
Aktualizacja Androida to jeden z tych tematów, o których posiadacze urządzeń z systemem Google często woleliby nie rozmawiać. Wielość dostępnych na rynku modeli, z których większość ma zainstalowane różniące się mniej albo bardziej wersje systemu powoduje, że wielu użytkowników tego sprzętu nie może liczyć na szybką aktualizację Androida do najnowszej wersji. Wciąż jest też duża grupa mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nawet nie wiedzą, że mogą zaktualizować system w swoim smartfonie bądź tablecie, przez co pozbawieni są dostępu do wielu funkcjonalności, które pojawiły się w nowszych wersjach Androida. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, warto korzystać z najnowszych dostępnych odmian systemu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak możecie to zrobić - jak zaktualizować Androida do najnowszej dostępnej oficjalnie wersji, a także jak zainstalować CyanogenMod, czyli niezależną od Google dystrybucję systemu.
Aktualizacja podstawowa - automatyczna
Podstawowym sposobem na przeprowadzenie aktualizacji Androida w naszym urządzeniu mobilnym jest skorzystanie z systemowej funkcji aktualizacji, dostępnej z poziomu menu ustawienia > informacje o urządzeniu >aktualizacje systemowe. Pamiętajmy jednak, że różni producenci wykorzystują różne tłumaczenia Androida, więc również powyższe pozycje menu mogą nosić nieco inne nazwy.
Po wyborze opcji aktualizacje systemowe dowiemy się, kiedy ostatni raz sprawdzana była dostepność aktualizacji. Możemy także włączyć automatyczne sprawdzanie dostepności aktualizacji oraz pobieranie nowych paczek oprogramowania wyłącznie przez sieć WiFi, bez korzystania z danych komórkowych.
Najważniejszym jednak jest sprawdzenie dostępności aktualizacji. Klikamy sprawdź teraz i czekamy kilka sekund, aż nasze urządzenie sprawdzi, czy jest dla niego dostępna nowsza wersja systemu.
Informacją, którą zobaczycie najczęściej jest ta o braku aktualizacji.
Od czasu do czasu może jednak okazać się, że aktualizacja dla Waszego urządzenia jest dostępna. Nie zawsze będzie to jednak najnowsza udostępniona przez Google wersja systemu - na Androida 5.0 Lollipop większość użytkowników musi jeszcze sporo poczekać, a i tak nie ma pewności, że to oczekiwanie zostanie nagrodzone upragnioną najnowszą odmianą zielonego robocika - a jedynie dodatki (zazwyczaj optymalizacyjne) przygotowane przez producenta sprzętu. Nawet jeśli tak właśnie się stanie, to niezależnie od tego, że nasze oczekiwania zostały nieco zawiedzione, pobieramy aktualizację i tak. Po pierwsze zawsze warto korzystać z najnowszej wersji systemu operacyjnego, a po drugie - skoro chwilę wcześniej włączyliśmy automatyczne aktualizowanie smartfona i jesteśmy połączeni z siecią WiFi, to nawet gdybyśmy nie życzyli sobie pobierać aktualizacji, to i tak zostałaby ona zainstalowana. Czekamy więc, aż nowa wersja oprogramowania zostanie pobrana, po czym otrzymujemy informację, co dokładnie zostanie zaktualizowane.
W kolejnym kroku klikamy instaluj, a po kolejnym ostrzeżeniu, zapowiadającym restart urządzenia - naciskamy ok.
Teraz pozostaje nam tylko podziwiać przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund zielonego robocika z otwartym brzuszkiem, co oznacza instalowanie aktualizacji. Następnie urządzenie zostanie uruchomione - tu drobna uwaga: pierwsze uruchomienie po instalacji nowej wersji systemu zazwyczaj trwa dłużej niż standardowo, zachowajcie więc spokój, nawet jeśli czas trwania tego procesu wyda Wam się niepokojąco długi - i przeprowadzone zostaną optymalizacje aplikacji, co potrwa kolejne kilkadziesiąt sekund. Po ich zakończeniu proces instalacji nowej wersji Androida będzie można uznać za uwieńczony sukcesem.
Proste? Owszem. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim mniej doświadczonym użytkownikom na kilka istotnych kwestii.
- Sam fakt, że Google przygotowało nową wersję Androida nie oznacza, że jest ona dostępna dla Waszego urządzenia. Za to odpowiadają już poszczególni producenci, którzy - jak pokazuje doświadczenie - często nie zapewniają dostępu do najnowszych wersji systemu dla wszystkich swoich modeli smartfonów i tabletów.
- Również to, że urządzenie wykryje aktualizację nie musi być jednoznaczne z faktem, że po jej instalacji będziecie mogli cieszyć się najnowszą wersją Androida. Wiele aktualizacji to przygotowane przez producenta urządzenia poprawki mające na celu optymalizację jego działania, ale nie przynoszące nowego Androida na Wasz sprzęt.
- Pamiętajcie, żeby przed rozpoczęciem aktualizowania naładować akumulator w urządzeniu. Jeśli rozładuje się on w trakcie instalacji, w najgorszym wypadku może to spowodować, że zamiast smartfona lub tabletu będziecie mieć nowoczesny, kilkucalowy przycisk do papieru.
- Jeśli Wasze urządzenie nie otrzymuje aktualizacji od producenta, a zależy Wam na zainstalowaniu na nim nowszej wersji Androida, to zanim przejdziecie do poradnika zaawansowanych aktualizacji ręcznych, poproście kogoś bardziej doświadczonego o asystę. Nawet drobny błąd popełniony na etapie ręcznej instalacji nowego systemu może spowodować taki sam efekt, jak przedstawiliśmy w poprzednim punkcie.
Co jednak zrobić w przypadku, kiedy nasze urządzenie nie może liczyć na oficjalną aktualizację do najnowszej (lub po prostu nowszej, niż obecnie zainstalowana) wersji Androida? Warto w takim przypadku pomyśleć o instalacji jednej z nieoficjalnych dystrybucji systemu. Co dokładnie mamy na myśli i jak zaktualizować Androida bez oczekiwania na to, że producent naszego smartfona udostępni nam tę możliwość oficjalnie? O tym przeczytanie na kolejnej stronie.
Niebawem zajmiemy się też portami CyanogenModa dla urządzeń niewspieranych oficjalnie. Więc i użytkownicy Sony i LG będą usatysfakcjonowani
Ten poradnik też możemy przygotować
mam pytanie.
Co zrobić jeżeli nie posiadam żadnego urządzenia z androidem, a chciałbym sobie poinstalować w/w rzeczy? Istnieje jakiś emulator, który by mi emulował tablet lub smartfona?
I od razu odpowiem - nie zamierzam kupić smartfona lub tabletu, niepotrzebne mi to. Chcę się tylko nauczyć psuć i naprawiać androida.
mam pytanie.
Co zrobić jeżeli nie posiadam żadnego urządzenia z androidem, a chciałbym sobie poinstalować w/w rzeczy? Istnieje jakiś emulator, który by mi emulował tablet lub smartfona?
I od razu odpowiem - nie zamierzam kupić smartfona lub tabletu, niepotrzebne mi to. Chcę się tylko nauczyć psuć i naprawiać androida.
Na to rozwiązań jest kilka. Pierwszym z nich jest zainstalowanie Androida (nie emulatora) na komputerze. Najlepiej do tego celu wykorzystać starszy, rzadziej już używany (albo już w ogóle nieużywany) sprzęt. Cały proces instalacji opisaliśmy tutaj: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/An...sze.wrazenia,76
Innym rozwiązaniem jest instalacja Android SDK, czyli pełnego, oficjalnego środowiska deweloperskiego Androida, w którego skład wchodzi między innymi właśnie - mówiąc najprościej - emulator. Tutaj zaletą jest m. in. możliwość wyboru różnych wersji systemu, który chcesz uruchomić. Link do Android SDK: http://softonet.pl/Android.SDK.Tools,Srodo...IDE,113227.html
Tego rozwiązania jeszcze nie opisywaliśmy, ale bardzo możliwe, że w najbliższym czasie przygotujemy krótki poradnik dotyczący właśnie emulacji Androida na komputerze.
Tylko drobna uwaga - przy wykorzystaniu pierwszej metody instalacja CyanogenModa nie będzie możliwa. W drugim - prawdę mówiąc, nie próbowaliśmy tego robić
Mam tablet Motorola Xoom, od dawna nie ma dla niego aktualizacji... Czy po zaktualizowaniu zgodnie z poradnikiem 'nowy' Android będzie w języku polskim?
Niebawem zajmiemy się też portami CyanogenModa dla urządzeń niewspieranych oficjalnie. Więc i użytkownicy Sony i LG będą usatysfakcjonowani
Mam, może banalne pytanie, ale szczerze mnie interesujące. Jestem Posiadaczem LG 4X HD i czy z tym poradnikiem pozytywnie przejdę etap instalacji nowszego androida, bo jak wiadomo LG nie wspiera już tego modelu. Jeżeli nie, to kiedy ukaże się poradnik pomagający takim użytkownikom jak ja, bo nie ukrywam, że chętnie zmieniłbym oprogramowanie. Zaznaczam, że jestem laikiem.
Mam tablet Motorola Xoom, od dawna nie ma dla niego aktualizacji... Czy po zaktualizowaniu zgodnie z poradnikiem 'nowy' Android będzie w języku polskim?
Tak, większość tak zwanych Custom ROM-ów jest dostarczana z językiem polskim.
@markopoli
Niestety Instalator CyanogenMod nie jest kompatybilny z Twoim urządzeniem. Ciężko nam powiedzieć w tej chwili kiedy dokładnie pokaże się poradnik opisujący bardziej uniwersalne metody instalacji alternatywnych wersji Androida.
@espeto
Tak, po instalacji CyanogenMod lub innych wersji Androida można telefon przywrócić do stanu fabrycznego.
@decor
Niestety Instalator CyanogenMod nie współpracuje także z Twoim urządzeniem.
Z takimi urządzeniami jest spory problem. Nie są zbyt popularne (w skali światowej), co sprawia, że zespoły programistów nie poświęcają im czasu. Trzeba pamiętać o tym, że przed wydaniem stabilnej wersji alternatywnej dla Google wersji Androida trzeba ją przetestować na urządzeniu, a posiadanie każdego sprzedawanego tabletu czy smartfona nawet przez takie firmy jak Cyanogen jest po prostu niemożliwe. Głównie z tego powodu niszowe urządzenia (nawet niektóre modele czołowych producentów) nie otrzymują przeznaczonych specjalnie dla nich Custom ROM-ów.
Oczywiście nie znaczy to, że w urządzeniach takich jak Overmax nie da się zmienić wersji systemu. W internecie są dostępne nieoficjalne wersje, niestety trzeba pamiętać o tym, że mogą być bardzo niestabilne.
Niebawem zajmiemy się też portami CyanogenModa dla urządzeń niewspieranych oficjalnie. Więc i użytkownicy Sony i LG będą usatysfakcjonowani
A 'niebawem' to mniej więcej kiedy? Też jestem zainteresowany tematem, posiadam bowiem HTC 601 Zara, też niewspierany oficjalnie. Jest zrootowany ale nigdzie nie mogę znaleźć roma na niego więc CM byłby idealnym rozwiązaniem
Niebawem zajmiemy się też portami CyanogenModa dla urządzeń niewspieranych oficjalnie. Więc i użytkownicy Sony i LG będą usatysfakcjonowani
A 'niebawem' to mniej więcej kiedy? Też jestem zainteresowany tematem, posiadam bowiem HTC 601 Zara, też niewspierany oficjalnie. Jest zrootowany ale nigdzie nie mogę znaleźć roma na niego więc CM byłby idealnym rozwiązaniem
Z Twoim smartfonem też może być problem
A 'niebawem' to mniej więcej kiedy? Też jestem zainteresowany tematem, posiadam bowiem HTC 601 Zara, też niewspierany oficjalnie. Jest zrootowany ale nigdzie nie mogę znaleźć roma na niego więc CM byłby idealnym rozwiązaniem
Z Twoim smartfonem też może być problem
Ok. Najlepsze jest to, że w zeszłym roku część operatorów dostała aktualizację do KitKat-a (CAN, USA, jeden operator z ES i Azja), reszta musiała obejść się smakiem. No cóż, zostanę najwyżej przy 4.2.2
Z Twoim smartfonem też może być problem
Ok. Najlepsze jest to, że w zeszłym roku część operatorów dostała aktualizację do KitKat-a (CAN, USA, jeden operator z ES i Azja), reszta musiała obejść się smakiem. No cóż, zostanę najwyżej przy 4.2.2
Na szybko przyjrzałem się sprawie i możliwe, że nie jesteś w beznadziejnej sytuacji
Ok. Najlepsze jest to, że w zeszłym roku część operatorów dostała aktualizację do KitKat-a (CAN, USA, jeden operator z ES i Azja), reszta musiała obejść się smakiem. No cóż, zostanę najwyżej przy 4.2.2
Na szybko przyjrzałem się sprawie i możliwe, że nie jesteś w beznadziejnej sytuacji
Dziękuję za sugestię, zobaczę co to ten Insertoin. Może będzie warto?
Pozdrawiam.
W tym czasie postaramy się przygotować pierwszy tekst dotyczący niewspieranych oficjalnie urządzeń. Jednocześnie musimy zastrzec, ze zajmiemy się tylko najpopularniejszymi w Polsce smartfonami, czyli kilkoma wysokomarkowymi i kilkoma najczęściej spotykanymi polskimi (i nie tylko) chińczykami.
Mam nadzieje, ze dla każdego uda się przygotować odpowiednie rozwiązanie pozwalające na aktualizacje Androida do wyższej wersji
A InsertCoinem może uda się zająć nawet wczesniej
W internecie można znaleźć nawet eksperymentalne wersje Androida oparte na Lollipopie, ale jak znam życie są bardzo niestabilne i sporo rzeczy może w nich nie działać. Jest też sporo portów innych najpopularniejszych dystrybucji Androida 4.4.2/4.4.4 dla tego tabletu
W internecie można znaleźć nawet eksperymentalne wersje Androida oparte na Lollipopie, ale jak znam życie są bardzo niestabilne i sporo rzeczy może w nich nie działać. Jest też sporo portów innych najpopularniejszych dystrybucji Androida 4.4.2/4.4.4 dla tego tabletu
Akurat mam samsunga tab p1000 i mam najnowszy CM w wersji 4.4.4 z dnia 09.02.2015 i ja żadnych niestabilności tam nie dostrzegam, wszystko ładnie działa.Ważne jest tylko by odpowiednio wgrać tego CM bo w androidzie w wersji 2.x jest inny system plików na partycji systemowej, odpowiedni kernel przekonwertuje do ext4 tą partycję i dopiero można myśleć o odpowiedniku KitKata w wersji CM na ten tablet. Generalnie polecam testować na tym tablecie, ten tablet jak to mówią jest 'idiotoodporny' i zawsze uda się odzyskać system wystarczy trochę poczytać na forach o androidzie, ja już od ponad 3 lat zmieniam tam androida i mimo licznych prób nigdy nie udało mi się go doprowadzić do takiego stanu by nie udało się go odratować. Ważne tylko by stan baterii nie spadł poniżej 40% podczas zabawy z wgrywaniem oprogramowania, bo wtedy może być trudniej go reanimować - ale też się da.
A 'niebawem' to mniej więcej kiedy? Też jestem zainteresowany tematem, posiadam bowiem HTC 601 Zara, też niewspierany oficjalnie. Jest zrootowany ale nigdzie nie mogę znaleźć roma na niego więc CM byłby idealnym rozwiązaniem
Z Twoim smartfonem też może być problem
Zawsze można pobrać repo i pomóc devom
Bo zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu pobrać rom wejść w recovery cwm/twrp zrobić wszystkie wipy i sflaszować rom
Bo zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu pobrać rom wejść w recovery cwm/twrp zrobić wszystkie wipy i sflaszować rom
Zgadza się
Posiadam tablet Mytab 11 Dual Core.Czy do niego jest dostępna jakakolwiek wersja?
Oryginalnego nie da się zaktualizować do nowszej wersji.Jest w nim wersja 4.2.2
Posiadam tablet Mytab 11 Dual Core.Czy do niego jest dostępna jakakolwiek wersja?
Oryginalnego nie da się zaktualizować do nowszej wersji.Jest w nim wersja 4.2.2
Ciężko powiedzieć. Postaramy się to sprawdzić.
Posiadam tablet Mytab 11 Dual Core.Czy do niego jest dostępna jakakolwiek wersja?
Oryginalnego nie da się zaktualizować do nowszej wersji.Jest w nim wersja 4.2.2
Ciężko powiedzieć. Postaramy się to sprawdzić.
Witam
Dziekujei czekam na odpowiedz.W spisie urzadzen nie ma takowego.Moze jest jakis blizniaczy innego producenta?
Pozdrawiam.
A stwierdzam to po przeszukaniu odpowiednio xda developers i po tym że twoje urządzenie jest tak mało popularne że nie sądze by jakiś dev wzioł się za kompilacje czegoś pod ten branch
A stwierdzam to po przeszukaniu odpowiednio xda developers i po tym że twoje urządzenie jest tak mało popularne że nie sądze by jakiś dev wzioł się za kompilacje czegoś pod ten branch
Smutne, ale niestety prawdziwe.
Posiadam urządzenie „GoClever insignia 700 pro„ i mam taki problem:jak wchodze w ustawienia i w informacje o tablecie mam system upadate>local upadate>no upagrade packes to find i co dalej pomocy! Mam system android 4.4.2
mam pytanie.
Co zrobić jeżeli nie posiadam żadnego urządzenia z androidem, a chciałbym sobie poinstalować w/w rzeczy? Istnieje jakiś emulator, który by mi emulował tablet lub smartfona?
I od razu odpowiem - nie zamierzam kupić smartfona lub tabletu, niepotrzebne mi to. Chcę się tylko nauczyć psuć i naprawiać androida.
[/quote]
Nie jestem w Polsce, mam jeszcze czas, by zwrócić telefon ale wolałbym wgrać nowy system i móc z niego korzystać. Potrzebuję języka polskiego (aplikacje dot. kontroli zdrowia), ale w angielskim też sobie poradzę. Z góry dzięki za ewentualne podpowiedzi.
mam samsunga galaxy ace 2 (GT-I8160) z linka w artykule wynika, że CM nie nadaje się do tego telefonu, dobrze wywnioskowałam? Męczę się niemiłosiernie z andkiem 2.3.6, a telefon bardzo lubię (wiekowy, ale stabilny, wiele przeżył
Da radę czy nie da?
czekam na odpowiedź,
Ewela
Telefon: Samsung Galaxy S3 i9300 z androidem 4.3.