




Każde urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android, gdy zostaje uruchomione po raz pierwszy, domaga się od swojego właściciela zalogowania się na posiadane już konto Google lub - w przypadku braku takowego - rozpoczęcie procedury rejestracji konta. Jakkolwiek użytkowanie telefonu z Androidem jest teoretycznie możliwe bez tworzenia charakterystycznego identyfikatora w domenie @gmail.com, to korzystanie ze smartfonu z Androidem bez konta Google oznacza wtedy pogodzenie się z licznymi ograniczeniami (np. z niemożnością pobierania i instalacji aplikacji ze sklepu Google Play w normalny sposób; celowo nie piszemy, że "nie da się", bo się da, ale z utrudnieniami).
Jednak, gdy masz konto Google - a takie przyjęliśmy tu założenie - to już z tego faktu wynikają dla ciebie konkretne korzyści w kwestii automatycznego wykonywania kopii zapasowej danych na twoim smartfonie. Otóż posiadając konto Google, na które automatycznie jesteś zalogowany podczas każdego uruchomienia twojego smartfonu z Androidem, automatycznie mogą być wykonywane kopie zapasowe:
Kopie powyższych danych powinny być wykonywane automatycznie, ich zapis odbywa się w chmurze Google w przestrzeni przypisanej twojemu kontu Google. Warto jednak sprawdzić w ustawieniach smarfonu, czy faktycznie kopie są wykonywane.
Na kolejnym ekranie należy upewnić się, że uaktywniona jest opcja Automatyczne tworzenie kopii... lub Utwórz kop. zap. danych, a jeżeli nie jest - warto ją uaktywnić.
Aplikacja Zdjęcia należy do standardowego zestawu aplikacji Google'a fabrycznie dostępnych na każdym smartfonie z systemem Android. Program ten służy do oglądania zdjęć, ale pełni również rolę narzędzia wykonującego kopie zapasowe zdjęć i filmów. Co ważne, nie muszą to być wyłącznie fotografie wykonane za pomocą kamer wbudowanych w sprzęt mobilny, na którym aplikacja działa.
Standardowo program ten po pierwszym uruchomieniu pyta użytkownika, czy chce, aby aplikacja automatycznie wykonywała kopie zapasowe zdjęć. Nawet jeżeli za pierwszym razem wybierzesz odpowiedź odmowną, to mechanizm ten można aktywować w każdej chwili i - naszym zdaniem - zdecydowanie warto to zrobić.
Wystarczy uruchomić aplikację Zdjęcia, następnie z menu aplikacji (symbol pionowego wielokropka w górnym, prawym rogu interfejsu aplikacji) należy wybrać pozycję Ustawienia i wskazać element Automatyczna kopia zapasowa.
Przełącznik aktywujący wykonywanie kopii zdjęć i filmów znajduje się w górnej części ekranu. Niżej widoczne są opcje sterujące pracą tej usługi, a także wyświetlana jest dostępna dla danego konta Google przestrzeń w chmurze. Standardowo kopie zapasowe wykonywane są - teoretycznie - w pełnej rozdzielczości (opcja Rozmiar zdjęcia, parametr Pełny rozmiar) matrycy danego smartfonu. W rzeczywistości jednak istnieje pewne ograniczenie nałożone przez Google'a - plik zdjęcia nie może być większy niż 75 MB. Ponadto maksymalna rozdzielczość filmów, których kopie są wykonywane przez aplikację to 1080p, czyli Full HD. O tym powinni pamiętać posiadacze topowych smartfonów zdolnych do rejestracji wideo w wyższych rozdzielczościach (np. 4K/UHD) - aplikacja Zdjęcia nie wykona automatycznej kopii takich materiałów wideo.
Zdjęcia w pełnym rozmiarze oraz filmy, zajmują przestrzeń konta Google. Co prawda bezpłatnie każdy posiadacz konta Google już na starcie otrzymuje 15 GB, ale przestrzeń ta jest współdzielona z innymi usługami Google'a (np. z pocztą Gmail). Zatem choć miejsca wydaje się dużo, to posiadacze smartfonów wyposażonych w kilkunastomegapikselowe i większe matryce, będący zarazem zapaleńcami fotografii cyfrowej i "pstrykający" mnóstwo zdjęć, w dość szybkim czasie mogą zapełnić dostępną przestrzeń przeznaczoną na automatyczne kopie zdjęć.
Częściowym rozwiązaniem braku miejsca w chmurze może być zmiana parametru opcji Rozmiar zdjęcia na Standardowy rozmiar. Co to oznacza? Zdjęcia w takim przypadku będą zapisywane w chmurze w zmniejszonej postaci, przy czym fotografie są zmniejszane do takiego rozmiaru, by dłuższa krawędź fotografii nie przekraczała 2048 pikseli. Zdjęcia w takim rozmiarze w ogóle nie zmniejszają dostępnej przestrzeni konta Google, co oznacza że liczba przechowywanych w ten sposób zdjęć jest - teoretycznie - nieskończona ;-)
Oczywiście w przypadku wyboru rozmiaru standardowego wciąż pozostaje problem kopii zdjęć w pełnym rozmiarze, które wciąż znajdują się w pamięci smartfonu, ale tu rozwiązaniem mogą być inne metody wykonywania kopii danych, przedstawione na kolejnych stronach.
Jak wygląda przywracanie danych? Jeżeli zdarzy się awaria lub utrata smartfonu, na kolejnym urządzeniu, po pierwszym zalogowaniu się na konto Google system wykryje, że w chmurze istnieją zapisane ustawienia i dane zalogowanego użytkownika i zaproponuje ich przywrócenie. Również w przypadku aplikacji Zdjęcia, użytkownik otrzyma propozycję wykonywania kopii zdjęć wykonywanych na nowym urządzeniu, a także synchronizacji przechowywanych już w chmurze zdjęć z danym urządzeniem.
Ważna informacja, choć konto Google przechowuje informacje o instalowanych przez ciebie aplikacjach, to w momencie przesiadki na nowszy smartfon z powodu utraty poprzedniego urządzenia, aplikacje te nie będą automatycznie reinstalowane.
Ich instalację należy przeprowadzić ponownie wybierając programy ze sklepu Google Play (rozwijając menu i wybierając opcję Moje aplikacje). Po reinstalacji programów, dane aplikacji również zostaną przywrócone, ale niestety ta automatyka nie zadziała w przypadku wszystkich programów. Oczywiście wcześniej kupionych aplikacji w sklepie nie trzeba kupować ponownie. Sklep "pamięta" Twoje zakupy bez względu na to, z jakiego urządzenia z Androidem w danej chwili korzystasz.
Konto Google przechowuje kopie danych w chmurze. Oczywiście rozwiązanie oferowane przez wyszukiwarkowego potentata nie jest jedynym sposobem na przechowywanie kopii danych w chmurze. Tego typu usługa automatycznego wykonywania kopii zapasowej oferowana jest przez wiele firm. Jeżeli np. korzystasz na smartfonie z aplikacji Dropbox lub OneDrive, to za ich pomocą również możesz automatycznie chronić swoje dane.