
Podsumowanie i uwagi końcowe
Windows XP to najbardziej udany z dotychczas wydanych przez Microsoft systemów operacyjnych, o czym świadczy tak wysoka popularność tego oprogramowania prawie 13 lat od jego rynkowego debiutu. Ten niewątpliwy sukces Microsoftu nie byłby jednak możliwy, gdyby nie stały rozwój produktu, wydawanie kolejnych Service Packów oraz regularne publikowanie aktualizacji. Brak aktualizacji to przede wszystkim problem związany z bezpieczeństwem systemu. Staraliśmy się tego typu zagrożenie częściowo wyeliminować. Przedstawione na poprzednich stronach porady znacznie utrudnią infiltrację systemu Windows XP potencjalnemu włamywaczowi, ale warto pamiętać, że nawet po ich wdrożeniu system ten wciąż nie będzie w pełni zabezpieczony. Ponadto istnieje szereg problemów, których nie da się rozwiązać samodzielnie "domowymi" sposobami.
Rynek ITC, czyli technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki. Nowe podzespoły komputerowe pojawiają się na rynku co kilka miesięcy, a bywa że częściej. Brak wsparcia danego systemu oznacza również brak obsługi nowego sprzętu. Windows XP przez długie lata starał się "być na czasie" oferując kolejno obsługę coraz nowszych technologii. W przypadku podzespołów komputerowych nowe modele produktów pojawiają się co kilka miesięcy i przy braku wsparcia ze strony producenta nie ma żadnych szans, by system Windows XP zadziałał poprawnie na najnowszych komputerach, chyba że za pośrednictwem maszyn wirtualnych, których wydajność dziś - dzięki rozwojowi procesorów, pamięci i innych komponentów - jest znacznie wyższa od realnych komputerów z czasów gdy Windows XP debiutował.
Brak wsparcia ze strony producenta oznacza również odejście twórców oprogramowania od wydawania i aktualizacji swoich produktów przeznaczonych dla systemu Windows XP. Zatem nawet jeżeli dzięki pewnym sztuczkom uda się przedłużyć jeszcze trochę żywot XP na naszych komputerach, to czas tego systemu już się skończył. Tym, którzy uznają nasze propozycje zmian ustawień systemowych za zbyt kłopotliwe, proponujemy zmianę komputera na nowszy, pracujący pod nowszą wersją systemu Windows, a przeniesienie wszystkich ważnych danych z pewnością ułatwi nasz poradnik dotyczący przeniesienia danych z wysłużonego XP na Windows 7 czy Windows 8.
xpek, najbardziej dopracowany system i nagle z dniem końca wsparcia wariuje, ms-owy antywirus pomaga w destabilizacji systemu
przeinstalowałem xpeka ale z płytki z sp2, odłączyłem wszytskie automatyczne aktualizacje i wszyściutko się uspokoiło
i nawet antyvirus niepotrzebny
Avast to słaby wybór. W ogóle antywirusy w moim przekonaniu to zamulacze komputerów nastawione na zysk straszeniem wirusami. Sandboxie i SpyShelter odpowiednio skonfigurowane + SRWare Iron i najważniejsze - mózg - całkowicie wystarczą.