partner serwisu

Jak zostać YouTuberem i zrobić to dobrze? 7 porad dla początkujących na YouTube

Jak zostać YouTuberem i zrobić to dobrze? 7 porad dla początkujących na YouTube
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 listopada 2015, 15:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, jak prowadzić kanał na youtube, jak zostać youtuberem, nagrywanie, programy, sprzęt, streamowanie wideo, wideo, youtube

Ogromne sukcesy takich Youtuberów jak PewDiePie czy nawet polskiego Wardęgi sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się rozpoczęciem działalności w portalu wideo od Google. Niestety taki sposób zarabiania nie różni się szczególnie od pracy na etacie lub prowadzenia własnej działalności. Bardzo szybko okazuje się, że regularne tworzenie ciekawych materiałów zabiera dużo czasu i po życiu z grania w Minecrafta pozostaje jedynie wspomnienie. W tym poradniku przedstawimy Wam kilka podstawowych rad dotyczących rozpoczęcia przygody z YouTube i stania się Youtuberem.

Pomysł

Warto zastanowić się nad motywem przewodnim działalności w YouTube i wybrać dziedzinę, w której zamierzacie się wypowiadać. Zawęża to oczywiście krąg osób, dla których Wasze materiały będą przeznaczone, ale w ten sposób sprawicie, że łatwiej będzie dotrzeć do nich osobom najbardziej zainteresowanym. Nie należy także powielać ogranych już tematów i do każdego zagadnienia podejść z niewyeksploatowanego jeszcze punktu widzenia, w myśl zasady – nie imituj, ulepszaj.

Marka i systematyczność

Bardzo ważną kwestią jest stworzenie własnej marki, która będzie Waszym znakiem rozpoznawczym. Nie ma znaczenia czy będziecie publikować filmy pod własnym nazwiskiem czy pseudonimem. Ważne, żebyście podpisywali nimi każdy materiał. Będziecie potrzebować także kilku elementów, które będą wspólne dla całej działalności w YouTube. Pierwszym z nich jest nawet najprostsze logo. Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie nawet w najprostszych programach graficznych, to możecie skorzystać z darmowych narzędzi do tworzenia logotypów. Proponowane przez nie wzory nie należą do najbardziej oryginalnych, ale na początku sprawdzą się doskonale. Potrzebne Wam będzie także wyjątkowe powitanie i/lub pożegnanie. To one będą rzeźbić w świadomościach publiki logo Waszej marki.

Kluczowa będzie także systematyczność. Widzowie bardzo szybko przyzwyczajają się do terminów publikowania nowych materiałów śledzonych przez nich Youtuberów. Nie musicie udostępniać nowych filmów codziennie, jednak bardzo ważne będzie ustalenie harmonogramu i konsekwentne jego realizowanie.

Zarobki

Jeśli planujecie szybko wzbogacić się za pośrednictwem YouTube, to już teraz możesz zacząć rozglądać się za innym zajęciem. Początki każdego kanału YouTube są takie same - mozolna praca i walka o odsłony oraz subskrybentów, a z tego kokosów nie ma. Nie ma też prostego wzoru pozwalającego na wyliczenie, ile pieniędzy przyniosą publikowane w YouTube materiały. Szacuje się, że najpopularniejsi polscy Youtuberzy zarabiają od 150 do 300 zł za każde 100 000 wyświetleń. Wszystko jednak zależy od tematyki filmów, współczynnika klikalności reklam, przynależności do sieci partnerskich, kraju pochodzenia widzów (amerykańskie kliki są warte więcej niż polskie) i kilku innych czynników. Sprawia to, że przewidzenie dokładnej stawki jest praktycznie niemożliwe.

Sprzęt i oprogramowanie

Jeśli macie zamiar zająć się po prostu nagrywaniem samych siebie rozprawiających na najróżniejsze tematy, to na początku do rejestrowania materiałów wystarczy Wam w miarę przyzwoity smartfon. Jednak istotne jest, żeby jakość filmów była wysoka, więc jeśli Was telefon nie oferuje nagrywania wideo w rozdzielczości przynajmniej 1080p, wtedy zakup przynajmniej kamery internetowej zdolnej nagrywać dobrej jakości obraz w tej rozdzielczości będzie koniecznością.

Do prostego montażu i edycji filmów doskonale nadadzą się podstawowe i darmowe programy takie jak chociażby Windows Movie Maker.PobierzCamtasia Studio
Jeśli planujecie tworzyć poradniki przeznaczone dla użytkowników systemów Windows powinniście zainteresować się aplikacjami takimi jak Camtasia Studio. W przypadku nagrywania obrazu z gier pomocne będą aplikacje oferowane przez producentów procesorów graficznych – ShadowPlay Nvidii i AMD Gaming Evolved. Tutaj jednak potrzebny będzie także mocny komputer, który pozwoli nie tylko na prezentowanie płynnej rozgrywki w wysokiej rozdzielczości i takich samych ustawieniach detali, ale także będzie w stanie przechwycić obraz oraz sprawnie poradzi sobie z jego obróbką, a także konwersją.

To wszystko oczywiście na początek. Z czasem warto zainwestować w lepszy sprzęt oraz oprogramowanie, które pozwoli na tworzenie coraz bardziej interesujących filmów.

Media społecznościowe i platformy blogowe

Jeśli liczycie na to, że wasze filmy będą same trafiły przed oczy publiczności, to niestety musimy Was zmartwić. Dopóki nie staniecie się rozpoznawalnymi twórcami treści, Youtube nie będzie zainteresowany promocją Waszych materiałów. Tutaj z pomocą przyjść mogą media społecznościowe. Pozwalają one na dotarcie do nowych widzów oraz darmowe promowanie treści. Dobrym pomysłem jest założenie konta w każdym większym portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, nawet Google+) i umieszczanie tam linków do Waszych filmów. Podobne korzyści może przynieść założenie nawet najprostszego bloga na którejś z popularnych platform, jak Blog.pl czy WordPress.

Kluczową kwestią jest dokładne opisywanie filmów, wykorzystywanie znaczników (tagów) oraz wymyślanie chwytliwych, jednak niewprowadzających w błąd tytułów. To wszystko pomoże w lepszym pozycjonowaniu waszych materiałów w wyszukiwarce Google. Portale społecznościowe to także doskonałe miejsce do obserwowania trendów i najpopularniejszych wśród ludzi tematów.

Chodź tędy, którędy chodzą trendy

Kiedy będziecie zastanawiać się nad tematem kolejnego filmu, staniecie przed ciężki wyborem. Zająć się nieporuszaną do tej pory sprawą, czy wypowiedzieć się na temat najpopularniejszej w danym czasie. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. W przypadku bramki numer jeden macie szansę na wyróżnienie się spomiędzy innych vlogerów, ale istnieje prawdopodobieństwo, że wasz materiał pozostanie niezauważony pod natłokiem ogromnej ilości innych filmów. Zajęcie się gorącym tematem i podążanie za trendem daje większe szanse na to, że zwrócą na Was uwagę nowi użytkownicy, którzy będą szukali dodatkowych informacji o interesujący ich sprawach. W przypadku bramki nr 2 ważne jest świeże podejście do nawet najbardziej oklepanych tematów i spojrzenie na nie z nowego punktu widzenia. Nikt nie będzie tracił czasu na oglądanie tego, co powtarzają inni.

Twitch.tv i YouTube Gaming, czyli streaming gier

W przypadku osób chcących zajmować się grami dobrym pomysłem będzie również zainteresowanie się na platformami do strumieniowania rozgrywki, jak Twitch.tv czy YouTube Gaming. Mogą one pomóc w dotarciu do nowych użytkowników i są także dobrym sposobem na angażowanie do interakcji z autorami treści. Dlatego warto od czasu do czasu strumieniować rozgrywkę lub organizować inne tematyczne wydarzenia.

ms2becreative
2015.11.18, 13:39
Jakość filmów i znaczenie videomarketingu się powiększa. Warto zainwestować w coś więcej niż tylko Windows Movie Maker czyli Camtasia Studio, oraz dobry mikrofon.
2015.11.27, 01:55
ms2becreative @ 2015.11.18 13:39
Jakość filmów i znaczenie videomarketingu się powiększa. Warto zainwestować w coś więcej niż tylko Windows Movie Maker czyli Camtasia Studio, oraz dobry mikrofon.

I tak i nie. Jeśli każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z YouTube inwestowałby kupę forsy w sprzęt i oprogramowanie, to najwięcej zyskaliby ich producenci, ale czy odbiorcy treści też? Mam wątpliwości. Inwestycje w cokolwiek ponad podstawę są dobre wtedy, kiedy pomysł okazuje się mocno sensowny i zyskuje odbiorców, a do tego można go zmonetyzować.