partner serwisu
Jak zrobić kopię zapasową Androida? Backup bez rootowania krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 marca 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, backup, bezpieczeństwo danych, cloud computing, dropbox, google, kopia zapasowa, onedrive, smartfon, tablet

Kopia "ręczna" na PC - czyli nie ma to jak kabelek

Jedną z metod wykonania kopii danych przechowywanych na smartfonie jest po prostu użycie kabelka USB, podłączenie smartfonu do komputera, a następnie po prostu przekopiowanie danych w standardowym menedżerze plików Windows - Eksploratorze.

Zaletą tego sposobu wymiany danych pomiędzy smartfonem a komputerem jest prostota - żadnego instalowania i konfigurowania dodatkowych aplikacji, po prostu bierzesz kabelek USB-microUSB, podłączasz z jednej strony do smartfonu, z drugiej do wolnego gniazda USB w komputerze, czekasz aż system Windows na PC wykryje podłączone urządzenie, a następnie po prostu kopiujesz dane. Musisz tylko wiedzieć, że niestety nie wszystkie dane da się tą metodą skopiować i trzeba wiedzieć, co kopiować, ale od czego tu jesteśmy? ;-)

W momencie podłączenia smartfonu do PC, system Windows automatycznie rozpoczyna procedurę instalacji odpowiednich sterowników. Niczego nie musisz instalować, całe niezbędne oprogramowanie wymagane do poprawnego nawiązania komunikacji jest już w systemie i na smartfonie, jedyne co musisz zrobić to poczekać chwilę, aż Windows zakomunikuje radośnie: Urządzenie jest gotowe do użycia.

W systemie Windows (powyższy obraz pochodzi akurat z Windows 7) smartfon powinien zostać wykryty jako urządzenie przenośne i tak też prezentuje się użytkownikowi po otwarciu okna Komputer w standardowym Eksploratorze Windows. Dwukrotne kliknięcie ikony smartfonu daje dostęp do wewnętrznej pamięci urządzenia mobilnego, przy czym w przypadku, gdy w danym smartfonie znajduje się karta microSD, jest ona widoczna, jako odrębny "dysk".

Aby skopiować dane ze smartfonu na PC po prostu przeciągasz ikony folderów i plików z okna smartfonu na dowolny folder utworzony na komputerze. Banał? Owszem, ale niestety nie zawsze działa. Np. w naszym przypadku, model HTC nie sprawiał żadnych oporów, można było skopiować wszystkie widoczne w Eksploratorze dane ze smartfonu, ale już w przypadku Samsunga, po próbie zaznaczenia po prostu całej zawartości pamięci smartfonu i przekopiowania danych na folder w komputerze, Eksplorator wyświetlił jedynie następujący komunikat:

Powyższe okno nie wykazywało jakichkolwiek oznak postępu sygnalizowanej operacji. Niektórych folderów na smartfonie Samsunga metodą ręczną skopiować się nie dało.

Co zatem można skopiować tym sposobem? Na pewno wszystkie zdjęcia (te wykonane smartfonem znajdują się zazwyczaj w folderze DCIM inne lądują w folderze Pictures), filmy (folder Movies), zrzuty ekranowe (podfolder Screenshots wewnątrz folderu Pictures), dane pobrane z Internetu (folder Download), czy muzykę (folder Music).

Prostą operacją kopiowania zabezpieczymy również nagrania audio, ale tu już lokalizacja danych na smartfonie zależy od konkretnego modelu, np. w przypadku HTC nagrania audio wykonane za pomocą standardowej w tym smartfonie aplikacji o nazwie Notatki głosowe przechowywane są w folderze My Documents My Recordings. Natomiast w używanym przez nas Samsungu, nagrania wykonane aplikacją Dyktafon (taka jest w Samsungach Galaxy) przechowywane są na smartfonie w folderze Sounds.

Zaletą "ręcznego" kopiowania jest to, że użytkownik posługuje się narzędziem, które - o ile korzysta z komputera od dłuższego czasu - doskonale zna: Eksploratorem Windows. Wadą: uciążliwość procesu, jego niedokładność (nie wszystkie dane zabezpieczysz w ten sposób, przykładem jest choćby rejestr połączeń czy wiadomości SMS/MMS) oraz to, że trzeba wiedzieć lub przynajmniej sprawdzić, jakie informacje znajdują się w jakich folderach. Pamiętaj też, że połączenie kabelkiem zapewnia komunikację dwukierunkową: nie tylko umożliwia skopiowanie danych ze smartfonu na wybrany folder w pececie, ale również na przeniesienie zdjęć, filmów, czy muzyki z peceta do odpowiednich folderów na smartfonie.

Oczywiście oprócz powyższej metody masz do dyspozycji jeszcze rozwiązanie "kabelkowe" sugerowane przez producenta danego smartfonu. Na przykład w telefonie HTC możesz użyć instalowanej na PC aplikacji HTC Sync Manager, analogicznie Samsung proponuje swoje rozwiązanie: instalowaną na PC aplikację Samsung Kies. Swoje aplikacje mają również inni producenci smartfonów, np. LG PC Suite, czy Sony PC Companion. Sygnalizujemy obecność takich programów, ale nie przedstawiamy ich tu szczegółowo, gdyż są one ograniczone do konkretnych marek smartfonów i jako aplikacje promowane przez producentów urządzeń, są one dość dobrze przedstawione w dokumentacji dołączonej do danego modelu smartfonu.

cynka2
2015.06.25, 08:12
Dziękuję za artykuł :) O tym programie dowiedziałam się z krótkiego poradnika na innej stronie, lecz był on za mało szczegółowy i nie udawało mi się wgrać kopii zapasowej na nowy telefon. Teraz wszystko się udało i mogę grać w ulubioną grę na nowym telefonie z wgranym save'm :) Dziękuję! :):):)
hakus2
2016.06.26, 13:35
Niestety wszystko 'gra' do momentu rozpoczęcia tworzenia kopi. Otrzymuję komunikat o istniejącym haśle zabezpieczającym kopie zapasową i prośbę o jego wyłączenie. Po zakończeniu tego procesu cała 'zabawa' zaczyna się od początku. I tak z backupu jedna wielka klapa. Szkoda.