partner serwisu

Jak używać IF by IFTTT - programu, który sprawia, że telefony stają się naprawdę smart

Jak używać IF by IFTTT - programu, który sprawia, że telefony stają się naprawdę <em>smart</em>
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
19 lipca 2016, 12:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, automatyczne wyciszanie dzwonka, automatyzacja zadań, if, if this then that, ifttt, smartfon

Czy marzyłeś kiedyś o tym, żeby twój smartfon automatycznie wyciszał dzwonki, kiedy wchodzisz do pracy? Albo sam zapisywał w pamięci zdjęcia, które polubisz na Instagramie? A może jest inna czynność, którą wykonujesz często i wolałbyś, żeby Twój inteligentny telefon w końcu zrobił użytek ze swojego potencjału i zaczął robić ją za Ciebie? W takim razie ucieszy Cię wiadomość, że dzięki aplikacji IF by IFTTT możesz zautomatyzować wykonywanie różnych zadań, a w tym poradniku napiszemy, co może i jak korzystać z IF by IFTTT.

Nie da się ukryć, że w wielu dziedzinach nazwa smartfon nadana została urządzeniom mobilnym na wyrost. Sprzęty mające być inteligentnymi pomocnikami, na co dzień sprawiają, że wykonywanie czynności, które często zdarza nam się powtarzać musimy robić sami i smartfon nas w nich nie wyręczy. Dostarczanemu z większością inteligentnych telefonów Androidowi często brakuje tak podstawowych funkcji znanych z alternatywnych wersji Robocika, jak przełączenie profili dźwięków na podstawie połączenia lub rozłączenia z konkretną siecią bezprzewodową na podstawie lokalizacji. Sprawia to, że kiedy przychodzimy do pracy musimy ręcznie zmniejszać głośność dzwonka, żeby nie przeszkadzać kolegom, a gdy wyjdziemy do domu musimy ją zwiększać, żeby słyszeć w ogóle dzwoniące w kieszeni lub torbie urządzenie. Takich przykładów głupoty smartfonów jest na pęczki. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w bardzo prosty sposób można sprawić, że nasze telefony staną się nie tylko naprawdę smart, ale także zaczną nas wyręczać w wykonywaniu różnych czynności i pozwolą zautomatyzować wiele zadań. Rozwiązanie tego problemu nazywa się IF by IFTTT i jest darmową aplikacją mobilną przeznaczoną dla systemów Android 2.1 i nowszych. 

IF by IFTTT, czyli jeśli to, to to

Polecamy
IF by IFTTT

IF by IFTTT to proste narzędzie służące do automatyzacji zadań często wykonywanych na smartfonach. Aplikacja pozwala na wykorzystywanie reguł tworzonych przez innych użytkowników oraz  pisanie własnych.

Program IF to przeznaczona dla urzadzeń mobilnych wersja usługi IFTTT. Jest to skrót od angielskiego wyrażenia If This Then That, które przetłumaczyć można na polski mniej więcej jako jeśli to, to to. Brzmi głupio? Ale wcale takie nie jest. Główne założenie opisywanej aplikacji to oddanie w ręce użytkownika możliwości tworzenia prostych przepisów pasujących do reguły: jeśli spełniony będzie konkretny warunek, to wykonaj tę czynność. Możliwości aplikacji IF by IFTTT są ogromne i teoretycznie ograniczone jedynie przez kreatywność użytkowników. A Ci co dzień udowadniają, że nie ma zadania, któremu aplikacja IF by IFTTT nie sprostałaby. Dowodem na to są cały czas pojawiające się w aplikacji przepisy, bo nimi użytkownicy IF by IFTTT mogą się dzielić.

IF by IFTTT

Korzystanie z IF by IFTTT jest bardzo proste. Po instalacji programu należy stworzyć konto i następnie zalogować się w usłudze. Od tej chwili każdy użytkownik aplikacji ma możliwość tworzenia własnych przepisów (czyli reguł działania) lub pobierania i wykorzystywania przepisów udostępnianych przez inne osoby. Baza dostępnych w tej chwili reguł jest ogromna i obejmuje przepisy tworzone przez społeczność zgromadzoną wokół aplikacji. Wybierać jest w czym, a możliwości IF by IFTTT obejmują tak proste czynności jak wyciszanie dzwonka po podłączeniu do wskazanej sieci bezprzewodowej, przez bardziej skomplikowane pozwalające na wyświetlanie powiadomień o pogodzie o wskazanej godzinie, czy automatyczną zmianę tapety na obrazy udostępniane przez NASA, kończąc na zaawansowanych regułach, dodających do Arkusza Google publikowane na portalu społecznościowym Twitter posty zawierające konkretny znacznik. Nie sposób opisać je wszystkie, a jedyną metodą na ich poznanie jest przejrzenie bazy przepisów. Dla ułatwienia tego zadania reguły przeznaczone dla IF by IFTTT zostały podzielone na różne kategorie, a przeglądać je można także pogrupowane ze względu na współpracę z konkretnymi aplikacjami, rekomendacje lub tematyczne kolekcje. Wybierać jest naprawdę, w czym i każdy znajdzie te przepisy, które będą odpowiadały jego potrzebom.

Jeśli jednak zdarzy się tak, że nikt nie stworzył jeszcze reguły, której aktualnie potrzebujecie, możecie zrobić ją sami. To zadanie także nie jest trudne. Wystarczyć na zakładce My Recipies dotknąć wyświetlanej w górnym prawym rogu ekranu ikony plusa i następnie przycisk Create a New Recipe. Uruchomiony zostanie prosty kreator, który pozwoli stworzyć własny przepis. W pierwszej kolejności będziemy musieli wybrać wyzwalacz tworzonej przez nas reguły. W tym celu należy dotknąć podświetlonego na niebiesko plusa i następnie przejść do odpowiedniej kategorii. Gdybyśmy chcieli wyciszyć dzwonki i powiadomienia po połączeniu z konkretną siecią bezprzewodową, musimy najpierw przejść do pozycji Android Device, a następnie wybrać interesujące nas pole. Kolejnym krokiem będzie podanie nazwy sieci WiFi i wybranie czynności, która będzie miała być spełniona w przypadku stworzonej reguły, czyli w naszym przypadku wyciszenie dzwonków. Na koniec należy zdecydować czy chcemy otrzymywać powiadomienie o zastosowaniu reguły i możemy kliknąć przycisk Finish zapisujący stworzony przez nas przepis.

Oprócz użytkowników Androida, z IF by IFTTT korzystać mogą także posiadacze urządzeń mobilnych Apple. Wspomniana na początku poradnika usługa IFTTT dostępna jest również przez przeglądarkę internetową. W tym wariancie znaleźć można przepisu dotyczące nie tylko smartfonów, ale także najróżniejszych usług internetowych jak poczta e-mail, Pocket, Evernote, OneNote i wielu innych.

Podsumowanie

IF by IFTTT to bardzo użyteczna aplikacja przede wszystkim dla tych, którzy czesto wykonuja pewne czynności i szukają rozwiązania pozwalającego na ich autoamtyzację. Jednak IF by IFTTT to program dla każdego, kto chce sprawić, żeby jego smartfon był naprawdę inteligentny i wyręczał go w najróżniejszych zadaniach. Największym plusem opisywanej aplikacji jest ogromna baza dostępnych przepisów tworzonych codziennie przez użytkowników aplikacji. Obsługa programu jest prosta, a jego interfejs czytelny co dodatkowo ułatwia korzystanie z aplikacji. Jedyną wadą, która może okazać się mankamentem dla części użytkowników musimy zaliczyć brak spolszczenia interfejsu IF by IFTTT. Jeśli jednak z językiem angielskim jesteście za pan brat, to z lekkim sercem możemy polecić Wam aplikację IF by IFTTT.

Polecamy
IF by IFTTT

IF by IFTTT to proste narzędzie służące do automatyzacji zadań często wykonywanych na smartfonach. Aplikacja pozwala na wykorzystywanie reguł tworzonych przez innych użytkowników oraz  pisanie własnych.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.