partner serwisu

Jak skopiować płytę DVD? Prezentujemy proste i skuteczne rozwiązanie

Jak skopiować płytę DVD? Prezentujemy proste i skuteczne rozwiązanie
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 listopada 2014, 13:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dvd, dvdfab hd decrypter, iso, konwersja, kopiowanie dvd, mp4, nagrywanie, obraz iso, obraz płyty

Kopiowanie płyt DVD to jedna z tych czynności, które potrafią napsuć sporo krwi nie tylko początkującym, ale też nieco bardziej doświadczonym użytkownikom komputerów. Najpierw należy utworzyć obraz oryginalnej płyty, potem wypalić go na płycie docelowej lub przekonwertować do formatu obsługiwanego przez odtwarzacze na komputerach bez napędu DVD lub na urządzeniach mobilnych. Co gorsza, przez liczne zabezpieczenia, jakie stosują wydawcy, już ten pierwszy krok może być przeszkodą - wydawałoby się - nie do przejścia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, kopiowanie płyt DVD nie jest tu wyjątkiem. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy poradnik pokazujący krok po kroku, jak kopiować płyty DVD.

Jak skopiować płytę DVD

Do skopiowania płyty DVD wykorzystamy aplikację DVDFab HD Decrypter w wersji 9.1.7.5. Co prawda aplikacji służących do kopiowania płyt jest całe mnóstwo, tylko niewielka część z nich radzi sobie z nośnikami zabezpieczonymi przed kopiowaniem, a z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że właśnie takie płyty będziemy kopiować najczęściej. DVDFab HD Decrypter potrafi usunąć praktycznie wszystkie aktualnie stosowane zabezpieczenia płyt DVD, jak również niektóre z zabezpieczeń stosowanych w przypadku nośników Blu-ray, do naszych celów będzie więc idealny.

PobierzDVDFab HD DecrypterJak pobrać DVDFab HD Decrypter? Wystarczy kliknąć przycisk umieszczony po prawej stronie.

Instalacja aplikacji to absolutnie klasyczny proces, nie będziemy go więc opisywać szczegółowo. W jego trakcie należy jedynie zaakceptować postanowienia licencyjne, wybrać folder docelowy i zdecydować, czy chcemy, żeby instalator umieścił ikonę aplikacji na pulpicie i pasku zadań. 

Pierwsze, co widzimy po uruchomieniu programu, to lista jego składników, którymi dysponujemy na zasadach wersji testowej, a także tych, które są dla nas dostępne na stałe całkowicie za darmo. Jak widać, pełen zestaw funkcjonalności nie jest w pełni bezpłatny, jednak to, czym dysponujemy w zupełności wystarczy do skopiowania płyty DVD.

DVDFab

Kliknijmy więc w przycisk wypróbuj i przejdźmy do ekranu głównego aplikacji.

DVDFab

Z górnej listy zakładek wybieramy pozycję kopiuj, a następnie umieszczamy płytę DVD w napędzie. DVDFab HD Decrypter rozpozna płytę i przeprowadzi jej analizę, co nie powinno zająć więcej niż minutę.

Otwieranie nośnika

Po zakończonej analizie na ekranie głównym ujrzymy listę zawartości płyty, na której zaznaczamy pozycje do skopiowania. W opisywanym przypadku rzecz jest prosta - testowe DVD zawiera tylko jeden film. Zaznaczamy go więc, a następnie klikamy ikonę oznaczoną jako zapisz jako plik obrazu ISO, umieszczoną na dole ekranu.

DVDFab

W nowo otwartym oknie wybieramy lokalizację docelową dla tworzonego pliku obrazu i klikamy save.

DVDFab

Teraz pozostaje nam tylko kliknąć przycisk rozpocznij w głównym oknie programu i odczekać około 30 minut, w trakcie których DVDFab HD Decrypter skopiuje zawartość naszej płyty DVD, usunie ewentualne zabezpieczenia i zapisze plik ISO w wybranej wcześniej lokalizacji. Po zakończeniu pracy i wyświetleniu przez program stosownej informacji warto sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji rzeczywiście znajduje się plik obrazu kopiowanej przez nas płyty. 

plik w folderze

Jak widać, proces tworzenia pliku ISO faktycznie się powiódł. Teraz więc nadszedł czas na wykonanie kopii docelowej, czyli albo nagranie materiału na płytę DVD albo skonwertowanie go do formatu zjadliwego dla odtwarzaczy wideo na komputerze lub urządzeniu mobilnym. 

Nagrywanie pliku ISO na płytę DVD

Otwórzmy raz jeszcze folder, w którym znajduje się utworzony wcześniej plik ISO i kliknijmy na nim prawym przyciskiem myszy, a z otwartego menu kontekstowego wybierzmy nagraj obraz dysku

Wypalanie ISO na DVD

Może zdarzyć się, że początkowo ta opcja nie będzie dostępna. Co zrobić wtedy? Kliknijmy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na plik obrazu, a na pytanie systemowe, jakiego programu użyć do obsługi plików ISO wybierzmy eksplorator Windows. Po tym działaniu opcja nagraj obraz dysku będzie dostępna. Kiedy ją wybierzemy, otworzy się kolejne okno, w którym możemy wybrać docelową nagrywarkę, o ile nasz komputer jest wyposażony w więcej, niż jedną.

Opcja wypalania

Pamiętajmy oczywiście, żeby w nagrywarce umieścić czystą płytę DVD o parametrach zgodnych ze źródłowym nośnikiem kopiowanego materiału. Co to oznacza? Istnieją cztery podstawowe typy płyt, różniące się sposobem zapisu, a co za tym idzie - pojemnością.

  • DVD-5: zapis jest dokonywany wyłącznie na jednej warstwie jednej strony płyty, jej pojemność 4,7 GB;
  • DVD-9: zapis jest dokonywany na dwóch warstwach jeden strony płyty, co umożliwia nagranie materiału o wadze 8,5 GB;
  • DVD-10: pojemnościowy odpowiednik dwóch płyt DVD-5 wykorzystuje po jednej warstwie z każdej strony płyty. Umożliwia zapisanie 9,5 GB danych;
  • DVD-18: zapis dokonywany jest na obu warstwach obu stron płyty, a maksymalna pojemność wynosi 17 GB.

Jeżeli jesteśmy pewni, że umieściliśmy w nagrywarce odpowiednią płytę, możemy nacisnąć przycisk nagraj i po raz kolejny odczekać kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Po zakończonym nagrywaniu obrazu na płytę warto dla pewności porównać zawartość obu - źródłowego i docelowego - nośników.

Dysk źródłowy  Dysk docelowy

Jeżeli zajrzymy głębiej, czyli do katalogów video_ts na obu nośnikach, przekonamy się, że również ich zawartość jest identyczna, co oznacza, że udało się nam poprawnie skopiować płytę DVD.

2014.11.26, 11:09
Najlepiej programem dd.
2014.11.26, 12:58
jaras67, jakim programem? :O
nomzamo1
2015.01.16, 15:29
Proszę o pomoc! Zainstalowałem dziś DVD-Fab w wersji testowej. Gdy przystępuję do kopiowania płyty DVD wyskakuje info, że wersja testowa wygasła. Co zrobić i jak??
daniellos
2017.09.10, 19:56
Mam problem. Jest video ale brak polskiego lektora w dokonanej konwersji do MP4. gdzie mogl nastapic blad w trakcie robienia iso czy potem?