partner serwisu
Jak oczyścić Windows z niepotrzebnych plików - kilka trików dla tych, którym brakuje miejsca
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 maja 2015, 17:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
microsoft, optymalizacja systemu, sprzątanie windows, usuwanie plików, usuwanie zbędnych danych, windows

Wyłączanie hibernacji

Hibernacja to specjalny stan oszczędzania energii przez komputer, który różni się od trybu uśpienia tym, że nie zużywa w ogóle energii. Przełączając komputer w tryb uśpienia aktualny stan pamięci, uruchomionych usług, aplikacji oraz otwartych dokumentów jest zachowywany, ale jego podtrzymywanie wymaga stale niewielkiego zasilania. W przypadku hibernacji aktualny stan pamięci jest zapisywany na dysku/SSD, który nie wymaga stałego zasilania by przechowywać dane. Gdzie dokładnie przechowywane są informacje o stanie systemu w momencie wydania polecenia hibernacji? We wspomnianym wcześniej pliku hiberfil.sys umieszczonym w głównym katalogu systemowego dysku, najczęściej oznaczonego literką C:

Standardowo rozmiar pliku hiberfil.sys jest równy 75 procentom objętości pamięci RAM w danym komputerze. Oznacza to, że w przypadku komputera z 2 GB pamięci RAM, plik ten zajmie na dysku 1,5 GB, w przypadku posiadania 4 GB RAM, plik ten będzie miał rozmiar 3 GB itd. Im więcej masz pamięci w komputerze, tym więcej miejsca możesz zyskać w wyniku wyłączenia funkcji hibernacji w systemie Windows. Oto co należy zrobić, aby wyłączyć hibernację:

 • uruchom Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora
 • wpisz polecenie: powercfg -h off
 • alternatywnie możesz również użyć polecenia powercfg /hibernate off
 • wciśnij [Enter] i możesz już zamknąć okno Wiersza polecenia

Wielogigabajtowy plik hiberfil.sys zniknie z katalogu głównego dysku systemowego, zniknie też polecenie Hibernuj figurujące dotychczas jako jedno z poleceń towarzyszących opcji zamknięcia systemu.

Istnieje również rozwiązanie kompromisowe, pozwalające zachować funkcje hibernacji, przy jednoczesnym uszczupleniu objętości pliku hiberfil.sys. Za pomocą polecenia:

powercfg /hibernate /size 50

redukujesz rozmiar pliku hiberfil.sys do 50 procent objętości pamięci RAM w komputerze. W przypadku systemów wyposażonych w pojemną pamięć RAM, sposób ten pozwala odzyskać trochę przestrzeni, przy zachowaniu funkcji hibernacji, ale trzeba pamiętać o narzuceniu sobie pewnych rygorów. Zmniejszenie rozmiaru pliku hiberfil.sys do połowy rozmiaru pamięci RAM oznacza, że gdy polecenie hibernacji zostanie wywołane w sytuacji, gdy w systemie uruchomiono aplikacje, które łącznie zajmują ponad połowę dostępnej pamięci, system zakończy działanie "błękitnym ekranem śmierci" - komunikatem błędu. Zdecydowanie nie polecamy "odchudzania" pliku hiberfil.sys tą metodą w systemach wyposażonych w mniej niż 8 GB RAM. Najlepiej po prostu wyłączyć w ogóle funkcję hibernacji.

Istotna uwaga dla użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą nowszych wersji Windows niż Windows 7. W Windows 8 (i późniejszych) Microsoft zmienił sposób "wyłączania" systemu operacyjnego. W Windows 7 wybór polecenia Zamknij powoduje standardowo zamknięcie wszystkich działających procesów i odcięcie zasilania. W Windows 8/8.1/10 to samo polecenie nie zwalnia całej pamięci, lecz powoduje zahibernowanie podstawowych funkcji systemu (sesji jądra systemu) i dopiero odcięcie zasilania. To właśnie ta funkcja odpowiada za znacznie szybsze uruchamianie się Windows 8/8.1/10 w stosunku do Windows 7. Dlatego pamiętaj, że jeżeli wyłączysz hibernację w Windows 8/8.1, to nie tylko stracisz możliwość hibernowania komputera, ale również będzie się on od tej pory znacznie dłużej uruchamiał - coś za coś.

Punkty przywracania

Jeżeli nie korzystasz z mechanizmu Przywracanie systemu, możesz odzyskać nieco miejsca usuwając wygenerowane dotychczas punkty przywracania, a następnie wyłączając tę funkcję w celu zablokowania tworzenia kolejnych punktów (są one tworzone np. w trakcie instalowania nowej aplikacji). Oto co należy zrobić:

 • W Eksploratorze Windows kliknij prawym klawiszem ikonę Komputer (w Windows 7) lub Ten komputer (Windows 8 i nowsze) i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybierz Właściwości.

 • W wyświetlonym oknie kliknij widoczne po lewej stronie (zaznaczone na powyższej ilustracji) polecenie Ochrona systemu.

 •  W oknie dialogowym Właściwości systemu na karcie Ochrona systemu z listy dysków wybierz dysk systemowy (oznaczony literką C:), a następnie kliknij przycisk Konfiguruj.

 • W kolejnym oknie, które się pojawi zaznacz opcję Wyłącz ochronę systemu i zatwierdź polecenie klikając OK. Wartość widoczna obok napisu Aktualnie w użyciu określa ilość miejsca, którą odzyskasz na dysku w wyniku wyłączenia funkcji przywracania systemu.
 • Wyświetlone zostanie jeszcze okno potwierdzenia z komunikatem informującym o konsekwencjach wyłączenia funkcji przywracania systemu. Kliknij Tak, aby pożegnać się z funkcją Przywracanie systemu. Tracisz w ten sposób narzędzie umożliwiające przywrócenie systemu do stanu sprzed np. instalacji aplikacji powodującej problemy, ale jeżeli regularnie wykonujesz kopie zapasowe (bo przecież je wykonujesz, prawda?), to i tak masz zapewnioną ochronę danych. Jeżeli jednak nie wykonujesz kopii zapasowych, czym prędzej radzimy to nadrobić, tym bardziej, że u nas znajdziesz wskazówki jak i czym wykonać kopię zapasową Windows za darmo.

Odchudzanie WinSxS

Jedną z bardziej "tajnych" porad spotykanych w internecie, a dotyczących usuwania "zbędnych" danych z dysku są te, które doradzają usunięcie folderu WinSxS. Niestety, usunięcie tego folderu nie tylko zwiększy ilość wolnego miejsca (np. na jednym z naszych komputerów folder ten zajmował niemal 15 GB), ale też najprawdopodobniej uniemożliwi uruchomienie wielu działających wcześniej aplikacji, a może nawet ponowne uruchomienie komputera czy stabilne działanie systemu operacyjnego. Czy to znaczy, że tego folderu nie można ruszać? Można i szczerze mówiąc, jeżeli korzystasz z Windows 7 to już go ruszyłeś uruchamiając polecane przez nas wcześniej narzędzie Oczyszczanie dysku. 

W systemie Windows 8.1 można wykonać jeszcze następujące działania:

 • Uruchom Panel sterowania, wybierz w nim kategorię System i zabezpieczenia, a następnie w grupie Narzędzia administracyjne kliknij polecenie Zaplanuj zadania.
 • Uruchomisz w ten sposób graficzną konsolę administracyjną Harmonogram zadań. Po lewej stronie rozwiń kolejno: Biblioteka harmonogramu zadań > Microsoft > Windows > Servicing 

 • Teraz w centralnej części okna zaznacz element o nazwie StartComponentCleanup, a następnie po prawej stronie wybierz Uruchom (alternatywnie można wybrać polecenie Uruchom z menu kontekstowego elementu StartComponentCleanup). 

Alternatywnym sposobem wykonania powyższych działań jest użycie Wiersza polecenia i wprowadzenie w nim polecenia:

schtasks.exe /Run /TN "\Microsoft\Windows\Servicing\StartComponentCleanup"

OneDrive tylko w trybie online

Dysk online Microsoftu to nawet 30 GB bezpłatnej przestrzeni w chmurze. Fajnie, tyle że standardowo OneDrive synchronizuje wszystkie dane również w lokalnym folderze, co oznacza, że tyle ile dane zajmują w chmurze, zajmą również na dysku lokalnym (domyślnie w folderze C:\Users\[nazwa_konta_użytkownika\OneDrive).

Można wyłączyć synchronizowanie danych usługi OneDrive, co oznacza, że miejsce na dysku lokalnym, zajmowane przez pliki przechowywane w usłudze OneDrive będzie mogło być zwolnione, a dostęp do danych zapisanych w chmurze Microsoftu będziesz mógł uzyskać online. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w przypadku braku połączenia z internetem dostęp do plików zapisanych w OneDrive będzie niemożliwy.

Warto zaznaczyć, że wybór rozwiązania nie musi być zerojedynkowy. Możliwe jest rozwiązanie pośrednie. Panel ustawień usługi OneDrive (wywołuje się go klikając prawym klawiszem ikonkę OneDrive'a w zasobniku systemowym w obszarze powiadomień na pasku zadań, a następnie wybierając z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego polecenie Ustawienia) umożliwia wybór folderów przechowywanych w chmurze Microsoftu, które mają być synchronizowane lokalnie. W ten sposób można np. wybrać synchronizację ważnych, ale małych pod względem rozmiarów danych (np. dokumentów) pozostawiając zdjęcia, filmy i inne większe pliki już tylko online.

W Windows 8/8.1 wyboru synchronizowanych folderów można dokonać uruchamiając aplikację Modern UI OneDrive, a następnie wybierając - po kliknięciu danego folderu lub plik prawym klawiszem myszkiikonkę Udostępnij tylko w trybie online

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe porady wystarczą, by wreszcie ten Wiedźmiń (czy inny tytuł wymagający znacznej ilości miejsca na dysku/SSD) się zmieścił. Jeszcze raz zwracamy uwagę, że choć staraliśmy się szczególnie zwracać uwagę na bezpieczeństwo wykonywanych operacji, to w przypadku niektórych opcji zysk miejsca wymaga poświęcenia w postaci rezygnacji z określonych funkcji systemowych. Pytania? Sugestie? Zapraszamy do komentowania.

2015.11.10, 23:35
Świetny artykuł - pomógł mi po kilku godzinach walki z nowo kupionym win 10 (a nie jestem jakąś specjalnie technologicznie ograniczoną osobą) - zachowanie się C dysku doprowadzało mnie do szału. Chyba numer z komendą wyłączającą zrzut pamięci do hibernacji dał najwięcej, ale to jest po prostu katastrofalne że system wychodzi z takimi kwiatkami które trzeba rozwiązywać relatywnie specjalistycznymi mykami.
Anyway - dzięki wielkie!
ciepiel
2016.03.16, 19:58
Potwierdzam opinię furukawy - pomocne wskazówki, choć u mnie pomogła tylko ta dotycząca WinSxS, która skutecznie 'odchudziła' mój dysk C w win.8.1 za co wielkie dzięki.
neo dumlas
2017.10.15, 01:47
Dlaczego ja dopiero teraz tutaj trafiłem? Świetny artykuł. U mnie pomógł głównie WinDirStat - rewelacyjny program. Znalazłem 30GB niepotrzebnych plików. Na jakiś czas pewnie będzie spokój. Pozostał jedynie cały czas gigantyczny winsxs, który ma 15GB, ale jego raczej nie będę ruszał... Dzięki WIELKIE
zygmar
2018.02.12, 14:54
Nic nie rozumiem.
Mam Windows 7 Home Premium 32-bit, gdzie partycja C: (systemowa) 'waży' 18,4GB, z pełnym oprogramowaniem. Windows to 12,8 GB (137 aktualizacji), WinSxs to 5,8 GB, reszta to Office 2010 (63 aktualizacje) inne programy jak NOD32, Poczta, Foxit, Skype itd. itp. Folder 'temporary internet files' i magazyn Poczty są na partycji D: Start laptopa: 30 sekund. Dell 1737 Studio, partycja C: na dysku SSD Intel 40GB (tylko system), Partycja D: HDD 320 GB, RAM 4GB (3GB).
jlv
2018.02.23, 14:24
Nie należy też zapominać, że w Windzie istnieje coś takiego, jak Panel Sterowania oraz opcja 'Usługi'... Domyślnie, przy instalacji, Windows włącza WSZYSTKIE usługi... Z czego 2/3 są danemu użytkownikowi całkowicie zbędne... A 3/4 reszty potrzebuje od naprawdę 'wielkiego dzwonu'... Komp z miejsca dostaje kopa w prędkość i odzyskuje się wręcz gigabajty pamięci... I nie ma żadnego problemu... Może się zdarzyć, że coś tam odmówi współpracy, bo jakaś tam usługa jest wyłączona... To ją włączyć... A po skorzystaniu wyłączyć... Po niedługim czasie każdy się połapie na swoim kompie, jakie usługi musi mieć włączone, bo bez nich nie może pracować, a jakie nie... Za to ile pamięci odzyska....