciu gruba z ubuntu i EasyBCD nic nie dawało skutków system jedynie startował jak wpinałem HDD w kieszeń na dodatkowy dysk i startował windows z HDD. Gdy już się poddałem chciałem sformatować SSD, ale niechcący w 'Zarządzaniu dyskami' usunąłem nie ten wolumin co miałem usunąć, skasowałem wolumin z Windowsem na HDD. System dalej działał normalnie ku mojemu zdziwieniu litera partycji z systemem na SSD zmieniła się na C: z pewnymi obawami uruchomiłem ponownie kompa i wystartował mi system z dysku SSD.

Szczęście w nie szczęściu, lub jak kto woli 'głupi to ma szczęście'.

Może komuś to też pomoże :)
refix
2016.09.05, 23:19
prezes82 @ 2015.11.14 10:21
Witam
Czy ten poradnik dotyczy też Windowsa 10?

Co prawda pytanie zadane dość dawno lecz odp. brak, dlatego odpowiem
- TAK, klonowałem dzisiaj Windows'10 z HDD 250GB na GOODRAM'a 240GB.
Partycja (C) systemowa miała ok. 80GB druga (D) pozosałą część. Użyłem
programu EaseUS Todo Backup Free v9.2. Nowy dysk podłączyłem do USB
w zewnętrznej obudowie, jako żródło zaznaczyłem HDD (obie partycje) a cel wiadomo SSD, program sam ustawił partycje na nowym dysku. Należy zaznaczyć opcję 'Optymalizuj SSD' lecz bez zaznaczania 'sektor po sektorze' Cały proces trwał ok. 2godz. Wyłączyłem komputer, usunąłem stary HDD, włożyłem nowy SSD i system odpalił bez problemu i bez żadnych komunikatów o błędach czy też nielegalnej kopii.
2016.11.15, 19:05
Witam ,
Mam pytanie odnośnie programu AOMEI , wybierając opcje migracja os do ssd lub hdd spowoduje usunięcie windowsa na dysku źródłowym , czy pozostawi go bez zmian.Tak samo posługując się programem EaseUS , czy dane na dysku źrodłowym zostaną całe , czy jest potrzeba pozniej instalacja windowsa na nowym nośniku czy nie ?
2017.01.13, 13:05
Czy w ogóle jest jakiś przyzwoicie działający program tego typu, który nie powoduje tylu problemów co Ease Todo Backup ? Ja też miałem podobne problemy gdy chciałem nagrać kopię dysku - partycji C:\ na dysk SSD. Na inny HDD nie było problemów, ale na SSD podobne jak tutaj opisujecie. Nie próbowałem nawet kombinować bo dużo mniej czasu zajęło mi zainstalowanie systemu(Win7) na nowo.
Czy jak twierdzę oprogramowanie nie dla laików bo sobie nie poradzą.
2017.05.04, 22:25
Artykuł jest genialny. Dziala w 100%. Sprawdzone na Windows 10/64 home oem. Laptop Dell 5767. HDD 1GB Toshiba z fabrycznym systemem. SSD Crucial 275GB MX300.
EaseUS Todo Backup Free 10.0 zadziałał bezbłędnie. Po wymianie na SSD żadnych problemów pod warunkiem podmiany dysku. HDD poszedł do ramki USB. Porównanie prędkości ładowania się systemu jak 10:1. Sprzęt po prostu ożył.
Takie klonowanie jest bezproblemowe ze względu na system i licencję oraz absolutnie konieczne. Lepiej już kupić i3 zamiast i7 aby zaoszczędzić na ssd.
Polecam wszystkim zainteresowanym.
2017.09.13, 07:11
AOMEI Partition Assistant Standard Edition 6.5 jak ktoś pisał wyżej, migracja systemu na ssd kopiuje partycje razem z sektorami rozruchu, z 30 minut czasu przy przenoszeniu 30gb. Prosty bo klikając dalej dalej dalej i działa.
2017.12.21, 11:21
Genialny!
0 problemów
W10
HDD250GB do SSD 120GB
piterpan
2018.07.21, 14:12
Postanowiłem odmłodzić mój stary laptop Toshiba Satelite A110-274,prawda że to już jednordzeniowy staruszek.No więc do roboty i zakup Cruciala ssd 250 i dopakowanie 4g RAM.Ktoś powie istne szaleństwo może i tak ale to działa.Migrację Windows 10 przeprowadziłem programem AOMEI Partition Assistant Standard Edition -wersja demo.Tu podpowiem żeby tego programu nie ściągać przez pośrednie strony bo załapiecie bakcyla .www.aomeitech.com/aomei-partition-assistant.html , to jest strona oficjalna a sam program ma polaka tylko trzeba ustawić.No do dzieła ,podłączam SSD ,zaznaczam migracja OS i w lewym rogu zastosuj i co nic się nie udało .Przyczyną jest to że nie sformatowałem nowego dysku a aplikacja do tego jest też w tym programie.Po sformatowaniu dysku poszło jak z płatka , 10 minut ,restart potwierdzenie i ok.Wymieniłem dysk i po uruchomieniu zrobiłem łał bo otrzymałem to czego oczekiwałem , szybkość chociaż powiecie że laptop nie jest demonem sprzętowym ale przyśpieszył i to znacznie dużo.Gwoli ciekawych to nie trzeba aktualizować biosu ani przestawiać i grzebać w nim bo dodatkowy program dowolny do optymalizacji i zamykania buzi windows 10 zrobi to za nas.Sam się zdziwiłem że system zainstalował się na takim jednordzeniowcu bo na stacjonarnym mimo potęgi procesora i k.gr oświadczył bym wymienił sprzęt.Ot stałem się ofiarą intela który w przeciągu roku dwa razy zmieniał podstawki do procka.Sam artykuł jest miodzio , dziękuję
kika24
2018.08.14, 15:27
ja tam nie miałem żadnego problemu żeby zbić klon ze zwykłego dysku na SSD zdecydowanie polecam program prosto i bez problemu