partner serwisu

Konsola na PC, czyli strumieniowanie gier z Xbox One w praktyce

Konsola na PC, czyli strumieniowanie gier z Xbox One w praktyce
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 lipca 2015, 05:02
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
force feedback, gry, gry na pc, komputer, konsola, konsola na pc, laptop, pad, pc, streaming, strumieniowanie, strumieniowanie gier, windows 10, xbox, xbox one

Strumieniowanie gier na PC to jedna z tych nowości w Xbox One i Windows 10, o których mówi się najgłośniej. Możliwość grania na konsoli przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego czy laptopa (a w przyszłości być może również smartfona) z Windows 10 to rzeczywiście bardzo przydatne i absolutnie niebanalne udogodnienie dla graczy. Z funkcji do niedawna dostępnej wyłącznie w konsolowym programie preview teraz mogą już skorzystać wszyscy użytkownicy Xbox Ona, którzy na swoich komputeraz mają zainstalowane najnowsze wydanie Windowsa. Jak działa strumieniowanie gier w wydaniu Microsoftu? Sprawdziliśmy to i już teraz możemy Wam powiedzieć - korzystanie z Xboxa One na PC robi wrażenie!

Strumieniowanie gier z Xbox One na PC wymaga od użytkownika trzech rzeczy. Po pierwsze, co oczywiste, posiadania konsoli. Na szczęście nie jest już niezbędny udział w programie preview, zapewniającym wczesny dostęp do nowych funkcji. Strumieniowanie gier na PC dostępne jest już dla wszystkich użytkowników Xboxa One w najnowszej aktualizacji oprogramowania konsoli. Zanim więc przejdziemy do kolejnych etapów przygotowań do skorzystania z nowej funkcji, zaktualizujmy system w Xboxie.

Drugi niezbędnik to komputer z zainstalowanym Windowsem 10. Ci użytkownicy, którzy przystąpili do programu testowego najnowszego systemu mogą skorzystać z najnowszej funkcji już teraz. Pozostali, którzy wciąż czekają na możliwość zakupu dziesiątki bądź możliwości bezpłatnej aktualizacji swojego systemu, muszą uzbroić się w jeszcze kilka dni cierpliwości - dołączanie nowych uczestników do Insider Program zostało zablokowane, a premiera Windows 10 zapowiedziana jest na 29. lipca, choć wiele informacji wskazuje na to, że udostępnianie nowego systemu nieco potrwa i wielu użytkowników będzie musiało na nową wersję systemu poczekać dłużej. 

Jeśli jednak korzystacie już z Windows 10, to pozostaje Wam do zrobienia jeszcze jedna rzecz, zanim będziecie mogli skorzystać z najnowszej funkcji konsoli. Cóż to takiego? Otóż upewnijcie się, że korzystacie z najnowszej wersji aplikacji Xbox na swoich pecetach. Jeśli na bieżąco instalowaliście nowe testowe buildy wersji testowej systemu, najprawdopodobniej nie będziecie musieli niczego aktualizować, jeśli jednak korzystacie z wcześniejszej kompilacji Windows 10, wejdźcie do Sklepu Windows i wyszukajcie w nim aplikację Xbox. 

Xbox One na PC

Jeżeli zobaczycie na ekranie to, co zaprezentowaliśmy powyżej, będzie to oznaczać, że dysponujecie najnowszą wersją aplikacji. W przeciwnym wypadku zamiast przycisku "otwórz" zobaczycie przycisk "aktualizuj". Co należy zrobić w takim przypadku? Oczywiście nacisnąć go i pobrać najnowszą wersję aplikacji Xbox dla Windows 10.

Jeśli trzy wyżej opisane warunki wstępne są już spełnione, teraz pora na włączenie konsoli. Co ważne, żeby można było skorzystać z funkcji strumieniowania gier, zarówno Xbox, jak i komputer, na którym będziecie grać, muszą znajdować się w tej samej sieci domowej. 

Uruchommy więc naszą aplikację Xbox na komputerze.

Xbox One na PC

Szczegółowo aplikację tę opiszemy w jednym z najbliższych artykułów, na razie skupmy się jednak na samym strumieniowaniu gier z konsoli na komputer. W pierwszej kolejności musimy połączyć się z konsolą - w tym celu naciskamy przycisk połącz w panelu menu umieszczonym po lewej stronie okna aplikacji.

Xbox One na PC

Jeżeli konsola połączona jest z tą samą domową siecią, co komputer, w pokazanym wyżej oknie aplikacji zobaczycie ją na liście dostępnych konsol. Teraz należy kliknąć podłącz

Xbox One na PC

Po podłączeniu konsoli do aplikacji mamy dostępne podstawowe menu, oferujące możliwość rozpoczęcia streamowania, a także, po otwarciu dodatkowego menu ukrytego pod napisem więcej, również odłączenia konsoli od aplikacji, wyłączenia jej, ustalenia, czy chcemy aby nasza konsola była podłączana do aplikacji automatycznie.

Xbox One na PC

Rozpoczęliśmy od wyboru opcji przetestuj streamowanie. Po kilkunastu sekundach oczekiwania otrzymaliśmy wynik testu.

Xbox One na PC

Co prawda, nie wiemy, o co niskiegośredniegowysokiego chodzi, ważne jednak, że każda z tych pozycji została oznaczona ptaszkiem, czyli jest dostępna i działa. Skoro test się odał, zobaczmy, jak streamowanie z Xboxa na PC działa w praktyce. Wracamy więc do głównego ekranu połączenia aplikacji Xbox z konsolą i klikamy streamowanie.

Xbox One na PC

Po kilku sekundach na ekranie laptopa zobaczyliśmy znany ekran. Tylko... jak się po nim poruszać? Rozwiązanie jest najprostsze z możliwych - wystarczy podłączyć pada od konsoli do komputera za pomocą klasycznego kabla USB-microUSB (wystarczy zwykły kabel od ładowarki do smartfona) i... i możemy zapomnieć, że nasza konsola bierze jeszcze udział w zabawie. 

Najważniejsze jednak, jak streamowanie działa w trakcie dynamicznej rozgrywki. Uruchomiliśmy więc jedną z najpopularniejszych gier wyścigowych na Xbox One - Forza Motorsport 5. 

Xbox One na PC

Pograliśmy trochę (a potem jeszcze trochę i jeszcze - praca dziennikarza technologicznego nieraz naprawdę ma wiele uroku) i możemy powiedzieć to, co mówimy bardzo rzadko - jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakości działania nowej funkcjonalności

Xbox One na PC

Jakiekolwiek opóźnienia są praktycznie niewyczuwalne. Czas reakcji na działania na padzie, płynność animacji, a także force feedback - to wszystko stoi na najwyższym możliwym poziomie. Wrażenie jest dokładnie takie samo, jak podczas gry bezpośrednio na konsoli podłączonej do telewizora. A pamiętajmy, że w opisywanym przypadku sygnał z pada najpierw dociera do komputera, potem dopiero jest przesyłany do konsoli, która pracuje w tle tak, jak w czasie normalnej rozgrywki, tylko swój sygnał wysyła nie bezpośrednio na ekran telewizora, tylko poprzez sieć do komputera, a dopiero ten zajmuje się wyświetleniem odebranego obrazu. Tymczasem dłuższa droga, jaką musi w obie strony przejść sygnał nie ma tutaj żadnego realnego wpływu na grę. Między innymi dlatego wybraliśmy akurat Forzę Motorsport 5, gdyż w tej grze jakiekolwiek opóźnienie reakcji na działania gracza może przynieść bardzo opłakane efekty. Na szczęście ani przez chwilę nie było takiego zagrożenia. Po kilku minutach zabawy można odnieść wrażenie, że gra się nie na konsoli, która jest sparowana z komputerem, a po prostu na komputerze. Efekt jest naprawdę olbrzymi.

Choć nowa funkcja nazywa się strumieniowaniem gier, to jednak strumieniować można z konsoli wszystko. Nie ma więc problemu z przypięciem dodatkowej aplikacji do ekranu gry.

Xbox One na PC

Xbox One na PC

Możemy też z poziomu komputera wejść do Sklepu Xbox i kupić oraz zainstalować nowe gry czy aplikacje.

Xbox One na PC

Jednym słowem - możemy za pośrednictwem peceta korzystać ze wszystkich możliwości Xboxa Ona dokładnie tak, jakbyśmy robili to wprost na konsoli. 

Po zakończeniu streamowania (w tym celu wystarczy nacisnąć ESC na klawiaturze komputera) dostajemy propozycję ocenienia jakości nowej funkcji.

Xbox One na PC

No cóż, naszym zdaniem ocena może być tylko jedna. Ta funkcjonalność działa po prostu doskonale.

Podsumowanie

Nowa funkcja Xbox Ona i Windows 10 to jedna z najlepszych rzeczy, jaką mogli otrzymać posiadacze konsol Microsoftu. Jej przydatność jest nie do przecenienia. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której w domu jest tylko jeden telewizor, za to kilku domowników, z których jeden chciałby zagrać na Xboxie, a drugi - obejrzeć swój ulubiony serial. Do tej pory rodziło to konflikty - teraz już nie będzie. Wielu graczy - w tym piszący te słowa - woli też grać przy użyciu laptopa, nie telewizora. Do tej pory jednak chcąc grać na konsoli, skorzystanie z tego ostatniego było nieuniknione. Teraz można tylko uruchomić konsolę i włożyć płytę z wybraną grą, a potem już usiąść przy komputerze i za jego pomocą grać na Xboxie. 

Pozostaje tylko jedno pytanie - jak ta funkcjonalność będzie się sprawować na słabszych komputerach. My przetestowaliśmy ją na laptopie Acer Aspire V3-371 wyposażonym w procesor Intel Core i5-4210, 8 GB RAM DDR3, układ graficzny Intel HD Graphics 4400 i ekran o rozdzielczości 1920x1080 px.

Acer V3-371

Nie jest to co prawda laptop gamingowy, ale i tak nie można odmówić mu mocy. Zagadką jest jednak działanie strumieniowania na komputerach o znacznie niższej specyfikacji. To również sprawdzimy na jednym ze starszych redakcyjnych laptopów, kiedy tylko Windows 10 zostanie udostępniony w kanale publicznym dla wszystkich użytkowników mających prawo do przeprowadzenia aktualizacji starszej wersji systemu.

Tymczasem wszystkim użytkowników Xboxów One, a także tym, którzy zastanawiają się nad wyborem konsoli możemy powiedzieć jedno - jeśli funkcja strumieniowania z konsoli na komputer jest dla Was istotna, to Xbox One robi to naprawdę znakomiecie.

Do testu funkcjonalności streamowania wykorzystaliśmy konsolę Xbox One.

Xbox One

Przekazał ją nam jej producent, firma Microsoft.

Microsoft