partner serwisu

Jak znaleźć i odczytać klucz produktu Windows?

Jak znaleźć i odczytać klucz produktu Windows?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
7 maja 2015, 01:56
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
jak odczytać klucz, jak odzyskać klucz, jak znaleźć klucz, klucz produktu, microsoft, product key, windows, windows product key viewer

Klucz produktu systemu Windows to 25-znakowy specjalny kod, służący do aktywacji zainstalowanego na danym komputerze systemu operacyjnego. Jest to niezbędny element potwierdzający legalność zainstalowanego oprogramowania, a także narzędzie służące Microsoftowi do weryfikacji, czy użytkownik nie korzysta z licencji w sposób naruszający jej zasady (np. próba instalacji wielu egzemplarzy systemu Windows przy posiadaniu licencji tylko na jeden system). Klucz produktu Windows jest niezbędny po to, by możliwa była reinstalacja systemu, jego instalacja na nowym, czy zmodernizowanym komputerze, albo powtórne zainstalowanie systemu po awarii komputera. W naszym poradniku podpowiemy jak znaleźć i jak odczytać klucz produktu z działającego systemu Windows.

W przypadku komputerów i laptopów sprzedawanych z preinstalowanym systemem Windows, klucz produktu do zainstalowanego na takim sprzęcie systemu operacyjnego powinien być widoczny na specjalnej nalepce umieszczonej na obudowie komputera (np. na bocznej ścianie komputera stacjonarnego, czy spodniej stronie laptopa). Jeżeli system został kupiony w wersji pudełkowej, klucz powinien znajdować się na specjalnej karcie dostarczanej w pudełku razem z nośnikiem instalacyjnym. Natomiast w przypadku licencji zakupionej online, klucz produktu nabywca otrzymuje w mailu przesłanym do niego jako potwierdzenie zakupu licencji na system operacyjny. 

Niestety, życie jest pełne niespodzianek: nalepki z kluczem z czasem mogą się zatrzeć, pudełko z kartą i kluczem może zaginąć itp. W sytuacji, w której mamy zainstalowany legalny system operacyjny, a nie mamy do niego klucza produktu, znajduje się spora liczba użytkowników, którzy zmuszeni do np. reinstalacji systemu po modernizacji podzespołów czy wymianie dysku twardego/SSD chcą aktywować Windows.

Rozwiązanie problemu jest na szczęście banalnie proste. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego oprogramowania. My proponujemy program Windows Product Key Viewer opracowany przez RJL Software.

PobierzWindows Product Key ViewerKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać Windows Product Key Viewer w najnowszym dostępnym wydaniu. Narzędzie to działa w każdej wersji Windows, włącznie z Windows 10.

Korzystanie z aplikacji jest banalnie proste. Jej instalacja polega na automatycznym rozpakowaniu pobranego pliku archiwum (samorozpakowujący się plik EXE), którego zawartość umieszczana jest domyślnie w folderze C:\winproductkey.

Następnie za pomocą Eksploratora Windows wystarczy otworzyć okno tego folderu i uruchomić znajdujący się tam program winproductkey.

Program po uruchomieniu wyświetla tylko jedno okno, takie jak na powyższej ilustracji. Informacja najbardziej nas interesująca, czyli klucz produktu do systemu Windows, na którym program został uruchomiony, wyświetlany jest w polu Windows Product Key. Tę informację warto przepisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Oprócz tego program wyświetla informację na temat aktualnie zalogowanego użytkownika (pole Logged in User), datę instalacji systemu (Install Date/Time), dane osoby (Registered User) bądź nazwę firmy (Registered Org), na którą system jest zarejestrowany, czas działania systemu od ostatniego uruchomienia (Windows Uptime), dokładną datę i godzinę ostatniego uruchomienia (Boot Time), identyfikator produktu (Product ID), dokładny numer kompilacji zainstalowanego systemu (Build Number) oraz unikalny, generowany w trakcie instalacji systemu identyfikator komputera (Machine GUID).

Kiedy klucz produktu będzie potrzebny? Jest on niezbędny za każdym razem, kiedy trzeba przeprowadzić aktywację systemu Windows. Oczywistym scenariuszem jest ponowna instalacja systemu, ale system operacyjny wyświetli monit o ponowną aktywację również w sytuacji, gdy komputer zostanie znacznie zmodernizowany. Na przykład po wymianie dysku twardego i pamięci, albo wymianie płyty głównej. Czemu wymiana podzespołów pociąga za sobą konieczność ponownej aktywacji? Wynika to z opracowanego przez Microsoft mechanizmu aktywacji, której celem jest powiązanie licencji na oprogramowanie z konkretnym komputerem (co daje producentowi pewność, że dana licencja i klucz produktu nie są nielegalnie wykorzystywane na wielu komputerach). W jaki sposób jest to zrealizowane? Otóż w procesie aktywacji klucz produktu jest tylko jedną z wielu niezbędnych informacji. Z danym kluczem produktu łączony jest unikalny identyfikator komputera tworzony m.in. z unikalnych identyfikatorów poszczególnych urządzeń. Logiczne zatem, że wymiana tych urządzeń powoduje jednocześnie, że zmienia się również identyfikator maszyny, a efektem tego jest z kolei dezaktywacja systemu Windows i konieczność jego ponownej aktywacji.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. W wielu serwisach internetowych i innych publikacjach dotyczących aktywacji Windows można znaleźć informację, że tylko pierwszą aktywację konkretnego egzemplarza systemu Windows można przeprowadzić przez internet, a każda kolejna (wymagana np. po reinstalacji systemu) musi być dokonana już w trybie aktywacji telefonicznej. Nie jest to do końca prawdą. Zakładając, że mówimy tu wyłącznie o licencjach indywidualnych (sposób aktywacji licencji zbiorczych to w ogóle odrębny temat, którym się nie będziemy tu zajmować, przebiega on inaczej, w sposób bardziej zautomatyzowany - w końcu trudno, żeby administrator w firmie posiadającej np. 100 komputerów musiał każdy komputer indywidualnie aktywować), jest możliwa wielokrotna aktywacja internetowa, ale tylko w przypadku, gdy od czasu ostatniej aktywacji upłynął odpowiedni czas. Microsoft - co zrozumiałe - nie precyzuje o jaki czas chodzi. Osoba, która próbuje dokonać ponownej instalacji systemu np. po miesiącu od czasu ostatniej instalacji i aktywacji systemu z całą pewnością musi się liczyć z tym, że aktywacja przez internet się nie powiedzie. Jeżeli jednak reinstalacji legalnego systemu dokonujemy np. po upływie dwóch, trzech lat od czasu ostatniej instalacji, wtedy aktywacja internetowa się powiedzie i to zarówno w sytuacji, gdy system instalujemy na tym samym komputerze po jego modernizacji, czy też na zupełnie nowym sprzęcie (oczywiście przy założeniu z rezygnacji korzystania z danej licencji Windows na poprzednim sprzęcie - ten scenariusz nie dotyczy popularnych w naszym kraju licencji OEM, które są ściśle powiązane ze sprzętem i nie można ich przenosić na inne komputery).

2015.05.11, 09:55
Wszystko dobrze jeśli jest to komputer bez brandu. Spróbujcie zainstalować w opisany sposób system na brandowanym komputerze po awarii np. dysku lub utracie recovery. Ale jest sposób: http://peb.pl/windows/243078-poradnik-komp...tml#post6658811
2015.05.11, 13:56
Tak najfajniejsze jest że jak chciałem pobrać obraz z legalnego źródła Win7 od MS
dla sprzętu Lenowo - skontaktuj się z producentem sprzętu.

Producent sprzętu czyli Lenowo - nie udostępniamy obrazów systemu

I pozamiatane

2015.05.11, 17:38
U mnie klucz się nie zgadza z naklejką na laptopie :-( (kupiony w media expert)
2015.05.11, 17:45
A jak wygląda sprawa sprzedaży laptopa? Mam Tableto laptopa ASUS T100A. Mam w nim oryginalnego windowsa 8.1 i Pakiet office home and student. WIndows nie jest na płycie. To co mam zrobić by osoba kupująca legalnie z niego korzystała? Przywrócić ustawienia fabryczne??? I jak ma się sprawa Office??
2015.05.11, 20:14
Klucz znajduje sie tutaj:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Win8

:>
2015.05.11, 21:32
Krzysiak_PL_GDA @ 2015.05.11 13:56
Tak najfajniejsze jest że jak chciałem pobrać obraz z legalnego źródła Win7 od MS
dla sprzętu Lenowo - skontaktuj się z producentem sprzętu.

Producent sprzętu czyli Lenowo - nie udostępniamy obrazów systemu

I pozamiataneNa forum pomocy technicznej Microsoftu mozna znalezc linki do obrazow Windows z Digitalriver. Wymuszono to na nich, i sa one podawane przez sama pomoc techniczna. Nie ma tez problemu z uzyciem klucza z nalepki do aktywacji.
Mialem podobna rozmowe z pomoca techniczna Microsoft w Polsce. Widac ktos jest tam niedoinformowany albo celowo wprowadza ludzi w blad.
2015.05.12, 12:04
marcin0218 @ 2015.05.11 17:45
A jak wygląda sprawa sprzedaży laptopa? Mam Tableto laptopa ASUS T100A. Mam w nim oryginalnego windowsa 8.1 i Pakiet office home and student. WIndows nie jest na płycie. To co mam zrobić by osoba kupująca legalnie z niego korzystała? Przywrócić ustawienia fabryczne??? I jak ma się sprawa Office??


Tak, należy przywrócić ustawienia fabryczne, osoba która nabędzie taki komputer będzie mogła legalnie używać systemu - licencja w przypadku preinstalowanego systemu jest powiązana ze sprzętem a nie z użytkownikiem. Nawet jak użytkownik zarejestruje system na siebie (nie jest to obowiązkowe, obowiązkowa jest tylko aktywacja), to kolejny nabywca tego sprzętu również może to zrobić. Oczywiście sprzedając komputer nie możemy 'zachować sobie' klucz produktu sprzedawanego systemu i dalej z niego korzystać. Podobnie rzecz się ma w przypadku preinstalowanego Office'a. Zgodnie z informacją udostępnianą przez Microsoft pakiet Office dla Studentów (jak również subskrypcja Office 365 dla Studentów) objęte są licencją z możliwością przekazania. W przypadku innego oprogramowania należy się upewnić czy licencja na dany produkt może być przekazywana.
2015.05.12, 12:06
liko @ 2015.05.11 20:14
Klucz znajduje sie tutaj:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Win8

:>


Zgadza się, ale ten sposób działa wyłącznie z Windows 8/8.1 (w Windows 7 czy Windows 10 i innych, nie ma klucza \Win8). Przedstawiony przez nas sposób działa w każdej wersji Windows.
czyrobert
2015.05.21, 12:30
U mnie nic się nie zgadza z naklejką pod laptopem
2015.07.28, 18:31
'nie dotyczy popularnych w naszym kraju licencji OEM, które są ściśle powiązane ze sprzętem i nie można ich przenosić na inne komputery'

troche bzdura - licencje oem nie moga byc zgodnie z prawem ograniczane do sprzetu z ktorym zostaly zakupione - w Niemczech juz ladnych pare lat temu wyslali MS na drzewo z tym ograniczeniem a w Polsce nikt nawet nie probuje tego egzekwowac
2015.07.28, 18:34
NtA @ 2015.05.11 17:38
U mnie klucz się nie zgadza z naklejką na laptopie :-( (kupiony w media expert)


wcale nie musi - zainstalowany system jest klonowany na cale serie komputerow, nikt nie bawi sie w reczne czy nawet automatyczne wpisywanie do rejestru kluczy z naklejek

klucz z naklejki przydaje sie dopiero wtedy kiedy chce sie zrobic reinstalke (chociaz i tak duzo lepiej jest poprostu przywrocic aktywacje z backupu)
2015.07.30, 02:01
Krótko i na temat.
Świetny program.
2015.08.01, 22:47
Co mam zrobić, gdy mam oryginalną kopię Windows 7 OEM i zainstalowałem Windows 10 z pliku ISO po instalacji system woła ode mnie klucz produktu?
Liczę na odpowiedź.
2015.08.12, 19:01
Co mam zrobic w sytuacji, kiedy kupilem laptopa HP z oryginalnym sytemem Win 8.1 OEM i...

...po kilku dniach uzywania tegoz 'wspanialego systemu', zdecydowalem sie zainstalowac pirackiego Windowsa 7. Niestety usunalem przez bezmyslnosc partycje z obrazem systemu, ktora oryginalnie byla na dysku laptopa.

Na dole laptopa jest tylko nalepka w z logo 'Windows 8' - zadnego klucza na niej nie ma.

Czy mozliwe jest uzyskanie takiego klucza od supportu HP, jezeli dam im zdjecie z nalepka znamionowa mojego laptopa? Nr seryjny i jakies tam rozne numerki na niej sa, a takze napis 'Windows and Window's logos are trademarks of Microsoft groupe bla bla";)?

Da rade cos zrobic w tej sytuacji?
Edytowane przez autora (2015.08.12, 19:06)
danielt
2015.09.15, 06:41
Franiuu @ 2015.08.12 19:01
Co mam zrobic w sytuacji, kiedy kupilem laptopa HP z oryginalnym sytemem Win 8.1 OEM i...

...po kilku dniach uzywania tegoz 'wspanialego systemu', zdecydowalem sie zainstalowac pirackiego Windowsa 7. Niestety usunalem przez bezmyslnosc partycje z obrazem systemu, ktora oryginalnie byla na dysku laptopa.

Na dole laptopa jest tylko nalepka w z logo 'Windows 8' - zadnego klucza na niej nie ma.

Czy mozliwe jest uzyskanie takiego klucza od supportu HP, jezeli dam im zdjecie z nalepka znamionowa mojego laptopa? Nr seryjny i jakies tam rozne numerki na niej sa, a takze napis 'Windows and Window's logos are trademarks of Microsoft groupe bla bla";)?

Da rade cos zrobic w tej sytuacji?


Oczywiście,
Jak włożysz płytkę z odpowiednią wersją systemu 8/8.1 Home/PRO to instalacja ruszy sama. Klucz produktu jest zaszyty w BIOSie laptopa.
ada41
2015.09.17, 12:10
mam problem miałam awarie windowsa i był on odzyskiwany. Lecz potrzebuje kodu aktywującego a on nie zgadza się z tym podanym przez ten program. na laptopie brak naklejki ( chyba sobie zapomnieli) a Windows jest oryginalny i był zainstalowany na komputerze wraz z kupnem. co mam zrobić?
2015.11.03, 17:46
Vinczi @ 2015.08.01 22:47
Co mam zrobić, gdy mam oryginalną kopię Windows 7 OEM i zainstalowałem Windows 10 z pliku ISO po instalacji system woła ode mnie klucz produktu?
Liczę na odpowiedź.

wpisz klucz win7, miałem to samo z 8.1
Edytowane przez autora (2015.11.03, 17:47)
wiktor69
2015.12.13, 10:52
Witam mam pytanie dla mnie dosyc istotne. Mianowicie zgubiłem płyte od windowsa7 a naklejki z kodem niestety nie przykleiłem. Czy za pomoca klucza zapisanego w właściwościach systemu jestem w stanie zformatowac komputer?
2016.05.30, 12:47
Witam, ja mam pytanie troszkę z innej strony.
Skoro klucz do Win 8 jest w BIOSie to czy mogę na nim zainstalować czysta wersje Win 10 i czy system będzie się mnie pytał o klucz, czy też muszę najpierw zainstalować Win 8 a potem dopiero zrobić Upgrade do 10??????
Mam na laptopie tylko naklejony hologram Windows 8.
2016.10.26, 13:22
Kali_11 @ 2016.05.30 12:47
Witam, ja mam pytanie troszkę z innej strony.
Skoro klucz do Win 8 jest w BIOSie to czy mogę na nim zainstalować czysta wersje Win 10 i czy system będzie się mnie pytał o klucz, czy też muszę najpierw zainstalować Win 8 a potem dopiero zrobić Upgrade do 10??????
Mam na laptopie tylko naklejony hologram Windows 8.


Zainstaluj system dokładnie taki sam jaki masz na naklejce a więc Win8, pobierz ze strony microsoftu. System przy wgrywaniu nie będzie nawet o niego pytał, sam się aktywuje już w trybie offline. Miałem to samo. Musiałem przeinstalować system, klucz wyciągnąłem jakimś tam polecanym programem i nie miał on nic wspólnego z kluczem aktywacyjnym. Dzwoniłem do microsoftu i odesłali mnie z kwitkiem, że producent na 100% nakleił go gdzieś na kompie albo jest w papierach. Nic z tych rzeczy, po kontakcie z producentem laptopa oznajmiono mi, że klucz jest ukryty w biosie i jest możliwość podglądnięcia go (np programem WOLF - Windows Operations & Library of Functions). Prawidłowo dobrany system zaktywuje się sam bez wpisywania klucza. Zauważyłem, że klucze wyciągane choćby tu polecanym WINPRODUCTKEY znacząco różnią się od tych właściwych. Są to klucze licencyjne domyślne jak mawiał pracownik microsoft i nie mają nic wspólnego z aktywacją.
2016.12.02, 00:45
witam serdecznie. tak czytam co tu pisze i mam kilka pytan. moim zdaniem, w kazdym bac razie zawsze uszywalem do aktualizaci identyfikatora produkru i dzialalo. znalesc mozna go w moj kaputer , wlasciwosci systemu i na dole macie aktualizacje systemu na dzialajacym systemie to sprawdzicie. na XP czy vista bac win 7 to dziala nie wiem jak 8.0 bo nie mialem tego systemu.

i tu sie nasuwa moje pytanie . mam laptopa z oryginalnym systemem win 7 naklejke z kluczem tez mam. ale postanowilem sobie aktualizacje darmowa zrobic na WIN 10 co dawal microsoft. no i tu taj identyfikator produktu jest nie kapletny brakuje 5 ostatnich cyfr. wie ktos jak go mozna znalesc?????
sory za bledy nie chce mi sie poprawiac.
2016.12.02, 01:02
sprawdzilem ten program. pisze ze nie jest na system win 10 ale zadzialal i pokazal mi klucz dwa razy prubowalem i dwa razy ten sam. jak narazie piateczka ale ciekawe czy bedzie dzialal po formacie laptopa. a no i teszta danych co pokazuje to nie wszystko sie zgadza.
2016.12.04, 14:54
Mam problem bo zamiast kodu mam powtarzające się litery BBBB.Co mam zrobic?
2017.05.11, 07:39
mam problem posiadam netbooka wcześniej był tam Windows XP . postanowiłem zmienić na Windows 7 dostałem płytkę od gostka wszystko było ok. pierwszy problem po odpaleniu podczas uruchamiania na pojawiły się dwa systemy Windows 7 do wyboru który odpalić pierwszy z góry działa a drugi nie pierwsze pytanie jak go usunąć ale to najmniejszy problem z tym da się żyć gorszy przypadkiem otwieram: start wpisuję w wyszukiwarce , komputer potem w komputer prawym klawiszem myszy i zaznaczam właściwości i po chwili szok okazuje się że za dwa dni klucz produktu wygaśnie szukałem i okazało się że ten klucz co dostałem to jakiś starter przeszukałem dostępne klucze i żaden nie pasuje co zrobić gdzie taki klucz szukać. proszę o pomoc