partner serwisu
Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

Active@ Disk Image Lite

Ostatnie bezpłatne narzędzie do ochrony danych poprzez zapis ich kopii jest aplikacją umożliwiającą wykonywanie obrazów całych partycji i dysków. Funkcjonalnie rozwiązanie to przypomina zatem mechanizmy do wykonywania obrazów dysków wbudowane w Windows 7 i Windows 8/8.1 czy opisywany wcześniej program Clonezilla. Jednak Active@ Disk Image Lite nad programem Clonezilla ma tę przewagę, że można go uruchomić z systemu Windows, jest wyposażony w graficzny interfejs użytkownika i udostępnia funkcję podglądu oraz montowania wykonanych obrazów dysków i partycji. Niestety, od razu na wstępie trzeba zaznaczyć, że aplikacja ta w bezpłatnej wersji nie jest w pełni przydatna i stanowi raczej swego rodzaju prezentację możliwości dostępnych w komercyjnej edycji programu, a nie użyteczne narzędzie do ochrony danych. Za chwilę wyjaśnimy dlaczego.

Po pierwszym uruchomieniu programu na ekranie pojawia się komunikat informujący o konieczności utworzenia nośnika uruchomieniowego (nazwanego tu Active@ Boot Disk) umożliwiającego rozruch komputera w razie całkowitej awarii systemu/dysku i przywrócenie systemu z zapisanych wcześniej obrazów dysków. Niestety, kliknięcie przycisku Tak w widocznym powyżej oknie komunikatu skutkuje pojawieniem się kolejnej informacji:

Jak się okazuje, nośnik uruchomieniowy, niezbędny by odzyskać system z zapisanego obrazu w razie awarii uniemożliwiającej normalne uruchomienie systemu Windows nie jest dostępny w bezpłatnej edycji programu. Wielu użytkowników w tym momencie całkowicie skreśliłoby opisywane narzędzie. Zgadzamy się, że brak funkcji umożliwiającej utworzenie nośnika rozruchowego jest poważnym mankamentem utrudniającym korzystanie z aplikacji, ale czy faktycznie uniemożliwia przywrócenie danych z zapisanej kopii? Sprawdziliśmy to.

Tworzenie kopii zapasowej

Okno główne programu to zbiór ikonek prowadzących do poszczególnych akcji. Kreator tworzenia kopii zapasowej w postaci obrazu dysku uaktywniany jest po kliknięciu ikony Disk to Image.

Korzystanie z kreatora tworzenia obrazu dysku jest bardzo proste. Najpierw zaznaczamy, który dysk ma być skopiowany do pliku-obrazu, następnie wskazujemy lokalizację docelową. Może nią być albo inny dysk (zalecana opcja), albo płyty CD/DVD.

Po wybraniu docelowego nośnika dla konfigurowanego obrazu dyskowego program umożliwia zmianę stopnia kompresji danych oraz sposób zapisu obrazu. Użytkownik może wybrać, czy dysk ma być skopiowany do pojedynczego pliku-obrazu, czy też dane mają być zapisane w postaci kilku plików składowych, z których każdy będzie miał określoną objętość. Dodatkowo tworzony obraz może być chroniony hasłem. W kolejnym etapie zostanie wyświetlone okno z podsumowaniem ustawień i po ich akceptacji program rozpocznie tworzenie obrazu dysku. Program uporał się z tym zadaniem dość szybko - gotowym obrazem dysponowaliśmy po ok. 7 minutach.

Przywracanie danych

Wspomniany wcześniej brak możliwości utworzenia nośnika uruchomieniowego stanowi znaczne ograniczenie w sytuacji, gdybyśmy chcieli przywrócić zupełnie niedziałający system. Natomiast użytkownik bezpłatnej wersji opisywanej aplikacji może odzyskać dane z obrazu z poziomu działającego programu Active@ Disk Image Lite.

Zadanie przywracania danych z obrazu uruchamiane jest z poziomu okna głównego, po kliknięciu ikony Image to Disk. Podobnie jak w przypadku konfigurowania tworzenia obrazu, proces odzyskiwania realizowany jest za pomocą kreatora, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez poszczególne etapy przywracania danych. Najpierw należy wskazać, gdzie znajduje się plik obrazu, następnie wybrać, jaki dysk ma być przywrócony oraz gdzie dane mają być odzyskane. Warto przy okazji wspomnieć, że program obsługuje nie tylko obrazy zapisywane we własnym formacie (pliki z rozszerzeniem ADI i DIM), ale również obrazy ISO. 

Niestety, w przypadku gdy utworzony obraz jest obrazem dysku systemowego, nie jest możliwe przywrócenie go z poziomu działającego systemu. Aby operacja odzyskiwania mogła być przeprowadzona, oprogramowanie musi mieć wyłączny dostęp do dysku. To wymaga użycia uruchomieniowego nośnika, który - jak już wiemy - nie może być utworzony w bezpłatnej wersji programu. Oznacza to, że pełne przywrócenie obrazu dyskowego w bezpłatnej wersji programu jest możliwe tylko w przypadku, gdy odzyskiwany obraz jest przywracany na dysk inny niż systemowy.

Alternatywnym sposobem dotarcia do danych zapisanych w obrazie jest użycie funkcji Mount Image, która pozwala na podłączenie obrazu jako wirtualnego dysku twardego. Zapisany obraz będzie po prostu widoczny w Eksploratorze Windows jako kolejny dysk w systemie i będzie możliwe przeglądanie jego zawartości oraz kopiowanie danych. 

Niestety, to za mało, by uznać Active@ Disk Image Lite za użyteczne narzędzie. Program ma zbyt wiele ograniczeń, by można było polecać go użytkownikom, którzy chcą chronić swoje dane przed skutkami awarii i innych zdarzeń losowych.

Zalety 

  • Łatwe wykonywanie obrazów dyskowych
  • Możliwość zamontowania obrazu dysku jako dysku wirtualnego widocznego w Eksploratorze Windows

 

Wady 

  • Pełne przywrócenie partycji systemowej jest w wersji bezpłatnej programu praktycznie niemożliwe
wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.