partner serwisu

Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?

Jak i czym zrobić kopię zapasową za darmo?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
3 czerwca 2014, 12:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
active disk image lite, clonezilla, comodo backup, idrive online backup, microsoft, syncback freeware, windows 7, windows 8, windows 8.1

Uruchamiasz komputer, przygotowujesz się do pracy. Trzeba przecież dokończyć pilne projekty, napisać dokumentację techniczną, wysłać zamówienia do dostawców, uzupełnić korespondencję z klientami. Nie dziś. Twój komputer odmawia posłuszeństwa, system się nie uruchamia. Dysk uległ awarii, a znajdujące się na nim dane przestały istnieć. Ten czarny scenariusz może dotyczyć każdego. Tylko od użytkownika zależy, czy tego typu zdarzenie spowoduje nieodwracalne straty, czy niewielki przestój w codziennych obowiązkach. Opłaca się wykonywać kopie zapasowe i archiwizować ważne dane. Podpowiadamy, czym to robić bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Każdy, kto nie wykonuje kopii zapasowych swoich danych musi liczyć się z tym, że któregoś dnia je utraci. Mimo ciągłego dynamicznego rozwoju technologii komputerowych wciąż nie udaje się zbudować urządzenia niezawodnego. Awarie dysków zdarzały się i będą się zdarzać. Nie stanowią one przy tym jedynego zagrożenia skutkującego utratą danych. Komputer może zostać zniszczony, ukradziony, uszkodzony. Krótko mówiąc, utrata danych jest możliwa na wiele sposobów i jeżeli użytkownik nie wykonuje kopii zapasowych przynajmniej najważniejszych danych, to strata plików, dokumentów, zdjęć i innych cyfrowych śladów naszej działalności jest tylko kwestią czasu.

Naszym celem było sprawdzenie, jakimi narzędziami może posłużyć się dziś użytkownik domowego komputera w celu wykonania kopii zapasowej i dokonania oceny efektywności tych aplikacji. Pominęliśmy rozwiązania korporacyjne, duże komercyjne pakiety do ochrony danych oraz zaawansowane technicznie rozwiązania dla administratorów. Skupiliśmy się wyłącznie na aplikacjach przeznaczonych dla osób korzystających z komputera w domu. Dodatkowym warunkiem wyboru programu do naszego testu była cena. Wszystkie z siedmiu testowanych rozwiązań nie wymagają żadnych nakładów finansowych.

Wiele osób ręcznie wykonuje kopie zapasowe plików. Po prostu kopiują oni wybrane zbiory danych na zapasowy nośnik: dysk zewnętrzny, flashdysk USB, nagrywają na płytę CD/DVD itp. Teoretycznie jest to sposób na wykonanie kopii. W praktyce ma on jednak niewiele wspólnego z backupem, czyli prawidłowo wykonaną kopią zapasową ważnych danych. Kopie robione pod wpływem impulsu wykonywane są nieregularnie, kopiowane są tylko wybrane dane, a ignorowane inne (których utrata w razie awarii może być również bolesna), wreszcie tego typu działania realizowane są zazwyczaj rzadko i stosowanie tej metody jako sposobu na zapis kopii zapasowych wymaga żelaznej dyscypliny. Z tym bywa jednak różnie.

Dlatego polecamy korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych. Wszystkie z opisywanych przez nas rozwiązań pozwalają w jakimś stopniu zautomatyzować proces backupu. Wszystkie też, z uwagi na to, że są bezpłatne, charakteryzują się pewnymi ograniczeniami wpływającymi na użyteczność.

Ze względu na te ograniczenia zdecydowaliśmy się na realizację naszego testu w formie poradnika. Każdy opis testowanego programu stanowi jednocześnie podpowiedź, w jaki sposób realizować kopie zapasowe za pomocą danego rozwiązania, a także jak przywracać dane z zapisanych już kopii. O faktycznej użyteczności rozwiązania do backupu nie decyduje stopień automatyzacji i wygody samego procesu tworzenia kopii, ale przede wszystkim łatwość odzyskania danych w chwili, gdy awaria dysku skutkująca utratą danych faktycznie nastąpi.

Bez względu na to, jakie ostatecznie rozwiązanie zostanie wybrane przez użytkownika, zawsze należy pamiętać o dokładnym, samodzielnym przetestowaniu danego programu. Przed wdrożeniem regularnego wykonywania kopii zapasowych należy dokładnie sprawdzić, czy tworzone kopie wykonywane są poprawnie, a także, czy dane w procesie przywracania są faktycznie odzyskiwane. Dobrze, gdy program pozwala na łatwe wykonywanie kopii zapasowych, ale jeszcze raz podkreślamy: znacznie ważniejsze jest, by ułatwiał przede wszystkim odzyskanie zabezpieczonych danych po utracie oryginalnych plików w wyniku awarii, błędu systemu czy innych zdarzeń losowych.

wiki grzyb
2015.02.13, 22:20
Da się w backupie windows 8 wybrać własne foldery, z których ma być robiony backup?
marek.cieminski
2017.05.19, 10:50
A znacie rozwiązania XOPERO? Ja dopiero testuje ich produkty. Właściwie to jestem zadowolony, ale chętnie posłucham waszych komentarzy.