partner serwisu

Niechciane zakupy w Google Play? Radzimy, jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, kiedy do nich dojdzie

Niechciane zakupy w Google Play? Radzimy, jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, kiedy do nich dojdzie
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
8 listopada 2016, 12:53
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
google play, przejęcie konta google play, zakupy google play, zwrot aplikacji, zwrot aplikacji google play, zwrot pieniędzy google play

Sklepy z aplikacjami oferują niezwykle bogaty wybór programów dla naszego smartfona. Wiadomo powszechnie, że wśród nich znajdują się również płatne pozycje, które mogą być pobrane nie tylko przez nas, ale również przez osoby mające nieuprawniony dostęp do urządzenia powiązanego z naszym kontem. Jeszcze gorzej kiedy jest z nim skojarzona na stałe karta płatnicza. Co zrobić, żeby nikt nie zrobił zakupów bez naszego nadzoru, albo jak zablokować dostęp do tych funkcji chociażby dzieciom, które często nie zastanawiają się nad tym, jakie programy pobierają? I ostatecznie – co, gdy do takiej sytuacji już dochodzi? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Warto wiedzieć, że nie tylko zakupy aplikacji mogą uszczuplić nasze konto. Wielu twórców oprogramowania umożliwia wydawanie prawdziwych pieniędzy wewnątrz oferowanych przez nich programów i gier, które bardzo często można pobrać za darmo ze sklepu Google Play. Nieświadome takich niuansów dzieci mogą zdecydować się na zakup np. przedmiotu w grze i niekoniecznie mieć świadomość tego, że właśnie dokonały transakcji kartą kredytową podłączoną do konta Google.

Wśród dostępnych w sklepie Google Play aplikacji znajdziemy sporo bezpłatnych propozycji, ale już zakupy wewnątrz nich mogą nas kosztować naprawdę bardzo dużo. Między innymi niektóre dodatki w opisywanej przez nas grze FIFA Mobile kosztować mogą nawet ponad 400 złotych. Utrata takiej kwoty z naszego konta bankowego nie byłaby z pewnością miłym doświadczeniem, dlatego należy podjąć kroki, które uchronią przed nieprzemyślanymi zakupami naszych pociech.

Przede wszystkim – ustalamy hasło dla sklepu Google Play

Google Play oferuje świetny mechanizm, który skutecznie uchroni nas przed nieautoryzowanymi zakupami w tym sklepie z aplikacjami. Przy okazji każdego transakcji usługa będzie prosić o znane tylko nam hasło, którego nie możemy nikomu zdradzić. Żeby ustalić taki kod bezpieczeństwa, należy przejść do sklepu Google Play i z paska wyszukiwarki wybrać ikonę menu reprezentowaną przez trzy poziome kreski. 

Ustawienia uwierzytelniania w Google Play

Ustawienie żądania hasła przy każdych zakupach w Google Play pozwoli nam na pewne zabezpieczenie naszego konta przed niepożądanymi transakcjami

Następnie należy wskazać kolejno pozycje Ustawienia, a z sekcji Kontrola Użytkowników  - Uwierzytelnianie przy zakupach. Wtedy otrzymamy dostęp do kilku opcji. Pierwsze z nich pozwolą na wybranie pytania o hasło przy zakupach co 30 minut lub przy każdej próbie nabycia czegoś ze sklepu Google Play. Ostatnia wyłącza potwierdzanie tożsamości i z oczywistych względów jest niezalecana. Pierwsza ze wspomnianych możliwości przydaje się, gdy kupujemy sporo rzeczy i chcemy, żeby aplikacja Google Play nie pytała nas za każdym razem o hasło do naszego konta. Jeżeli nasze urządzenie obsługuje czujnik biometryczny – uwierzytelnianie odbywać będzie się za pomocą detekcji naszego odcisku palca. Jeżeli dane do naszego konta są bezpieczne i nikt nie ma do niego hasła, możemy nie obawiać się o to, że nasza karta zostanie obciążona niechcianymi zakupami.

Stało się – na naszym koncie pojawił się nieautoryzowany zakup. Co wtedy zrobić?

Może zdarzyć się tak, że dojdzie do nieautoryzowanego przez nas zakupu, mimo, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, żeby zapobiec takiej sytuacji. Trzeba wiedzieć o kilku zasadach, które ustalają możliwość zwrotu pieniędzy za tak nabyte aplikacje, filmy lub muzykę w sklepie Google Play. Jest to możliwe, ale niekiedy możemy spotkać się z odmową.

Szczegółowe reguły sklepu Google Play mówią, że możemy starać się o refundację, gdy zakupy dokonano bez naszej zgody. Jednak, należy wiedzieć, że w przypadku kiedy nie chronimy naszego konta funkcją uwierzytelniania (tak jak wskazano w pierwszej części poradnika), Google może odmówić zwrotu naszej należności twierdząc, iż po naszej stronie nie zrobiliśmy wszystkiego, żeby takiej sytuacji zapobiec. Również, gdy udostępniamy nasze konto oraz dane do płatności innym osobom, nie odzyskamy pieniędzy.

Formularz zwrotu w Google Play

Za pomocą wniosku o zwrot pieniędzy można uchronić się przed stratą już po fakcie

W przypadku starania się o zwrot pieniędzy za nieautoryzowane zakupy bardzo ważny jest czas, jaki upłynął od takich transakcji. Im szybciej, tym lepiej – dlatego warto wiedzieć o pewnych terminach, które nas obowiązują w przypadku sklepu Google Play. Nieautoryzowane zakupy w Google Play możemy zgłosić w ciągu 65 dni od ich dokonania. Jeżeli odkryliśmy na naszym koncie podejrzaną aktywność, wystarczy, że skorzystamy ze specjalnego formularza internetowego. Google zwykle podejmuje decyzję odnośnie zwrotu pieniędzy w ciągu 15 minut od otrzymania zgłoszenia.

Warto wiedzieć o tym, że nie tylko w przypadku przejęcia naszego konta, lub wycieku hasła możemy wnioskować o zwrot. Google Play pozwala również na oddanie płatnej aplikacji, gdy ta albo nie spełnia naszych oczekiwań lub po prostu zmieniliśmy zdanie co do naszego zakupu. Wtedy, przed upływem 48 godzin możemy użyć zintegrowanego z Google Play mechanizmu, który pozwoli nam na automatyczne zwrócenie aplikacji i odebranie za nią pieniedzy.

Trzeba jednak trzymać się terminu 48 godzin. Według zasad Google Play, po tym czasie musimy skontaktować się z producentem aplikacji lub programistą, który aplikację opracował i opublikował w sklepie. Z takimi zwrotami jest różnie. Niektórzy powołują się po prostu na procedury Google Play, twierdząc że dwie doby to wystarczająco dużo, żeby dokonać zwrotu.

Jest jeszcze inna metoda – karty przedpłacone Google Play

Karta Google Play

Karta Google Play może być nie tylko świetnym prezentem, ale również metodą na zabezpieczenie się przed swawolą naszych pociech.

Jeżeli chcemy dać naszemu dziecku nieco niezależności, warto rozejrzeć się za kartami przedpłaconymi dla sklepu Google Play w kioskach, albo sklepach prasowych. Działają one bardzo podobnie do kart – zdrapek doładowujących konta prepaid telefonii komórkowej. Po wpisaniu umieszczonego na takiej karcie kodu, konto Google Play jest zasilane ustaloną kwotą. Jeżeli mamy nieco starsze dziecko – warto dać mu nieco tej niezależności i pozwolić mu samemu decydować o zakupach w repozytorium. Pod żadnym pozorem jednak nie wolno wtedy podpinać karty kredytowej do konta w Google Play – z oczywistych względów.

Nieautoryzowane zakupy w sklepie Google Play to coś, co może przydarzyć się każdemu. Dlatego dobrze jest znać sposoby na zabezpieczenie konta Google przed takimi sytuacjami. Warto także wiedzieć, że aplikacje zakupione w sklepie Google Play możemy zwrócić nawet po dwóch miesiącach od niepożądanego zakupu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam chronić konta bankowe przed nieautoryzowanymi zakupami robionymi nie tylko przez Wasze dzieci.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.