partner serwisu

Jak zmienić ikony w Androidzie i upiększyć swojego smartfona

Jak zmienić ikony w Androidzie i upiększyć swojego smartfona
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
31 stycznia 2017, 14:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
ikonki dla androida, interfejs androida, zmiana ikon

Zestawy ikon? Na co to komu? Błąd. Gdyby nikt z nas nie był zainteresowany personalizacją posiadanych urządzeń i najbliższego otoczenia, wnętrza naszych mieszkań wyglądałyby identycznie. Tak jednak nie jest. Lubimy dostosowywać wygląd naszych rzeczy do własnych upodobań estetycznych. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu mobilnego, o czym świadczy bogaty rynek akcesoriów do smartfonów. Tym razem jednak nie o akcesoriach będzie mowa, lecz o zmianie wyglądu interfejsu Androida. Zmianie prostej, bo polegającej na zastąpieniu fabrycznego zestawu ikon w telefonie czymś nowszym, świeższym, być może ładniejszym, a na pewno innym. Czas na upiększenie swojego smartfona!

Przedstawione w naszym zestawieniu pakiety z ikonami, a także z dodatkowymi elementami interfejsu (np. tapetami) są dostępne w oficjalnym sklepie z aplikacjami dla Androida - mowa oczywiście o Google Play. Jednak wszystkich, którzy dotychczas nie modyfikowali wyglądu systemu operacyjnego w swoim telefonie musimy uprzedzić, że opisywane tu pakiety ikon nie są samodzielnymi aplikacjami. Wszystkie z nich wymagają specjalnego programu, launchera, który dodatkowo umożliwia zmianę motywu graficznego. Sam launcher jest nakładką graficzną na system i być może już zmiana standardowego interfejsu w telefonie zaspokoi naszą potrzebę personalizacji wyglądu Androida. Niemniej za pomocą prezentowanych pakietów ikon możemy wprowadzić dodatkowe modyfikacje, przede wszystkim w zakresie wyglądu ikon.

Zestawy ikon dla Androida - jak używać?

Procedura aktywowania nowych ikon, które trafią do systemu po instalacji jednego z opisywanych zestawów, prawie zawsze przebiega bardzo podobnie. Najpierw musimy doposażyć Androida w odpowiednią nakładkę graficzną, czyli launcher kompatybilny z interesującym nas icon-packiem.  Launcherów w sklepie Google Play jest całe mnóstwo - aby ułatwić Wam wybór zachęcamy Was do zapoznania się z materiałem Najlepsze launchery na Androida.

Gdy już mamy zainstalowany launcher, musimy wybrać w nim opcje związane ze zmianą tematu graficznego. Dokładna instrukcja postępowania jest zależna od wybranego launchera. Na przykład w Nova launcher należy wybrać menu, a następnie Nova ustawieniaWygląd  > Theme icon oraz wskazać pobrany i zainstalowany zestaw ikonek. W przypadku ekranu domowego Apex postępujemy podobnie: wybieramy menu ustawień, a następnie Ustawienia motywu. Zresztą, wraz opisem wybranego zestawu ikonek podpowiemy Wam z jakiego launchera korzystaliśmy w danym przypadku i jak w nim aktywować wybrany zestaw.

Pamiętajmy, że absolutnie nie trzeba instalować wielu launcherów, nawet jeżeli chcemy korzystać z wielu motywów tematycznych z ikonami. Wystarczy zainstalować jeden launcher zgodny z interesującymi nas zestawami ikon.

DCikonZ - ikonki made in Poland

Warta uwagi
DCikonZ

Zestaw blisko 5000 ikon dla najbardziej popularnych launcherów na Androida. Oprócz ikon otrzymujemy również motyw graficzny, kilka tapet oraz dock dla Go Launchera. Zestaw współpracuje z wieloma popularnymi launcherami (m.in. Nova, Apex, ADW, Go)

DCikonZ to zestaw ikon przygotowany przez polskiego twórcę - Daniela Czarnomorskiego. Pakiet DCikonZ po raz pierwszy został zaprezentowany pod koniec 2012 roku, przez kilka lat był systematycznie rozbudowywany i aktualizowany. Niestety, ostatnio twórca zaprzestał już dodawania nowych elementów, niemniej najnowsza wersja pochodząca z 2014 roku to nadzwyczaj pokaźny zestaw niemal 5 tysięcy świetnie przygotowanych ikon dla Androida. Zestaw prezentowany w naszym artykule to ikony przystosowane dla smartfonów i tabletów wyposażonych w ekrany o rozdzielczości HD i wyższej. Osoby posiadające telefony z wyświetlaczami o rozdzielczości maksymalnej 800 x 480 pikseli powinny skorzystać z zestawu DCikonZ Light. Oba zawierają ten sam pakiet ikon, różniący się jedynie ich rozmiarami dostosowanymi do ekranów o różnej rozdzielczości.

DCikonZ działa z launcherami ADW, Apex, Atom, Go, Holo, czy SmartLauncher. Twórca zestawu wyjaśnia, że jego ikonki mogą zadziałać również z innymi launcherami oferującymi zmianę ikon i motywu graficznego, jednak z wymienionymi wyżej, opisywany pakiet ikonek jest na pewno zgodny. My przyjrzeliśmy się DCikonZ instalując na nasz testowy smartfon nakładkę Apex Launcher.

Pierwsze działanie to instalacja launchera, tu wybraliśmy program Apex Launcher.

Pierwszy ekran po lewej stronie na powyższej ilustracji to standardowy interfejs smartfonu HTC 10, który wykorzystywaliśmy jako sprzęt bazowy do zmiany ikon w Androidzie. Standardowo ma on zainstalowaną nakładkę HTC Sense Home. Po instalacji programu Apex Launcher automatycznie zostanie wyświetlony komunikat umożliwiający zmianę aplikacji ekranu głównego - wybieramy w takim przypadku oczywiście Apex Launcher, który następnie pozwala zaimportować wcześniejsze ustawienia ikon pulpitu Androida. Pamiętajmy, żeby zainstalować również zestaw ikon DCikonZ.

Aby wygodnie zmieniać motywy i zestawy ikon, warto ułatwić sobie dostęp do ustawień Apex.

Tym razem pierwszy ekran widoczny z lewej strony na powyższej ilustracji pokazuje wygląd pulpitu Androida po zainstalowaniu Apex Launchera - zmiana ikon jest również widoczna, bo sam launcher jest dostarczany z własnym zestawem tego typu elementów graficznych. Warto umieścić na pulpicie dodatkowy element, który ułatwi nam dostęp do ustawień Apex Launchera. W tym celu należy dotknąć i przytrzymać palec w pustym miejscu na pulpicie, a następnie z wyświetlonego automatycznie menu wybrać Akcje Apex. Kolejny krok to wybór z menu akcji Apex pozycji Ustawienia Apex. Na pulpicie Androida pojawi się nowa ikonka o tej samej nazwie. Wskazujemy ją.

Zmiana motywu to nie tylko zmiana wyglądu samych ikon.

Po wywołaniu ustawień Apex Launchera wybieramy w nim pozycję Ustawienia motywu, następnie na kolejnym ekranie wskazujemy DCikonZ. Wyświetlony zostanie przygotowany przez twórcę zestawu komunikat, będziemy również mogli - odznaczając widoczne pola wyboru - zdecydować, jakiego typu elementy interfejsu mają być zmienione. Jeżeli zależy nam na zmianie wyłącznie ikon, pozostawmy zaznaczone jedynie pole Zestaw ikon.

Pulpit Androida oraz ekran aplikacji z uaktywnionym zestawem DCikonZ.

Po wskazaniu zestawu DCikonZ, launcher Apex automatycznie aplikuje wszystkim aplikacjom nowe ikony.  To wszystko. Jeżeli będziemy chcieli przywrócić domyślny zestaw ikon z launchera Apex, wystarczy powtórzyć powyższe operacje zmieniając wybór motywu na domyślny dla Apexa. Natomiast w sytuacji, gdy zechcemy zainstalować inny, zgodny z Apexem pakiet ikonek, aktywujemy go w sposób analogiczny do opisanej tu metody dla DCikonZ.

Luxx Icon Pack - uniwersalny zestaw ikonek

Warta uwagi
Luxx Icon Pack

Zestaw wektorowo opracowanych ikon dla smartfonów z Androidem. Prawie 1000 ikon o rozdzielczości 144x144 piksele, zbiór ikonek jest kompatybilny z bardzo wieloma launcherami dla systemu Android.

Luxx Icon Pack to zestaw ikon zawierający znacznie mniej elementów od opisanego wyżej DCikonZ, jednak jest wart zainteresowania głównie ze względu na kompatybilność z dużą liczbą launcherów dla Androida. Wszystkie ikony z zestawu Luxx wykonano na podstawie grafiki wektorowej. Mają one rozdzielczość 144 x 144 piksele, co oznacza, że będą one najlepiej wyglądać na ekranach o rozdzielczości HD i wyższej. Podobnie jak wcześniej przedstawiony pakiet również i Luxx Icon Pack nie jest już aktualizowany. Ostatnie wydanie tego zestawu nosi numer 1.3.0, zostało opublikowane w 2014 roku, mimo to wciąż jest to popularny zestaw ikon, cieszących się uznaniem wśród użytkowników doceniających jakość wykonania.

Ułatwiona aktywacja ikon to jedna z zalet zestawu Luxx Icon Pack.

Ponieważ Luxx Icon Pack jest zestawem kompatybilnym m.in. z launcherem Apex, użyliśmy właśnie tej nakładki do aktywowania kolejnego w naszym zestawieniu icon-packa. Teoretycznie zestaw Luxx możemy uaktywnić w dokładnie taki sam sposób, jak to pokazaliśmy przy opisie DCikonZ, jednak twórca Luxx Icon Packa ułatwił zadanie użytkownikom. Po zainstalowaniu pakietu ikon wystarczy wskazać jego ikonę na pulpicie Androida, co spowoduje wyświetlenie listy kompatybilnych ekranów domowych (obrazek po lewej na powyższej ilustracji). Jeżeli którykolwiek ze zgodnych launcherów jest zainstalowany, będzie on odpowiednio opisany słowem Installed (tak jak to jest w naszym przypadku z launcherem Apex). Wystarczy teraz wskazać napis Apply. Wyświetlony zostanie ekran, w którym możemy wybrać jakiego typu elementy z zainstalowanego zestawu Luxx Icon Pack mają być włączone. Oprócz ikon jest to skórka systemowa oraz czcionka. Opisywany pakiet nie zawiera żadnych tapet, ale to akurat nie problem, bo te można zmienić korzystając z ustawień samego launchera albo używając jednego z licznych programów do zmiany tapety w systemie Android. Aby włączyć nowy wygląd ikon wskazujemy napis Zastosuj.

Pulpit Androida oraz ekran aplikacji z uaktywnionym zestawem Luxx Icon Pack.

Tak prezentuje się pulpit Androida z działającym launcherem Apex oraz paczką ikon Luxx Icon Pack. Większość popularnych aplikacji Androida ma pasujące ikony, w pozostałych przypadkach wykorzystywana jest standardowa grafika danego programu dopasowana do szablonu uaktywnionego motywu (ikony mają kształt kwadratów o zaokrąglonych narożnikach).

Polycon - ikony a'la Material Design

Warta uwagi
Polycon

Zestaw ikon dla Androida zgodnych z Material Design. Pakiet zawiera ponad 800 ikon, dodatkowo po jego instalacji otrzymujemy 20 tapet. Polycon jest zgodny z wieloma popularnymi launcherami dla Androida.

Polycon to zestaw zawierający nieco więcej ikon niż Luxx Icon Pack, dodatkowo otrzymujemy również zestaw trzydziestu tapet w wysokiej rozdzielczości. Cenną informacją dla użytkowników zmodyfikowanej wersji Androida znanej jako CyanogenMod, jest to, że Polycon jest zestawem zgodnym z CMTE (CyanogenMod Theme Engine). Niezależnie od tego, czy posiadamy smartfon ze zmodyfikowanym systemem CyanogenMod, czy też używamy standardowej dla posiadanej marki telefonu wersji Androida, możemy bez większych kłopotów uaktywnić zestaw Polycon. Jest on zgodny z wieloma popularnymi launcherami. Co prawda, może nie takiej ilości jak w przypadku Luxx Icon Packa, niemniej używany na naszym smartfonie testowym launcher Apex jest kompatybilny z Polycon.

 Aktywacja zestawu ikon jest prosta, ale tapety nie są zintegrowane z samym motywem.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Polycon na ekranie zobaczymy czteroprzyciskowe menu. Po wskazaniu przycisku Get Started wyświetlony zostanie ekran z obsługiwanymi przez Polycon nakładkami graficznymi dla Androida. Jeżeli którąkolwiek z nich wcześniej zainstalowaliśmy w mobilnym systemie, wystarczy wskazać jej ikonę, a po chwili możemy już aktywować elementy graficzne Polycon: ikonki oraz skórkę. Uwaga, pole wyboru Tapeta jest nieaktywne, ale to nie znaczy, że w Polycon nie ma tapet. Po prostu wywołuje się je nieco innym sposobem, który za chwilę przedstawimy.

Oto wygląd ikon Polycon w launcherze Apex - pulpit oraz ekran z aplikacjami.

Ikony wchodzące w skład zestawu Polycon mają charakterystyczne wzornictwo nawiązujące do idei Material Design - prostego, płaskiego stylu bez krzykliwych barw i pseudoprzestrzennych "upiększaczy".

Polycon to również zestaw 30. tapet - efektownych zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Po wybraniu z menu Polycon pozycji Wallpapers otrzymujemy dostęp do trzydziestu dobrej jakości zdjęć. Po wybraniu konkretnej fotografii zostanie ona wyświetlona na pełnym ekranie, a po wskazaniu drugiej od prawej ikonki w górnym pasku możemy pobrać wybrane zdjęcie, a następnie wskazać aplikację, za pomocą której fotografia zostanie skadrowana i ustawiona jako tapeta systemu Android.

Easy Elipse - tysiące ikonek dla Androida

Warta uwagi
Easy Elipse

Bardzo rozbudowany zestaw ikon (prawie 4500 elementów) oraz dodatkowo kilkaset tapet. Podobnie jak inne pakiety ikonek Easy Elipse nie jest samodzielnym programem, lecz wymaga uprzedniej instalacji jednego z popularnych launcherów dla Androida.

Easy Elipse zawiera - podobnie jak pierwszy w naszym zestawieniu DCikonZ - tysiące ikon. Zgodnie z opisem w Google Play jest ich ponad 4400, my nie podejmowaliśmy się ich policzenia. Ważne jest też to, że w przeciwieństwie do pakietu DCikonZ czy Luxx, Easy Elipse jest wciąż regularnie aktualizowanym zestawem obiektów modyfikujących wygląd Androida. Najnowsze wydanie, z którego korzystaliśmy opracowując niniejszy materiał zostało opublikowane pod koniec listopada 2016 roku. Wszystkie ikonki w tym zestawie mają rozdzielczość 144 x 144 piksele, co pozwala stosować je z powodzeniem na mobilnych ekranach o rozdzielczości HD i wyższej. Warto również wspomnieć, że twórcy tego zestawu - zespół znany pod nazwą DroidScreens - jest autorem również podobnych pakietów o nazwie Easy Square (kwadratowe ikonki) oraz Easy Circle (ikonki powstałe na bazie koła). Nam najbardziej przypadły do gustu ikonki z zaokrąglonymi narożnikami, stąd taki, a nie inny wybór pakietu do zestawienia.

Aktywacja zestawu ikon sprowadza się do wskazania napisu Zastosuj przy nazwie launchera, którego zainstalowaliśmy w Androidzie.

Po zainstalowaniu zestawu Easy Elipse i jego uruchomieniu należy wybrać z rozwiniętego menu na pierwszym ekranie pozycję Zastosuj. Spowoduje to wyświetlenie ekranu wyboru launchera, w którym ma być uaktywniony pobrany zestaw ikon. W naszym przypadku wybraliśmy Apex Launchera wskazując widoczny przy jego ikonce napis Zastosuj. Na kolejnym ekranie mamy możliwość określenia, czy mają być uaktywnione tylko same ikony, czy również skórka motywu Easy Elipse. Jeżeli jesteście zainteresowani jak wyglądają ikonki z tego zestawu, możecie je podejrzeć jeszcze przed ich włączeniem w systemie. Wystarczy z hamburger menu (trzy poziome paski w lewym, górnym narożniku aplikacji Easy Elipse) wybrać pozycję Ikony. Wyświetlony zostanie ekran zawierający wszystkie ikony z opisywanego zestawu.

Pulpit Androida oraz ekran aplikacji z uaktywnionym zestawem Easy Elipse.

Ikonki z pakietu Easy Elipse wyróżniają się prostym, ale czytelnym wzornictwem. Z pewnością niejednemu użytkownikowi smartfonu z systemem Android przypadną one do gustu.

Pixel Icon Pack - smartfon jak Google Pixel

Warta uwagi
Pixel Icon Pack

Zestaw ponad 4 tysięcy ikonek dla systemu Android. Pod względem wzornictwa, ikony z tego pakietu nawiązują do stylu graficznego zastosowanego w smartfonie Google Pixel, stąd zresztą nazwa niniejszego zestawu. 

Ostatni pakiet w naszym zestawieniu zmieni ikony w Twoim telefonie tak, żeby przypominały interfejs najnowszego smartfonu Google: Pixel. Zestaw zawiera pokaźną liczbę ponad czterech tysięcy ikonek. Wszystkie - jak w najnowszym smartfonie Google - oparte są na kole. Ikony w tym zestawie mają bardzo wysoką rozdzielczość - 192 x 192 piksele, co oznacza, że doskonale nadają się do ekranów o rozdzielczości Full HD i wyższej. W sytuacji, gdy w opisywanym zestawie zabraknie jakiejś ikony do aplikacji zainstalowanej w naszym smartfonie, motyw automatycznie utworzy maskę dla danego elementu, żeby jej forma również była kolista i wpisywała się stylistycznie w cały zestaw.

Zestaw Pixel podpowiada nam jaki launcher mamy zainstalowany, co ułatwia zaaplikowanie ikonek w systemie.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu zestawu Pixel Icon Pack zobaczymy na ekranie kilka kafelków promujących inne pakiety oraz aplikacje utworzone przez tego samego autora. To główny powód, dla którego sklep Google Play informuje o obecności reklam w tym oprogramowaniu. Warto jednak wiedzieć, że poza kilkoma promocyjnymi elementami widocznymi na pierwszym ekranie aplikacji, w żadnym innym miejscu nie będą nam wyświetlane jakiekolwiek reklamy. Aktywacja ikonek wygląda podobnie jak w przypadku pozostałych zestawów. Z menu aplikacji Pixel Icon Pack wybieramy pozycję Apply, a na kolejnym ekranie zobaczymy listę zgodnych launcherów, przy czym ten zainstalowany (w naszym przypadku Apex) jest wyraźnie wyeksponowany. Wystarczy wskazać ikonę używanego ekranu domowego, żeby włączyć ikonki rodem z telefonu Pixel.

Pulpit Androida oraz ekran aplikacji z uaktywnionym zestawem Pixel Icon Pack.

Zestaw Pixel Icon Pack zawiera również tapetę bardzo podobną do tej standardowo ustawionej w smartfonie Google Pixel. Niewątpliwie okrągłe, "pikselowe" ikonki, zgodne z Material Design, mogą się podobać. 

Podsumowując, zachęcamy wszystkich użytkowników zainteresowanych modyfikowaniem wyglądu ikonek w Androidzie do samodzielnej eksploracji zasobów dostępnych w Google Play. Wszak teraz wiecie już, jak aktywować alternatywne zestawy ikon.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.