partner serwisu
OneNote na Androida, Windows, Mac'a, iOS i w przeglądarce - jak używać zaawansowanego notatnika Microsoftu
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 lutego 2015, 01:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, apple, google, ios, ipad, microsoft, office, office 365, onenote, windows

Jak dodać notatkę w OneNote

Poniższe wskazówki przygotowaliśmy w oparciu o dekstopową aplikację OneNote 2013, ale - jeżeli nie napisano inaczej - opisywane zadania można wykonać również za pomocą pozostałych odmian OneNote'a. Zakładamy, że program jest już zainstalowany. Zacznijmy od sprawy zasadniczej, czyli jak po prostu dodać nową notatkę. Operacja jest banalnie prosta, jeżeli uruchomiłeś OneNote'a wystarczy, że po prostu klikniesz widoczny na panelu stron znak "+" (obok niego jest polecenie Dodaj stronę).

W aktualnie otwartym notesie i aktywnej sekcji zostanie dodana nowa strona, a kursor tekstu automatycznie pojawi się w polu tytułowym notatki. Aby dodać tekst, po prostu kliknij gdziekolwiek w pustym jeszcze polu roboczym notatki. Zobaczysz wtedy automatycznie utworzoną ramkę tekstową. Gdy klikniesz na strzałki widoczne w pasku ramki możesz zmieniać szerokość bloku tekstowego, natomiast wielokropek w ramce umożliwia jej przenoszenie w obszarze roboczym notatki. Ramka w żaden sposób nie jest ograniczeniem, kolejną porcję tekstu możesz pisać gdziekolwiek na stronie. Po prostu klikasz i piszesz. Ważna informacja, w OneNote nie musisz pamiętać o zapisywaniu treści. Program ten automatycznie zapisuje wszelkie zmiany i robi to praktycznie natychmiast po ich wprowadzeniu. Już zmiana jednego znaku jest od razu zapisywana i synchronizowana.

Notatki odręczne

Ponieważ komputer, na którym uruchamialiśmy OneNote'a 2013 był pozbawiony ekranu dotykowego, odręczny wpis do wcześniej utworzonej notatki dodaliśmy wykorzystując do tego celu iPada mini.

Po uruchomieniu OneNote'a na iPadzie utworzona chwilę wcześniej strona z nową notatką była już dostępna w programie, wybraliśmy ją więc z panelu umieszczonego wzdłuż lewej krawędzi ekranu, a następnie z górnego menu, a właściwie "mini wstążki" wybraliśmy Rysowanie. Dostępne kontrolki pozwalają wybrać rodzaj wirtualnego pisaka i kolor. Nie pozostało nic innego jak odręcznie coś napisać :)

Ponieważ ekran tabletu jest wielodotykowy, to aby w trakcie odręcznego pisania program nie reagował na przyciśnięcie ekranu dłonią, można mu wskazać w jaki sposób trzymasz rysik, którym piszesz po ekranie tabletu.

Ponieważ mieliśmy okazję używać jednocześnie wielu urządzeń z zainstalowanym na nich OneNote'em, mogliśmy zmierzyć jak szybko zmiany wprowadzone za pomocą jednego urządzenia są widoczne na tej samej notce otwartej w innym urządzeniu. Na przykład powyżej użyliśmy iPada mini, aby wprowadzić odręczny zapisek. Używana wcześniej aplikacja desktopowa (OneNote 2013) pozostała otwarta z widoczną tą samą notką na ekranie. Odręcznie napisana nazwa naszego serwisu pojawiła się automatycznie w wersji desktopowej po 12 sekundach. Przy czym warto podkreślić, że oba urządzenia były (celowo) podłączone do dwóch zupełnie różnych łącz internetowych. 

2015.02.27, 19:32
Przydałaby się informacja, że w wersji desktop można stworzyć szablony. Na przykład A4 w kratkę. Przy każdym kliknięciu 'nowa strona' w danej sekcji utworzy się wtedy kartka z danego szablonu. Później niesamowicie to pomaga przy wydruku, bo automatyczne dzielenie na strony dowolnie długiej notatki to w onenote koszmar. Korzystam z tego programu do robienia notatek na uczelni od dwóch lat i taki sposób dzielenia pracy jest dosyć naturalny i bardzo ułatwia późniejsze dzielenie się notatkami.

Poza tym przydałaby się informacja o możliwości importu PDFa a następnie skrobania po nim - też bardzo przydatna funkcjonalność.

Aha, warto też zainstalować dodatek onetastic. Dodaje parę fajnych funkcji jak kalendarz notatek, możliwość wycinania zdjęć i tworzenie własnych makr.
Edytowane przez autora (2015.02.27, 19:45)
2015.02.28, 09:16
Do OneNote'a mialem 3 podejscia, wszystko zakonczone fiaskiem, ma fajny design ale dla mnie jest nieuzywalny.
W dobie Evernote'a taki 'debiut' jest za mocno spozniony, nikt tego nie potrzebuje bo jest mnostwo alternatyw. OO jest obciazony genetycznie bo robiac go byli skazani na layout z innych programow Office'a z tymi menu i submenu.

Nawet na PC w swej najpotezniejszej postaci OneNote mnie denerwuje, chcialbym plynnie kopiowac obiekty pomiedzy programami Office np. PowerPoint-OneNote-Excel i z powrotem ale nie bo traca formatowanie, PP nie rozpoznaje poprawnie tabelki z OO itd itp.