partner serwisu
Jak oczyścić Windows z niepotrzebnych plików - kilka trików dla tych, którym brakuje miejsca
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 maja 2015, 17:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
microsoft, optymalizacja systemu, sprzątanie windows, usuwanie plików, usuwanie zbędnych danych, windows

Ile zajmuje Windows?

Ile miejsca na dysku zajmuje system Windows? Nie sposób odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie. Faktyczna objętość danych systemowych zależy ściśle od wielu czynników: wersji systemu operacyjnego, konfiguracji sprzętowej danego komputera (co za tym idzie, zestawu sterowników, które muszą być zainstalowane, by system potrafił korzystać z dostępnych komponentów sprzętowych), liczby zainstalowanych funkcji systemowych, liczby zainstalowanych aplikacji oraz... czasu użytkowania Windows. To ostatnie ma znaczenie ze względu na stały przyrost danych tymczasowych i różnego typu kopii zapasowych przechowywanych przez system operacyjny, oczywiście niektóre tego typu dane można usunąć, niemniej trzeba to zrobić umiejętnie, zachowując rozsądek - szczegóły w dalszej części tekstu.

Na przykład na jednej z naszych maszyn redakcyjnych, zainstalowany już jakiś czas temu, ale utrzymywany w stanie "czystym" (zainstalowane tylko niezbędne sterowniki oraz przeglądarka Google Chrome) system Windows 8.1 zajmował na dysku (folder \Windows) niecałe 10 GB. Na kolejnym komputerze, stale testowany przez nas Windows 10 zajmował 13,3 GB, a z kolei na jeszcze innym sprzęcie, na którym nieprzerwanie od 4 lat działał Windows 7, folder systemowy rozrósł się do... 36,8 GB. Podpowiedź: aby sprawdzić rozmiar dowolnego folderu wystarczy kliknąć na nim prawym klawiszem myszki, a następnie z menu kontekstowego wybrać pozycję Właściwości, zobaczymy wtedy okno podobne do pokazanego powyżej.  Jeszcze istotna uwaga, parametrem wskazującym blokowaną przez pliki i foldery ilość miejsca na dysku jest rozmiar podawany obok pozycji Rozmiar na dysku, a nie Rozmiar.

Różnica w wartościach prezentowanych w obu polach wynika ze sposobu zapisu danych w systemie plików NTFS stosowanym w Windows. Najmniejszą jednostką alokacji (niepodzielną jednostką logiczną dla przechowywanych danych) jest tzw. klaster. W systemach Windows (Windows 7 i nowsze) ma on rozmiar 4 KB (kilobajty). Teoretycznie istnieje możliwość utworzenia większych klastrów (np. podczas formatowania dysku), ale nie ma to żadnego sensu dla pamięci masowej o rozmiarze mniejszym od 16 TB.

Jeżeli przechowywany na dysku plik ma rzeczywisty rozmiar nie będący dokładną wielokrotnością owych 4 KB, to część pustego miejsca w ostatnim klastrze zajmowanym przez ten plik jest po prostu marnowana i nie ma sposobu by ten stan zmienić. Dlatego w przypadku tysięcy plików znajdujących się na dysku systemowym (i jakimkolwiek innym), owe skumulowane dopełnienia klastrów składają się na różnice w wartościach widocznych pomiędzy polem Rozmiar Rozmiar na dysku. Niekiedy (w Windows 8/8.1) może wystąpić sytuacja, w której mniejsza wartość będzie wyświetlana w polu Rozmiar na dysku, co może wynikać np. ze stosowania kompresji w systemie NTFS lub z braku synchronizacji danych z usługą OneDrive. Niemniej pamiętajmy, że w kontekście sprzątania interesuje nas wartość Rozmiar na dysku. 

Folder \Windows oczywiście nie zawiera wszystkich plików systemu operacyjnego. W standardowej konfiguracji systemów Microsoftu, na dysku systemowym (w katalogu głównym, czyli najczęściej bezpośrednio na dysku oznaczonym literką C:) znajdują się jeszcze pliki charakteryzujące się dość znacznym rozmiarem, nie są one standardowo widoczne - aby je zobaczyć trzeba w opcjach folderów włączyć wyświetlanie plików ukrytych i plików systemowych (to dwie niezależne opcje). Pod żadnym jednak pozorem nie wolno tych plików usuwać ręcznie! Można odzyskać zajmowane przez nie miejsce, rezygnując z pewnych funkcji systemu operacyjnego. Jak to zrobić i jakie są tego konsekwencje, o tym na kolejnej stronie.

Uprzedzamy, że tym razem wkraczamy już na nieco bardziej grząski teren, gdzie osiągnięcie zysku w postaci miejsca na dysku będzie wymagało poświęcenia innych funkcji systemu.

2015.11.10, 23:35
Świetny artykuł - pomógł mi po kilku godzinach walki z nowo kupionym win 10 (a nie jestem jakąś specjalnie technologicznie ograniczoną osobą) - zachowanie się C dysku doprowadzało mnie do szału. Chyba numer z komendą wyłączającą zrzut pamięci do hibernacji dał najwięcej, ale to jest po prostu katastrofalne że system wychodzi z takimi kwiatkami które trzeba rozwiązywać relatywnie specjalistycznymi mykami.
Anyway - dzięki wielkie!
ciepiel
2016.03.16, 19:58
Potwierdzam opinię furukawy - pomocne wskazówki, choć u mnie pomogła tylko ta dotycząca WinSxS, która skutecznie 'odchudziła' mój dysk C w win.8.1 za co wielkie dzięki.
neo dumlas
2017.10.15, 01:47
Dlaczego ja dopiero teraz tutaj trafiłem? Świetny artykuł. U mnie pomógł głównie WinDirStat - rewelacyjny program. Znalazłem 30GB niepotrzebnych plików. Na jakiś czas pewnie będzie spokój. Pozostał jedynie cały czas gigantyczny winsxs, który ma 15GB, ale jego raczej nie będę ruszał... Dzięki WIELKIE
zygmar
2018.02.12, 14:54
Nic nie rozumiem.
Mam Windows 7 Home Premium 32-bit, gdzie partycja C: (systemowa) 'waży' 18,4GB, z pełnym oprogramowaniem. Windows to 12,8 GB (137 aktualizacji), WinSxs to 5,8 GB, reszta to Office 2010 (63 aktualizacje) inne programy jak NOD32, Poczta, Foxit, Skype itd. itp. Folder 'temporary internet files' i magazyn Poczty są na partycji D: Start laptopa: 30 sekund. Dell 1737 Studio, partycja C: na dysku SSD Intel 40GB (tylko system), Partycja D: HDD 320 GB, RAM 4GB (3GB).
jlv
2018.02.23, 14:24
Nie należy też zapominać, że w Windzie istnieje coś takiego, jak Panel Sterowania oraz opcja 'Usługi'... Domyślnie, przy instalacji, Windows włącza WSZYSTKIE usługi... Z czego 2/3 są danemu użytkownikowi całkowicie zbędne... A 3/4 reszty potrzebuje od naprawdę 'wielkiego dzwonu'... Komp z miejsca dostaje kopa w prędkość i odzyskuje się wręcz gigabajty pamięci... I nie ma żadnego problemu... Może się zdarzyć, że coś tam odmówi współpracy, bo jakaś tam usługa jest wyłączona... To ją włączyć... A po skorzystaniu wyłączyć... Po niedługim czasie każdy się połapie na swoim kompie, jakie usługi musi mieć włączone, bo bez nich nie może pracować, a jakie nie... Za to ile pamięci odzyska....