partner serwisu

Mapowanie dysku sieciowego na Androidzie z aplikacją WebDAV - poradnik krok po kroku

Mapowanie dysku sieciowego na Androidzie z aplikacją WebDAV - poradnik krok po kroku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
31 stycznia 2015, 20:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, kopiowanie plików ze smartfona, mapowanie dysku, mapowanie dysku sieciowego na androidzie, połączenie smartfona z komputerem, sieć lokalna, udostępnianie pamięci, webdav, wifi, windows

Przenoszenie danych między komputerem i urządzeniem mobilnym nawet w dzisiejszych czasach nie jest zbyt wygodne. Czynność ta bardzo często wymaga od użytkownika sięgnięcia po kabel USB i kopiowania plików za jego pomocą. Oczywiście do transferu danych można wykorzystać usługi chmurowe lub aplikacje typu AirDroid, jednak używanie ich jest bezproblemowe tylko w przypadku przesyłania plików z komputera na smartfon lub tablet. Kopiowanie plików w drugą stronę jest już bardziej skomplikowane. Znamy jednak prosty sposób, który pozwoli na bardzo wygodny dostęp do pamięci urządzenia przenośnego, nie wymagający przy okazji odrywania rąk od klawiatury i myszy komputera. Dzięki aplikacji WebDAV Serwer instalowanej na urządzeniu z Androidem użytkownik może zmapować jego pamięć wewnętrzną i korzystać z niej jak z dysku twardego zainstalowanego w komputerze. W tym poradniku pokażemy wam jak przeprowadzić mapowanie dysku sieciowego, połączyć w ten sposób komputer ze smartfonem bądź tabletem na Androidzie i jak stworzyć w ten sposób własną, bardzo prostą domową chmurę.

Mapowanie dysku sieciowego - jak to zrobić?

Jedną z najwygodniejszych form przesyłania plików między różnymi urządzeniami jest połączenie ich bezpośrednio, lub za pomocą routera, w sieć lokalną i udostępnienie całych dysków lub tylko wybranych folderów. Zadanie to jest bardzo proste, kiedy mamy do czynienia z dwoma komputerami, nawet jeśli pracują pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy chcemy na stałe udostępnić w sieci lokalnej zawartość pamięci urządzeń przenośnych. Są jednak aplikacje, które potrafią bardzo uprościć tą procedurę i sprawiają, że dostęp z komputera do plików w smartfonie lub tablecie nie będzie wymagał fizycznego z nimi kontaktu.

Najprostszym w obsłudze programem pozwalającym na podłączenie pamięci urządzenia z Androidem jako dysku sieciowego w systemie Windows jest WebDAV. Należy jednak pamiętać o tym, że łączone ze sobą komputery oraz tablety lub smartfony muszą znajdować się tej samej sieci lokalnej, czyli muszą być podłączone do tego samego routera lub serwera DHCP. Program nie będzie działać z wykorzystaniem internetu mobilnego. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play. Obsługa WebDAV Serwer ogranicza się jedynie do włączenia lub wyłączenia serwera przyciskiem znajdującym się w górnej części ekranu.

Nieco wyżej znaleźć można ikonę ustawień, w których użytkownik może zmieniać takie parametry aplikacji jak:

  • interfejs sieciowy i port wykorzystywany do połączenia z komputerem;
  • włączenie zabezpieczenia dostępu do serwera WebDAV za pomocą nazwy użytkownika i hasła;
  • wybranie katalogu domowego wyświetlanego na komputerze.

Po uruchomieniu serwera WebDAV ikona włącznika zmienia kolor z czerwonego na zielony, a na ekranie wyświetlane są informacje o adresie IP i porcie serwera oraz dane katalogu domowego.

Następny etap to konfiguracja połączenia sieciowego miedzy komputerem i urządzeniem mobilnym. W tym celu należy zmapować dysk sieciowy. Żeby tego dokonać trzeba kliknąć na znajdującej się na pulpicie Windowsa ikonie (nie skrócie!) Ten Komputer prawym klawiszem myszy i wybrać w menu kontekstowym pozycję „Mapuj dysk sieciowy”. W przypadku kiedy ikona Ten Komputer nie jest wyświetlana na pulpicie, użytkownik może skorzystać z Eksploratora Windows. Wystarczy w lewej jego części kliknąć prawym klawiszem myszy pozycję Sieć lub Ten Komputer i podobnie jak wcześniej wybrać opcję „Mapuj dysk sieciowy” z menu kontekstowego.

Uruchomienie kreatora mapowania dysków sieciowych (kliknij, żeby powiększyć)

Ostatni krok konfiguracji to wybranie litery dysku i przepisanie adresu IP wraz z portem wyświetlanym przez aplikację WebDAV w oknie kreatora połączenia.

Kreator mapowania dysku sieciowego (kliknij, żeby powiększyć)

Po kliknięciu przycisku Zakończ automatycznie otwierane jest okno zmapowanego przez system Windows dysk sieciowego. W opisywanym przez nas przypadku będzie to katalog domowy serwera WebDAV. Eksplorator Windows pozwala na zmianę automatycznie nadanej dyskowi sieciowemu nazwy na wybraną przez użytkownika.

Eksplorator Windows ze zmapowanym Nexusem 4 (kliknij, żeby powiększyć)

Odłączenie tak skonfigurowanego połączenia wymaga jedynie kliknięcia prawym klawiszem myszy na dysku sieciowym i wybranie pozycji Odłącz.

W ten bardzo prosty sposób otrzymujemy dostęp do pamięci urządzenia z systemem Android z poziomu systemu Windows bez konieczności podłączania do tabletu lub smartfona kabla USB lub wykorzystywania dodatkowych aplikacji takich jak AirDroid. I choć funkcjonalność takiego rozwiązania jest nieco ograniczona - nie ma chociażby możliwości połączenia z urządzeniem mobilnym, które nie jest w zasięgu naszej sieci WiFi, do tego służą inne rozwiązania, które również niebawem opiszemy - to i tak znacznie ułatwia ono dostęp do zawartości pamięci smartfona i tabletu, pozwala też na proste stworzenie niewielkiej domowej chmury.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.