partner serwisu

Jak wydrukować zdjęcia w Windows?

Jak wydrukować zdjęcia w Windows?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
11 października 2015, 12:25
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
drukarki, drukowanie, fotografia cyfrowa, jakość wydruku, jakość zdjęć, microsoft, mozaika, mozaiki ze zdjęć, oprogramowanie do drukowania, sterowniki, ustawienia systemu, windows, windows 10

Wakacje się skończyły, wielu z tych, którym dane było wypocząć poza domem i cieszyć się słoneczną aurą w ciekawych miejscach z pewnością uwieczniło wybrane chwile za pomocą posiadanych urządzeń: aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kamer itp. Po powrocie z wojaży być może przynajmniej niektóre ze zdjęć chcielibyście wydrukować. Wielu zawodowych fotografów mimo olbrzymiego postępu w technologii cyfrowego przetwarzania obrazu wciąż jest zdania, że klasyczny wydruk, odbitka fotografii, pozwala znacznie lepiej delektować się uchwyconą chwilą niż ta sama fotografia wyświetlana w postaci cyfrowej na jakimkolwiek ekranie. Podobnie jak wiele osób wciąż woli tradycyjne książki od ebooków, tak samo tradycyjne fotografie, w postaci rzeczywistej, wydrukowanej, jeszcze długo nie wyjdą z użycia. W końcu można je oglądać również, gdy nie ma prądu. Niemniej drukowanie zdjęć to wasza decyzja, my chcemy jedynie ułatwić to zadanie pokazując od strony programowej, jak wydrukować zdjęcia w Windows.

Inspiracją do tego poradnika było kilka istotnych wydarzeń. Przede wszystkim wakacje - nawet te dłuższe, akademickie - się skończyły. Jednak skończyły się na tyle niedawno, że w większości umysłów byłych już urlopowiczów i podróżników wciąż wspomnienie minionych tygodni jest żywe i niezatarte. Mówiąc bardziej trywialnie - wciąż pamiętamy gdzie są ciekawe zdjęcia :) Istotna informacja: poradnik przygotowaliśmy dla osób początkujących, skupialiśmy się na jak najprostszych metodach drukowania, opartych na funkcjach dostępnych w samym systemie operacyjnym, bądź w dostarczanym przez producenta sprzętu oprogramowaniu. Osobom poszukującym informacji na temat samodzielnego konfigurowania profili kolorystycznych, kalibracji wszystkich urządzeń w przepływie pracy nad kolorową fotografią mówimy: to nie tych treści szukacie, choć bardziej zaawansowanym podejściem programowego zarządzania kolorem zajmiemy się w przyszłości.

Do tematu związanego z drukowaniem (przede wszystkim fotografii, ale nie tylko) w systemie Windows oraz prezentacji kilku ciekawych ustawień programowych i aplikacji w ogóle nie podchodzilibyśmy gdyby nie fakt, że któregoś dnia do naszych skromnych progów dotarł całkiem interesujący sprzęt:

Urządzeniem, które "zatrudniliśmy" do pracy podczas przygotowania niniejszego poradnika i które tak naprawdę zainspirowało nas w znacznym stopniu do zajęcia się tą tematyką była wielofunkcyjna (czyli ze skanerem i z funkcją fotokopiowania) drukarka atramentowa Epson L850.

Urządzenie dostarczył producent, firma EPSON.

L850-tka to sprzęt wręcz wymarzony do drukowania zdjęć. Drukarkę wyróżniał potężny zasobnik na atrament podzielony na sześć odrębnych komór, po jednej na każdy kolor. Epson L850 to model drukarki z poszerzonym zestawem barw, co jest charakterystyczne dla drukarek przeznaczonych przede wszystkim do drukowania kolorowych fotografii. Oczywiście jeżeli ktokolwiek miałby potrzebę wydrukowania kilkudziesięciostronicowej pracy dyplomowej na tym urządzeniu, to L850-tka bez większych problemów podoła i temu zadaniu, niemniej to właśnie zdjęcia powinny być przede wszystkim drukowane na tego typu sprzęcie.

Na dobrą sprawę ten sprzęt potrafi obyć się bez komputera. Dzięki wyświetlaczowi ciekłokrystalicznemu, slotowi na karty pamięci oraz obsłudze funkcji PictBridge dostępnej w wielu aparatach cyfrowych, zdjęcia do wydruku można przesyłać bezpośrednio z aparatu lub karty. Niemniej nas zawsze interesowało przede wszystkim oprogramowanie, dlatego w dalszej części zajmiemy się właśnie programową stroną drukowania zdjęć, jakkolwiek sami rozumiecie, pominięcie tak istotnego aspektu sprzętowego byłoby w tym przypadku niesprawiedliwe. Ponadto i tak zawsze nasze poradniki powstają na podstawie naszych własnych, empirycznych doświadczeń i testów. Zatem skoro już wiecie czym dysponowaliśmy, możemy przejść do sedna. 

Sterownik - na pierwszej linii

Każde urządzenie drukujące, z którego funkcji może korzystać użytkownik komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows komunikuje się z systemem operacyjnym za pośrednictwem sterownika sprzętowego.

Najczęściej proces instalacji większości drukarek w systemie Windows (mowa najpierw o drukarkach podłączanych bezpośrednio do gniazda USB w komputerze) przebiega bardzo podobnie niezależnie od posiadanego modelu drukarki. Procedura odbywa się na ogół w ten sposób, że użytkownik powinien zacząć od instalacji oprogramowania dostarczanego wraz z danym modelem drukarki, przy czym oprogramowanie to - z reguły - powinno być zainstalowane (a przynajmniej jego instalacja powinna się rozpocząć) jeszcze przed podłączeniem samej drukarki kablem USB do komputera. Dopiero w trakcie instalacji stosowny komunikat zażąda od użytkownika fizycznego podłączenia drukarki.

Oczywiście niuanse związane z instalacją konkretnego modelu drukarki w systemie Windows są udokumentowane w instrukcji instalacji standardowo dostarczanej razem ze sprzętem, z którą to instrukcją każdy świeżo upieczony posiadacz drukarki powinien się zapoznać. Tak, wiemy, że ludzie nie czytają instrukcji, dostrzegli to również producenci sprzętu - obecnie instrukcje w wielu przypadkach mają charakter obrazkowy, eureka - niczego nie trzeba czytać! :)

Dostęp do ustawień drukarki w systemie Windows można uzyskać za pomocą apletu Panelu sterowania o nazwie Urządzenia i drukarki. Element ten jest dostępny w każdej wersji Windows, również w najnowszym Windows 10. Można go wywołać na wiele różnych sposobów, z menu Start, poprzez Panel sterowania, czy np. za pomocą okna Uruchamianie (skrót [Windows]+[R]) i polecenia control printers.

Jeżeli posiadana przez was drukarka jest jedynym tego typu urządzeniem, które kiedykolwiek było instalowane na komputerze, system Windows automatycznie ustawia ją jako tzw. drukarkę domyślną, co oznacza, że właśnie ta drukarka będzie standardowo wybierana jako urządzenie drukujące po wybraniu polecenia Drukuj w jakimkolwiek programie użytkowym działającym w systemie operacyjnym. We wspomnianym aplecie Urządzenia i drukarki ikona drukarki domyślnej jest zaznaczona dodatkowym symbolem. Zmiana drukarki domyślnej (np. chcesz by inne urządzenie było domyślnie wybierane po wywołaniu polecenia drukowania w jakimś programie) jest bardzo prosta. Wystarczy w oknie Urządzenia i drukarki kliknąć prawym klawiszem ikonkę docelowej drukarki, a następnie wybrać z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego polecenie Ustaw jako drukarkę domyślną.

Z poziomu tego samego menu kontekstowego możesz wywołać dodatkowe ustawienia zainstalowanej w systemie drukarki wybierając pozycję Preferencje drukowania. Zestaw dostępnych opcji w oknie, które się pojawi na ekranie zależy już od konkretnego modelu drukarki, ale zawsze warto wywołać to okno, gdyż decyduje ono o globalnym ustawieniu urządzenia.

Przykładowe zastosowanie - oszczędność koloru

Zmiany wprowadzone w opcjach sterownika będą obowiązywać po wybraniu polecenia drukowania w dowolnej aplikacji w systemie Windows. Przykładowo chcąc wydrukować kolorowy dokument lub zdjęcie w postaci czarno-białej (np. gdy druk w postaci kolorowej nie jest wymagany i chcesz oszczędzić zasobniki z kolorowym atramentem), wystarczy w oknie preferencji drukowania wybrać opcję drukowania w tzw. skali szarości. W przykładowym oknie ustawień posiadanej przez nas drukarki Epsona, stosowna opcja o nazwie Skala szarości, jest widoczna po prawej stronie okna dialogowego. Po włączeniu tej opcji i np. uruchomieniu drukowania w edytorze tekstu czy np. przeglądarce zdjęć Windows, wydruk będzie czarnobiały niezależnie od tego czy drukowany dokument bądź zdjęcie były wielobarwne. 

W zależności od możliwości posiadanej drukarki z poziomu sterownika można włączyć np. tryb tzw. druku szybkiego (mniejsze zużycie atramentu/toneru), albo np. funkcję druku dwustronnego (mniejsze/efektywniejsze zużycie papieru). Pamiętajmy, że w przypadku niektórych modeli drukarek (m.in. używanego przez nas modelu Epsona) używanie drukarki po wyczerpaniu któregoś z zasobników atramentu może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. W takim przypadku możliwość ograniczenia druku wyłącznie do wydruków w skali szarości pozwoli dalej korzystać z urządzenia (oczywiście pod warunkiem, że to nie czarny tusz się skończył).

Druk zdjęć - funkcje systemu.

Przygotowując ten materiał korzystaliśmy z komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows 10, dlatego zrzuty ekranowe i obrazy z oknami dialogowymi pochodzą z tego właśnie systemu, ale jeżeli jakaś opcja będzie dotyczyła wyłącznie Windows 10, wyraźnie to zaznaczamy. Brak takiej uwagi oznacza, że z danego rozwiązania, opcji czy funkcji mogą skorzystać również użytkownicy starszych wersji Windows. W jaki sposób szybko wydrukować w Windows zdjęcie nie instalując żadnego dodatkowego oprogramowania? Oto kilka sposobów.

Wydruk z Eksploratora

Jeżeli pliki ze zdjęciami, które chcemy wydrukować mamy już zapisane na komputerze (na dysku/SSD), to aby wydrukować cyfrową fotografię wystarczy posłużyć się standardowym menedżerem plików Windows - Eksploratorem.

Po prostu otwórz folder, w którym zapisane są zdjęcia, kliknij prawym klawiszem myszki ikonkę fotografii, którą chcesz wydrukować i z rozwiniętego menu kontekstowego wybierz polecenie Drukuj.

Wyświetlone zostanie wbudowane w system operacyjny okno Drukowanie obrazów, w którym możesz wybrać docelową drukarkę (standardowo wybrana jest drukarka domyślna), rozmiar i typ papieru oraz jakość wydruku - opcje drukarki wyświetlone są w górnej części okna. Po prawej stronie widoczny jest panel układu wydruku. Standardowo system przyjmuje, że wybrane zdjęcie ma być wydrukowane na całej powierzchni papieru o wybranym przez użytkownika rozmiarze, ale możesz to łatwo zmienić wybierając jedno z ustawień dostępnych na wspomnianym panelu układu wydruku. W dolnej części widoczne jest pole, w którym możesz określić liczbę kopii wybranego zdjęcia.

Fotografia cyfrowa ma zazwyczaj inne proporcje niż karta umieszczona w drukarce, dlatego jeżeli nie chcesz mieć białych pasów na wydruku, pozostaw domyślnie zaznaczone pole wyboru Dopasuj obraz do ramki

Dostęp do dodatkowych ustawień uzyskasz klikając widoczny w oknie Drukowanie obrazów odnośnik Opcje.... Zobaczysz pokazane wyżej okno Ustawienia wydruku. Standardowo oba widoczne w nim pola wyboru są zaznaczone, jeżeli wydruki wyglądają dobrze, nie ma potrzeby ingerować w te ustawienia. Ewentualnie możesz wypróbować wyłączyć pole wyboru Wyostrzone do drukowania, sprawdzić rezultat i wybrać ten, który ci bardziej odpowiada. Z widocznych w tym oknie odnośników Właściwości drukarki... prowadzi do opisanego wcześniej okna z ustawieniami sterownika drukarki, natomiast Zarządzanie kolorami... aktywuje systemowe okno wyboru profili kolorystycznych skojarzonych z danym urządzeniem:

W zastosowaniach domowych, amatorskich nie ma najmniejszej potrzeby modyfikować standardowych ustawień, w których (jak na powyższym przykładzie) wybór odpowiedniego profilu kolorów jest dobierany automatycznie np. na podstawie typu papieru umieszczonego w drukarce. Oczywiście ponieważ to użytkownik wskazuje jaki typ papieru umieścił w drukarce, dlatego ważne jest by ustawiać ten parametr prawidłowo. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na jakość wydruku, ale również na zużycie tuszu. Wybór nieprawidłowego typu papieru (innego niż jest faktycznie umieszczony w drukarce) to niepotrzebne marnotrawstwo i papieru i atramentu. 

Wracając do profili barwnych, modyfikacja dostępnych w powyższym oknie ustawień ma sens jedynie w przypadku profesjonalnych prac związanych z obróbką koloru, cyfrowych fotografii, przygotowalnią poligraficzną itp.

Trik: czy wiesz, że z poziomu Eksploratora możesz zlecić wydruk nie jednego, lecz większej liczby zdjęć? Wystarczy że po prostu w folderze z cyfrowymi fotografiami najpierw zaznaczysz kilka czy kilkanaście zdjęć, a następnie klikniesz prawym klawiszem myszki zaznaczoną grupę i wybierzesz polecenie Drukuj. Zobaczysz opisywane powyżej okno Drukowanie obrazów, w którym narzędzie systemowe będzie już przygotowane do wydruku wszystkich zaznaczonych fotografii.

Przeglądarka fotografii systemu Windows

Kolejnym narzędziem, które mogą wykorzystać posiadacze komputerów pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu jest wbudowana we wszystkie obecnie aktywne (czyli do Windows 7 do Windows 10) edycje aplikacja o nazwie Przeglądarka fotografii systemu Windows. Jeżeli chodzi o opcje wydruku Przeglądarka... nie daje użytkownikowi żadnych dodatkowych możliwości. Po wybraniu polecenia Drukuj z okna programu zobaczymy wcześniej opisane okno systemowego modułu Drukowanie obrazów. Ciekawskich informujemy, że druga z widocznych w menu przeglądarki zdjęć pozycji menu Drukuj, czyli Zamów odbitki nie ma dla polskiego użytkownika żadnego znaczenia. Teoretycznie zamysł producenta Windows był taki, by użytkownik mógł bezpośrednio z poziomu systemu zamówić kolorowe odbitki w profesjonalnym zakładzie fotograficznym. W Polsce nie ma ani jednego punktu, który byłby uwzględniany przez to ustawienie, zatem w naszym kraju jest to martwa funkcja.

Zdjęcia z Windows 10

Najnowszy system operacyjny został doposażony w zupełnie nową aplikację (tzw. aplikację uniwersalną - ten sam program jest dostępny również w mobilnej wersji Windows 10) do przeglądania zdjęć o nazwie po prostu Zdjęcia.

Aby wydrukować zdjęcie za pomocą tej aplikacji należy najpierw wywołać stosowne polecenie z menu programu. W standardowym pasku ikon, w górnej części interfejsu programu opcji drukowania nie przewidziano.

Standardowy zestaw ustawień jest dość ubogi, na dodatek nie ma tu przydatnej funkcji automatycznego dopasowania fotografii do wybranego rozmiaru papieru, w efekcie - tak jak na zdjęciu - wydruk może zawierać białe pasy, a to marnotrawstwo papieru, tym większe, że do wydruków fotografii winno się używać specjalnych rodzajów papierów fotograficznych, droższych od zwykłego papieru do drukarek.

Kliknięcie odnośnika Więcej ustawień powoduje wyświetlenie pokazanego wyżej zestawu ustawień. Do wcześniejszych opcji dołączyła możliwość wyboru liczby zdjęć na stronie (lista Strony na arkusz). Cóż, aplikacja Zdjęcia z Windows 10 nie jest narzędziem optymalnym jeżeli chodzi o druk fotografii.

Oprogramowanie producenta drukarki

Bez względu na to z jakich aplikacji do zdjęć korzystamy, zawsze warto zainteresować się oprogramowaniem proponowanym przez producenta sprzętu. W przypadku użytkowanej przez nas drukarki Epson L850 programem dodawanym jako narzędzie ułatwiające druk kolorowych fotografii był program Easy Photo Print. Nazwa sugeruje produkt anglojęzyczny i łatwy (z ang. "easy") w obsłudze. Obie sugestie okazały się trafne. Program ma intuicyjny interfejs przypominający nieco rozbudowanego kreatora prowadzącego krok po kroku przez przygotowanie zdjęć do druku.

Program pełni rolę prostej przeglądarki zdjęć, której głównym zadaniem jest łatwe wybieranie fotografii do druku. Po lewej stronie standardowe drzewo folderów ułatwia wybór miejsca, gdzie zapisaliśmy zdjęcia. Po wybraniu właściwego folderu w centralnym obszarze wyświetlane są miniatury znalezionych przez program fotografii.

Kliknięcie miniatury zdjęcia w centralnym obszarze roboczym powoduje dodanie klikniętej fotografii do kolejki wydruku widocznej na pasku po prawej stronie okna. Oprócz tego pod klikniętą miniaturą uaktywniany jest wskaźnik umożliwiający od razu zadeklarowanie liczby wydruków wybranego zdjęcia. Gdy już wybierzemy zdjęcie/zdjęcia do wydruku, przechodzimy do kolejnego etapu klikając Next Step

W kolejnej fazie użytkownikowi pozostawiono pewną swobodę w dopasowaniu rozmieszczenia zdjęcia na wydruku. Po lewej stronie można zmienić ustawienia drukarki (rozmiar i typ papieru, itp.) oraz wybrać układ wydruku (ile zdjęć na arkuszu papieru itp. Program może automatycznie rozmieścić zdjęcia (tak jak to robi standardowy moduł drukowania zdjęć w Windows), ewentualnie użytkownik może sam kadrować fotografię na wirtualnej kartce. Tego już wbudowane w system operacyjny oprogramowanie nie potrafi.

Po kliknięciu przycisku Positioning mamy możliwość dokładniejszego ułożenia fotografii na wirtualnej kartce, powiększenia kadru, przesunięcia czy obrotu. To nie Photoshop, ale do przygotowania wydruków i odpowiedniego ułożenia zdjęć na arkuszu papieru aż nadto wystarczy.

Drukując zdjęcia na drukarkach fotograficznych, czyli takich, których producenci jednoznacznie pozycjonują urządzenia jako przeznaczone właśnie do wydruku cyfrowych fotografii (jak było w przypadku wykorzystywanego przez nas modelu marki Epson) korzystanie z aplikacji dodawanych przez producenta ma tę zaletę, że pozwala korzystać ze specyficznych funkcji poprawiających jakość wydruku. Np. w programie Epson Easy Photo Manager standardowo dla każdego drukowanego zdjęcia aktywny był specjalny filtr PhotoEnhance dokonujący automatycznej korekty zdjęcia (barwa, kontrast, jasność, dynamika tonalna etc.) w zależności od ustawień drukarki, typu papieru itp.

Oczywiście fotografie na drukarkach fotograficznych można drukować bez jakichkolwiek marginesów (opcja Borderless w powyższym oknie z ustawieniami). W przypadku używanej przez nas drukarki taki parametr był dostępny nie tylko z poziomu aplikacji Epsona, ale również za pośrednictwem okna z ustawieniami sterownika urządzenia.

Zamiast podsumowania - wydrukuj własną mozaikę

 Jak widać drukowanie fotografii w domu nie wymaga ani olbrzymiej wiedzy, ani drogiego oprogramowania do obróbki zdjęć. Tak naprawdę wystarczy poprawnie zainstalowana drukarka (oprogramowanie sterownika), aplikacje wbudowane w system oraz aplikacje dostarczane przez producenta drukarki. Użytkownik musi pamiętać w zasadzie o dwóch najbardziej istotnych rzeczach: po pierwsze o właściwym doborze typu papieru w parametrach wydruku, zwłaszcza gdy wydruk będzie realizowany za pomocą drukarki dedykowanej do kolorowych fotografii (jak posiadany przez nas model marki Epson). Po drugie, jeżeli oprogramowanie daje nam wybór pomiędzy szybkością wydruku, a jakością wydruku, w przypadku zdjęć zawsze wybieraj jakość. Specjalistyczne papiery foto są drogie, a i sam atrament też najtańszy nie jest - w takiej sytuacji pośpiech jest złym doradcą.

Już sam wydruk kolorowego, ciekawego zdjęcia na większym formacie papieru, np. standardowym A4, może być miłym prezentem dla bliskiej ci osoby, a jeżeli jeszcze do tego dołożysz ciekawy efekt? Przykładem może być wydruk fotografii będącej mozaiką z innych zdjęć. Z pewnością spotkałeś się już z tego typu twórczością, poniżej przykład: 

Jak widać fotografia Stadionu Narodowego składa się z mnóstwa małych fotografii. Jeżeli sądzisz, że spędziliśmy długie godziny na pieczołowitym komponowaniu tego obrazu to jesteś w błędzie. Możesz uzyskać taki efekt w kilka minut. Jak? Oto odpowiedź.

Użyj bezpłatnego programu Andrea Mosaic, pobierzesz go z zasobów naszego serwisu.

PobierzAndreaMosaic

Klikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję programu Andrea Mosaic. Aplikacja działa w każdej aktualnej wersji Windows, dotyczy to również najnowszego systemu Windows 10. Program można zainstalować w systemie, ale działa również w wersji przenośnej, nie wymagającej instalacji.

Program ma anglojęzyczny interfejs i na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale bez obaw, zaraz wszystko wyjaśnimy, to naprawdę proste w obsłudze narzędzie. Powyższa ilustracja prezentuje wygląd programu bezpośrednio po uruchomieniu. W pusty obszar widoczny w centralnej części okna przenieś (metodą "przeciągnij i upuść") plik zdjęcia, które ma być przekształcone w mozaikę.

Wybrany obraz pojawi się w oknie programu Andrea Mosaic i zobaczysz, że od razu zostanie wirtualnie "pocięty" na małe kawałki. Teraz czas na ustawienie parametrów. Panel z odpowiednimi ustawieniami widoczny jest po lewej stronie wczytanego zdjęcia. W sekcji Size Parameters wybierasz kolejno docelowy rozmiar mozaiki (jeżeli np. chcesz ją finalnie wydrukować na arkuszu papieru w formacie A4, ustaw Letter/A4), rozdzielczość mozaiki (zalecana wartość dla druku kolorowego to 300 PPI) oraz rozmiar "kafelków", czyli zdjęć składowych lub ich liczbę (parametr określasz wybierając wartość z listy Tile Size).

Kolejna sekcja Tile Parameters definiuje sposób użycia elementów mozaiki oraz ułożenie poszczególnych elementów. Jeżeli np. większość zdjęć składowych to fotografie wykonane smartfonem w układzie pionowym, może lepiej będzie wybrać z listy Pattern ustawienie Portrait. W tej sekcji możesz też ustawić, czy program ma używać duplikatów zdjęć składowych. Z listy Use same tile up to możesz wybrać ile razy program może użyć zdjęcia składowego w tworzonej mozaice, natomiast w liście Duplicate spacing określasz minimalną odległość (w kafelkach) pomiędzy duplikatami. Jeżeli masz bardzo dużo zdjęć na dysku i wszystkich chcesz użyć jako zdjęć składowych, możesz w ogóle zablokować duplikowania fotografii zaznaczając na obu listach parametr No duplicates.

Czas na wskazanie zdjęć, które będą "budulcem" tworzonej mozaiki, poszczególnymi jej "kafelkami". W oknie głównym programu Andrea Mosaic kliknij ikonkę z cyferką 2 (znajduje się ona w górnej części okna). Spowoduje to wywołanie okna takiego jak pokazane na powyższej ilustracji. W oknie tym kliknij Add Folder, a następnie wskaż folder ze zdjęciami składowymi (możesz wskazać wiele folderów, a nawet całe dyski). Gdy to zrobisz kliknij przycisk Save List - program dokona analizy zbioru fotografii (operacja w przypadku dużych zbiorów zdjęć może potrwać nawet kilka minut), a następnie zapisze specjalny plik listy (zapisz go najlepiej w tym samym folderze, w którym znajduje się sam program Andrea Mosaic. Po zapisaniu listy kliknij OK.

 Powrócisz do okna głównego programu, kliknij ikonkę z cyfrą 3 (w górnej części okna), co spowoduje uruchomienie procesu generowania mozaiki (może to chwilę potrwać). Gdy operacja się zakończy, program wyświetli komunikat pokazany na powyższej ilustracji. Wynikowy plik znajdziesz w miejscu, z którego została pobrana ilustracja źródłowa, poznasz go po dodanym do nazwy słowie "Mosaic". Teraz nie pozostaje ci już nic innego jak włożyć do drukarki błyszczący efektowny papier do wydruków kolorowych fotografii, a następnie puścić wydruk wygenerowanej mozaiki. Potem ewentualnie może jakaś ładna antyrama? I unikalny prezent gotowy :)
Udanych wydruków!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.