partner serwisu

Jak przenieść system z HDD na SSD na Mac'u z OS X Yosemite

Jak przenieść system z HDD na SSD na Mac'u z OS X Yosemite
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 marca 2015, 02:26
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, backup, bezpieczeństwo, hdd, mac, migracja danych, narzędzia dyskowe, os x 10.10, os x yosemite, przenoszenie danych, ssd, zwiększanie wydajności

Jakiś czas temu na opublikowaliśmy w naszym serwisie poradnik, w którym pokazywaliśmy, jak przenieść system z HDD na SSD bez konieczności jego reinstalacji, ponownej instalacji aplikacji czy ręcznego kopiowania dokumentów. Materiał ten dotyczył przede wszystkim użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Tym razem przybywamy z odsieczą wszystkim posiadaczom kilkuletnich komputerów Apple, na których system operacyjny jest standardowo zainstalowany na dysku twardym. 

Na takich makach bez większego problemu można zainstalować najnowszy system operacyjny OS X 10.10.x Yosemite. W końcu kto nie chciałby korzystać z najnowszego systemu, tym bardziej, że jest on udostępniany bezpłatnie? Kłopot jednak w tym, że w przypadku starszych modeli z dyskiem HDD korzystanie z Yosemite jest - delikatnie rzecz ujmując - bardzo uciążliwe. Mamy jednak na to sposób: migracja z dysku twardego na znacznie szybszy nośnik SSD. Empirycznie sprawdziliśmy, że taka operacja może znacznie wydłużyć "żywot" kilkuletniego komputera oznaczonego nadgryzionym jabłuszkiem. Rozwiązanie to jest dziś ekonomicznie optymalnym sposobem na zwiększenie wydajności kilkuletniego maka, a w  przypadku gdy użytkownik zdecydował się na instalację Yosemite, przesiadka na SSD przywraca faktyczną użyteczność komputera.

Z czego korzystaliśmy

Ci, którzy już nas trochę znają, wiedzą, że nie teoretyzujemy. Opisując konkretne rozwiązania, najpierw sami je sprawdzamy. Żadnego twórczego "przepisywania", czysta orka na cyfrowej plantacji ;-). Tym razem na nasz laboratoryjno-operacyjny stół redakcyjny trafiło niemal sześcioletnie, mocno już wymęczone przez użytkownika, ale wciąż sprawne urządzenie przedstawione na poniższej fotografii.

15-calowy MacBook Pro z połowy 2009 roku. Sprzęt wyposażony jest w procesor Intel Core 2 Duo taktowany zegarem 2,53 GHz, 4 GB pamięci DDR3 1067 MHz oraz dysk twardy o pojemności 500 GB. Pierwotnie komputer pracował pod kontrolą systemu Mac OS X 10.5 Leopard, ale wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu na dysku instalowane były coraz to nowsze generacje OS X. Według oficjalnych informacji Apple, również na tak wiekowym sprzęcie istnieje możliwość aktualizacji systemu operacyjnego do najnowszej wersji OS X 10.10.2 Yosemite. Co więcej, zgodnie z dokumentacją producenta, Yosemite można zainstalować nawet na makach z 2007 roku (sic!).

Niestety po instalacji najnowszego systemu operacyjnego Apple dało się zauważyć uciążliwe utrudnienia w trakcie pracy. Komputer często "zamierał" na kilka, a niekiedy nawet na kilkanaście sekund uniemożliwiając wykonanie jakiejkolwiek operacji, niezależnie od tego, jakiej aplikacji czy funkcji systemowej próbowaliśmy użyć. Na dłuższą metę takie objawy powodują, że korzystanie z Yosemite na tak wiekowym sprzęcie okazywało się wyjątkowo irytujące. 

Receptą na bolączki z przestojami podczas pracy w OS X Yosemite zainstalowanym na sześcioletnim laptopie Apple okazała się wymiana starego dysku twardego na nowy nośnik SSD. W redakcji posłużyliśmy się widocznym na powyższej fotografii urządzeniem SSD Crucial MX100 o pojemności 128 GB. Tego typu sprzęt jest dostępny na polskim rynku w cenie od ok. 260 zł.

Oprócz samego nośnika SSD dysponowaliśmy jeszcze kabelkiem-przejściówką umożliwiającą połączenie urządzenia wyposażonego w złącze SATA z gniazdem USB. Tego typu akcesorium jest niezbędne - bez niego nie moglibyśmy przekopiować danych ze starego dysku twardego na nośnik SSD.

Przeprowadzka - przygotowania

W opisywanym już przez nas scenariuszu, kiedy wymiana HDD na SSD realizowana jest na komputerze/laptopie PC, do przeniesienia danych ze starego dysku twardego na SSD zaproponowaliśmy użyteczne, bezpieczne i proste w obsłudze narzędzie, aplikację o nazwie EaseUS Todo Backup Free. Program ten jest jednak dostępny wyłącznie na platformę Windows. Co mają zrobić użytkownicy maków? Nie panikować. Odpowiednie i wystarczające do realizowanych tu zadań narzędzie jest standardowo wbudowane w system operacyjny OS X. Co zatem należy zrobić? Poniżej wskazówki krok po kroku.

 • Podłącz nośnik SSD (z wykorzystaniem przejściówki SATA-USB) do wolnego gniazda USB w komputerze Apple. Wskazówka: jeżeli nie dysponujesz przejściówką, w jej roli dobrze spisze się również np. zewnętrzna obudowa USB na dyski w rozmiarze 2,5".
 • Uruchom swojego maka jak zwykle (zakładamy, że pracujesz - a przynajmniej próbujesz - na systemie OS X Yosemite) i zacznij od "odchudzania" zawartości dysku. Nie musisz tego robić jedynie w przypadku, gdy dane na dysku twardym zajmują łącznie mniej miejsca niż wynosi pojemność SSD, na który docelowo te właśnie dane mają trafić. W naszym przypadku stary dysk Macbooka Pro miał pojemność 500 GB, a nowy SSD - 128 GB. Po usunięciu kilku nieużywanych aplikacji, uprzątnięciu nadmiarowych danych czy zarchiwizowaniu na płytach DVD niepotrzebnych plików mogliśmy przejść do kolejnego etapu.
 • Po uprzątnięciu dysku twardego, w Finderze wybierz z menu Idź pozycję Narzędzia (lub użyj skrótu [Shift]+[⌘]+U).
 • Pierwsze co trzeba zrobić, to "uzgodnienie pojemności". Samo uprzątnięcie danych na starym dysku i zmniejszenie ich objętości nie wystarczy, trzeba jeszcze zmienić rozmiar partycji na starym dysku. Uwaga! Zalecane jest wykonanie kopii zapasowej przynajmniej najważniejszych danych zapisanych na twardym dysku. Jeżeli masz aktualną kopię wykonaną za pomocą Time Machine, czytaj dalej i działaj. Jeżeli nie - najpierw zrób kopię. 
 • Zmniejszenie partycji na dysku twardym jest proste: w otwartym oknie Narzędzia uruchom Narzędzia dyskowe. Po lewej stronie wskaż stary dysk twardy i wybierz zakładkę Partycje.
 • Teraz w polu tekstowym Wielkość wpisz docelowy rozmiar zmniejszanej partycji, czyli rozmiar równy pojemności nośnika SSD. Uwaga: jeżeli zdecydowałeś się zakupić SSD o pojemności równej, czy nawet większej od twojego starego dysku twardego, zmniejszenie partycji jest wtedy oczywiście zbędne. Aby wprowadzić zmiany do zmniejszanej partycji kliknij Zastosuj.

Właściwe kopiowanie danych

Program Narzędzie dyskowe w OS X potrafi skopiować cały dysk systemowy, ale nie w sytuacji, gdy system jest normalnie uruchomiony. Aby możliwe było skopiowanie wszystkich danych ze starego dysku twardego na SSD należy zrestartować maka i uruchomić go z partycji odzyskiwania.

 • Wyłącz komputer, a następnie uruchom go ponownie trzymając wciśnięty klawisz Option.  Gdy na ekranie pojawi się wybór nośnika startowego wybierz partycję Recovery10.10.
 • Uzbrój się w cierpliwość - uruchamianie środowiska odzyskiwania trwa dłużej niż uruchamianie systemu (tak przynajmniej było w naszym przypadku). Po dłuższej chwili na ekranie pojawia się okno wyboru języka (jest oczywiście Polski).
 • Po wybraniu języka zobaczysz okienko Narzędzia OS X:

 • Wybierz z niego pozycję Narzędzie dyskowe (to samo, którego użyłeś wcześniej, ale tym razem uruchomione w trybie odtworzeniowym).

 • Po lewej stronie okna wybierz dotychczasową partycję systemową (na ilustracji ma ona nazwę OS X, aczkolwiek najczęściej spotykaną domyślną nazwą jest Macintosh HD. Następnie po prawej stronie okna kliknij zakładkę Odtwórz. Do pola Źródło przeciągnij aktualną partycję systemową, a do pola Dysk docelowy partycję nośnika SSD. Kliknij Odtwórz i... obejrzyj jakiś film, albo spędź pożytecznie kilka najbliższych godzin, bo mniej więcej tyle czasu potrwa kopiowanie danych z dysku twardego na SSD. Trudno w sześcioletnim Macbooku Pro, którym dysponowaliśmy, oczekiwać szybkiego USB 3.0.
 • Gdy operacja się zakończy, warto jeszcze sprawdzić, czy system się uruchomi z SSD - można to zrobić jeszcze bez fizycznej zamiany nośników, dysponując SSD podłączonym do USB.
 • Należy po prostu uruchomić ponownie maka, wcisnąć klawisz Option i z menu rozruchowego wybrać SSD. Jeżeli system uruchomi się poprawnie, wyłącz komputer. Pozostanie ci tylko fizyczna zamiana dysków w komputerze. Po instalacji SSD już wewnątrz maka, możesz już pracować ze znacznie szybciej działającym OS X Yosemite. Uprzedzamy - nie zdążysz sobie zrobić kawy przed pojawieniem się ekranu logowania. 
2015.07.26, 15:25
Postępuje wedle instrukcji :

Błąd podczas odtwarzania
'Odtwarzać można tylko z partycji odzyskiwania z tablicami partycji GPT'

jak rozwiązać ten problem