partner serwisu
Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

IDrive Online Backup

Kolejne, przetestowane przez nas rozwiązanie do wykonywania kopii zapasowych danych i ich przywracania jest oprogramowaniem ściśle zintegrowanym z usługą online - dyskiem w chmurze IDrive. Materiał przygotowaliśmy w oparciu o wersję IDrive Online Backup 6.1.0.6, którą instalowaliśmy na testowej maszynie pracującej pod kontrolą systemu Windows 7.

 

Program jest uruchamiany automatycznie bezpośrednio po zakończeniu standardowo przebiegającej procedury instalacji. Oprócz okna głównego, element interfejsu aplikacji IDrive Online Backup umieszczany jest w zasobniku systemowym na pasku zadań i rezyduje tam stale pozwalając na uruchomienie okna głównego, zmianę ustawień programu itp.

Tak prezentuje się okno główne oprogramowania klienckiego usługi IDrive Backup w wersji dla systemów Windows. Warto dodać, że aplikacja ta jest udostępniana również w wydaniu na komputery Apple, a także dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemów Android, iOS oraz Windows Phone. Oprogramowanie nie jest niestety dostępne w polskiej wersji językowej.

Tworzenie kopii zapasowej

Ponieważ główną funkcją programu jest umożliwienie wykonywania kopii zapasowych plików w chmurze, pierwszym etapem korzystania z opisywanego programu jest zalogowanie się na posiadane konto w usłudze IDrive lub założenie takiego konta (można tego dokonać bezpośrednio z okna głównego po kliknięciu widocznego w ramce logowania odnośnika Signup for a new account).

W bezpłatnym wariancie usługi do dyspozycji użytkownika jest 5 GB przestrzeni na kopie zapasowe danych. To zdecydowanie za mało, by chronić cały system i aplikacje, ale dla najważniejszych danych, takich jak dokumenty, arkusze kalkulacyjne, pliki prezentacji, publikacje itp - zdecydowanie wystarczy. Dostępne są również warianty płatne usługi o dużo większej pojemności (do 4 TB dla indywidualnych użytkowników i do 5 TB dla firm), ale zgodnie przyjętą formułą artykułu interesowały nas tylko rozwiązania bezpłatne.

Ponieważ IDrive Online Backup jest usługą, w której dane użytkowników są przechowywane na zewnętrznych serwerach usługodawcy, muszą one być odpowiednio chronione. Bezpośrednio po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i automatycznym zalogowaniu się w serwisie IDrive użytkownik może wybrać, czy klucz szyfrowania niezbędny do ochrony kopiowanych danych ma być wygenerowany przez IDrive (opcja Default encryption key), czy też ma być wprowadzony przez użytkownika (Private encryption key). Jeżeli wybrany zostanie pierwszy wariant, wygenerowany przez IDrive klucz będzie znany usługodawcy, co - teoretycznie - oznacza mniejsze bezpieczeństwo składowanych na serwerze danych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że użytkownik będzie mógł współdzielić wybrane pliki zapisane w kopii online z innymi użytkownikami. Współdzielenie nie będzie możliwe, gdy szyfrowanie będzie się odbywać z wykorzystaniem prywatnego klucza szyfrującego, gdyż taki klucz nie jest przechowywany na serwerze usługodawcy (serwer przechowuje jedynie tzw. skrót klucza celem poprawnej weryfikacji użytkownika).

Wykonywanie kopii za pomocą programu IDrive Online Backup jest bardzo proste. Program automatycznie określa domyślny zestaw danych obejmujący standardowe foldery osobiste aktualnie zalogowanego użytkownika (dokumenty, pulpit, muzyka, zdjęcia itp.). Pula chronionych danych może być dowolnie modyfikowana poprzez odznaczanie i zaznaczanie pól wyboru w drzewie folderów widocznym w głównej części okna. Aplikacja na bieżąco informuje, ile miejsca na serwerze IDrive zajmie skonfigurowany zestaw danych, które mają być zapisane w kopii zapasowej. 

To samo konto może być wykorzystywane do zapisu kopii zapasowej plików z różnych komputerów. Oczywiście bezpłatna objętość przestrzeni serwerowej (5 GB) jest wspólna bez względu na to, z ilu komputerów dane będą chronione. Program kliencki domyślnie zapisze kopie plików na serwerze w folderze, którego nazwa będzie odpowiadać nazwie komputera, z którego wykonano kopię danych. Można to zmienić wprowadzając własną nazwę docelowego foldera dla kopii zapasowych plików z konkretnego komputera edytując pole wyświetlane po lewej stronie przycisku Backup Now. Z kolei ten przycisk pozwala natychmiast wykonać kopię danych na serwerze. 

Istotną cechą programu jest możliwość ustawienia, jaki procent pasma internetowego ma być zajęty podczas wykonywania kopii zapasowych. Dzięki temu proces wykonywania kopii zapasowej nie musi zakłócać pobierania ważniejszych w danej chwili danych. 

IDrive Online Backup nie współpracuje z wbudowanym w Windows Harmonogramem zadań, ale ma własny mechanizm ustawiania terminów automatycznego wykonywania kopii zapasowych. Standardowo skonfigurowana usługa wykonuje kopie codziennie. W razie nieudanego wykonania kopii zapasowej użytkownik otrzyma powiadomienie mailem, przy czym ustawienie to można zmienić zupełnie wyłączając powiadomienia lub ustawiając je tak, by odbiorca był informowany o każdej automatycznie wykonanej przez program operacji. W przypadku, gdy zaplanowane zadanie backupu nie mogło być wykonane (np. komputer był wyłączony) rozpocznie się ono automatycznie jak tylko system zostanie uruchomiony ponownie.

Oprócz zadań ściśle powiązanych z wykonywaniem kopii zapasowych plików użytkownika, program IDrive Online Backup może działać podobnie do popularnych usług synchronizacji danych online (tzw. dysków w chmurze, jak np. Dropbox, OneDrive itp.). Wystarczy z lewej strony okna wybrać kartę Sync, a następnie kliknąć przycisk Activate Sync. Folder, którego lokalizacja jest wyświetlona w polu tekstowym My Sync folder, będzie automatycznie synchronizowany z chmurą. Jeżeli z usługi IDrive będziemy korzystać również na urządzeniach mobilnych, to dzięki tej funkcji zawartość folderu IDrive będzie automatycznie synchronizowana ze wszystkimi urządzeniami.

IDrive Online Backup nie umożliwia tworzenia obrazów systemu, a ze względu na ograniczenia pojemnościowe w bezpłatnym wariancie usługi IDrive, trudno wykorzystywać go do ochrony dużych zbiorów danych, jednak często wiele ważnych plików zajmuje niewiele miejsca i do automatycznego wykonywania kopii zapasowych takich danych opisywane rozwiązanie w zupełności wystarczy. 

Przywracanie danych

Wykonanie kopii zapasowej plików jest bardzo proste, a jak wygląda proces odzyskiwania danych?

Funkcje związane z przywracaniem plików z zapisanej kopii dostępne są po wybraniu z menu po lewej stronie okna programu pozycji Restore. W górnej części okna wyświetlane jest drzewo katalogowe danych składowanych na serwerze, a w dolnej zawartość aktualnie wybranego elementu. Możliwe jest przywrócenie tylko wybranych plików, albo wszystkich zapisanych kopii.

Widoczny na powyższej ilustracji komunikat ujawnia istotną wadę programu. IDrive Online Backup nie przywraca plików do ich pierwotnych lokalizacji, lecz - standardowo - tworzy nowy folder z przywracanymi zbiorami i umieszcza je wewnątrz folderu Dokumenty należącego do aktualnie zalogowanego użytkownika. W efekcie, podczas przywracania całego zestawu backupowego plik, który pierwotnie znajdował się np. w folderze: C:\Users\nazwa_użytkownika\Documents trafi do folderu: C:\Users\nazwa_użytkownika\Documents\nazwa_komputera\C\Users\nazwa_użytkownika\Documents. Trudno takie rozwiązanie uznać za wygodne.

Podczas przywracania danych na jaw wyszła jeszcze jedna wada programu. Niezgodność aplikacji z systemową zaporą sieciową. Co gorsza, obok pola Wydawca widoczna jest wartość Nieznana. Choć w tym przypadku element, który uaktywnił zaporę jest faktycznie składnikiem testowanego programu, to mniej doświadczony użytkownik, nauczony (słusznie), by blokować wszelkie przejawy aktywności sieciowej, które są mu nieznane, może zablokować działanie programu i w efekcie nie odzyska danych.

Brak możliwości przywrócenia danych do oryginalnej lokalizacji, brak możliwości wykonywania kopii również lokalnie, wzbudzanie alertów zabezpieczeń systemu Windows, niemożność wykonania pełnej kopii danych komputera, brak polskojęzycznego interfejsu - wszystko to czyni jedynie ciekawostkę z początkowo nieźle zapowiadającego się programu IDrive Online Backup.

Zalety 

  • Intuicyjny interfejs
  • Dodatkowe funkcje synchronizacji online

 

Wady 

  • Niewielka przestrzeń na dane (w bezpłatnym wariancie usługi)
  • Wykonuje kopie tylko na dysku online
  • Blokowany przez Zaporę Windows 7
  • Nie można przywrócić automatycznie całego zbioru danych do oryginalnej lokalizacji
  • Znaczne (w stosunku do pozostałych programów w teście) obciążenie pamięci
wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.