partner serwisu

Minecraft - tryb jednoosobowy

Minecraft - tryb jednoosobowy
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
21 czerwca 2015, 21:23
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
crafting, jak grać w minecraft, jak uruchomić multiplayer, jak uruchomić tryb wieloosobowy, microsoft, minecraft, mojang, zbieranie surowców

Minecraft to z pozoru prosta gra, która w rzeczywistości wymaga od użytkownika nie tylko bardzo intensywnego używania wyobraźni, ale także pozwala ją rozwijać i ćwiczyć. Ogromny potencjał bijącego rekordy popularności projektu dostrzegł nawet Microsoft, który wydał 2,5 miliarda dolarów na wykupienie praw do tego tytułu. W tym poradniku postaramy się przybliżyć Wam tryb jednoosobowy dostępny w grze Minecraft oraz napiszemy, jak w nią grać oraz jak przeżyć pierwszą noc w trybie przetrwania.

Minecraft - poradnik

Minecraft - tryb jednoosobowy

Każdy stworzony przez użytkownika Świat jest inny. Nie ma dwóch takich samych, są one generowane losowo na początku rozgrywki i w takim sam sposób dobudowywane wraz z jej rozwojem. Każdy element Świata to potencjalny surowiec, który pozwoli tworzyć przedmioty nie tylko ułatwiające przeżycie w grze, ale będące kluczowe dla tego elementu. Zasoby możemy zbierać podchodząc do nich, wskazując je wskaźnikiem i przytrzymując lewy przycisk myszy. Po kilku zamachach wirtualną ręką z interakcji z wybranym surowcem reprezentująca go kostka rozpadnie się i będziemy mogli zebrać surowiec w postaci mniejszej kostki.

Do zbierania niektórych surowców konieczne są narzędzia, wydobywanie ich gołą ręką nie będzie skutkowało pojawieniem się małej kostki, którą można podnieść i schować w ekwipunku. W Minecrafcie zbierać możemy wszystko, począwszy od roślin i ziemi, przez wełnę oraz jedzenie ze zwierząt, po minerały znajdujące się w skałach.

Minecraft, czyli moje rzemiosło

Kiedy zbierzemy surowce, będziemy mogli zrobić z nich potrzebne przedmioty. Wytwarzać można je w różny sposób. Pierwszy z nich to pole Konstruowanie znajdujące się w menu Ekwipunku, które można wywołać wciskając znajdujący się na klawiaturze klawisz E. Wystarczy przenieść do pola składającego się z czterech kwadratów surowiec, żeby po jego prawej stronie pokazał się nowy przedmiot. W ten sposób możemy np. przerabiać zebrane drewno na deski, a te w przyciski.

Do tworzenia narzędzi i bardziej skomplikowanych przedmiotów potrzebny będzie Stół rzemieślniczy. Można go zbudować zapełniając wszystkie pola konstruktora drewnianymi deskami. Tak stworzony przedmiot należy przeciągnąć na znajdujący się na samym dole pasek ekwipunku i powrócić do gry. Przełączać się pomiędzy przedmiotami znajdującymi się w ekwipunku możemy za pomocą klawiatury numerycznej lub kółka myszy. Po wybraniu Stołu rzemieślniczego należy do postawić na ziemi (klikając lewym przyciskiem myszy w wybranym miejscu), zbliżyć się do niego i użyć (prawy przycisk myszy). Menu Stołu rzemieślniczego jest podobne do menu Ekwipunku, z tą różnicą, że mamy do dyspozycji 9 pól, w którym możemy rozstawiać surowce. Poniżej prezentujemy jak należy ułożyć patyki i drewno, żeby stworzyć podstawowe drewniane narzędzia (kilof, sierp, topór) oraz drzwi.

Pierwsza noc i kryjówka

Otaczający bohatera świat wydaje się być bardzo przyjazny, jednak tak jest tylko za dnia. Kiedy zachodzi Słońce ze swoich kryjówek wychodzą potwory, których jedynym celem jest zabicie bohatera. W trybie Przetrwanie śmierć skutkuje odrodzeniem się (respawn) postaci w miejscu, w którym pojawiła się na samym początku gry (spawn point).

Kluczowym rzeczą na tym etapie rozgrywki jest zbudowanie kryjówki, która pozwoli bezpiecznie przetrwać pierwsze noce i będzie doskonałym miejscem do przechowywania przedmiotów. Powinna ona znajdować się możliwe blisko miejsca odradzania, żeby po każdej śmierci postaci gracz nie musiał poświęcać zbyt dużej ilości czasu na dostanie się do bezpiecznego miejsca oraz ukrytych w nim przedmiotów.

Najprostszym i najszybszym sposobem na zbudowanie pierwszej kryjówki jest wydrążenie pomieszczenia w jednej z otaczających gracza gór. Należy znaleźć płaską ścianę o wymiarach co najmniej 3 na 3 kwadraty i na początku wydrążyć dwa z nich, w których osadzimy drzwi.

Następnie konieczne będzie zrobienie Stołu rzemieślniczego, który posłuży do stworzenia drzwi i narzędzi pozwalających przyspieszyć drążenie skał, jeśli na takowe natrafimy. Do drążenia skał doskonale nada się kilof. Trzeba jednak pamiętać, że każde narzędzie ma określoną wytrzymałość (zielony pasek pod ikoną w menu ekwipunku), dlatego najlepiej jest zrobić od razu kilka sztuk.

W skale będziemy musieli wydrążyć pomieszczenie na tyle duże, żeby zmieściła się w nim nasza postać oraz takie przedmioty jak Stół rzemieślniczy, skrzynia do przechowywania przedmiotów (a jeszcze lepiej podwoja skrzynia), przydający się w późniejszych etapach gry piekarnik, łóżko oraz pochodnie, które rozświetlą ciemniejsze miejsca komnaty. Jedną z nich dobrze jest zawiesić nad lub obok wejścia do kryjówki, dzięki temu będzie można ją łatwiej znaleźć kiedy zapadnie noc. Tak przygotowany gracz będzie mógł bezpiecznie spędzić pierwsza noc i wyruszyć kolejnego dnia w poszukiwaniu surowców, które pozwolą na tworzenie nowych przedmiotów.

kamil.procner
2015.06.22, 16:45
jakce pobracz
2015.06.22, 17:55
kamil.procner @ 2015.06.22 16:45
jakce pobracz
Proszę bardzo :) http://softonet.pl/Minecraft,Zrecznosciowe,112800.html