partner serwisu

Jak ustawić stronę startową w przeglądarkach Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge i Opera

Jak ustawić stronę startową w przeglądarkach Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge i Opera
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
11 maja 2015, 00:41
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
edge, firefox, google, google chrome, ie, internet explorer, jak ustawić stronę startową, microsoft, mozilla, opera, przeglądarka www, strona startowa

Strona startowa to strona zawierająca treść, którą po uruchomieniu używanej w komputerze czy na smartfonie przeglądarki internetowej zobaczysz jako pierwszy. Może to być zarówno jakiś dokument zapisany lokalnie na komputerze, jak również dowolna witryna internetowa, którą np. często lubisz odwiedzać. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób samodzielnie ustawić wybraną stronę internetową jako stronę startową. W niektórych przeglądarkach stosowane są również takie pojęcia jak strony początkowe, strony startowe oraz strony domowe, które niekoniecznie muszą oznaczać ten sam twór. Bez obaw - wyjaśnimy ten galimatias, podpowiemy również co zrobić, aby np. po ataku złośliwego oprogramowania przywrócić "normalne", standardowe ustawienia przeglądarki.

Jak ustawić stronę startową w Google Chrome

Przeglądarka Google Chrome to dość złożony twór - najlepszym tego dowodem, że oprogramowanie to, z dodanymi funkcjami bezpośredniej obsługi sprzętu pełni rolę systemu operacyjnego Chrome OS. Wygląd tej przeglądarki po uruchomieniu, a tym samym wyświetlana strona początkowa, czy strona domowa (w Google Chrome nie są to te same strony) mogą się różnić np. w zależności od tego jaki jest domyślnie ustawiony profil użytkownika Google Chrome. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że korzystasz z Google Chrome z tylko jednym, Twoim własnym, profilem. 

To, jaką stroną powita Cię przeglądarka Google Chrome, w znacznym stopniu zależy od tego, jak z niej korzystasz. Na powyższym przykładzie widoczna jest strona logowania na konto Google, wyświetlana w sytuacji, gdy Google Chrome jest uruchamiany po raz pierwszy po instalacji, bądź po założeniu nowego profilu. Taki mechanizm to celowe działanie Google - wyszukiwarkowemu potentatowi zależy, by użytkownicy korzystali z konta Google, a taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy konto to będzie powiązane z jedną z najczęściej uruchamianych aplikacji we współczesnym komputerze, czyli właśnie przeglądarką WWW.

W sytuacji, gdy jesteś zalogowany na swój profil (lub ewentualnie zrezygnowałeś z jego tworzenia odrzucając monit o zalogowanie się na konto Google) po uruchomieniu Google Chrome zobaczysz stronę początkową, która przy domyślnych ustawieniach przeglądarki powinna wyglądać podobnie do tego co widać na powyższej ilustracji - logo Google, pasek wyszukiwania oraz miniatury odwiedzonych stron, a w przypadku ich braku puste pola za wyjątkiem miniatur-linków do strony powitalnej Google Chrome i witryny sklepu Chrome Web Store. Oto jak możesz wpływać na to, co jest wyświetlane pod postacią strony początkowej:

  • Rozwiń menu Chrome (klikając symbol widoczny w prawym, górnym rogu okna przeglądarki)
  • Wybierz z niego pozycję Ustawienia.
  • Przyjrzyj się sekcji Po uruchomieniu:

Standardowo jest w niej zaznaczona opcja Otwórz stronę nowej karty, co oznacza, że po uruchomieniu przeglądarki zobaczysz wcześniej pokazaną stronę początkową z miniaturami odwiedzanych witryn. Jeżeli wybierzesz opcję Kontynuuj tam, gdzie skończyłem, to przeglądarka po uruchomieniu wyświetli stronę (lub strony, na odrębnych kartach, jeżeli było ich więcej), która była otwarta podczas ostatniego zakończenia pracy z Google Chrome. Miłośników personalizacji powinna zainteresować ostatnia opcja: Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron. Umożliwia ona konkretne zdefiniowanie, jakie treści mają być widoczne podczas każdego uruchomienia przeglądarki. I nie musi to być wyłącznie jedna strona. Kliknij odnośnik Wybierz strony.

Jeżeli chcesz, by przeglądarka po uruchomieniu wyświetlała konkretną stronę internetową, po prostu wpisz jej adres w pole Dodaj nową stronę. Możesz w ten sposób dodać wiele stron, co spowoduje, że po uruchomieniu Google Chrome, przeglądarka automatycznie otworzy wszystkie zdefiniowane w ten sposób witryny w odrębnych kartach. Podpowiedź: jeżeli chcesz utworzyć zestaw stron to nie wpisuj ręcznie adresu każdej z nich w ramce Strony otwierane po uruchomieniu, lecz najpierw przejdź na nową kartę, otwórz interesujący się zestaw stron w odrębnych kartach, następnie wróć do karty Ustawienia i we wciąż widocznej ramce Strony otwierane... kliknij przycisk Użyj bieżących stron. Zmiany zatwierdzasz klikając OK.

Dzięki powyższym ustawieniom możesz łatwo dostosować Google Chrome określając jakie treści będą dla Ciebie automatycznie dostępne po uruchomieniu przeglądarki.

Warto jednak wiedzieć, że strona początkowa w Google Chrome nie jest tym samym, co strona startowa. Stronę startową zobaczysz po kliknięciu w przeglądarce Google Chrome przycisku Otwórz stronę startową, sęk w tym, że standardowo przycisk ten nie jest widoczny na pasku narzędziowym przeglądarki (obok paska adresu) i trzeba go najpierw włączyć. Oto co należy zrobić:

  • Ponownie wywołaj ustawienia przeglądarki, a następnie przyjrzyj się sekcji Wygląd.

  • Aby włączyć możliwość wyświetlania strony startowej, zaznacz pole wyboru Pokaż przycisk strony startowej. Spowoduje to natychmiastowo wyświetlenie rzeczonego przycisku na pasku narzędziowym przeglądarki, obok paska adresu zwanego tu omniboksem:

Jeżeli nie wprowadzisz dalszych zmian, kliknięcie tego przycisku spowoduje po prostu wyświetlenie znanej ci już strony Nowa karta (z miniaturami odwiedzanych witryn)Aby to zmienić kliknij odnośnik Zmień widoczny w sekcji Wygląd.

Zobaczysz ramkę Strona startowa, w której możesz zmienić domyślne ustawienie (Nowa karta) zaznaczając opcję Otwórz tę stronę, a następnie wpisując adres strony internetowej, która ma stać się spersonalizowaną stroną startową w Twojej przeglądarce Google Chrome. W tym przypadku strona startowa może być tylko jedna, nie ma możliwości ustawienia jako strony startowej wielu witryn, które otwierałyby się w odrębnych kartach. Kliknięcie uaktywnionego przycisku strony startowej otworzy zawsze tylko jedną, wybraną przez ciebie stronę internetową.

Pozostała jeszcze kwestia sprzątania po "awarii". Czyli postępowanie w sytuacji, gdy w systemie "namieszał" jakiś złośliwy program podmieniający strony początkowe/startowe przeglądarki. Przeglądarka oczywiście sama nie usunie złośliwego kodu, w tym celu musisz posłużyć się albo oprogramowaniem antywirusowym (polecamy nasz materiał odpowiadający na pytanie jaki darmowy antywirus jest najlepszy) lub aplikacją narzędziową AdwCleaner usuwającą złośliwe dodatki do przeglądarek modyfikujące ich ustawienia. Tutaj natomiast podpowiemy, w jaki sposób zresetować ustawienia przeglądarki już po neutralizacji złośliwego, reklamowego lub spamerskiego kodu.

  • Wywołaj kartę Ustawienia w znany ci już sposób.
  • Przewiń stronę z ustawieniami w dół i kliknij odnośnik Pokaż ustawienia zaawansowane.
  • Wyświetlone zostaną dodatkowe opcje, które przewiń aż zobaczysz sekcję Resetowanie ustawień.

  • Kliknij znajdujący się w tej sekcji przycisk Resetowanie ustawień, co spowoduje wyświetlenie komunikatu:

Przywrócenie standardowych ustawień przeglądarki uzyskasz po kliknięciu przycisku Resetuj. Po jego kliknięciu przeglądarka będzie się zachowywać, jakby dopiero co została zainstalowana w systemie, co oznacza że musisz ustawić strony początkowe oraz stronę startową - wiesz już jak to zrobić - wskazówki powyżej.

PobierzGoogle ChromeKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję przeglądarki Google Chrome.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.