partner serwisu
Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

Obciążenie systemu i wydajność

Jedną z podstawowych cech charakteryzujących oprogramowanie do backupu jest to, że tego typu narzędzi powinniśmy używać stale. Raz skonfigurowany program działa w tle i automatycznie wykonuje kopie najważniejszych plików i folderów z regularną częstotliwością o zaprogramowanej godzinie. Każdy działający w systemie operacyjnym program zużywa zasoby systemu, pamięć, czas procesora i ma pewien wpływ na wydajność komputera. Sprawdziliśmy, ile pamięci i jaki procent mocy obliczeniowej procesora wykorzystywały testowane przez nas programy.

Zapotrzebowanie na pamięć

Poniższe wykresy przedstawiają pomiary obciążenia testowanego komputera przez poszczególne aplikacje. Szczegółowe wyjaśnienia pod każdym wykresem. Pomiary wykonaliśmy za pomocą programu Sysinternals Process Explorer 16.02.

 

Widoczne na powyższym wykresie wartości obrazują ilość pamięci RAM (w kilobajtach; kB), jakiej potrzebowały poszczególne aplikacje do backupu tylko po to, by się uruchomić. Zmierzona wartość dotyczy sytuacji, kiedy program działa, ale nie jest w nim wykonywana żadna akcja. Zwrot WS Private oznacza prywatny zestaw roboczy pamięci danego programu i jest to wartość dająca najpełniejszy wgląd w to, ile faktycznie fizycznej pamięci RAM pochłania dany program/usługa. 

Kolejny pomiar pokazuje, ile pamięci RAM potrzebuje dany program podczas wykonywania zadania tworzenia kopii zapasowej plików.  

Ponownie zużycie pamięci przez aplikację w stanie bezczynności, ale tym razem mierzone za pomocą wskaźnika working set, określającego tzw. zestaw roboczy pamięci danego programu. Wartości w tym przypadku są nieco wyższe, niż na poprzednich wykresach, bo zestaw roboczy pamięci obejmuje pamięć zajętą wyłącznie przez dany program/usługę oraz pamięć, którą aplikacja współdzieli z innymi procesami działającymi w systemie. 

Jeszcze jeden wykres pokazujący rozmiar zestawów roboczych pamięci poszczególnych programów w trakcie wykonywania zadania backupu.

Obciążenie procesora 

Kolejnym pomiarem było sprawdzenie, jaki procent mocy obliczeniowej procesora zużywają testowane aplikacje do tworzenia kopii zapasowych.

Pomiar obciążenia procesora po uruchomieniu danego programu. 

Ponowny pomiar, pokazujący o ile uruchomienie zadania backupu zwiększa obciążenie CPU przez poszczególne aplikacje.

Wydajność

Sprawdziliśmy również, jak szybko poszczególne programy uporają się z zadaniem wykonania pełnej kopii zapasowej/obrazu systemu na komputerze pracującym pod kontrolą Windows 7. Wielkość chronionego zbioru wynosiła 6,5 GB. Pomiar dotyczący Historii plików w systemie Windows 8.1 podany jest jedynie orientacyjnie i nie należy go porównywać z pozostałymi wynikami, ze względu na różną objętość danych w systemie Windows 7 (6,5 GB) i Windows 8.1 (11,6 GB).

Pomiar czasu przywracania danych z utworzonego wcześniej pełnego backupu (wszystkie dane w systemie).

wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.