partner serwisu
Jak nagrywać gry i przechwytywać obraz z ekranu komputera? Użyj Action!
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
14 lutego 2015, 04:12
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
action!, jak nagrać pulpit, jak nagrywać gry, jak przechwytywać obraz, maszyna, mirillis, nagrywanie, nagrywanie ekranu, nagrywanie gier, nagrywanie pulpitu, poradnik, przechwytywanie ekranu, przechwytywanie obrazu, wideo

Nagrywamy grę

Aplikacja jest już prawie skonfigurowana, jednak przejdźmy jeszcze do zakładki nagrywanie wideo w zakładach głównych.

Action! konfiguracja domyślna

Wybieramy tryb nagrywania - może być to (i na tym głównie się skupimy) nagrywanie gier i aplikacji, czyli rejestracja strumienia danych ze sterowników OpenGL lub DirectX, nagrywanie aktywnego ekranu bądź też nagrywanie wycinka ekranu

Następnie wybieramy format pliku (avi lub mp4), rozdzielczość rejestrowanego wideo i liczbę klatek na sekundę (fps). Należy tylko pamiętać o dostosowaniu tych parametrów do wydajności naszego komputera - im wyższa rozdzielczość i większa liczba klatek na sekundę, tym większe obciążenie sprzętu, a więc mniejsza wydajność podczas gry. Nasze ustawienia to zapis do pliku avi, fps na poziomie 25 i rozdzielczość 720p.

Action! konfiguracja testowa

Możemy także ustalić limit długości nagrywanego pliku oraz włączyć lub wyłączyć nagrywanie dźwięków systemowych (również wielokanałowo) i strumienia audio z wbudowanego lub podłączonego mikrofonu. Nasze ustawienia? Dźwięki systemowe włączone, wielokanałowość również, wyłączyliśmy natomiast rejestrację mikrofonu.

Dostępny jest także tryb Perfect Video Match. Służy on do uzyskania najlepszej możliwej jakości, kiedy nagrywamy np. oglądany film wideo. Rozdzielczość, liczba klatek na sekundę i bitrate jest tutaj dostosowywany do parametrów oglądanego wideo. Tego trybu nie warto (a jak twierdzi producent - również nie należy) włączać podczas rejestracji przebiegu gry.

Przygotowań nie było wiele, możemy już zacząć nagrywać gry. 

Na potrzeby niniejszego poradnika uruchomiliśmy jedną z naszych ulubionych gier, czyli polski, dostępny zupełnie za darmo Symulator Pojazdów Szynowych MaSzyna (jeśli będziecie chcieli poznać bliżej tę aplikację, piszcie w komentarzach) i nagraliśmy krótki przejazd. Na marginesie - nie jest prawdą, że wyprzedzanie możliwe jest wyłącznie w grach samochodowych, równie dobrze można pościgać się jadąc pociągiem. Nie wierzycie? Obejrzyjcie nasze testowe wideo.

 
 

Podczas nagrywania zastosowaliśmy kilka dostępnych skrótów klawiaturowych. Po pierwsze - włączaliśmy i wyłączaliśmy HUD (klawisz F6). Po drugie - to już podczas kolejnego przejazdu - wykonywaliśmy zrzuty ekranu (klawisz F12) zapisywane przez aplikację do katalogu screenshots, znajdującego się w katalogu głównym Action!. Przykładowy zrzut ekranu prezentujemy poniżej.

Action! zrzut ekranu

Po trzecie, przeprowadzaliśmy pomiary wydajności. Zapisywane są one w pliku csv, w katalogu benchmarks, który również znajduje się w głównym folderze programu. Plik pomiaru zawiera rejestrowane bieżące i średnie poziomy osiąganych klatek na sekundę.

W trakcie przechwytywania obrazu możliwe jest też włączanie i wyłącznie mikrofonu (klawisz F4) i zmiana pozycji HUD (klawisz F7).

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.