partner serwisu

Jeden komputer i kilka monitorów? Praca wielomonitorowa w Windows - porady, sztuczki, rozwiązywanie problemów

Jeden komputer i kilka monitorów? Praca wielomonitorowa w Windows - porady, sztuczki, rozwiązywanie problemów
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
29 marca 2015, 10:48
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
displayfusion, dpi, karta graficzna, microsoft, monitor, multimonitor, rozdzielczość ekranu, sterowniki, ustawienia ekranu, ustawienia graficzne, wiele ekranów, windows 10, windows 7, windows 8

Praca na wielu monitorach nie jest już dziś niczym nadzwyczajnym. Nasz poradnik nie będzie jednak dotyczył monitorów, a przynajmniej nie bezpośrednio sprzętu. Skupimy się na ustawieniach systemu Windows, związanych z pracą wielomonitorową. Na tym jak prawidłowo ustawić parametry systemu, by np. nie narzekać na to, że na jednym monitorze mamy wszystko za wielkie, a na drugim - nic nie widać. Podpowiemy też z jakiego dodatkowego oprogramowania korzystać, a także jakie przydatne opcje można znaleźć w oprogramowaniu towarzyszącym sterownikom do kart graficznych. Po lekturze tego materiału dopasowanie laptopa z ekranem HD do monitora 4K nie będzie już dla ciebie żadnym problemem.

Konfiguracje wielomonitorowe, gdzie jeden komputer jest połączony z dwoma, a często i większą liczbą monitorów znajdujemy dziś w wielu biurach i to nie tylko na stanowiskach grafików i projektantów, ale pracowników praktycznie dowolnego szczebla. Również w domowych zestawach komputerowych coraz częściej można spotkać rozwiązania, kiedy do jednego komputera stacjonarnego podłączony jest nie jeden monitor, albo posiadacz laptopa po powrocie z pracy podłącza w domu przenośny komputer do większego i dającego zwykle lepszy obraz, monitora zewnętrznego. 

Po co drugi (i ew. kolejne) monitor?

Odpowiedź jest prosta: dla wygody i większej efektywności podczas pracy z komputerem. Zmniejszenie liczby przełączeń pomiędzy aplikacjami, większe pole widzenia, możliwość obserwacji działań na kilku aplikacjach jednocześnie - wszystko to w pływa na zwiększenie wydajności pracy i szybsze wykonywanie zadań. Ponadto w sytuacji, gdy potrzebujesz większego pola roboczego, zakup drugiego monitora np. o rozdzielczości Full HD może być znacznie bardziej opłacalny niż wymiana posiadanego monitora na większy monitor (rozmiar kosztuje) o wyższej rozdzielczości, np. 4K (co również kosztuje). Dla porównania najtańszy monitor o rozdzielczości Full HD to wydatek kwoty rzędu 350 zł, lepsze modele to wydatek zaczynający się od ok. 500 zł. Natomiast najtańszy monitor 4K kosztuje już 1450 zł i raczej nie nadaje się do poważniejszych zastosowań, sensowne egzemplarze to już wydatek rzędu 2000 zł. Sporo. Poza tym trzeba pamiętać, że monitory 4K nie zadziałają z każdym komputerem, a w wielu przypadkach nawet, gdy wyświetlą obraz, będą pracować poniżej swoich możliwości. Przykładowo monitor 4K zdolny do odświeżania obrazu z częstotliwością 60 Hz, podłączony do starszego komputera lub laptopa ze złączem HDMI wyświetli co prawda obraz w najwyższej rozdzielczości, ale tylko z częstotliwością 30 Hz - wystarczającą dla obrazów statycznych, ale mocno utrudniającą pracę z obrazem ruchomym, czy rozrywkę (gry itp.).

Warto jeszcze zaznaczyć, że praca wielomonitorowa to nie tylko komputer + 2 monitory i nie tylko praca, ale również rozrywka. Na przykład laptop podłączony do dużego telewizora w salonie, to rozwiązanie preferowane przez wielu użytkowników, którzy np. mając zapisane na dysku komputera przenośnego filmy, wolą z oczywistych względów odtwarzać je na dużym ekranie telewizora, niż na znacznie mniejszym laptopa - szczególnie, gdy organizują domowe kino ze znajomymi.

Zostawmy jednak kwestie sprzętowe i skupmy się na kwestii tu najważniejszej: za pomocą jakich funkcji systemu operacyjnego możemy optymalnie ustawić wielomonitorowe środowisko pracy. 

Czego używaliśmy

Nasze poradniki zawsze przechodzą "test bojowy", wszystkie opisywane przez nas ustawienia zawsze najpierw sprawdzamy, nie poprzestając jedynie na dokumentacji czy źródłach zewnętrznych. Nie inaczej było i tym razem. Za poligon doświadczalny posłużył nam następujący sprzęt:

laptop Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920x1080 px. 

Acer V3-371

Urządzenie przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Laptop ten jest wyposażony w jedno złącze HDMI, takie samo jak np. we wszystkich współczesnych telewizorach i monitorach. Jedno złącze pozwala na podłączenie do naszego laptopa jednego monitora, którym w naszym przypadku był model Samsung U28D590D zdolny do wyświetlania obrazu w najwyższej obecnie rozdzielczości 4K.

Monitor dostarczyła firma Samsung

Ustawienia systemu Windows

Podczas pierwszego podłączenia zewnętrznego monitora do laptopa, niezależnie od typu złącza jakie w tym przypadku jest wykorzystywane, system Windows zawsze automatycznie ustawia tzw. tryb powielania ekranu. Oznacza to po prostu, że na obu monitorach: tym wbudowanym bezpośrednio w laptop oraz zewnętrznym, podłączonym do komputera przenośnego, wyświetlany jest ten sam obraz (ten sam pulpit Windows). Teoretycznie taki tryb wyświetlania może być przydatny w sytuacji, gdy użytkownik chce wyświetlić prezentację na dużym zewnętrznym monitorze lub podłączonym do laptopa projektorze. W praktyce jednak zarówno PowerPoint - najpopularniejsze narzędzie to tworzenia prezentacji na świecie, jak i inne oprogramowanie realizujące to zadanie doskonale radzi sobie z wyświetlaniem pełnoekranowej prezentacji na zewnętrznym monitorze bez potrzeby korzystania z tego trybu. Ponadto w sytuacji, gdy podłączane są urządzenia o różnej rozdzielczości standardowej, a tak było np. w naszym przypadku: standardowa rozdzielczość laptopa Acera to Full HD (1920 x 1080 pikseli), natomiast zewnętrzny monitor Samsunga był zdolny do wyświetlania rozdzielczości Ultra HD/4K (3840 x 2160 pikseli), to najwyższą dostępną rozdzielczością w trybie powielania ekranu jest maksymalna rozdzielczość najsłabszego monitora (czyli w tym przypadku Full HD). Łatwo zatem zauważyć, że taki tryb nie pozwala wykorzystać możliwości wyświetlenia obrazu w wyższej rozdzielczości na zewnętrznym monitorze. Oczywiście można to łatwo zmienić.

Wystarczy wywołać standardowy panel kontrolny z właściwościami monitorów, pozwalający sterować ich parametrami. Dostęp do odpowiedniego okna uzyskasz najprościej klikając prawym klawiszem na pulpicie systemu Windows, a następnie wybierając z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego pozycję Rozdzielczość ekranu. Aby zmienić domyślnie wybierany przez system tryb powielania ekranu, należy rozwinąć listę Wiele ekranów. Zobaczysz wtedy kilka dostępnych opcji. 

Optymalnym rozwiązaniem pozwalającym w pełni wykorzystać oba monitory i dysponować większą przestrzenią ekranu jest wybór opcji Rozszerz te ekrany. Pozostałe dwie pozycje w rozwiniętym menu dotyczą tak naprawdę pracy jednomonitorowej, w której po prostu możesz wybrać, na którym monitorze ma być wyświetlany obraz. Kiedy może się przydać np. opcja Pokazuj pulpit tylko na 2 (czyli wyświetlanie obrazu pulpitu Windows wyłącznie na zewnętrznym monitorze), na przykład podczas wyświetlania filmów na dużym ekranie telewizora - po przełączeniu na ekran TV i uruchomieniu odtwarzania filmu, nie ma sensu by ekran laptopa świecił i psuł filmowy nastrój ;-)

Wróćmy jednak do pracy wielomonitorowej. Jak wspomniano, ustawieniem pozwalającym w pełni wykorzystać możliwości monitorów jest tryb Rozszerz te ekrany. Po wybraniu tej pozycji z menu Wiele ekranów system wyświetli komunikat, że aby wprowadzać dalsze modyfikacje, należy najpierw zatwierdzić zmianę trybu. Kliknij zatem przycisk Zastosuj. Wyświetlony zostanie jeszcze komunikat wymagający dodatkowego potwierdzenia. Musisz potwierdzić zmianę trybu w ciągu 15 sekund, jeżeli tego nie zrobisz, system automatycznie przywróci poprzednie ustawienia. 

Gdy po zmianie trybu wyświetlania ponownie wywołasz panel z ustawieniami ekranu, jego wygląd ulegnie subtelnej zmianie. Pokrótce przedstawimy dostępne opcje. Widoczna w górnej części okna ramka z symbolami obu podłączonych do komputera monitorów prezentuje sposób organizacji całej przestrzeni roboczej. To nie tylko ilustracja, ale również element interaktywny. Możesz zmieniać położenie obu monitorów, najlepiej zrobić to tak, by ustawienie w systemie Windows, odpowiadało rzeczywistemu umiejscowieniu monitorów na twoim biurku. Jeżeli na przykład przed sobą masz ekran laptopa, a nad nim, na biurku stoi większy monitor, warto przeciągnąć miniatury ekranów wyświetlane w opisywanej ramce uzyskując coś takiego:

W ten sposób (po zatwierdzeniu zmian przyciskiem Zastosuj) wirtualna przestrzeń połączonych pulpitów będzie odzwierciedlała rzeczywiste położenie monitorów, co bardzo ułatwia pracę. Obok miniatur ekranów wyświetlane są dwa przyciski: Wykryj oraz Identyfikuj. Jeżeli widzisz obraz na wszystkich podłączonych monitorach, przycisk Wykryj możesz zignorować. Bywa on pomocny w sytuacjach, gdy z nieznanych przyczyn system Windows nie wykryje podłączonego do komputera monitora zewnętrznego. Drugi z przycisków, gdy użyty, przez krótką chwilę na ekranach wyświetli wielką cyfrę. W ten sposób zawsze będziesz wiedział, który z monitorów jest ustawiony jako ekran główny, a który jako ekran dodatkowy. Rozwijalna lista Ekran pozwala wybrać monitor, którego ustawienia w danym momencie chcesz zmieniać. Z listy Rozdzielczość wybierasz rozdzielczość aktywnego monitora. Tutaj uwaga: staraj się pracować zawsze w rozdzielczości oznaczonej dla danego monitora jako zalecana. Jest to natywna rozdzielczość matrycy danego monitora, co oznacza, że piksel ustawionej rozdzielczości odpowiada rzeczywistemu pikselowi matrycy danego ekranu. Przy takim ustawieniu obraz będzie miał najwyższą jakość, litery i kontrastowe kontury nie będą rozmyte w wyniku przeskalowywania obrazu. Za pomocą menu Orientacja możesz zmieniać sposób wyświetlania obrazu, co ma sens w przypadku posiadania monitora z obracanym ekranem.

2015.03.29, 12:34
Sam używam - DisplayFusion Pro - świetny program do obsługi wielu monitorów, w tym pozwala na dowolne ułożenie np. tapet na pulpitach różnych w różnych konfiguracjach. Kupisz raz i masz licencję dożywotnią.
2015.03.29, 13:04
Ciekawy temat,
Sam używam 2 monitorów w laptopie Displayport → HDMI lecz moim systemem jest Linux (linuks), a tom wydaje mi się to prostsze.
2015.03.29, 13:25
halflife2004 @ 2015.03.29 12:34
Sam używam - DisplayFusion Pro - świetny program do obsługi wielu monitorów, w tym pozwala na dowolne ułożenie np. tapet na pulpitach różnych w różnych konfiguracjach. Kupisz raz i masz licencję dożywotnią.


W linuksie nie potrzebujesz żadnych dodatkowych programów by osiągnąć to samo (a już z całą pewnością płatnych)...a może nawet więcej (ot, skoro tak podobają Ci się rózne tapety co ciekaw jestem co powiedziałbyś na zestaw różnych gadżetów/plazm dla każdego pulpitu osobno)...
Edytowane przez autora (2015.03.29, 13:26)
2015.03.29, 13:37
Pracuję w IT i jeden monitor to byłoby spore utrudnienie. Systemowi Windows daleko jednak do tak intuicyjnej pracy na wielu monitorach jak na gnome, gdzie takie zabawki i wirtualne pulpity są rozwijane od dawna.
2015.03.29, 14:25
Sam używam display fusion i też polecam. Poza tym funkcjonalność uzupełniam gridmove i aquasnap, oba programiki rozszerzają funkcje windows aero dotyczące przeciągania okien do krawędzi ekranu, przezroczystości itp. Obecnie ustawiłem oba programy tak, że mogę podzielić ekran na kilka sposobów, np. 2/3+1/6+1/6, czy 1/2+1/4+1/4, bardzo ułatwia życie.
2015.03.30, 01:09
Codziennie używam połączenia laptop+ monitor 23'. Mam system Windows 7 przez co miałem problemy z ustawieniem odpowiedniej rozdzielczości na obu sprzętach dlatego też używam display fusion. Ponoć problem, który miałem nie występuje już na Win 8. Nie wyobrażam sobie normalnej pracy tylko na małym monitorze przez to, że pracuje na mapach. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie uda mi się dokupić drugi monitor, albo sprawić sobie większy :P
alex69
2015.03.31, 20:43
wszystko jest ok do momentu jeśli nie zacznie się używać mieszanych orientacji np. PLP (17'+24'+17";)
praca w linux/windows ok, granie już niestety nie na wielu monitorach

2015.04.12, 11:42
Pracuję z dwoma monitorami ale mam problem, którego nie potrafię rozwiązać.
Mianowicie, kursor myszki ''klei' mi się na granicy okien programów lub na granicy okna i pulpitu. Windows 8.1.
Muszę się ''naszarpać'' (używam przy tym prawego klawisza myszki i przycisku ESC) myszką aby ten kursor przenieść na inne okno czy też ''odkleić'' od danego okna .
Bywa często, że np. jeżeli kursor znajduje się na oknie worda lub excela lub innego programu to otwierając jakieś inne okno np. drukowania nie mogę przenieść kursora na to okno aby uruchomić to drukowanie. To był przykład takich momentów jest więcej. :-(
Co dziwne nie zawsze to występuje czasami kursor chodzi bez problemów.
Oczywiście zakładam, że coś co uruchamia się w tle powoduje te problemy ale nie potrafię zidentyfikować przyczyny i jej wyłączyć.
Komputer stacjonarny. RAMu mam 8 GB. i dwa monitory samsungi 24''.
Jak odłączę jeden z monitorów to problem nie występuje.
Podobnie miałem wcześniej z laptopem 17'' i 4GB RAMu.
Oba monitory mam podłączone do GFORCEa.
Może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć ? Z góry dziękuję.
rout68
2016.07.10, 15:15
Mam pytanie podłączyłem 2 monitor i nie działa 2 i nwm czym to jest spowodowane i czy mógłbym prosić o pomoc ? bo zależy mi na tym aby korzystać z 21 monitorów. Nie wykluczam też że karta może nie udźwignąć 2 monitorów .
Karta graficzna: Nivdia GeForce 9800 GT
2016.11.08, 13:54
Witam.

Wiecie może jak rozwiązać 'problem' związany z widokiem ładowania systemu na dodatkowym monitorze zamiast na podstawowym?

Konfiguracja najwyraźniej związana jest z biosem ponieważ już po włączeniu komputera przed ładowaniem systemu obraz wyświetla się tylko na telewizorze. Monitor włącza się dopiero po załadowaniu Windowsa.

Jak to zmienić???
2017.06.30, 16:46
kamassss @ 2015.03.30 01:09
Codziennie używam połączenia laptop+ monitor 23'. Mam system Windows 7 przez co miałem problemy z ustawieniem odpowiedniej rozdzielczości na obu sprzętach dlatego też używam display fusion. Ponoć problem, który miałem nie występuje już na Win 8. Nie wyobrażam sobie normalnej pracy tylko na małym monitorze przez to, że pracuje na mapach. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie uda mi się dokupić drugi monitor, albo sprawić sobie większy :P

Witam. Na jakich mapach pracujesz, interesują mnie stare mapy, jeżeli masz do nich dostęp proszę odpowiedz. Pozdrawiam Marek. aszma@wp.pl