partner serwisu
Jak odzyskać hasło do Windows? Poradnik krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
11 maja 2014, 21:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
hasło, konsola, linux, microsoft, odzyskiwanie hasła, windows, windows 7, windows 8, windows 8.1

Przygotowanie narzędzi

Zacznijmy od nagrania płyty startowej, z której będziemy uruchamiać komputer, na którym będzie resetowane hasło dostępowe do systemu Windows. Jeżeli dla kogokolwiek poniższy etap jest oczywisty, zapraszamy na kolejną stronę. My nie chcieliśmy pozostawiać Czytelnikowi jakichkolwiek wątpliwości podczas całej operacji. Niestety wiele porad w internecie opiera się na stwierdzeniu "to się robi tak i tak, a resztę sobie doczytaj". To żadna porada i takich u nas nie znajdziecie. 

Nagrywamy startową płytę CD

Jeżeli komputer, do którego dostęp będziemy chcieli odzyskać wyposażony jest w napęd optyczny, to zalecamy nagranie płyty startowej i uruchomienie programu do resetowania hasła właśnie z tego nośnika.

Jeżeli do przygotowania płyty startowej posłużymy się komputerem pracującym pod kontrolą systemu Windows 7 lub Windows 8, to proces zapisu pobranego pliku-obrazu ISO na płytę jest banalnie prosty. Wystarczy rozpakować spakowany obraz danych w formacie ISO, a następnie kliknąć na rozpakowanym pliku prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybrać polecenie Otwórz za pomocą > Narzędzie nagrywania obrazu dysku systemu Windows (Windows 7) lub Nagraj obraz dysku (Windows 8).

W oknie, które się pojawi należy po prostu kliknąć przycisk Nagraj, dla pewności można również zaznaczyć pole wyboru Sprawdź dysk po nagraniu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że płyta została nagrana poprawnie. Ponieważ zapisywanych będzie niewiele danych, cały proces nagrania nie powinien zająć dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

Przygotowanie startowego klucza USB

Jeżeli komputer z zablokowanym dostępem jest pozbawiony czytnika CD/DVD, to nie mamy wyjścia i jedynym rozwiązaniem jest przygotowanie startowego nośnika z programem do kasowania hasła w postaci flashdysku USB.

Podłączamy pendrive'a do komputera, na którym przygotowujemy nośnik startowy. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy, pobieramy plik ZIP z danymi programu do resetowania hasła Windows, a następnie rozpakowujemy zawartość archiwum na podłączony do komputera flashdysk. Ważne - nie ma potrzeby formatować pendrive'a, dane na nim już się znajdujące w niczym nie będą przeszkadzać, ważne by zawartość rozpakowywanego archiwum znalazła się w katalogu głównym nośnika wymiennego, a nie w jakimś podfolderze.

Kolejny etap to uczynienie flashdysku nośnikiem startowym. Do tego celu trzeba będzie posłużyć się Wierszem polecenia uruchomionym z uprawnieniami administratorskimi. 

Jeżeli korzystasz z Windows 7, rozwiń menu Start, w polu wyszukiwania wpisz cmd, a gdy pojawi się ikonka cmd.exe kliknij ją prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Uruchom jako administrator.

Jeżeli używasz komputera z Windows 8/8.1 przejdź do ekranu z listą aplikacji, odnajdź wpis Wiersz polecenia, kliknij go prawym klawiszem myszki i wysuwającego się w dolnej części menu dostosowania wybierz Uruchom jako administrator. Uwaga, po instalacji aktualizacji Windows 8.1 Update zamiast menu dostosowania widoczne będzie klasyczne menu kontekstowe jak w Windows 7, z którego należy wybrać polecenie Uruchom jako administrator.

Dalsze działania są identyczne w obu edycjach Windows. Po otwarciu okna Wiersza polecenia przejdź do katalogu głównego i uruchom polecenie syslinux.exe z podanymi na poniższej ilustracji parametrami. Oczywiście jeżeli w Twoim przypadku litera pod jaką widoczny jest w systemie pendrive jest inna (jak widać na naszym testowym komputerze pendrive był reprezentowany przez literkę G:), dokonaj odpowiednich zmian w poleceniu.

Po wywołaniu polecenia syslinux.exe nic się nie dzieje przez kilkanaście sekund. Czekaj cierpliwie, po chwili w oknie Wiersza polecenia ponownie pojawi się znak zachęty. To koniec działań na tym etapie, możesz już zamknąć Wiersz polecenia komendą exit i odłączyć przygotowany już pendrive.

Ustawianie nośnika startowego

Ostatni etap przygotowań dotyczy już bezpośrednio komputera z zablokowanym dostępem. Musisz tak go skonfigurować, by poszukiwał on informacji uruchomieniowych nie na własnym dysku twardym lecz na podłączonym kluczu USB lub przygotowanej właśnie płytce CD z programem do zerowania hasła. 

W oprogramowaniu układowym komputera (BIOS/UEFI) zmień konfigurację nośników startowych (odpowiednie menu zazwyczaj nazywa się Boot lub Boot Priority. W zależności od tego, czy będziesz uruchamiał komputer z płyty CD (zalecane, gdy komputer jest wyposażony w czytnik optyczny) czy z flashdysku USB, ustaw odpowiednią kolejność (tak, by najpierw informacje rozruchowe były poszukiwane na nośniku, na którym właśnie nagrałeś program do zerowania hasła. Zapisz zmiany i możemy przejść do właściwego etapu naszych działań: kasowania zapomnianego hasła do Windows.

2014.05.12, 18:03
Fajny tekst. Mam też prośbę. Zróbcie poradnik o tym, jak zapobiegać spuchnięciu baterii w laptopie, bo to ostatnio coraz popularniejszy problem...
Edytowane przez moderatora (2014.05.12, 22:53): ciach linka
annapanna
2014.07.22, 23:17
Czy zna ktoś jeszcze jakiś sposób na odzyskanie? Bo ta opcja nie działa... Ani przez CD ani przez FLASH. Jestem w kropce.
archee
2015.01.04, 11:30
Ja ostatnio trafiłem na bardzo proste, ale komercyjne rozwiązanie. Program bez hasła (www.bezhasla.pl), usuwa hasło windows, sprawdzałem na windows 7/8/8.1/10 i poszło :)
kontod1
2015.03.31, 20:27
Mi nie działa, pisze:

Selected 1
Mounting from/dev/sda4, with filesystem type NTFS
So, let's really check if it is NTFS?
Windows is hibernated, refused to mount.
NTFS: Yes, but hibernated
================================================
** The system is HIBERNATED!
** SAFEST is to boot into windows and shut down properly!
================================================
If that is not possible, you can force changes,
but the hibernated session will be lost!
Do you wish to force it? (y/n) [n] y

2015.09.27, 15:32
Czy udało sie to chociaż jednej osobie? Mi wyskakuje w przypadku 'uruchom jako administrator' zapytanie o hasło.... gdybym znał to hasło to bym wcale tego nie musiał robic... :-/
2017.01.25, 22:25
Witam, jak na pierwszy raz z czymś takim w obsłudze to wygląda strasznie (nie znając angielskiego) ale mi się nawet udało i działa. Najpierw konto administratora potem drugie i ocaliłem zdjęcia i dokumenty przed utratą, a zrobiłem Boot USB za pomocą 'rufus' bo opisanym sposoben niemogłem się połapać. Dzięki bardzo i Pozdrawiam
v14101
2017.02.24, 23:08
Niestety, u mnie ... zatrzymało się na literce 'l'.
Totalne zero reakcji pomimo istniejącego XP na partycji nr 1.
dewoj
2017.02.25, 13:58
W Win8 bez problemu pozbyłem się hasła z Waszą pomocą. Dzięki.
sds
2017.05.17, 23:52
Niestety programik zupełnie nie radzi sobie z niczym. Najpierw był problem z utworzeniem pena, mimo że robiony był zgodnie z instrukcją. Z pomocą przyszedł Rufus. Następnie tak jak użytkownikowi KONTOD1 wyskoczył komunikat, że system jest w hibernacji (mimo, że nie był) i że można próbować przez 'force', to spróbowałem ale program poległ całkowicie i zaproponował powtórzenie procedury od początku i bawiłem się tak kilka razy i podziękowałem. Nieskuteczny i bezużyteczny.
2017.08.27, 12:40
Stoi na booting the kernel...
kasiajuruc240
2017.09.12, 14:01
Słuchajcie, a czy ktoś z Was może poradzić co w przypadku kiedy mi zablokowali maila bo podobno ktoś chciała na nie wejść. wchodzę na podane linki, gdzie są pytania, ale ja konto zakładam z 17 lat temu i kompletnie niektórych odpowiedzi już nie pamietam.
znacie jakąś radę??
2020.01.24, 11:17
a mnie tylko dziwi, że ktoś nie wspomniał polskiego narzędzia do omijania haseł 'kon-boot', przecież to klasyk i dalej działa nawet na windows 10.