partner serwisu

Jak zrobić karaoke w domu na komputerze albo smartfonie?

Jak zrobić karaoke w domu na komputerze albo smartfonie?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 października 2015, 21:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
audio, dźwięk, free online vocal remover, ising, karafun, karaoke, karaoke 5, microsoft, realtek, sterowniki, windows

Długie i chłodne jesienne wieczory sprzyjają organizowaniu spotkań ze znajomymi raczej w domach, aniżeli w plenerze. Jeżeli do tego Ty i twoich przyjaciele macie smykałkę do popisów wokalnych, to z pewnością poniższy artykuł wam się przyda. Mając na uwadze niwelowanie negatywnych emocji spowodowanych jesienną aurą postanowiliśmy przygotować poradnik o karaoke. Okazuje się, że zorganizowanie imprezy karaoke w domu nie wymaga ani potężnych nakładów, ani wyrafinowanego oprogramowania. Tak naprawdę w Sieci znajdziesz wręcz gotowe usługi ze specjalnie przygotowanymi pod karaoke rozwiązaniami. Podpowiadamy zatem jak się bawić we własne śpiewanie znanych szlagierów za pomocą komputera, domowego zestawu audio i zgranej paczki dobrych znajomych.

Karaoke w języku japońskim oznacza dosłownie "pusta orkiestra" - przy czym nie należy tego interpretować pejoratywnie. Nie chodzi o to, że nasz głos jest pozbawiony barwy, czy że z góry zakłada się, iż amatorskie śpiewanie to coś, co kaleczy uszy - nawet jeżeli czasem tak jest, to przecież przede wszystkim chodzi o zabawę. Karaoke to rozrywka, której kolebką jest właśnie Japonia. Zasady zabawy są bardzo proste. W gronie znajomych, najczęściej w pubach, klubach, a także na "domówkach" śpiewamy znane szlagiery. Najlepiej, gdy zabawie towarzyszy odpowiednio przygotowana ścieżka dźwiękowa, tj. nagranie zawierające ścieżkę melodyczną danego utworu, ale za to pozbawione oryginalnego wokalu, który przecież mógłby przyćmić nasze popisy wokalne :). Dodatkową pomocą może być prezentowany na ekranie (komputera, projektora, telewizora itp.) tekst piosenki, co z pewnością ułatwi aktywne uczestnictwo w zabawie wszystkim śpiewakom nie znającym na pamięć tekstu danego utworu. Jeszcze lepiej gdy tekst jest prezentowany w odpowiedni sposób, tj. wraz z konkretnymi taktami danej piosenki automatycznie zaznaczane są adekwatne sylaby tekstu. Jeżeli tylko mamy odpowiedni dystans do siebie - cóż, nie każdy ma zdolności wokalne Marii Callas czy Pavarottiego - i zgraną paczkę znajomych, to zabawa będzie naprawdę przednia. W sam raz na jesienną pluchę. 

W zabawie w karaoke oczywiście bardzo pomoże nam komputer. W naszym poradniku założyliśmy, że dysponujesz dowolnym komputerem pracującym pod kontrolą Windows, choć niektóre z opisywanych przez nas rozwiązań zadziałają tak naprawdę na każdym systemie i nie tylko na komputerze, ale również na smartfonie czy tablecie. My w trakcie przygotowań niniejszego poradnika korzystaliśmy ze sprzętu przedstawionego na końcu tekstu, ale jeszcze raz zaznaczamy, że zabawa w karaoke nie wymaga ani szczególnej wydajności komputera, ani też specyficznych komponentów sprzętowych, choć niekiedy sprzęt wbudowany w komputer, a konkretniej - odpowiednie sterowniki sprzętowe - mogą taką zabawę ułatwić. Zacznijmy jednak od rzeczy prozaicznej, czyli właściwego podłączenia niezbędnych urządzeń.

Sprawdzenie sprzętu audio

Do zabawy w karaoke wystarczy komputer podłączony do internetu (będziemy bazować m.in. na usługach online, dlatego łączność ze światem się przyda), mikrofon podłączony do odpowiedniego gniazdka karty dźwiękowej i oczywiście głośniki podłączone do wyjścia audio w komputerze.

Głośniki należy podłączyć do gniazdka oznaczonego najczęściej kolorem zielonym (oznaczenie kolorystyczne spotyka się najczęściej w komputerach stacjonarnych) bądź też symbolem słuchawek (w przypadku laptopów, jak na przykładzie wykorzystywanego w naszej redakcji modelu ASUS ROG G750). Natomiast mikrofon należy podłączyć do gniazdka oznaczonego na czerwono, bądź symbolem mikrofonu (jak na powyższej ilustracji, po prawej). Tutaj pewna uwaga - o ile podłączenie głośników jest niezbędne, o tyle kwestia mikrofonu to wybór użytkownika. W klubie czy barze odpowiedni sprzęt będzie już pewno skonfigurowany, a do zabawy w domu mikrofon wcale nie musi być potrzebny - w mieszkaniu głos i bez mikrofonu potrafi być przecież całkiem donośny :). Mikrofon może się przydać, gdybyśmy chcieli nagrać własne i znajomych popisy wokalne, lub gdy faktycznie pomieszczenie, w którym urządzamy imprezę z karaoke jest na tyle duże, że wymaga również nagłośnienia głosu śpiewaka. 

Zaletą współczesnych komputerów jest to, że same potrafią wykryć obecność podłączonych urządzeń do gniazd audio. Sprawdzenie prawidłowości połączenia jest bardzo proste, wystarczy po prostu odtworzyć na komputerze jakąkolwiek muzykę - jeżeli z głośników będzie słychać dźwięk (nie zapomnij o regulatorze głośności - symbol głośnika z prawej strony paska zadań, w zasobniku systemowym Windows) to głośniki podłączono prawidłowo.

Użyteczne sterowniki

Automatyczne rozpoznawanie podłączonych urządzeń audio to nie jedyna zaleta współczesnych komputerów. Sterowniki podsystemów dźwiękowych wbudowanych w komputery są dziś na tyle rozbudowane, że nie tylko odpowiadają za samo prawidłowe funkcjonowanie karty dźwiękowej w komputerze, ale również oferują użytkownikowi zestaw dodatkowych efektów i funkcji. Niektóre z nich okazują się być przydatne również podczas zabawy w karaoke.

Przykład pokazuje powyższa ilustracja przedstawiająca okno konfiguracyjne podsystemu dźwiękowego Realtek HD Audio dość popularnego w wielu komputerach. Zwróćmy uwagę, że po wyborze w centralnej części okna karty Efekt dźwiękowy możemy nakładać wybrane efekty na każdy dźwięk odtwarzany na komputerze. Większość efektów to w kontekście poruszanej tu tematyki wyłącznie ciekawostka, ale szczególnie interesująco przedstawia się funkcja usuwania głosu (zaznaczona w ramce).  Posługiwanie się nią jest banalnie proste - kliknięcie zielonego ludzika aktywuje filtr usuwający ścieżkę wokalną z jakiejkolwiek piosenki odtwarzanej w danym momencie nie komputerze. Źródło dźwięku nie ma znaczenia - nie jest istotne czy odtwarzamy przez komputer włożoną do czytnika płytę CD Audio, pliki MP3, czy też strumieniowo przesyłaną muzykę z jednej z popularnych usług z muzyką online. Powtórne kliknięcie zielonego ludzika wyłącza filtr przywracając oryginalne brzmienie danego utworu. Oprócz tego, za pomocą znaczników "+" i "-" możemy podwyższać lub obniżać tonację utworu, co pozwala dopasować linię melodyczną do możliwości wokalnych i wysokości głosu śpiewaka. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mamy pełną kontrolę nad tym co chcemy odtwarzać i śpiewać - jesteśmy niezależni od oferty danego usługodawcy czy twórcy aplikacji. Wadą natomiast to, że choć oprogramowanie sterownika odfiltruje głos z odtwarzanego utworu to niestety nie wyświetli już tekstu utworu. Ten jednak zawsze możemy wyświetlić choćby wyszukując tekst utworu w internecie i wyświetlając na ekranie komputera w przeglądarce.

Usługi online

Działające online usługi i aplikacje do karaoke to opcja "dla leniwych". Jeżeli nie chce ci się układać własnej listy odtwarzania utworów, czy instalować jakiegokolwiek oprogramowania wystarczy przeglądarka internetowa. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych serwisów internetowych dla miłośników karaoke.

KaraFun 

KaraFun to zarówno usługa/aplikacja webowa, jak i klasyczny program instalowany w systemie Windows, ale aby rozpocząć zabawę w karaoke za pomocą tego rozwiązania instalowanie aplikacji w komputerze nie jest konieczne. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową (my korzystaliśmy z aktualnego wydania Google Chrome) i przejść pod adres: //www.karafun.com

Strona powitalna serwisu KaraFun to zachęta do instalacji i pobrania aplikacji dla systemu Windows, nie jest to jednak konieczne, usługę można wypróbować online (kliknij or try it online).

Tak prezentuje się webowy interfejs KaraFun. Przypomina jeden z licznych odtwarzaczy webowych i tym jest w istocie.  W dolnej części odtwarzacza karaoke wyświetlanego na stronie WWW widoczny jest pasek informujący, że w wersji demonstracyjnej (a taka jest standardowo aktywna) każdej piosenki można słuchać jedynie przez 30 sekund. Nie jest to precyzyjna informacja. Co prawda większość zasobów serwisu jest dostępna bez limitów dopiero po opłaceniu subskrypcji, ale z części zasobów można skorzystać za darmo. Twórcy serwisu oferują trzy warianty subskrypcji: nielimitowany dostęp do bazy wszystkich utwórów (z możliwością ich odtwarzania również offline) przez dwa dni (tzw. Party Pass) kosztujący 4,99 euro, miesięczna subskrypcja w cenie 7,99 euro oraz negocjowana indywidualnie subskrypcja profesjonalna (przeznaczona dla osób, które chciałyby wykorzystywać bazę utworów karaoke profesjonalnie, np. organizując w prowadzonym przez siebie klubie tego typu rozrywkę). Zgodnie z informacją opublikowaną w serwisie KaraFun baza utworów obejmuje ponad 21 tysięcy odpowiednio spreparowanych utworów (usunięta ścieżka wokalna + teksty piosenek z interaktywnym podświetlaniem).

Ograniczenie 30-sekundowe nie dotyczy piosenek zgromadzonych w kategorii Free. Dostęp do poszczególnych kategorii uzyskujemy poprzez kliknięcie nazwy kategorii po prawej stronie obszaru odtwarzacza. Gdy to zrobimy (na powyższej ilustracji wybrana jest właśnie kategoria Free) zobaczymy listę piosenek dostępnych w wybranej kategorii. W trakcie odtwarzania utworu w obszarze odtwarzacza (można go wyświetlić na pełnym ekranie klikając przycisk w dolnym, prawym rogu ramki playera) wyświetlany jest tekst utworu zaznaczany kolorem stosownie do taktu, co ułatwia śpiewanie.

iSing

Jeszcze prostszym w obsłudze (głównie dlatego, że polskojęzycznym) i mającym głównie polskie utwory serwisem jest iSing. Estetycznie zaprojektowany serwis ma ponad milion użytkowników i mimo mniejszej bazy piosenek niż KaraFun cieszy się dużą popularnością, głównie dlatego że znajdziemy tu również rodzime szlagiery zmodyfikowane na wymaganą w karaoke modłę, a także dlatego, że serwis umożliwia również nagranie naszych wokalnych dokonań i pochwalenie się nimi np. na Facebooku (o ile do logowania w iSing użyjemy właśnie konta na Facebooku).

 Strona powitalna serwisu iSing zachęca użytkowników do założenia konta, jest to przydatne, jeżeli zamierzamy nagrywać własne dokonania wokalne i dzielić się nimi z przyjaciółmi, ale nie jest wymagane do tego by odtwarzać utwory w trybie karaoke. Zainteresowanych przede wszystkim odtwarzaniem utworów w trybie karaoke powinni skorzystać z menu Zaśpiewaj (menu jest wyświetlane w górnej części interfejsu serwisu). Znajdziemy tu proponowane przez serwis nowości, alfabetyczny spis wszystkich dostępnych utworów, jak również ciekawy tryb działania usługi aktywowany widoczną w menu pozycją Impreza karaoke.

W trybie tym mamy możliwość skorzystania z gotowych, predefiniowanych list odtwarzania, oprócz tego - w górnym rzędzie - wyświetlane są ikonki-miniatury aktywujące odtwarzanie polecanych przez serwis piosenek. Widoczna z prawej strony lista to - podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego serwisu - lista kategorii, a po wybraniu kategorii, lista dostępnych w danej kategorii/grupie piosenek.

Sam moduł odtwarzacza nie wymaga szczegółowych wyjaśnień. Centralny obszar zajmuje odpowiednio przygotowany tekst piosenek - serwis korzysta nie tylko z zaznaczania tekstu kolorem, ale dodatkowo właściwe sylaby są wskazywane przez skaczące odpowiednio w rytm kółko.

Oprogramowanie - Karaoke 5

Zabawę w karaoke można realizować również za pomocą oprogramowania, co z jednej strony daje większą swobodę w zakresie manipulacji materiałem muzycznym, ale z drugiej - z racji właśnie owej możliwości manipulacji - jest cokolwiek bardziej skomplikowane od korzystania z wyżej wspomnianych serwisów online. 

PobierzKaraoke 5Klikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję programu Karaoke 5.

 

Podczas instalacji programu Karaoke 5 zobaczysz pokazany na powyższej ilustracji komunikat informujący, że program w dostarczonej wersji jest bezpłatny, jednak nie można go wykorzystywać komercyjnie (innymi słowy, jeżeli prowadzisz własny bar, w którym chciałbyś organizować wieczory z karaoke, nie możesz do tego celu użyć opisywanej tu wersji programu). Ponadto wersja bezpłatna ma pewne ograniczenia, które jednak nie przeszkadzają w korzystaniu z podstawowych funkcji.

Na pierwszy rzut oka interfejs Karaoke 5 może się wydać laikowi przerażająco skomplikowany. Przełączników, kontrolek, różnych list, ikon, przycisków i innych interaktywnych elementów jest tu tyle, co w konsoli sterowniczej samolotu bojowego. Owszem, Karaoke 5 jest bardziej skomplikowany od opisywanych wcześniej usług online, ale głównie dlatego, że oferuje większe możliwości, np. pozwala na przerabianie zwykłych utworów (np. nagrań MP3) na pliki karaoke (dodanie ścieżki z tekstem piosenki itp.). Program jest instalowany z przykładową listą utworów wyświetlanych w dwóch panelach z listami odtwarzania. Aby uruchomić odtwarzanie danego utworu wystarczy najpierw zaznaczyć utwór na liście (kliknięciem), a następnie kliknąć przycisk odtwarzania w górnym pasku narzędziowym. Spowoduje to rozpoczęcie odtwarzania i wyświetlenie skojarzonego z danym utworem tekstu piosenki. Ciekawostką jest to, że Karaoke 5 pozwala jednocześnie odtwarzać nawet kilka ścieżek tekstu (np. na partie wokalne dla kilku śpiewaków). Program ma spore możliwości, ale uprzedzamy - jeżeli nie planujesz samodzielnego przerabiania i przygotowywania plików karaoke, proponujemy poprzestać na ułatwiających śpiewanie usługach online lub spróbować rozwiązania mobilnego.

Aplikacja mobilna - iSing Player (karaoke)

Ostatnim sposobem na domowe karaoke jest wykorzystanie sprzętu mobilnego i stosownych aplikacji. Nie będziemy tu wyważać otwartych drzwi proponując aplikację kliencką dla wspomnianego już wcześniej serwisu iSing.pl.

Interfejs wersji mobilnej iSing jest jeszcze prostszy w obsłudze, niż w przypadku edycji przeglądarkowej, z której korzystaliśmy za pomocą komputera. Miniatury to symbole piosenek, które możemy odtwarzać w trybie karaoke.

Po wybraniu konkretnego utworu możemy zdecydować czy chcemy wersję z dodaną linią melodyczną (zamiast usuniętego wokalu nałożona jest melodia ułatwiająca osobie śpiewającej unikanie fałszów), czy też bez linii melodycznej. Dodatkowo możemy zmienić tonację danego utworu, co jest szczególnie przydatne, gdy np. utwór będzie śpiewany przez osobę dysponującą inną skalą głosu niż oryginalny wykonawca piosenki. Tapnięcie polecenia Zaśpiewaj aktywuje właściwy odtwarzacz karaoke.

Tak prezentuje się tryb odtwarzacza karaoke w mobilnej aplikacji iSing Player. Nie wymaga komentarza - w tle słychać muzykę dostosowaną do ustawień dokonanych w poprzednim etapie, a na ekranie mamy odpowiednio zaznaczane frazy tekstu, który powinien wydobywać się ze strun głosowych osoby śpiewającej utwór.

Podsumowanie

Przećwiczyliśmy kilka sposobów na domowe karaoke, mamy nadzieję, że któraś z powyższych metod przypadnie wam do gustu i pozwoli zorganizować udaną imprezę.

Wszystkie opisywane rozwiązania ułatwiające zabawę w karaoke za pomocą komputera i smartfonu testowaliśmy na następującym sprzęcie. Komputerem był laptop model ASUS ROG G750 wyposażony w procesor Intel Core i7-4700HQ, 16 GB pamięci RAM, dysk twardy Hitachi Travelstart 5K100 1 TB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Komputer pracował pod kontrolą systemu Windows 10. Jednak podkreślamy, że celowo dobieraliśmy takie rozwiązania, które działają w zasadzie na każdej wersji Windows, a nawet - jeżeli chodzi o rozwiązania webowe - na każdej platformie, na której dostępna jest przeglądarka WWW.

Urządzenie przekazał nam producent, firma Asus.

Urządzeniem mobilnym, które wykorzystywaliśmy do sprawdzenia mobilnej aplikacji do zabawy w karaoke był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

 

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam udanej zabawy!

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.