partner serwisu
Jak konwertować PDF do Worda? Różne sposoby na pliki PDF
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
3 lipca 2014, 11:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
doc, docx, dokumenty, edycja pdf, konwersja dokumentów, pdf, pliki pdf, word

Programy konwertujące

Jeżeli rozwiązania online wydają się Wam zbyt ograniczone, albo też nie chcecie wysyłać konwertowanych plików PDF na jakikolwiek serwer, można skorzystać z aplikacji instalowanej lokalnie. Dla systemu Windows powstało mnóstwo narzędzi konwertujących pliki, również dokumenty zapisane w formacie PDF. Przyjrzeliśmy się kilku aplikacjom do tego celu.

PDF to Word Converter

PobierzPDF To WORD Converter

Program przeznaczony jest dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows (którejkolwiek wersji od archaicznego, choć wciąż popularnego XP po najnowszą "ósemkę"). Instalacja przebiega standardowo - zadaniem użytkownika jest potwierdzanie kolejnych etapów kreatora instalacji. Proces instalacji nie kryje w sobie żadnych pułapek, niechcianych pułapek, reklam itp.

Obsługa programu mimo braku polskojęzycznego interfejsu jest banalnie prosta. Kliknięcie znaku "+" na górnym pasku ikon pozwala dodać plik PDF do konwersji, natomiast kliknięcie ikonki folderu umożliwia dodanie całego folderu z plikami PDF. Oprócz tego w oknie widoczny jest tzw. "obszar zrzutu" oznaczony napisem Drop PDFs Here. Wystarczy np. z otwartego okna Eksploratora Windows przeciągnąć myszką pliki PDF, które mają być poddane konwersji.

Po wybraniu pliku do konwersji wyświetlana jest lista wybranych plików, a po prawej stronie okna, w polu Output Folder można wskazać miejsce docelowe dla dokumentów Worda stanowiących rezultat konwersji. Kliknięcie przycisku Start Converting Now rozpoczyna konwersję pliku/plików PDF. Niestety, choć program jest banalnie prosty w obsłudze, to w bezpłatnej wersji ma ograniczenie polegające na tym, że konwertowana jest tylko połowa dokumentu źródłowego. Pełna wersja programu kosztuje równowartość 29,95 USD.

Niestety, zarówno ograniczenie wersji próbnej, jak i niezbyt zadowalające rezultaty konwersji niwelują zalety wynikające z naprawdę prostej obsługi. 

Fragment przekonwertowanego dokumentu - wyraźnie widać wadliwe rozmieszczenie znaków. Program co prawda poprawnie rozpoznał polskie znaki, ale niepotrzebnie wstawiał znak spacji po nich. Tekst w wynikowym dokumencie jest źle sformatowany. W efekcie trudno zaliczyć PDF to Word Converter do udanych narzędzi.

Free PDF to Word Doc Converter

PobierzFree PDF to Word Doc Converter

Kolejne narzędzie, które sprawdziliśmy jest aplikacją udostępnianą bezpłatnie. Podobnie jak w poprzednim przypadku jest to aplikacja instalowana standardowo za pomocą kreatora. Instalator jest pozbawiony pułapek, a program automatycznie uruchomi się po zakończeniu instalacji.

Free PDF to Word Doc Converter ma dość spartański, ale czytelny interfejs. W górnym lewym rogu okna wybieramy plik do konwersji, a po prawej stronie określamy docelową lokalizację wyniku konwersji. W sekcji General Options można wybrać, czy konwertowany ma być cały dokument (domyślnie zaznaczona opcja All Pages), czy też tylko wybrane strony. Standardowo proces konwersji będzie uwzględniał obecność grafiki w dokumencie źródłowym. Możliwy jest również wybór czcionki domyślnej dla pliku wynikowego. Kliknięcie przycisku Convert to Word Document rozpoczyna proces konwersji.

Niestety, ów bezpłatny program również nie zdaje egzaminu. Choć rezultat konwersji pod względem formatowania wygląda znacznie lepiej niż w przypadku poprzedniej aplikacji, to wadą eliminującą opisywany program jest brak rozpoznawania polskich znaków. Wynikowy dokument Worda ich po prostu nie zawiera.

UniPDF

Nie ustając w wysiłkach, których celem ma być znalezienie polecanego narzędzia do konwersji plików PDF na format dokumentów edytora Microsoft Word trafiliśmy na aplikację UniPDF. Uwaga, program w trakcie instalacji próbuje dodać do systemu dodatkowe oprogramowanie. Gdy pojawi się okno z propozycją jego instalacji, należy kliknąć Decline.

Program wywołał w nas pozytywne pierwsze wrażenie. Program pozwala konwertować zarówno pojedyncze pliki, jak i całe zbiory plików (dodaje się je do listy klikając przycisk Dodaj). Oprócz formatu Worda, plik wyjściowy może być zapisany jako obraz, zwykły tekst (TXT) oraz plik HTML.

Wybierając kartę Ustawienia mamy możliwość zmiany języka interfejsu, wyboru ścieżki docelowej zapisu wyników konwersji oraz wyboru formatu wynikowego (uwaga, standardowo dla dokumentów Worda wybrany jest format RTF, a nie DOC).

W stosunku do pozostałych programów opisanych na tej stronie artykułu, UniPDF konwertuje pliki zauważalnie dłużej, nie jest to jednak kłopotliwe ograniczenie - ważniejsze są wyniki. Te jednak ponownie wywołały mieszane uczucia. Co prawda UniPDF potrafi rozpoznać polskie znaki, ale z nieznanych nam przyczyn, w jednym z konwertowanych dokumentów (o dość prostej, typowo "książkowej" strukturze) program pominął fragmenty tekstu - po prostu niektóre linie tekstu z dokumentu źródłowego nie znalazły się w ogóle w dokumencie wynikowym. Program jest bezpłatny, więc można wypróbować, ale przed regularnym stosowaniem należy samodzielnie sprawdzić rezultaty konwersji.

ABBYY PDF Transformer+

Oprogramowanie bezpłatne raczej nas zawiodło, dlatego postanowiliśmy wypróbować narzędzie opracowane przez firmę ABBYY specjalizującą się w tworzeniu oprogramowania do edycji i zarządzania dokumentów, skanowania, rozpoznawania znaków (OCR) itp. Program ABBYY PDF Transformer+ jest narzędziem komercyjnym, ale producent udostępnia 30 dniową wersję próbną i - zgodnie z zapewnieniami twórców - przez miesiąc mamy do dyspozycji pełną funkcjonalność tego rozbudowanego narzędzia. Nie jest to do końca prawda, gdyż trial umożliwia konwersję 100 stron dokumentu.

Choć ABBYY PDF Transformer+ działa również w starszych niż Windows 8 wersjach systemu Microsoftu, to wyraźnie widać, czym inspirowali się projektanci interfejsu. Konwerter uruchamiany jest odrębnym "kafelkiem".

Po wczytaniu źródłowego pliku PDF do modułu konwertera, program wyświetli podgląd dokumentu oraz umożliwi - za pośrednictwem funkcji z górnego paska ikonek - wybór docelowego formatu pliku. Oprócz możliwości zapisu w postaci dokumentu Worda program oferuje formaty charakterystyczne dla e-booków (m.in. EPUB, FB2), a także typy plików właściwe dla innych popularnych aplikacji biurowych (m.in. Excela czy PowerPointa). Wybór docelowego formatu oraz uruchomienie konwersji dokonywane jest po prostu poprzez kliknięcie odpowiedniej ikonki z wybranym typem pliku.

Choć proces konwersji źródłowego pliku jest dość długotrwały (konwersja przykładowego PDF-a trwała niemal dwukrotnie dłużej niż np. w przypadku aplikacji PDF to Word Converter), to rezultat można podsumować jednym słowem: doskonale. ABBYY PDF Transformer+ to zdecydowanie najlepsze narzędzie do konwersji plików PDF z jakim mieliśmy do czynienia. Program nie tylko wiernie odtwarza wygląd dokumentu źródłowego w skonwertowanym materiale, ale zachowuje również pełną strukturę dokumentu. To zdecydowanie najlepszy konwerter spośród tych, z którymi mieliśmy okazję pracować. 

Warto zaznaczyć, że program ten ma nad wcześniej przedstawionymi rozwiązaniami jeszcze jedną przewagę - jest jedynym narzędziem, które poprawnie konwertuje nie tylko pliki PDF zawierające tekst, ale również takie, które zbudowano w oparciu o zeskanowane "zdjęcia" publikacji (chodzi o pliki PDF, w których tekst został zapisany jako grafika). PDF Transformer+ dzięki obsłudze techniki OCR (Optical Character Recognition) potrafi zinterpretować tekst również w takim przypadku i przekształcić nietypowy dokument PDF do edytowalnej postaci dokumentu Worda.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.