partner serwisu

Jak zrobić kopię zapasową Androida? Backup bez rootowania krok po kroku

Jak zrobić kopię zapasową Androida? Backup bez rootowania krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 marca 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, backup, bezpieczeństwo danych, cloud computing, dropbox, google, kopia zapasowa, onedrive, smartfon, tablet

Dziś to nie komputer, lecz smartfon jest urządzeniem, które przechowuje najbardziej istotne dane właściciela. To właśnie na smartfonie znajdują się telefony i adresy naszych znajomych, współpracowników i kontrahentów, w pamięci mobilnego urządzenia często przechowujemy również zdjęcia i filmy, które choć mogą mieć nikłą wartość artystyczną, często są bezcenne dla posiadacza sprzętu. Zdjęcia najbliższych, uchwycone wspomnienia i inne, zatrzymane w cyfrowych obrazach fragmenty rzeczywistości. Jedno jest pewne, utrata tego urządzenia wraz ze znajdującymi się na nim danymi, to przykra rzecz dla każdego. Jak się przed tym uchronić? Oczywiście wykonując backup, czyli kopię zapasową. Warto backupować dane tym bardziej, że w przypadku smartfonów (a także i tabletów) z systemem Android, użytkownicy dysponują pokaźnym arsenałem aplikacji i funkcji realizujących to zadanie.

Od razu na wstępie naszego poradnika istotna informacja: wszystkie opisane poniżej rozwiązania spełniają jedno istotne założenie: nie wymagają tzw. "rootowania" smartfonu z Androidem. Innymi słowy, w celu wykonania kopii zapasowej metodami przedstawionymi w niniejszym poradniku nie musisz modyfikować standardowej konfiguracji Androida na twoim smartfonie, by uzyskać dostęp do systemu na prawach administratora (czyli właśnie "roota").

Nie rootuj, jeśli nie musisz

Z jednej strony odblokowanie dostępu administracyjnego zwiększa możliwości użytkownika w zakresie wykorzystania dodatkowego oprogramowania i funkcji systemu, ale z drugiej - wymaga sporej wiedzy. W przeciwnym razie odblokowanie dostępu administracyjnego może narazić mało doświadczonego posiadacza smartfonu czy tabletu na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa (złośliwa aplikacja uruchomiona z uprawnieniami administracyjnymi ma dostęp do każdej funkcji systemu; ten sam kod uruchomiony ze standardowymi, znacznie mniejszymi uprawnieniami, nie stanowi już tak dużego zagrożenia, choć oczywiście wciąż jest kodem złośliwym i wymagającym eliminacji - tutaj możemy polecić nasz materiał dotyczący programów antywirusowych dla systemu Android). Wreszcie rootowanie ma jeszcze jedną poważną i - dla wielu użytkowników - dyskwalifikującą to rozwiązanie wadę: jeżeli zostanie wykryte przez serwis producenta, automatycznie oznacza utratę gwarancji.

Dlatego, mimo że przygotowaliśmy wcześniej poradnik wyjaśniający w jaki sposób "zrootować" urządzenie z Androidem (część poradnika zawiera również instruktaż wyjaśniający jak wykonać kopię bezpieczeństwa, choć nie chodzi o regularny backup, lecz raczej zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś z rootowaniem "poszło nie tak"), to uznaliśmy, że konieczne jest również opracowanie materiału wyjaśniające, jak wykonać kopię zapasową danych przechowywanych na smartfonie z Androidem w sytuacji, gdy użytkownik nie chce rootować swojego telefonu.

Park maszynowy

Wzięliśmy zatem na nasz redakcyjny warsztat dwa egzemplarze smartfonów z systemem Android, dwa laptopy i zapewniliśmy wyodrębnione od sieci redakcyjnej łącze internetowe.

Pierwszym urządzeniem stanowiącym poligon dla różnych metod backupu był smartfon HTC One E8 działający pod kontrolą Androida 4.4.2 KitKat. 

Urządzenie dostarczyła firma:

Drugim natomiast - smartfon Samsung Galaxy S5 SM-G900F z systemem zaktualizowanym do wersji Android 5.0 Lollipop. 

Sprzęt dostarczyła firma:

W przypadku posiadanego przez nas modelu HTC aktualizacja do wersji Lollipop nie jest dostępna, ale też chodziło nam o przedstawienie ewentualnych różnic pomiędzy wykorzystywanymi w artykule generacjami Androida. 

Jeszcze jedna uwaga: choć wykorzystywane przez nas modele smartfonów z systemem Android standardowo wyposażane są w opracowywane przez producentów tych modeli nakładki programowe na system Android (HTC Sense w przypadku HTC oraz TouchWiz w smartfonach Samsunga), to staraliśmy się, aby opisywane przez nas rozwiązania były możliwie uniwersalne i miały zastosowanie dla każdego urządzenia działającego pod kontrolą systemu Android generacji KitKat i Lollipop.

Wracając do naszego parku maszynowego: ponieważ opisywane sposoby wykonywania backupu uwzględniają również zapis kopii na pececie, korzystaliśmy  z dwóch laptopów:

Pierwszym był nieco już wiekowy laptop Acer Aspire Ethos 8951G, wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2820QM (Sandy Bridge, seria D2, oryginalna częstotliwość taktowania – 2,3 GHz, maksymalna – 3,4 GHz, 8 MB L3), 8 GB pamięci, dwa dyski twarde (oba miały 500 GB, interfejs SATA-II i prędkość 5400 obr./min), ekran LED LCD o przekątnej 18,4 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i dwa układy graficzne: Intel HD Graphics 3000 i Nvidia GeForce GT555M z 2 GB własnej pamięci. System operacyjny to polskojęzyczny, 64-bitowy Windows 7 Ultimate z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami.

Drugim urządzeniem był sprzęt znacznie nowszy: laptop Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920x1080 px.

Acer V3-371

Oba modele przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

 

Ponieważ część metod wykonywania kopii opierała się na dostępie do usług chmurowych, potrzebowaliśmy możliwie stabilnego rozwiązania, niezależnego od mocno obciążonej, redakcyjnej sieci WiFi. 

Łączność z internetem zapewniał zestaw Internet Domowy LTE, na który składały się: zewnętrzny modem (instalowany na zewnątrz budynku) ODU-100 LTE oraz bezprzewodowego routera WiFi LTE IDU-100. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieliśmy dostęp do sieci o wysokiej prędkości przesyłu, a przy tym wszystkie opisywane rozwiązania sprawdzaliśmy w sieci wydzielonej, niezależnej do wpływu pozostałych komputerów w redakcji. Zestaw dostarczył: 

Uzbrojeni po zęby sprawdzaliśmy najróżniejsze metody wykonywania kopii zapasowej danych ze smartfonu. Każdy z proponowanych sposobów znajdziecie na kolejnych stronach. Zapraszamy!

cynka2
2015.06.25, 08:12
Dziękuję za artykuł :) O tym programie dowiedziałam się z krótkiego poradnika na innej stronie, lecz był on za mało szczegółowy i nie udawało mi się wgrać kopii zapasowej na nowy telefon. Teraz wszystko się udało i mogę grać w ulubioną grę na nowym telefonie z wgranym save'm :) Dziękuję! :):):)
hakus2
2016.06.26, 13:35
Niestety wszystko 'gra' do momentu rozpoczęcia tworzenia kopi. Otrzymuję komunikat o istniejącym haśle zabezpieczającym kopie zapasową i prośbę o jego wyłączenie. Po zakończeniu tego procesu cała 'zabawa' zaczyna się od początku. I tak z backupu jedna wielka klapa. Szkoda.