partner serwisu

Jak skonfigurować router i zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi?

Jak skonfigurować router i zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi?
Autor:
Wojtek Wowra
Data publikacji:
10 lutego 2015, 19:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adsl, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo sieci, blokowanie dostępu do sieci, dostęp do internetu, dostęp do sieci, hotspot, konfiguracja routera, modem, ochrona danych, poradnik, router, sieć domowa, szyfrowanie danych, wi-fi, zabezpieczenie sieci, zabezpieczenie wifi

W dzisiejszych czasach prawie każdy internauta ma w domu router lub urządzenie łączące funkcję routera i modemu kablowego lub ADSL. W rezultacie szczególnego znaczenia nabiera chronienie i szyfrowanie hotspotów. Jak skutecznie zabezpieczyć sieć Wi-Fi i nie dopuścić do utraty cennych danych? Wystarczy właściwie skonfigurować router. Jak? Przeczytajcie nasz poradnik.

Najmniej problemów z zabezpieczeniami mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ich chroni sama odległość od sąsiada. W bloku, w którym wiele mieszkań położonych jest w bliskiej odległości od siebie można jednak w większości sytuacji złapać kilka, czy nawet kilkanaście sieci. Gdyby nie zabezpieczenia, każdy mógłby podłączyć się do dowolnej z nich. Nie potrzebowałby własnego dostępu do internetu.

Kilka lat temu wykrycie intruza w domowej sieci było łatwe. Obecność niepowołanej osoby wyraźnie zmniejszała prędkość pobierania danych. Współczesne, kilkudziesięciomegabitowe łącza znacznie utrudniają taką weryfikację. Zazwyczaj i tak nie wykorzystujemy w pełni ich potencjału (router lub komputer nie obsługuje takiej prędkości).

Dzięki tym ograniczeniom technicznym sprytny sąsiad może miesiącami korzystać z naszego dostępu do internetu nie płacąc ani grosza. Może np. używać systemów wymiany plików (P2P) i pobierać nielegalne kopie filmów. Może także rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie i w inny sposób łamać prawo. Wszystko na nasze IP i w naszym imieniu.

Mocne hasło to podstawa

Wielu początkujących użytkowników hotspotów wie o istnieniu sieci niezabezpieczonych (niechronionych hasłem, tych warto unikać) oraz zabezpieczonych (gdzie trzeba podać hasło przy pierwszym lub każdym połączeniu).

Hasło to nasza pierwsza linia obrony przed intruzami. Dzięki niemu skutecznie zniechęcimy 99% intruzów - informatyków amatorów, którym akurat przyszło do głowy, aby dla żartu czy z palącej potrzeby podłączyć się na chwilę do czyjegoś hotspotu. Mając do wyboru kilkanaście sieci Wi-Fi osoby te będą szukać takiej opcji, która nie zażąda od nich kodu.

Jak wspomnieliśmy - mocne hasło to podstawa. Przeczytajcie więc nasz poradnik, w którym pokazujemy, jak utworzyć silne hasło. Nie musimy go potem nawet zapamiętywać - Windows zrobi to za nas. Wystarczy, że podamy hasło przy pierwszym łączeniu się z nową siecią.

Ustawienia routera

Ustawiamy własne hasło Wi-Fi

No dobrze, ale jak zmienić hasło dostępu do sieci? Należy zalogować się do panelu administracyjnego routera. Jest on zwykle dostępny po wpisaniu do paska adresu przeglądarki numeru IP 192.168.1.1 lub podobnego (ostatnie dwie cyfry mogą się różnić - poprawny adres jest zawsze podany w instrukcji obsługi urządzenia).

Wyświetli się niewielkie okno dialogowe z polami login i hasło. W większości przypadków zarówno jedno, jak i drugie to słowo admin. Jeśli ta kombinacja nie działa należy po raz kolejny sprawdzić informacje producenta w instrukcji.

Logowanie do panelu

W następnym kroku przeszukujemy menu routera i znajdujemy panel z konfiguracją zabezpieczeń.

Odszukujemy pole lub pola z trybem zabezpieczeń oraz uwierzytelnianiem i wybieramy tam opcję WPA-Personal/WPA2. Jedyny skuteczniejszy mechanizm to WPA-Enterprise, ale wymaga on współpracy z serwerem kontroli dostępu RADIUS (Remote Access Dial-Up User Service), który rzadko jest w prywatnych sieciach stosowany.

Na koniec ustawiamy jeszcze szyfrowanie. Uwierzytelnianiu WPA2 powinno towarzyszyć szyfrowanie AES. Jeśli router nie ma takiej opcji nie musimy się tym przejmować. Zazwyczaj oznacza to, że domyślnie korzysta ze standardu AES. Ostatnią rzeczą jest wpisanie właściwego hasła, zapisanie ustawień i ponowne nawiązanie połączenia z siecią. 

2015.02.24, 15:16
to ma byc pomoc ? pff