partner serwisu

Kontrola rodzicielska i bezpieczeństwo rodzinne w Windows - poradnik konfiguracji krok po kroku

Kontrola rodzicielska i bezpieczeństwo rodzinne w Windows - poradnik konfiguracji krok po kroku
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 marca 2015, 03:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczenśtwo rodzinne, blokowania programów, blokowanie aplikacji, blokowanie gier, blokowanie stron internetowych, blokowanie stron www, dzieci, dziecko przy komputerze, dziecko w sieci, internet, konfiguracja, kontrola rodzicielska, raport aktywności dziecka, windows

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej i funkcji bezpieczeństwo rodzinne w Windows to bardzo istotna kwestia, choć często pomijana przez wielu rodziców, którzy decydują się na umożliwienie dziecku korzystania z komputera. Tymczasem może być ona podstawowym środkiem zapewniającym dzieciom bezpieczeństwo w sieci oraz dającym dużą pewność, że nie uruchomią one nieprzeznaczonych dla nich gier i aplikacji. W naszym poradniku pokazujemy, jak skonfigurować kontrolę rodzicielską oraz bezpieczeństwo rodzinne na komputerach i tabletach z Windows.

Tekstem, który właśnie czytacie, rozpoczynamy cykl artykułów, w których będziemy wyjaśniać zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas korzystania z komputera, smartfona czy tabletu. Nasze artykuły dotyczyć będą w dużej mierze kwestii kontroli nad poczynaniami naszych pociech w internecie, ale pokażemy także, jak zablokować możliwość uruchamiania i instalacji nieodpowiedniego oprogramowania. W jednym z najbliższych tekstów skupimy się też na temacie blokowania dostępu do stron internetowych nie tylko w urządzeniu, z którego dziecko korzysta, ale również z poziomu routera WiFi w taki sposób, żeby nie było możliwe odwiedzanie nieodpowiednich stron internetowych niezależnie od używanego sprzętu.

Zaczynamy jednak od systemu Windows 8 (a także 8.x) i funkcji bezpieczeństwo rodzinne, czyli od klasycznej kontroli rodzicielskiej. Wszystkie opisane czynności i procedury obejmują zarówno komputery stacjonarne czy laptopy, jak i tablety z Windows 8
My do ich praktycznego przetestowania i opisania użyliśmy laptopa Acer Aspire V13 V3-371-51GY

Acer V3-371

Przekazał go nam jego producent, firma: 

Nowe konto użytkownika dla dziecka

Istotne jest, żeby korzystając z komputera nasze dziecko nie używało naszego konta użytkownika, a otrzymało swoje, oczywiście odpowiednio skonfigurowane. Zacznijmy więc od założenia nowego konta. Na klawiaturze naciskamy przycisk Windows i trzymając go wciskamy klawisz X

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

W menu wybieramy panel sterowania (a w anglojęzycznej wersji systemu control panel), w którym odnajdujemy pozycję konta użytkowników (ang. user accounts)

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Następnie wybieramy opcję zarządzaj innymi kontami (ang. manage another account).

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Na liście istniejących kont odnajdujemy pozycję dodaj nowego użytkownika (ang. add a new user) i klikamy w nią.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Raz jeszcze wybieramy opcję tworzenia nowego konta i rozpoczynamy jego konfigurację.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Najważniejsze, o czym na tym etapie musimy pamiętać, to zaznaczenie, że tworzymy konto dla dziecka.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Teraz możemy podać adres mailowy naszego dziecka, którego będzie używać lub już używa do logowania się do Skypa, poczty Outlook, chmury OneDrive czy smartfona z Windows Phone. O ile te usługi są już przez dziecko wykorzystywane, warto podać wykorzystywany w nich adres. Jeżeli jednak na korzystanie z tych bardziej zaawansowanych aplikacji jest jeszcze zbyt wcześnie, możemy również założyć konto bez konieczności podawania jakiegokolwiek adresu mailowego. W takim przypadku klikamy zaznaczoną na poniższym zrzucie ekranowym opcję. Na potrzeby niniejszego poradnika wybraliśmy właśnie ten wariant, a więc konto bez przypisanego adresu poczty elektronicznej.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

W następnym kroku podajemy nazwę użytkownika, jaką będzie się posługiwać dziecko - dobrym rozwiązaniem będzie tu użycie po prostu imienia berbecia. Wybierzmy też hasło, którego podanie będzie niezbędne do zalogowania. Choć jakiś czas temu przygotowaliśmy poradnik, w którym pokazujemy, jak utworzyć silne hasło, to w tym przypadku warto pamiętać, że ma być ono zapamiętane przez kilku- czy kilkunastolatka, a więc powinno być zdecydowanie prostsze. Może być to choćby imię ulubionego bohatera z kreskówki. Dobrym pomysłem jest też wybranie odpowiedniej podpowiedzi, która w awaryjnej sytuacji pomoże dziecku w przypomnieniu sobie hasła.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych konto dla dziecka jest już utworzone, możemy więc przejść do szczegółowej konfiguracji kontroli rodzicielskiej.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.