partner serwisu

Jak odzyskać hasło do Windows? Poradnik krok po kroku

Jak odzyskać hasło do Windows? Poradnik krok po kroku
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
11 maja 2014, 21:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
hasło, konsola, linux, microsoft, odzyskiwanie hasła, windows, windows 7, windows 8, windows 8.1

"Ratunku! Zapomniałem hasła!" Bez paniki. Jesteśmy na miejscu. Jeżeli Ty lub Twój znajomy bezsilnie wpatrujesz się w ekran, na którym po wielu już próbach zalogowania się do systemu Windows widoczny jest komunikat "Hasło jest niepoprawne. Spróbuj ponownie" to wiedz, że bardzo wielu ludzi zetknęło się z tym problemem. A tam, gdzie jest problem, staramy się szukać rozwiązań. Również na zapomniane hasło dostępowe do systemu Windows są sposoby. Jakie? Zapraszamy do lektury!

W artykule założyliśmy, że celem jest przedostanie się przez procedurę logowania do komputera/laptopa pracującego pod kontrolą sytemu Windows, bez znajomości hasła do konta, za pomocą którego chcemy się zalogować. Wersja systemu ma mniejsze znaczenie. Co prawda dokładny opis procedury kasowania hasła dostępowego do systemu operacyjnego przygotowaliśmy w oparciu o działania przeprowadzone przez nas na komputerze z systemem Windows 8.1, ale - o ile nie napisaliśmy inaczej - tak samo postępujemy i tych samych narzędzi używamy w przypadku zapomnianego hasła w systemie Windows XP, Windows Vista czy Windows 7.

Czego będziemy potrzebować? Przede wszystkim odpowiedniego oprogramowania. W internecie można znaleźć wiele rozwiązań pozwalających zresetować hasło dostępowe do konta użytkownika systemu Windows (dowolnej jego wersji) - nie będziemy tutaj przedstawiać wszystkich możliwych scenariuszy. Skupimy się na dwóch sytuacjach: pierwsza zakłada niemożność zalogowania się na konto lokalne użytkownika systemu Windows, druga z kolei dotyczy rozwiązania problemu, kiedy zapomnianym hasłem jest hasło do konta Microsoftu - jest to konto online, którego można (i jest to zalecane przez Microsoft ustawienie) używać do logowania się na komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows 8/8.1.

PobierzOffline Windows Password & Registry EditorNiezbędnym narzędziem wykorzystywanym w naszej poradzie będzie oprogramowanie Windows Reset Password / Registry Editor opracowane przez norweskiego programistę Pettera Nordahl-Hagena. W odróżnieniu od wielu innych sposobów i narzędzi proponowany przez nas program nie wymaga pobierania całej dystrybucji Linuksa, jest bardzo prosty w obsłudze (i to mimo braku graficznego interfejsu, co może przerażać mniej doświadczonych użytkowników komputerów) i robi dokładnie to, czego od niego oczekujemy - pozwala wyzerować hasło dostępowe do dowolnego, lokalnego konta użytkownika systemu Windows, niezależnie od poziomu uprawnień, którymi dane konto dysponuje. Kolejny powód wyboru takiego, a nie innego oprogramowania to cena. Program Nordahl-Hagena jest udostępniany bezpłatnie na licencji GNU-GPL v2 i jest regularnie aktualizowany (najnowsza wersja pochodzi z lutego br.). 

W naszym poradniku będziemy resetować obecne w każdym systemie Windows konto Administrator. Co prawda opisywany przez nas program pozwala wyzerować hasło dowolnego konta, ale celowo wybraliśmy konto administracyjne, ponieważ odzyskanie dostępu do niego pozwoli później zrealizować dowolne zadanie w systemie operacyjnym (w końcu administrator może wszystko). Krótko mówiąc, możliwość zalogowania się na konto administratora umożliwia uzyskanie dostępu do dowolnego konta w systemie operacyjnym. 

Niezbędne oprogramowanie do zerowania hasła konta użytkownika systemu Windows dystrybuowane jest w postaci dwóch plików-archiwów w formacie ZIP. Pierwszy z plików, to spakowany obraz danych w formacie ISO przeznaczony do nagrania na płytę CD, z której następnie będziemy uruchamiać komputer, do którego nie można się dostać. Drugi natomiast to archiwum zawierające dane do nagrania na pendrive'a USB

Zawsze aktualne pliki programu Nordahl-Hagena znajdują się w naszym serwisie.

Nie ma potrzeby używania obu plików - to kwestia wyboru, z jakiego nośnika chcemy uruchamiać komputer: czy z płyty CD (pierwszy plik), czy z flashdysku USB (drugi plik). Generalnie zalecamy korzystanie z płyty CD jako nośnika bardziej uniwersalnego. Oczywiście jeżeli komputer, do którego dostęp będziemy się starali odzyskać jest pozbawiony napędu optycznego (czytnika CD/DVD), wtedy nie mamy wyjścia i pozostaje nam przygotowanie narzędzi w formie bootowalnego (startowego) klucza USB. Na kolejnej stronie podpowiadamy, jak przygotować odpowiednie nośniki startowe, które będą potrzebne w dalszych działaniach. Oczywiście przez jakiś czas będzie nam potrzebny dostęp do innego komputera niż ten, na który - póki co - nie można się jeszcze zalogować.

2014.05.12, 18:03
Fajny tekst. Mam też prośbę. Zróbcie poradnik o tym, jak zapobiegać spuchnięciu baterii w laptopie, bo to ostatnio coraz popularniejszy problem...
Edytowane przez moderatora (2014.05.12, 22:53): ciach linka
annapanna
2014.07.22, 23:17
Czy zna ktoś jeszcze jakiś sposób na odzyskanie? Bo ta opcja nie działa... Ani przez CD ani przez FLASH. Jestem w kropce.
archee
2015.01.04, 11:30
Ja ostatnio trafiłem na bardzo proste, ale komercyjne rozwiązanie. Program bez hasła (www.bezhasla.pl), usuwa hasło windows, sprawdzałem na windows 7/8/8.1/10 i poszło :)
kontod1
2015.03.31, 20:27
Mi nie działa, pisze:

Selected 1
Mounting from/dev/sda4, with filesystem type NTFS
So, let's really check if it is NTFS?
Windows is hibernated, refused to mount.
NTFS: Yes, but hibernated
================================================
** The system is HIBERNATED!
** SAFEST is to boot into windows and shut down properly!
================================================
If that is not possible, you can force changes,
but the hibernated session will be lost!
Do you wish to force it? (y/n) [n] y

2015.09.27, 15:32
Czy udało sie to chociaż jednej osobie? Mi wyskakuje w przypadku 'uruchom jako administrator' zapytanie o hasło.... gdybym znał to hasło to bym wcale tego nie musiał robic... :-/
2017.01.25, 22:25
Witam, jak na pierwszy raz z czymś takim w obsłudze to wygląda strasznie (nie znając angielskiego) ale mi się nawet udało i działa. Najpierw konto administratora potem drugie i ocaliłem zdjęcia i dokumenty przed utratą, a zrobiłem Boot USB za pomocą 'rufus' bo opisanym sposoben niemogłem się połapać. Dzięki bardzo i Pozdrawiam
v14101
2017.02.24, 23:08
Niestety, u mnie ... zatrzymało się na literce 'l'.
Totalne zero reakcji pomimo istniejącego XP na partycji nr 1.
dewoj
2017.02.25, 13:58
W Win8 bez problemu pozbyłem się hasła z Waszą pomocą. Dzięki.
sds
2017.05.17, 23:52
Niestety programik zupełnie nie radzi sobie z niczym. Najpierw był problem z utworzeniem pena, mimo że robiony był zgodnie z instrukcją. Z pomocą przyszedł Rufus. Następnie tak jak użytkownikowi KONTOD1 wyskoczył komunikat, że system jest w hibernacji (mimo, że nie był) i że można próbować przez 'force', to spróbowałem ale program poległ całkowicie i zaproponował powtórzenie procedury od początku i bawiłem się tak kilka razy i podziękowałem. Nieskuteczny i bezużyteczny.
2017.08.27, 12:40
Stoi na booting the kernel...
kasiajuruc240
2017.09.12, 14:01
Słuchajcie, a czy ktoś z Was może poradzić co w przypadku kiedy mi zablokowali maila bo podobno ktoś chciała na nie wejść. wchodzę na podane linki, gdzie są pytania, ale ja konto zakładam z 17 lat temu i kompletnie niektórych odpowiedzi już nie pamietam.
znacie jakąś radę??
2020.01.24, 11:17
a mnie tylko dziwi, że ktoś nie wspomniał polskiego narzędzia do omijania haseł 'kon-boot', przecież to klasyk i dalej działa nawet na windows 10.