partner serwisu

Jak zarządzać hasłami? Czy LastPass to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy!

Jak zarządzać hasłami? Czy LastPass to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy!
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
23 grudnia 2014, 03:07
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
automatyczna zmiana haseł, bezpieczne hasła, formularze internetowe, generator haseł, internetowy sejf, kontrola bezpieczeństwa, lastpass, menadżery haseł, silne hasła, udostępnianie haseł, zarządzanie hasłami

O tym, jak tworzyć silne hasła, niedawno napisaliśmy dość obszernie. Radziliśmy, jak w szybki sposób utworzyć ciężki do złamania, a jednocześnie łatwy do zapamiętania ciąg znaków. Co jednak zrobić, kiedy tych haseł mamy wiele? Jak zarządzać silnymi hasłami? Jednym ze sposobów na rozwiązanie także tego problemu jest narzędzie o nazwie LastPass. Czy ono jest odpowiedzią na pytanie - jak przechowywać i zarządzać hasłami? 
Przetestowaliśmy LastPass bardzo dokładnie, wiele jego funkcji bardzo nam się spodobało, inne zdecydowanie nie przypadły nam do gustu. Czy więc warto używać tego narzędzia? Przeczytajcie nasz test.

Używanie silnych haseł to podstawowa, jednak bardzo często bagatelizowana zasada bezpieczeństwa nie tylko danych, ale także wirtualnych tożsamości. Doskonałym przykładem na dość luźne podejście do tej kwestii są publikowane co roku listy najczęściej stosowanych przez użytkowników fraz zabezpieczających dostęp do usług i stron internetowych. Według zestawienia za rok 2013, najczęściej wybieranym przez użytkowników hasłem było 123456, zaraz za nim uplasowało się słowo password, a ostatnie miejsce na podium zajął ciąg 123456787. Tymczasem tworzenie silnych haseł, których zapamiętanie jednocześnie nie powinno sprawiać problemu, nie jest niczym skomplikowanym.  Jak jednak widać, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z konieczności zabezpieczenia dostępu do usług i danych silnymi hasłami, a i tak niski poziom bezpieczeństwa zmniejsza się jeszcze ze względu na częste stosowanie tych samych haseł w różnych miejscach. W dzisiejszych czasach ilość wymaganych do zapamiętania haseł jest bardzo duża i w niektórych przypadkach może być liczona w dziesiątkach lub przekraczać setkę. Więc jeśli nawet sztukę tworzenia – choćby według proponowanych przez nas metod - silnych haseł opanujemy doskonale, to odtwarzanie w pamięci dużej ich ilości może okazać się niełatwe. Powstaje więc pytanie, czy również zarządzanie silnymi hasłami można sobie uprościć. Odpowiedź na nie jest jasna - oczywiście, że tak.

Najczęściej hasła wpisujemy w czasie logowania się do usług i stron internetowych, czyli w przeglądarce. Większość z nich posiada wbudowane managery haseł, jednak są to dość proste mechanizmy oferujące skromną funkcjonalność. Utrudnione jest w nich zarządzanie bazą zgromadzonych haseł, ich aktualizacja, zmiana czy usuwanie. Użytkownik nie ma także możliwości podejrzenia hasła, jeśli nie znajduje się przed odpowiednio skonfigurowaną przeglądarką internetową. Wszystkie te oraz wiele mniejszych wad sprawiają, że korzystanie ze zintegrowanych z przeglądarką managerów haseł nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dużo lepiej w takich zadaniach spisują się aplikacje stworzone z myślą o przechowywaniu haseł. Na rynku jest wiele przeznaczonych do tego narzędzi i każdy użytkownik może znaleźć wśród nich coś dla siebie. W tym artykule chcielibyśmy zapoznać Was z jednym z najpopularniejszych rozwiązań, z którego korzystają z powodzeniem miliony użytkowników na całym świecie. LastPass, bo o nim mowa, jest też darmowy w wariancie przeznaczonym dla komputerów osobistych.

LastPass to internetowy sejf pozwalający na przechowywanie bazy haseł w chmurze. Działa na zasadzie integrującego się z przeglądarkami internetowymi dodatku, który zastępuje wbudowane w nie managery haseł. Aplikacja pozwala na zapamiętywanie i uzupełnianie nie tylko pól odpowiedzialnych za logowanie na stronach internetowych, ułatwia również wypełnianie formularzy, jakie często pojawiają się w trakcie robienia zakupów online, pomaga też tworzyć konta w różnego rodzaju usługach. LastPass może pomóc również w generowaniu silnych haseł, porządkowaniu ich bazy oraz w przeprowadzeniu audytu bezpieczeństwa w odniesieniu do stosowanych przez użytkownika zabezpieczeń. Niestety darmowy wariant aplikacji pozwala na korzystanie z usługi jedynie w przeglądarkach internetowych na komputerach osobistych oraz za pośrednictwem serwisu WWW. Użytkownicy płatnych kont premium mogą dodatkowo korzystać z LastPass na urządzeniach przenośnych. O tym jak w praktyce wygląda współpraca z internetowym sejfem LastPass przeczytacie na kolejnych stronach tego artykułu. 

2014.12.23, 16:14
Czy można prosić o podanie nazwy tej eleganckiej skórki do Chrome'a widocznej na screenach? :)
2014.12.23, 18:20
Skórka na screenach to FT DeepDark, tylko na obrazkach został uwieczniony Firefox :) dla Chrome jest podobna skórka tego samego autora i nazywa się bloomind ct deepdark https://chrome.google.com/webstore/detail/...cjckachfgkkdmjd
unbeknownst prerequisites
2014.12.24, 13:51
Kwestiowanie bezpieczeństwa wydaje mi się bezpodstawne. Równie dobrze można kwestionować bezpieczeństwo dowolnej aplikacji i dowolnej strony internetowej, która wymaga stosowania hasła do logowania. Używam LastPass od kilku lat i nigdy nie miałem z tą aplikacją jakichkolwiek problemów.
2014.12.24, 19:45
@roomunho - dzięki serdeczne za info i namiary na skórkę! Zmyliły mnie te 3 poziome paski w prawym górnym rogu które są identyczne jak dla rozwijanego menu Chrome :P