partner serwisu
Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

Podsumowanie

Po przetestowaniu siedmiu bezpłatnych rozwiązań do wykonywania kopii zapasowych danych wnioski jakie się nasuwają nie są jednoznaczne. Wskazanie jedynego, w pełni skutecznego rozwiązania jest trudne, dlatego że każde z rozwiązań ma wady, które ograniczają użyteczność danej aplikacji. Prześledźmy kolejno opisywane programy.

Kopia zapasowa systemu Windows 7

To jeden z najlepszych programów w zestawieniu, naszym zdaniem mocno niedoceniany przez użytkowników, którzy zamiast skorzystać z wbudowanego narzędzia, często niepotrzebnie poszukują alternatywnych rozwiązań. Mechanizm wykonywania kopii zapasowych w systemie Windows 7 nie jest szybki, ale przede wszystkim jest skuteczny i daje się w pełni zautomatyzować. Wystarczy jedna prosta konfiguracja zadania backupu i można zapomnieć o tym, że kopie są w ogóle wykonywane, a w sytuacji awaryjnej trzeba tylko podłączyć dysk z kopią zapasową, uruchomić komputer z ratunkowej płyty CD/DVD i odzyskać dane. Jedyny problem, to niemożność utworzenia startowego nośnika USB. Ratunkowa płyta CD czy DVD nie pomoże gdy będziemy chcieli odzyskać dane na laptopie pozbawionym napędu optycznego.

Historia plików w Windows 8

Duża zmiana w stosunku do Windows 7, przede wszystkim pod względem łatwości przywracania wybranych plików i folderów. Konfiguracja kopii jest bardzo prosta, a w razie kłopotów, nawet tak prozaicznych jak przypadkowe skasowanie czy nadpisanie właśnie edytowanego dokumentu można łatwo odzyskać dane. Standardowo kopie zapisywane są co godzinę. Mankamentem w Windows 8 jest to, że z poziomu Historii plików nie można zautomatyzować również zadania wykonywania obrazu systemu, ale sam obraz wykonać łatwo, a jego przywrócenie w razie awarii również nie jest zadaniem przekraczającym możliwości przeciętnego Kowalskiego.

Clonezilla

Program dość skomplikowany dla użytkownika nietechnicznego oraz osób nie znających w ogóle systemu Linux, jednak jeżeli nomenklatura podsystemu dyskowego używana w Linuksie jest zrozumiała, Clonezilla powinna być narzędziem bardzo pomocnym. Dzięki temu, że program ten można uruchamiać zarówno ze startowej płyty CD/DVD jak i rozruchowego flashdysku USB, Clonezilla może być alternatywą dla mechanizmu zapisu obrazu dysku w Windows 7 na komputerach pozbawionych napędu optycznego.

IDrive Online Backup

Dobrze zapowiadające się narzędzie do wykonywania kopii zapasowej ostatecznie nas rozczarowało. IDrive przypomina trochę popularnego Dropboksa wzbogaconego o funkcje wykonywania kopii zapasowej online. Zapis kopii przebiega bez najmniejszych komplikacji, ale skuteczne odzyskanie danych do oryginalnych lokalizacji może okazać się już problemem. Samo odzyskanie danych z kopii jest proste i można tego dokonać z dowolnego komputera mającego łączność z internetem, ale już konieczność ręcznego porządkowania odzyskanych danych po to, by trafiły do swoich pierwotnych miejsc to duże nieporozumienie.

SyncBackFree

Program stanowiący przykład, że chcąc dobrze można łatwo przesadzić. Bogactwo opcji konfiguracyjnych to pozornie zaleta, jednak mając na uwadze użytkownika domowego, który chce mieć po prostu zabezpieczone kopie ważnych plików, złożona konfiguracja jest zupełnie niepotrzebna. Rozwiązaniem byłoby oferowanie programu z kilkoma gotowymi ustawieniami kopii zapasowej, tego jednak zabrakło.

Comodo Backup

Najbardziej rozbudowany funkcjonalnie program w naszym teście, ale niestety, niezbyt udany. Z jednej strony Comodo Backup oferuje możliwość zapisu kopii wybranych plików i folderów jak i całych dysków i partycji, dostępne są najróżniejsze lokalizacje online i offline, ale gdy faktycznie chcemy skorzystać z oferowanych funkcji pojawiają się ograniczenia (np. przywracanie obrazu tylko z dysku wewnętrznego, backup online limitowany czasowo). W pewnych sytuacjach Comodo Backup spełnia swoją rolę, ale najpierw należy go sprawdzić w konkretnej sytuacji. 

Active@ Disk Image Lite

To niestety przykład przerostu marketingu nad zdrowym rozsądkiem. Bezpłatna wersja tego programu jest raczej narzędziem promocji (nieudanym), niż użytecznym narzędziem do wykonywania obrazów dysków i partycji. Owszem, program wykona obraz dowolnego dysku wskazanego przez użytkownika, ale już odzyskanie danych z tego obrazu jest możliwe tylko "na piechotę" poprzez montowanie obrazu w systemie.

Ocena

Mając na uwadze uniwersalność zastosowań, narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych wbudowane w systemy Windows 7 i Windows 8 powinny w zupełności wystarczyć wielu użytkownikom. Dobrym uzupełnieniem tych programów jest Clonezilla - rozbudowane narzędzie do tworzenia obrazów dysków z różnych systemów, nie tylko Windows i właśnie ten program uznajemy za najlepsze w naszym zestawieniu rozwiązanie poza aplikacjami oferowanymi razem z systemem operacyjnym.

wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.