partner serwisu
Jak zrobić kopię zapasową Androida? Backup bez rootowania krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 marca 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, backup, bezpieczeństwo danych, cloud computing, dropbox, google, kopia zapasowa, onedrive, smartfon, tablet

Apowersoft Phone Manager - kopia na PC

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem, które z pewnością okaże się pomocne dla wszystkich posiadaczy smartfonów z Androidem jest aplikacja Apowersoft Phone Manager. Program ten jest wielofunkcyjnym kombajnem umożliwiającym zarządzanie niemal wszystkimi danymi przechowywanymi w pamięci smartfonu. Za pomocą tej aplikacji użytkownik może nie tylko wykonywać kopie zapasowe praktycznie dowolnych plików zapisując je na komputerze PC, ale również przeglądać i porządkować bazę kontaktów, wykonywać zrzuty ekranów za pomocą aplikacji na PC, zarządzać SMS-ami, rejestrami połączeń, danymi multimedialnymi itp. W ramach ciekawostki warto dodać, że Apowersoft Phone Manager współpracuje nie tylko z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu Android, ale również z tymi oznaczonymi nadgryzionym jabłkiem oraz pracującymi pod kontrolą Windows Phone.

Wstępna konfiguracja

Podobnie jak w przypadku programu Helium, Apowersoft jest również rozwiązaniem dwuskładnikowym.

PobierzApowersoft Phone ManagerKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję dekstopowej aplikacji współpracującej z mobilnym odpowiednikiem zainstalowanym na smartfonie.

 Zacznij od instalacji oprogramowania dla systemu Windows. Proces ten przebiega standardowo z wykorzystaniem prowadzącego krok po kroku kreatora instalacji.

Podczas instalacji wyświetlone zostanie okno z powyżej widocznym komunikatem, należy kliknąć przycisk Zainstaluj.

Tak prezentuje się główne okno desktopowej wersji Apowersoft Phone Managera. Aplikacja nie wykryła jeszcze żadnego urządzenia, gdyż jeszcze nic nie jest podłączone do komputera. Teraz przesiadasz się na smartfon i instalujesz dostępną w sklepie Google Play aplikację Apowersoft Phone Manager.

Instalację aplikacji mobilnej ułatwia sam program desktopowy, wyświetlając podpowiedzi skąd można pobrać właściwe narzędzie.

Po zainstalowaniu mobilnej aplikacji podłącz smartfona do peceta.

Na ekranie wyświetlony zostanie stosowny komunikat. Jeżeli nie odblokowałeś wcześniej trybu debugowania USB (szczegóły jak to zrobić - na poprzedniej stronie), zobaczysz następujący komunikat na uruchomionej aplikacji mobilnej:

Dodatkowe podpowiedzi wyświetlane są również przez program uruchomiony w systemie Windows:

Trzeba przyznać, że pod względem pomocy dla użytkownika program przygotowano nad wyraz dobrze. Jeżeli tryb debugowania jest już aktywny, można przejść do kolejnego etapu.

Aplikacja desktopowa wyświetli pokazane powyżej okno, w którym należy w puste pole widoczne w dolnej części okna wprowadzić specjalny kod. Kod ten jest wygenerowany przez aplikację mobilną i jest prezentowany na ekranie głównym klienta mobilnego, oto przykład:

Po wprowadzeniu kodu połączenie zostanie nawiązane i w aplikacji desktopowej wyświetlone zostaną dane pochodzące ze smartfonu.

Aplikacja odczytuje niemal wszystkie możliwe dane z telefonu i prezentuje je w czytelnej formie. Poszczególne kategorie danych ukryte są pod ekranami, czy też kartami, wywoływanymi za pomocą widocznych w górnej części okna ikonek. Nie będziemy tu szczegółowo prezentować wszystkich możliwości aplikacji, pozostawiając przyjemność eksploracji Czytelnikom, tutaj wróćmy do meritum. Czyli jak wykonać kopię?

Szybka kopia zapasowa

Funkcja wykonywania kopii danych znajduje się na karcie Narzędzia. Kliknij widoczną w grupie Więcej narzędzi ikonę Kopia zapasowa

Odznaczając poszczególne pola wyboru można regulować zakres danych, które będą uwzględnione w kopii wykonywanej na komputerze PC. Pamiętaj: tutaj kopia danych zapisywana jest na komputerze, a nie - jak w przypadku programu Helium - w pamięci wewnętrznej urządzenia. Po określeniu zakresu danych objętych kopią zapasową, należy kliknąć przycisk Stwórz kopię zapasową.

Program rozpocznie wykonywanie kopii, przebieg tego procesu obrazuje procentowy wskaźnik wyświetlany w dolnej części okna.

Po wykonaniu kopii wyświetlony zostanie stosowny komunikat.

Przywracanie danych

Przywracanie danych jest również bardzo proste. Należy oczywiście zainstalować aplikację mobilną i uaktywnić tryb debugowania USB. Następnie po uruchomieniu aplikacji desktopowej i poprawnym nawiązaniu połączenia ze smartfonem, przechodzimy do karty Narzędzia, wybieramy ikonkę Przywróć, wskazujemy z której kopii dane mają być przywrócone (identyfikatorem jest data wykonania kopii), a następnie klikamy przycisk Przywróć teraz.

Na smartfonach z systemem Android 4.4.x (KitKat) i nowszym, w trakcie przywracania wyświetlony zostanie następujący komunikat:

Czy to znaczy, że nie będzie można już używać tradycyjnej aplikacji do SMS-owania? Oczywiście nie, zmiana sygnalizowana tym komunikatem (aby przywrócenie się powiodło, należy wskazać OK) jest spowodowana tym, że od wersji KitKat Google zmodyfikowało sposób zarządzania SMS-ami w Androidzie. W uproszczeniu chodzi m.in. o to, że system zezwala na manipulację wiadomościami tylko aplikacji ustawionej jako domyślny klient wiadomości SMS, stąd takie dziwne ustawienie Apowersoft Phone Managera jako domyślnej aplikacji do przesyłania wiadomości. Oczywiście żadnych wiadomości za pomocą Phone Managera nie będzie trzeba wysyłać, po zakończonym przywracaniu danych, należy po prostu uruchomić na smartfonie standardową aplikację do odbierania i wysyłania SMS-ów i ponownie potwierdzić zmianę ustawień w podobnym do powyższego komunikacie. Od tej pory z powrotem możemy korzystać z SMS-ów w dobrze znanym środowisku i - co najważniejsze - wciąż dysponujemy odzyskanymi z kopii starszymi wiadomościami. Jedynym mankamentem może być to, że odzyskane wiadomości wyświetlane są jako nowe (nieprzeczytane), ale to chyba nikły problem wobec ewentualnej ich utraty w wyniku awarii smartfonu, albo przypadkowego skasowania danych. 

cynka2
2015.06.25, 08:12
Dziękuję za artykuł :) O tym programie dowiedziałam się z krótkiego poradnika na innej stronie, lecz był on za mało szczegółowy i nie udawało mi się wgrać kopii zapasowej na nowy telefon. Teraz wszystko się udało i mogę grać w ulubioną grę na nowym telefonie z wgranym save'm :) Dziękuję! :):):)
hakus2
2016.06.26, 13:35
Niestety wszystko 'gra' do momentu rozpoczęcia tworzenia kopi. Otrzymuję komunikat o istniejącym haśle zabezpieczającym kopie zapasową i prośbę o jego wyłączenie. Po zakończeniu tego procesu cała 'zabawa' zaczyna się od początku. I tak z backupu jedna wielka klapa. Szkoda.