partner serwisu
Jak zrobić kopię zapasową Androida? Backup bez rootowania krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 marca 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, backup, bezpieczeństwo danych, cloud computing, dropbox, google, kopia zapasowa, onedrive, smartfon, tablet

Helium - kopie danych aplikacji

W sklepie Google Play znaleźć można mnóstwo aplikacji, w których opisie zawarto słowa "backup" lub "kopia zapasowa". Niestety, ich funkcjonalność bywa bardzo różna. Niektóre, chwalone aplikacje (jak np. Titanium Backup) wymagają dostępu z uprawnieniami administracyjnymi (czyli "zrootowanego" Androida), inne z kolei wiele obiecują, ale z działaniem bywa różnie. Niestety, jednego, uniwersalnego rozwiązania na platformę Android nie ma, a że jest w czym wybierać, to i my wybraliśmy aplikację Helium, dawniej znaną pod nazwą Carbon. Program ten jest dostępny w dwóch wariantach: płatnym oraz bezpłatnym. Na warsztat wzięliśmy wersję free.

Przygotowania

Opisywane rozwiązanie wymaga instalacji dwóch aplikacji: jedną z nich - Helium - instalujemy na smartfonie w standardowy sposób pobierając aplikację z oficjalnego sklepu Google Play. Drugim składnikiem jest aplikacja desktopowa (dostępne są wersje dla systemów Windows, OS X oraz Linuksa). My sprawdzaliśmy wersję dla systemu Windows. 

O ile z instalacją aplikacji na smartfonie nie ma żadnych problemów (proces sprowadza się do kliknięcia pojedynczego przycisku Zainstaluj w sklepie Google Play), o tyle w przypadku Windows, oprócz samego programu wymagana jest jeszcze instalacja sterowników adb (czyli sterowniki umożliwiające połączenie ze smartfonem w trybie debugowania). Sterowniki te są różne w zależności od marki smartfonu, można je znaleźć albo na witrynie domowej twórców aplikacji Helion (Clockworkmod; strona ze sterownikami dla systemu Windows), albo w serwisie internetowym producenta danego smartfonu. 

PobierzHelium DesktopKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję dekstopowej aplikacji współpracującej z zainstalowanym na smartfonie programem Helium.

W trakcie instalacji w systemie Windows wyświetlony zostanie następujący komunikat:

Należy go oczywiście potwierdzić, klikając przycisk Zainstaluj

Połączenie

Uruchamiamy aplikację desktopową, wyświetlone zostanie następujące okienko:

Aplikacja oczekuje na podłączenie smartfonu. Teraz uruchamiamy aplikację mobilną.

Program poprosi o podłączenie smartfonu do komputera.

Po podłączeniu wyświetlony zostanie komunikat o konieczności włączenia trybu debugowania USB. Jednak opcja aktywująca ten tryb jest standardowo ukryta w systemie Android. Aby ją wyświetlić na ekranie, trzeba aktywować moduł ustawień programistycznych. W przypadku urządzenia HTC trzeba było zrobić tak:

  • Wywołać ekran Ustawienia, przewinąć jego zawartość aż do wyświetlonej na końcu pozycji Informacje i wybrać ją.
  • Na kolejnym ekranie wybieramy Informacje o oprogramowaniu Więcej.
  • Teraz 7 razy dotknęliśmy napisu Wersja kompilacji. Dowodem poprawnego przeprowadzenia tego działania było pojawienie się następującego komunikatu:

  • Gdy cofnęliśmy się do głównego ekranuUstawienia, pojawiła się na nim nowa pozycja: Opcje programistyczne.
  • Po jej wybraniu należy zaznaczyć opcjęDebugowanie USB i zatwierdzić wyświetlany komunikat z ostrzeżeniem.
  • Włączenie trybu debugowania USB spowoduje reakcję systemu Windows, z którym smartfon jest połączony. Rozpocznie się instalacja odpowiednich sterowników.
  • Gdy proces ten się zakończy, w okienku aplikacji desktopowej pojawi się następujący komunikat:

Oznacza to, że komunikacja ze smartfonem została poprawnie nawiązana i można już przejść do właściwego wykonywania kopii zapasowej.

Jeszcze tylko dodamy, że aktywacja trybu debugowania USB i niezbędnych opcji programistycznych odbywa się w podobny sposób w innych smartfonach. Np. na Samsungu należy również wywołać ekran Ustawienia, następnie wybrać Informacje o urządzeniu i siedem razy puknąć w Numer wersji. Spowoduje to pojawienie się opcji programistycznych w głównym ekranie ustawień, co pozwoli na włączenie trybu debugowania USB.

Istotna uwaga: odblokowanie opcji programistycznych oraz włączenie trybu debugowania USB w żaden sposób nie wpływa na warunki gwarancji (w przeciwieństwie do "rootowania"). Jest to normalna funkcja systemu, a nie "włamywanie się" na konto administratora.

Właściwy backup

Aby rozpocząć wykonanie kopii zapasowej przejdź do mobilnej aplikacji Helium uruchomionej na smartfonie i zatwierdź wyświetlone okna komunikatów dotyczące połączenia w trybie debugowania USB. Uwaga! Jeżeli smartfon nie chce nawiązać połączenia, spróbuj odłączyć urządzenie od portu USB w komputerze, a następnie podłączyć ponownie. Jakkolwiek idiotycznie by to nie brzmiało - pomaga :). Oczywiście zakładamy, że odpowiednie sterowniki zostały już wcześniej zainstalowane wraz z desktopową wersją programu. 

Tak prezentuje się interfejs bezpłatnej wersji Helium. Aby wykonać kopie danych wszystkich aplikacji, wskaż widoczny w dolnej części ekranu przycisk Zaznacz wszyst. Można też definiować różne grupy aplikacji i tworzyć w ten sposób odrębne zestawy kopii zapasowej. Aby utworzyć taką grupę należy po prostu wybrać zestaw aplikacji, który ma być w danej grupie uwzględniany, a następnie nadać tworzonej grupie nazwę wpisując ją w pole Zapisz grupę aplikacji jako:. Aby rozpocząć wykonywanie kopii, puknij w przycisk Kopia zapasowa

Program poprosi o wybór lokalizacji docelowej. W wersji bezpłatnej jedynym sensownym wyborem w przypadku urządzeń z systemem Android KitKat (4.4.x) i nowszym jest Wewnętrzna pamięć. Możliwość zapisu na karcie SD zadziała niestety tylko na niektórych modelach smartfonów, w przypadku posiadanych przez nas urządzeń nie było to możliwe.

Podczas zapisu kopii danych na ekranie mobilnej aplikacji widoczny jest komunikat z wskaźnikiem postępu operacji.

Po wykonaniu kopii wyświetlony zostaje stosowny komunikat.

Uwaga, to jeszcze nie koniec. Teraz należy jeszcze zabezpieczyć zapisaną kopię, poprzez przekopiowanie (metodą "ręczną", za pomocą Eksploratora Windows) znajdującego się w pamięci wewnętrznej smartfonu folderu o nazwie Carbon

Przywracanie danych z kopii

Załóżmy czarny scenariusz, straciłeś dane (w naszym przypadku zasymulowaliśmy ten efekt przywracając ustawienia fabryczne na używanym przez nas sprzęcie mobilnym). W celu przywrócenia danych z kopii należy najpierw zainstalować na "nowym" smartfonie oprogramowanie Helium (dotyczy to również strony pecetowej - pamiętaj o odpowiednich dla posiadanej marki smartfonu sterownikach ADB). Następnie należy odblokować tryb debugowania USB na nowym smartfonie, oraz metodą "ręczną" nadpisać istniejący w pamięci wewnętrznej smartfonu folder carbon, jego wcześniej wykonaną kopią zapisaną na komputerze. Gdy to zostanie zrobione pozostaje jeszcze tylko wykonać następujące działania:

Po uruchomieniu aplikacji mobilnej wybieramy kartę Przywracanie i synchronizacja, następnie wybieramy miejsce gdzie uprzednio została zapisana kopia (w tym przypadku Wewnętrzna pamięć - bezpłatna wersja nie daje większego pola manewru).

Program odczyta kopię (tę, którą ręcznie przekopiowaliśmy z PC do pamięci wewnętrznej nowego smartfonu) i pozwoli wybrać konkretną, utworzoną wcześniej grupę danych aplikacji, lub umożliwi selektywny wybór danych przypisanych do każdego programu niezależnie. Po dokonaniu wyboru należy puknąć przycisk Przywracanie.

Po chwili na ekranie zostaje wyświetlony stosowny komunikat. Dane zostały przywrócone.

cynka2
2015.06.25, 08:12
Dziękuję za artykuł :) O tym programie dowiedziałam się z krótkiego poradnika na innej stronie, lecz był on za mało szczegółowy i nie udawało mi się wgrać kopii zapasowej na nowy telefon. Teraz wszystko się udało i mogę grać w ulubioną grę na nowym telefonie z wgranym save'm :) Dziękuję! :):):)
hakus2
2016.06.26, 13:35
Niestety wszystko 'gra' do momentu rozpoczęcia tworzenia kopi. Otrzymuję komunikat o istniejącym haśle zabezpieczającym kopie zapasową i prośbę o jego wyłączenie. Po zakończeniu tego procesu cała 'zabawa' zaczyna się od początku. I tak z backupu jedna wielka klapa. Szkoda.