partner serwisu
Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

Comodo Backup

Kolejny program w naszym zestawieniu, Comodo Backup, jest narzędziem łączącym funkcjonalność typowych aplikacji do zapisywania kopii zapasowych na różnego typu nośnikach z usługami online przeznaczonymi do backupu danych w chmurze. 

Usługa przechowywania danych w chmurze jest usługą opcjonalną. Jeżeli użytkownik nie chce korzystać z tej funkcji, wystarczy w pierwszym etapie instalacji odznaczyć pole wyboru Zainstaluj cCloud.

Podczas instalacji programu przy standardowych ustawieniach, tj. razem z usługą w chmurze, system wyświetla alert informujący o potencjalnie złośliwym oprogramowaniu. Pojawienie się takiej informacji wynika stąd, że sterownik używany przez oprogramowanie firmy Comodo nie jest podpisany cyfrowo i system operacyjny nie może go uznać za oprogramowanie zaufane. Nie oznacza to, że program jest zainfekowany, lecz brak podpisanego sterownika nie najlepiej świadczy o twórcach oprogramowania przeznaczonego do ochrony danych.

Po zakończeniu instalacji usługa cCloud jest automatycznie uruchamiana i wyświetla okno logowania z linkiem prowadzącym do procedury rejestracji. W ramach bezpłatnego wariantu usługi użytkownik otrzymuje 10 GB przestrzeni bezpłatnie, ale tylko przez 90 dni, co stawia pod znakiem zapytania wykorzystanie tego rozwiązania do regularnego zapisu kopii zapasowych. Ponadto procedura rejestracji wymaga podania danych karty kredytowej. Jeżeli nie zrezygnujemy z usługi przed upływem 90 dni, konto użytkownika zostanie obciążone kwotą stanowiącą równowartość 2,79 USD pobieraną za każde kolejne 90 dni korzystania z usługi.

Tworzenie kopii zapasowej

Tak prezentuje się okno główne programu Comodo Backup. Program umożliwia wykonanie kopii zapasowej całego systemu, jak również tworzenie zadań backupu dla wybranych zbiorów danych. Chcąc wykonać kopię zapasową wszystkich danych kliknęliśmy przycisk Kopia zapasowa systemu

Jednak zamiast spodziewanych ustawień kopii zapasowej, na ekranie pojawił się komunikat błędu. Choć błąd ten wynikał z braku uprawnień aplikacji (program musi być ponownie uruchomiony z uprawnieniami administracyjnymi), to tego typu sytuacja skutecznie zaburza zaufanie mniej doświadczonego użytkownika do danego rozwiązania. Trudno powierzać ochronę ważnych danych aplikacji, która po wykonaniu standardowego działania (kliknięcie przycisku Kopia zapasowa systemu) generuje błąd.

Dopiero po ponownym uruchomieniu programu z uprawnieniami administratora kliknięcie przycisku uruchamiającego tworzenie kopii systemu przyniosło spodziewany rezultat. Zaletą Comodo Backup jest to, że jeżeli do komputera jest podłączony zewnętrzny dysk o odpowiedniej pojemności, to program automatycznie wybiera go jako nośnik backupowy i na niego zapisuje obraz partycji systemowej ze wszystkimi znajdującymi się w niej danymi.

Oprócz zautomatyzowanego zadania pełnej kopii zapasowej dysku systemowego Comodo Backup umożliwia również tworzenie zadań backupu obejmujących wybrane zestawy danych. Mogą to być konkretne dyski, partycje, konkretne pliki i katalogi, pliki rejestru oraz inne źródła danych.

Dla każdego zadania można wybrać różne lokalizacje docelowe. Program oferuje zapis kopii zapasowych w chmurze (nie polecamy ze względu na ograniczenie czasowe w bezpłatnej wersji), zapis danych na dysk lokalny, dysk USB, flashdysk itp., płyty CD/DVD, lokalizacje sieciowe, serwer FTP, a nawet zautomatyzowane wysyłanie kopii plików w postaci załączników poczty elektronicznej.

Dla każdego zadania backupu można ustawić niezależnie stopień kompresji, podział plików backupowych na części o ściśle określonych wymiarach, ochronę hasłem, filtry danych (by w kopii zapisywane były tylko pliki spełniające określone kryteria), powiadomienia e-mail. Oczywiście dostępny jest również harmonogram wykonywania kopii zapasowych. Pod względem zakresu ustawień trudno coś zarzucić testowanej aplikacji. Oferuje ona bogaty zestaw parametrów wykonywania kopii, jednocześnie mniej doświadczonym użytkownikom proponowane są ustawienia domyślne, które pozwalają wykonać kopie zapasowe bez potrzeby dokładnego konfigurowania każdej kopii zapasowej.

Przywracanie danych

Mimo początkowych "zgrzytów" związanych z pojawianiem się błędu podczas próby wykonania kopii, ostatecznie pozytywnie oceniamy możliwości Comodo Backup w zakresie konfiguracji i wykonywania backupu. Jednak o tym, czy dane rozwiązanie jest użyteczne decyduje łatwość odzyskania danych z kopii.

Po wybraniu karty Ostatnie kopii z... (pisownia oryginalna), program automatycznie wykryje wykonany wcześniej obraz, jeżeli nośnik z zapisaną kopią jest podłączony do komputera. Proces przywracania można od razu uruchomić klikając przycisk Przywróć teraz. 

W przypadku próby przywrócenia obrazu systemu na dysk, z którego w danej chwili Windows jest uruchomiony, operacja oczywiście nie powiedzie się, ale program proponuje uruchomienie procesu przywracania podczas następnego uruchomienia komputera. Chcąc sprawdzić, czy proces przywracania się powiedzie zaakceptowaliśmy wyświetlaną propozycję i ponownie uruchomiliśmy komputer.

Niestety, podczas ponownego rozruchu komputera zadanie przywracania zostało uruchomione, ale sam proces przywracania nie rozpoczął się, ponieważ okazało się, że domyślne środowisko przywracania nie rozpoznaje dysków zewnętrznych (USB), a na takim właśnie dysku przechowywany był w naszym przypadku plik obrazu. Proponowanym rozwiązaniem jest utworzenie dysku ratunkowego (WindowsPE rescue disk) lub przekopiowanie obrazu na dysk wewnętrzny, ale inny niż ten, na który mają być przywrócone dane. Sprawdziliśmy oba warianty.

Odpowiednie narzędzie do tworzenia nośnika startowego jest dostępne w programie Comodo Backup po kliknięciu odnośnika Ustawienia. Niestety, program nie uwzględnia możliwości utworzenia rozruchowego flashdysku USB. Można jedynie nagrać płytę startową lub zapisać obraz dysku ratunkowego w formie pliku ISO. Ponadto, aby utworzenie takiego dysku było możliwe, należy pobrać dystrybuowany przez Microsoft pakiet Windows Automated Installation Kit dla danej wersji systemu operacyjnego (tu: Windows 7). Problem w tym, że pakiet WAIK zajmuje około 1,5 GB, co znacznie wydłuża proces odzyskiwania danych, a tym samym zmniejsza użyteczność programu Comodo Backup. 

W przypadku, gdy obraz systemu skopiowaliśmy na drugi dysk wewnętrzny (inny niż ten, na który dane mają być odzyskane), proces przywracania rozpoczyna się poprawnie po ponownym uruchomieniu komputera.

Dostęp do danych zapisanych w obrazie dysku utworzonym za pomocą Comodo Backup można uzyskać również bez konieczności przywracania całego dysku/partycji. Plik obrazu może być zamontowany w systemie Windows jako dysk wirtualny. Jest on wtedy widoczny jako kolejny dysk twardy w Eksploratorze Windows.

Comodo Backup jest jednym z lepszych rozwiązań spośród bezpłatnych aplikacji do wykonywania kopii zapasowych. Program ma jednak dość istotne ograniczenia związane przede wszystkim z procesem odtwarzania danych z obrazu dysku/partycji.

Zalety 

  • Bardzo łatwe wykonywanie kopii zapasowej systemowego dysku (gotowe zadanie backupu)
  • Szeroki zakres obsługiwanych lokalizacji docelowych (backup lokalny i online)

 

Wady

  • Przywracanie danych bez dodatkowych działań możliwe tylko w przypadku, gdy obraz znajduje się na zapasowym dysku wewnętrznym
  • Backup online bezpłatny jedynie przez ograniczony czas (90 dni)
wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.