partner serwisu

Jak sprawdzić IP i adres MAC komputera albo smartfonu? To prostsze, niż myślisz!

Jak sprawdzić IP i adres MAC komputera albo smartfonu? To prostsze, niż myślisz!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
3 stycznia 2016, 23:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adres ip, adres mac, android, ios, jak sprawdzić adres mac, jak sprawdzić ip, komputer, lan, parametry sieci, router, sieć, sieć domowa, smartfon, urządzenia sieciowe, wi-fi, windows, wlan

Jak, a także po co sprawdzać adres IP czy adres MAC komputera bądź smartfonu? Wyjaśnienie jest proste, choć wymaga kilku zdań wprowadzania. Skończyły się czasy, kiedy jedynym usieciowionym urządzeniem był komputer podłączony bezpośrednio do gniazdka modemu czy łącza kablowego. W wielu domach liczba urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła już liczbę domowników. W skali globalnej jest podobnie - osobników gatunku homo sapiens mamy na planecie Ziemia jakieś 7 miliardów, tymczasem urządzeń zdolnych do komunikacji z internetem jest jeszcze więcej, a analitycy branżowi przewidują że niebawem ich liczba będzie szła w dziesiątki miliardów. Jak kontrolować takie stado? Nie da się, przynajmniej nie od razu, niemniej możemy zacząć od własnego elektronicznego poletka. Każde urządzenie sieciowe łączy się z siecią lokalną, a także - w dalszej perspektywie - również z Internetem dysponując określonymi parametrami takimi jak adres IP, adres MAC itp. W naszym poradniku pokrótce wyjaśniamy czym są  i jak je sprawdzić w przypadku większości typowych urządzeń połączonych z siecią.

Od razu na wstępie wyjaśniamy - nie będziemy tu prowadzić wykładu dla administratorów sieci, jednak zależy nam, by każdy użytkownik urządzenia zdolnego do komunikacji sieciowej znał choćby podstawowe zagadnienia związane z tego typu komunikacją oraz dysponował elementarną wiedzą na ten temat. W końcu żeby prowadzić samochód nie musimy znać skoku tłoka dla każdego z cylindrów, czy średnicy wału korbowego, ale musimy znać przepisy oraz podstawowe zagadnienia pozwalające nam eksploatować pojazd. Podobnie jest z urządzeniami elektronicznymi. Postaramy się rzecz wyjaśnić jak najprościej.

Adresy, adresy

Komunikacja w całym internecie jest oparta o tzw. stos protokołów TCP/IP - mniejsza o szczegóły techniczne. Dla naszych potrzeb istotne jest to, że każde urządzenie, które możemy podłączyć do internetu jest zdolne do komunikacji sieciowej zgodnej z tym właśnie zestawem protokołów. Dawniej sieci lokalne stosunkowo często działały w oparciu o inny zestaw protokołów, a dopiero łącze ze światem zewnętrznym było zgodne z TCP/IP, ale to już przeszłość - dziś niemal każdy sprzęt elektroniczny, który "potrafi" korzystać z zasobów internetowych oraz sieci lokalnych bazuje na komunikacji zgodnej z TCP/IP.

Szczególną cechą stosu TCP/IP jest to, że każde urządzenie łączące się z wykorzystaniem tego zestawu protokołów ma przydzielany tzw. adres IP. W sieciach domowych przydziałem odpowiedniego adresu IP poszczególnym urządzeniom zajmuje się zazwyczaj ruter - urządzenie zawiadujące pracą całej sieci i stanowiące punkt centralny dla wszystkich pozostałych komputerów, telewizorów smart tv, smartfonów, tabletów i innego typu sprzętu zdolnego do komunikacji sieciowej. Czym jest adres IP? Jest to specjalny numer służący do identyfikacji elementów danej sieci, ale - należy o tym pamiętać - absolutnie nie identyfikujący jakiegokolwiek urządzenia. Żaden adres IP nie jest na zawsze przypisany konkretnemu urządzeniu, wręcz przeciwnie, dany komputer podczas każdego włączenia do prądu, a następnie nawiązania komunikacji sieciowej z ruterem sieci domowej, może otrzymywać od rutera inny adres IP i jest to jak najbardziej normalne. Niemniej komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci domowej jest możliwa, gdyż każde z urządzeń w danej sieci ma w tym samym czasie inny adres IP.

Oprócz tego każde urządzenie sieciowe dysponuje tzw. adresem MAC (skrót od Media Access Control), w istocie adres MAC jest przypisywany karcie sieciowej, ale ponieważ wiele urządzeń ma wbudowane karty sieciowe, więc przyjmuje się, że w przypadku gdy dane urządzenie ma jedną kartę sieciową, to jej adres MAC jest adresem MAC całego urządzenia. W przeciwieństwie do zmiennego (najczęściej) adresu IP, adres MAC jest unikalny dla każdego egzemplarza karty sieciowej (czyli - w uproszczeniu - dla każdego urządzenia dysponującego pojedynczym interfejsem sieciowym). W wielu sieciach osiedlowych wciąż jedną z metod uwierzytelnienia dostępu danego komputera/rutera do łącza internetowego jest właśnie filtrowanie adresów MAC. No dobrze, a skąd mam wiedzieć jaki adres IP czy jaki adres MAC ma mój komputer, smartfon, tablet itp? Odpowiedzią na to pytanie właśnie się zajmiemy.

Ruter prawdę ci powie

Jeżeli masz dostęp do panelu administracyjnego rutera sieci domowej, do której podłączone są urządzenia, których parametry sieciowe chcesz sprawdzić/odczytać, to sprawa jest bardzo prosta. W instrukcji obsługi danego rutera znajdziesz informację w jaki sposób dostać się do panelu konfiguracyjnego (najczęściej poprzez przeglądarkę WWW z dowolnego komputera podłączonego do tegoż rutera). Na przykład w naszej redakcji nasza sieć testowa działała w oparciu o ruter firmy AVM: model Fritz!Box 6840 LTE. W przypadku tego modelu, wywołanie panelu administracyjnego polega na uruchomieniu przeglądarki, a następnie wpisaniu w polu adresowym adresu //fritz.box.

Po wywołaniu panelu administracyjnego należy z menu danego rutera wybrać moduł wyświetlający informacje na temat urządzeń działających w sieci lokalnej. W przypadku wykorzystywanego przez nas rutera odpowiedni moduł miał nazwę Sieć domowa > Sieć. Po wybraniu tego elementu z menu konfiguracyjnego oprogramowania rutera wyświetlona została tabela z parametrami aktualnie podłączonych urządzeń sieciowych. Ponieważ każde z urządzeń jest identyfikowane również przez własną nazwę, skojarzoną z przydzielonym przez ruter adresem IP oraz przydzielonym fabrycznie danemu urządzeniu adresem MAC, dość łatwo można się rozeznać które adresy należą do jakiego urządzenia. Sprawdzenie adresów za pomocą oprogramowania rutera ma jeszcze tę zaletę, że w razie gdyby do naszej sieci podłączał się ktoś nieupoważniony (np. sąsiad "podkrada" pasmo), to powinniśmy zobaczyć, że do naszej sieci jest podłączone jeszcze jakieś urządzenie, którego nie posiadamy - za pomocą funkcji rutera natychmiast można takiego osobnika odłączyć (a następnie zmienić hasło dostępowe do sieci Wi-Fi). Jeżeli jednak nie mamy dostępu do rutera to czy jest możliwe odczytanie parametrów sieciowych poszczególnych urządzeń? Oczywiście - należy w takim przypadku skorzystać z funkcji udostępnianych bezpośrednio przez dany sprzęt - poniżej przykłady.

Windows 

Jak sprawdzić jaki adres MAC (adres sprzętowy) ma karta sieciowa w komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows? Najlepiej użyć do tego celu polecenia ipconfig/all. Ale po kolei. Oto co należy zrobić:

  • uruchom komputer poczekaj na załadowanie się systemu operacyjnego, zaloguj się do systemu.
  • Rozwiń menu/ekran Start i wpisz "cmd"

  • Gdy systemowa wyszukiwarka odnajdzie program Wiersz polecenia kliknij jego pozycję prawym klawiszem myszki i wybierz z menu kontekstowego polecenie Uruchom jako administrator.
  • Po uruchomieniu Wiersza polecenia wpisz w nim komendę ipconfig/all i wciśnij [Enter]

  • Wyświetlone zostaną szczegółowe informacje dotyczące parametrów wszystkich kart sieciowych, w jakie wyposażony jest dany komputer - lista może być długa, bo oprócz fizycznych interfejsów sieciowych polecenie zwraca również informacje na temat wirtualnych kart sieciowych. Niemniej jeżeli chcemy wiedzieć jakie są parametry fizycznego interfejsu bezprzewodowego w naszym komputerze pracującym pod kontrolą Windows, odszukajmy grupę parametrów zaczynającą się od frazy Wireless LAN adapter Wi-Fi.

W przypadku, gdy korzystasz z Windows 10 możesz uzyskać informacje na temat parametrów sieciowych jeszcze w inny, prostszy sposób.

Zacznij od kliknięcia w zasobniku systemowym na pasku zadań (obok zegarka po prawej stronie paska zadań) ikonki połączeń bezprzewodowych, następnie z rozwiniętego w ten sposób panelu wybierz wyświetlane nad kafelkiem z nazwą sieci WiFi, z którą jesteś połączony, polecenie Ustawienia sieci.

W kolejnym oknie upewnij się, że sieć Wi-Fi, z którą jesteś połączony jest zaznaczona, a następnie kliknij odnośnik Opcje zaawansowane.

W kolejnym oknie zobaczysz parametry sieciowe danego komputera, jego adres IP, a także adres MAC (opisany tu jako adres fizyczny).

Apple OS X

Wyświetlenie parametrów sieci komputera Apple jest banalnie proste. Ikonka połączenia z siecią jest wyświetlana bezpośrednio na pasku głównego menu systemowego widocznego wprost na pulpicie systemu. Aby wyświetlić takie dane jak adres IP, adres fizyczny itp. danego komputera wystarczy wcisnąć klawisz [Option], a następnie kliknąć wspomnianą ikonkę.

Wciśnięcie klawisza [Option] spowoduje, że menu, które standardowo wyświetla znacznie mniejszą liczbę pozycji zapełni się szczegółowymi danymi dotyczącymi połączenia sieciowego.

Android

Jak uzyskać analogiczne informacje z poziomu smartfonu pracującego pod kontrolą systemu Android? Oto co musisz zrobić.

Zacznij od wywołania standardowego ekranu aplikacji zainstalowanych na smartfonie i wywołaj aplikację Ustawienia (jest to wbudowany w każdego Androida program konfiguracyjny).

Na głównym ekranie Ustawienia wskaż pozycję oznaczoną jako Wi-Fi. Przy czym dotknij napisu Wi-Fi a nie przełącznika widocznego po prawej stronie (gdyż wtedy rozłączyć smartfon od sieci Wi-Fi).

Na kolejnym ekranie Wi-Fi rozwiń menu (wskazując symbol pionowego wielokropka) i wybierz z rozwiniętego menu pozycję Zaawansowane.

Na kolejnym ekranie znajdziesz przydzielone danemu smartfonowi adresy: IP oraz MAC.

iPhone/iPad

Aby wydobyć informacje o adresach sieciowych przypisanych do mobilnego sprzętu Apple należy najpierw uruchomić aplikację Ustawienia.

Następnie na ekranie głównym ustawień wskazać pozycję Wi-Fi

Na kolejnym ekranie obok nazwy (identyfikatora SSID) sieci Wi-Fi, z którą w danym momencie jest połączony nasz iPhone lub iPad wskazujemy na symbol "i" widoczny po prawej stronie ekranu.

Na kolejnym ekranie zobaczymy m.in. przydzielony mobilnemu sprzętowi Apple adres IP. Jednak nie ma tu adresu fizycznego (adresu MAC).

Aby go otrzymać cofamy się do głównego ekranu aplikacji Ustawienia i z głównego menu ustawień wybieramy Ogólne

Na kolejnym ekranie wskazujemy pozycję To urządzenie... i przewijamy wyświetloną w wyniku wykonanych działań listę parametrów, wśród których znajdziemy m.in. fizyczny adres MAC bezprzewodowego interfejsu sieciowego iPhone'a / iPada opisany tu jako Adres Wi-Fi.

 

W trakcie przygotowywania tego materiału korzystaliśmy z urządzenia firmy AVM: routera Fritz!Box 6840 LTE.

To jedno z bardziej rozbudowanych funkcjonalnie urządzeń w swojej klasie, wyposażone we wbudowany modem LTE (Tri-band), cztery gigabitowe złącza ethernet. Model ten tworzy sieć WiFi w standardzie 802.11n (przepustowość do 300 Mbit/s; pasmo 2,4 GHz i 5 GHz). Jest także wyposażony w złącze USB (dla zewnętrznych nośników danych, czy dodatkowych urządzeń, np. drukarki). Ma również wbudowaną bazę cyfrowej telefonii DECT, choć ten aspekt w naszym artykule pominęliśmy, gdyż nie ma on nic wspólnego z sieciami TCP/IP.

W trakcie pracy nad artykułem korzystaliśmy również ze smartfonu  HTC One (E8) pracującego pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

Z kolei funkcje sieciowe działające na platformie iOS prezentowaliśmy na przykładzie iPhone'a 5S.

Urządzenie dostarczyła firma T-Mobile:

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.