partner serwisu

Jak oszczędzać baterię w  smartfonie z Androidem? Z pomocą przychodzi Greenify

Jak oszczędzać baterię w  smartfonie z Androidem? Z pomocą przychodzi Greenify
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
21 września 2016, 01:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android oszczędzanie baterii, bateria android, greenify, greenify android, xposed, xposed apk

O Androidzie można powiedzieć, że to prawdziwy kombajn, jeżeli chodzi o mobilne systemy operacyjne. Jego specyfika – oparta na powszechności w różnorakich sprzętach mobilnych powoduje jednak, że sztuczki względem kompatybilności z różnymi konfiguracjami mogą powodować słabszą optymalizację i w konsekwencji – gorszy komfort jego pracy wraz z upływem czasu. Greenify może być jedną z takich aplikacji, dzięki którym będziecie w stanie temu przeciwdziałać. 

Polecamy
Greenify

Greenify to aplikacja, dzięki której możecie oszczędzić baterię w swoim smartfonie z Androidem. Pozwala ona na hibernowanie konkretnych aplikacji celem zmniejszenia zapotrzebowania na energię w urządzeniu. 

Przed zainstalowaniem Greenify musicie jednak pamiętać, że nie jest to program do końca bezpieczny. Jego użycie wiąże się z poważną ingerencją w mechanizmy zarządzania pamięcią oraz energią systemu Android, a to zawsze wiąże się z ryzykiem, szczególnie, jeżeli dokonujecie tzw. „root’a”, jeżeli chcecie korzystać z bardziej zaawansowanych opcji Greenify. Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność.

Greenify do podstawowego działania nie potrzebuje jednak root’a i wiele opcji jest dostępnych bez wykonywania tej operacji i instalacji XPOSED – jednak warto dodać, że bez tego wachlarz możliwości Greenify jest nieco ograniczony. Jeżeli nie czujecie się na siłach, jeżeli chodzi o wykonanie „roota” i nie zamierzacie ryzykować utratą urządzenia, czy danych – po prostu tego nie róbcie i korzystajcie z programu w jego podstawowej wersji. Uwierzcie mi, to i tak Wam się opłaci.

Interfejs Greenify

Greenify – do czego dokładnie ten program służy?

Android w bardzo specyficzny sposób podchodzi do kwestii zarządzania energią. Wiele aplikacji nie zważa na tak bardzo ważne, odpowiednie zarządzanie zużywaną energią. Każdy, niezahibernowany program w pamięci oznacza stopniowe zużywanie baterii. System przeznacza dla każdej takiej aplikacji pewną część zasobów, by móc ją szybko wybudzić i dostarczyć nam z nich danych. Niektóre programy absolutnie tego nie potrzebują i dzięki Greenify jest to możliwe do ustalenia tak, aby wykrzesać z naszej baterii jak najwięcej.

Aby zainstalować Greenify, wystarczy odnaleźć aplikację w Google Play, możecie skorzystać również z linków, które znajdują się w poradniku. Instalacja samego szkieletu, jakim jest Greenify nie wymaga rootowania urządzenia, ale XPOSED, dające nam możliwość instalacji modułów i korzystania z zaawansowanych, eksperymentalnych funkcji już tak. Dlatego – zastanówcie się kilka razy, zanim pomyślicie o instalowaniu tej aplikacji.

Interfejs aplikacji jest niezwykle prosty – po krótkim samouczku wprowadzającym nas do Greenify, możemy wybrać programy do zahibernowania z listy. Możliwe jest również ustalenie scenariusza tej operacji – hibernacja kilka minut po wyłączeniu (tak, aby zachować np. ciągłość powiadomień), lub absolutne hibernowanie aplikacji tak, aby poza czasem, gdy jest ona wywołana na głównym ekranie, nie zużywała energii i nie była gotowa do natychmiastowego włączenia.

Warto jednak dodać, że nie jest dobrym pomysłem wybieranie programów systemowych do hibernacji. W przypadku wiadomości, telefonu, czy też budzika narażamy się na to, że nie otrzymamy powiadomień z tych aplikacji. W ekstremalnych przypadkach telefon nie będzie działać prawidłowo, co wiąże się z tym, że możemy być zmuszeni do przywrócenia urządzenia. Dlatego, w przypadku Greenify tak bardzo ważne jest to, byśmy przed wykonaniem wszystkich aplikacji wykonali kopię zapasową.

Potrzebujesz więcej funkcji? Zainstaluj XPOSED

Jeżeli podstawowa lista funkcji nie do końca odpowiada naszym oczekiwaniom i chcemy mieć większą kontrolę nad zachowaniem aplikacji w pamięci, warto zainstalować na urządzeniu XPOSED, jednak to już wymaga zrootowania urządzenia.

Aby zainstalować EXPOSED, warto zajrzeć pod ten link, gdzie pobieramy plik .apk (paczka instalacyjna dla Androida). Można również pobrać plik na komputer i eksportować go do telefonu za pomocą kabla.

Greenify - opcje roota

Następnie, aplikację należy zainstalować. Po tym, przenosimy się do instalatora EXPOSED, wybieramy zakładkę Framework, stukamy na „zainstaluj lub uaktualnij” i zatwierdzamy prawa super-użytkownika dla XPOSED. Po tym wystarczy już tylko zrestować urządzenie i cieszyć się z rozszerzonych funkcji programu. Te pozwolą nam na ustalenie bardziej rozbudowanych scenariuszy zachowania się konkretnych aplikacji, wdrożenie bardziej zaawansowanych funkcji programu, jak na przykład ograniczenie procesora przed wybudzaniem się w trakcie tryby gotowości. Pamiętajcie jednak, że te funkcje mocno wpływają na działanie urządzenia i w niektórych przypadkach mogą spowodować naprawdę dużo problemów.

Co można zrobić bez Greenify, by mój telefon z Androidem działał dłużej?

Po pierwsze, warto uświadomić sobie, że dzisiejsze smartfony nie grzeszą pod względem pojemności baterii w stosunku do zapotrzebowania na energię. Toteż jesteśmy niejako skazani na słabe osiągi pod tym względem. Mimo wszystko, coś możemy na to poradzić. Na pierwszy ogień idzie ekran, który konsumuje naprawdę sporo energii zgromadzonej w akumulatorze. Warto czasami zdać się na system operacyjny i pozwolić mu samemu zarządzać jego podświetleniem. Opiera się to na czujniku światła zainstalowanym z reguły w górnej części przedniego panelu sprzętu, który dostarcza informacje do układu na temat natężenia światła wokół urządzenia. Konsekwencją analizy tych danych jest aktywna zmiana podświetlenia. Warto również obniżyć nastawy ogólnej jasności ekranu, jeżeli uważamy, że ten świeci aktualnie zbyt jasno.

Android - opcje aplikacji

Warto również ustalić w samym systemie, jakie aplikacje mogą wyświetlać nam powiadomienia. Jeżeli na przykład, nie potrzebujemy powiadomień push z Twittera, możemy je wyłączyć albo w aplikacji, albo – pewniej – w systemie Android w odpowiednim ekranie (ścieżka dostępowa może różnić się w zależności od marki sprzętu). Mimo wszystko jednak, jeżeli korzystacie ze sprzętu naprawdę mocno, może się okazać, że dodatkowe kilkanaście minut pracy jest niewarte Waszego zachodu. 

Polecamy
Greenify

Greenify to aplikacja, dzięki której możecie oszczędzić baterię w swoim smartfonie z Androidem. Pozwala ona na hibernowanie konkretnych aplikacji celem zmniejszenia zapotrzebowania na energię w urządzeniu. 

Hiszpan
2016.09.23, 19:30
Totalna bzdura żadna aplikacja nie zaoszczędzi nam energii w baterii telefonu a wręcz przeciwnie każda dodatkowo działająca aplikacja zwiększa zużycie.
2016.09.26, 14:06
hutnik7 @ 2016.09.23 19:30
Totalna bzdura żadna aplikacja nie zaoszczędzi nam energii w baterii telefonu a wręcz przeciwnie każda dodatkowo działająca aplikacja zwiększa zużycie.


Samo założenie - usypianie nieaktywnych aplikacji jest już słuszne ze względu na konstrukcję samego Androida i jego podejście do kwestii zasilania. Stąd też - oczekuję danych, które by podważyły zwyczajnie słuszność zastosowania Greenify. :)