partner serwisu

Jak działa Android Wear? Czy smartwatch z systemem od Google ma sens w Polsce? Zdecydowanie tak!

Jak działa Android Wear? Czy smartwatch z systemem od Google ma sens w Polsce? Zdecydowanie tak!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 listopada 2015, 02:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android wear, google now, inteligentny zegarek, lg g flex 2, lg g watch r, smartwatch, system operacyjny

Sony, Huawei, LG, Motorola, Tag Heuer. Co łączy te firmy? Wszystkie z nich mają w swojej ofercie smartwatche, czyli "inteligentne" zegarki, których wspólną cechą jest to, że pracują pod kontrolą specjalnej wersji Androida - Android Wear. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie, jak działa Android Wear, jakie możliwości daje polskiemu użytkownikowi, empirycznie weryfikując aktualnie dostępną ofertę aplikacji na tę platformę, a także sprawdzając użyteczność wbudowanych w to oprogramowanie funkcji. W końcu niebawem święta, gwiazdka, prezenty. Dla miłośnika technologicznych gadżetów smartwatch wydaje się dobrym prezentem. Nie będziemy tu jednak wnikać w kwestie wzornictwa, interesuje nas przede wszystkim użyteczność oprogramowania. Nasz poradnik ma za zadanie odpowiedzieć, czy model pracujący pod kontrolą Android Wear jest wart zainteresowania po uwzględnieniu naszych lokalnych realiów.

Gdy spojrzymy na światowy rynek urządzeń typu smartwatch, okaże się, że najpopularniejszym modelem jest Apple Watch, sprzęt pracujący pod kontrolą autorskiej platformy systemowej Apple stworzonej specjalnie dla tego urządzenia. Tyle, że odniesienie globalnych statystyk do polskich realiów kompletnie zawodzi. Na naszym rynku Apple Watch w żadnym wypadku nie jest tak popularny jak np. w Stanach Zjednoczonych czy bogatszych rynkach zachodnioeuropejskich. W naszych realiach, dziś optymalną platformą systemową dla tego typu urządzeń jest Android Wear. Ten specjalny wariant Androida przeznaczony właśnie dla inteligentnych zegarów wydaje się być aktualnie systemem, z którego polscy użytkownicy smart-zegarków wycisną najwięcej.

Zanim przygotowaliśmy nasz poradniko-test dotyczący platformy Android Wear przeprowadziliśmy niewielką ankietę. Przepytywaliśmy różne osoby, by sprawdzić jak postrzegane są inteligentne zegarki w naszym kraju. Wyniki okazały się zgodne z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami - osoby interesujące się nowoczesnymi technologiami, wykorzystującymi sprzęt mobilny (smartfony, tablety) i korzystający z wielu aplikacji były zdecydowanie zainteresowane tematyką, choć i w tej grupie niektórzy uważali, że w Polsce te urządzenia jeszcze nie będą w pełni oferować swoich możliwości. Z kolei wśród osób, które gadżety technologiczne traktują po prostu jako kolejny element współczesnej codzienności, ale niespecjalnie fascynują się tematyką, inteligentne zegarki nie budziły szczególnego zainteresowania, wręcz niektóre osoby z tej grupy w ogóle nie brały pod uwagę zakupu tego typu sprzętu jako np. prezentu dla bliskiej osoby na zbliżający się sezon świąteczny. Zaznaczamy, że nasze badanie miało zbyt małą skalę, by przedstawiać tutaj jego szczegółowe wyniki, badana próbka była zbyt mała, byśmy mogli się posługiwać naszym rekonesansem po opiniach o inteligentnych zegarkach jako statystycznie istotnym i rzetelnie przedstawionym badaniem rynkowym. Niemniej uznaliśmy, że opinie sugerujące, iż w Polsce nie ma miejsca na inteligentne zegarki pracujące pod kontrolą oprogramowania Android Wear, wydają się nieco przesadzone.

Nie zamierzamy oczywiście nikogo na siłę namawiać do kupna tego gadżetu, ale wyznając zasadę, że udane zakupy to te, w których dokonaliśmy świadomego wyboru opartego na wiedzy, postanowiliśmy przygotować materiał odpowiadający na jedno zasadnicze pytanie: co tak naprawdę potrafi smartwatch z Android Wear? Dodajmy - co potrafi w Polsce. Wiemy doskonale, że wiele usług internetowych wbudowanych w mobilne urządzenia oferuje rozbudowaną funkcjonalność w niektórych krajach (choćby Cortana Microsoftu, Siri Apple czy Google Now w Stanach Zjednoczonych), ale mając okazję samodzielnego sprawdzenia możliwości systemu Android Wear nas interesowały możliwości, z jakich może skorzystać użytkownik tu, w Polsce. 

Platforma testowa

Ponieważ empiryczne przebadanie jakiegokolwiek oprogramowania wymaga odpowiednich urządzeń, zacznijmy od kilku słów na temat wykorzystywanej przez nas platformy sprzętowej.

Funkcje systemu Android Wear sprawdzaliśmy na wodoodpornym (IP67) smart-zegarku LG G Watch R. Obliczeniowym sercem tego sprzętu jest procesor Qualcomm Snapdragon 400 pracujący z częstotliwością 1,2 GHz, wspomagany przez 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci eMMC do przechowywania danych (do dyspozycji użytkownika, przy stanie fabrycznym pozostaje 3 GB, pozostałą przestrzeń zajmuje system operacyjny oraz podstawowy zestaw aplikacji wbudowanych w Android Wear).

Interfejs interesującego nas systemu prezentowany jest na wysokiej jakości ekranie typu P-OLED o średnicy 1,3" i rozdzielczości 320 x 320 piksele (co daje gęstość pikseli ok. 245 ppi). Sprzęt jest dodatkowo wyposażony w interfejs WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0, pulsometr oraz 9-osiowy moduł detekcji ruchu i pozycji (akcelerometr, żyroskop i kompas). Energii całej tej wyrafinowanej elektronice dostarcza akumulator litowo-jonowy o pojemności 410 mAh. Zegarek nie ma modułu GPS, odczyt lokalizacji jest pobierany ze sparowanego z zegarkiem smartfonu.

Należy pamiętać, że sam zegarek z systemem Android Wear jest urządzeniem całkowicie nieprzydatnym. Swoje możliwości sprzęt ujawnia po sparowaniu ze smartfonem pracującym pod kontrolą systemu Android. Wraz z zegarkiem otrzymaliśmy również stosowną słuchawkę, model LG G Flex 2. Smartfon wyposażony jest w układ Qualcomm Snapdragon 810, 2 GB RAM, 16 GB pamięci na dane i 5,5-calowy, charakterystyczny, wykrzywiony ekran P-OLED, całość pracuje pod kontrolą systemu Android Lollipop 5.1.1. 

Oba urządzenia dostarczył producent, firma LG.

Olbrzymią zaletą systemu Android Wear jest to, że kupując zegarek z tym oprogramowaniem jakiejś konkretnej firmy, nie jesteśmy "uwiązani" do smartfonu tej samej marki. Android Wear powinien "dogadać się" z każdym smartfonem pracującym pod kontrolą Androida KitKat (4.4) i nowszego. Możemy to zresztą potwierdzić, przedstawiony powyżej zegarek marki LG parowaliśmy również ze smartfonem HTC One (E8) pracującym pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

Android Wear - rozpoczynanie pracy i interfejs główny 

Klasyczny, "analogowy" zegarek traktujemy raczej jako urządzenie proste w obsłudze. Mniej doświadczonych w świecie technologii smartwatch może onieśmielać. Jednak musimy przyznać, że zarówno interfejs, jak i obsługa systemu Android Wear są bardzo intuicyjne. Jak wcześniej wspomniano, żaden zegarek z systemem Android Wear nie może działać bez smartfonu z Androidem, z którym naręczne, inteligentne urządzenie powinno być sparowane. Owo parowanie przebiega całkowicie automatycznie.

Rozpoczęcie pracy z inteligentnym zegarkiem polega na tym, że najpierw włączamy to urządzenie, wybieramy wersję językową interfejsu (w posiadanym przez nas modelu język polski nie był dostępny, ale więcej na ten temat za chwilę). Następnie zostajemy poproszeni o podłączenie zegarka do źródła zasilania (w przypadku posiadanego przez nas modelu w zestawie znajduje się ładująca stacja dokująca, na której kładzie się zegarek).

Po podłączeniu jesteśmy poproszeni o przesunięcie ekranu palcem w lewo. Warto dobrze zapamiętać ten ruch - generalnie pukanie w ekran i przesuwanie w różnych kierunkach to podstawowe gesty nawigacyjne w Android Wear. Nie ma tu szczypania, rozpychania, gestów "wielopalczastych" itp. - o takie zresztą było by trudno, pamiętajmy że to jednak zegarek, jego ekran ma tylko 1,3" średnicy, to daleko mniej niż 5" czy 5,5" (takimi przekątnymi dysponowały słuchawki, które używaliśmy z zegarkiem LG G Watch R). Przeciągnięcie ekranu uruchomi krótki przewodnik instalacji. Generalnie trzeba teraz sparować zegarek ze smartfonem. Zgodnie z wyświetlaną na ekranie zegarka sugestią należy zainstalować na smartfonie dostępny w sklepie Google Play program Android Wear.

Uruchamiamy aplikację na telefonie, rozpocznie ona poszukiwania działających w pobliżu urządzeń z aktywnym interfejsem Bluetooth, a następnie wyświetli ich listę. Z listy tej wybieramy zegarek, następnie na ekranie zegarka jak i smartfonu wyświetlony zostanie specjalny kod, jeżeli jest to ten sam kod pozostaje nam tylko wskazać przycisk Powiąż i parowanie jest zakończone. Jest to operacja jednorazowa, jeżeli nie będziemy zmieniać telefonu nie będzie potrzeby ponownego parowania, nawet po wyłączeniu zasilania tak telefonu jak i zegarka.

Od tego momentu możemy już w pełni korzystać z Android Wear w zegarku. Jak to zatem wygląda?

Na początek mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że w momencie opracowywania przez nas niniejszego poradnika system Android Wear nie był jeszcze dostępny po polsku (choć aplikacja smartfonowa o tej samej nazwie jest już dostępna w wersji polskojęzycznej). Dobrych wiadomości jest tak naprawdę kilka. Po pierwsze Google intensywnie pracuje nad rozszerzaniem dostępnych wersji językowych Android Wear i biorąc pod uwagę już dostępną obsługę rozpoznawania mowy w języku polskim (naprawdę dobrze działającą) kwestia spolszczenia samego interfejsu będzie najprawdopodobniej rozwiązana w bardzo niedługim czasie (Google nie zdradza konkretnych terminów, ale firma jest znana z tego, że bez specjalnego ogłaszania po prostu wprowadza nowe funkcje i możliwości do swoich usług i oprogramowania). Po drugie, sam interfejs nie jest polskojęzyczny (my wybraliśmy wersję anglojęzyczną), ale system naprawdę dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem polskiej mowy - możemy w naszym języku wydawać nie tylko konkretne polecenia, ale również dyktować wiadomości, notatki itp.

Zresztą jeszcze w maju 2015 roku serwis Androidcentral.com opublikował w serwisie YouTube film prezentujący ustawienia zegarka LG Watch Urbane. W 15-stej sekundzie klipu widać kadr (pokazany na powyższej ilustracji), na którym urządzenie wita się z użytkownikiem w naszym języku. Zatem nie ma pytania, czy Android Wear będzie po polsku, jest tylko pytanie - kiedy?

Wróćmy do Android Wear. Tak prezentują się poszczególne karty (tak Google określa kolejne, przewijalne ekrany systemu w zegarku) w Android Wear, nam bardziej jednak pasuje określenie ekrany, dlatego oba te pojęcia będziemy stosować zamiennie. Na powyższej ilustracji ekrany rozmieściliśmy zgodnie z kierunkiem przeciągania (np. przeciągnięcie standardowego widoku tarczy zegarka w dół spowoduje wyświetlenie opcji wyciszania itp.), poniżej krótko o tym, czego się możemy spodziewać na poszczególnych ekranach systemu (numeracja odpowiada cyfrom na ilustracji):

  1. To podstawowy ekran Android Wear, czyli po prostu tarcza zegarka; sama tarcza może wyglądać inaczej na posiadanym przez ciebie zegarku z Android Wear, ale to nic dziwnego, nie dość że każdy producent oferuje własne tarcze, to jeszcze poprzez sklep Google Play mamy dostęp do całe masy tarcz zegarków, ale o tym więcej nieco później.
  2. Ekran (karta) umożliwiający wyciszenie/wyłączenie wibracji w zegarku; pozwala również dowiedzieć się, ile jeszcze energii (w procentach) pozostało w akumulatorze urządzenia.
  3. Karta z przełącznikiem trybu "teatralnego" (theater mode), czyli prostu trybu "nie przeszkadzać", w którym zegarek nie będzie wzbudzany ruchem ręki, nie będzie wyświetlał powiadomień, a jego ekran zostanie całkowicie wygaszony; alternatywnym sposobem włączenia tego trybu jest dwukrotne przyciśnięcie przycisku funkcyjnego / przycisku zasilania (pełniącego również podobną rolę co przycisk Home w smartfonach z Androidem) umieszczonego z boku koperty zegarka. Bez względu na to w jaki sposób włączony został tryb "teatralny" powrót do standardowego trybu pracy uzyskujemy po jednokrotnym przyciśnięciu przycisku zasilania/home.
  4. Karta z funkcją Brightness boost umożliwiającą chwilową zmianę jasności ekranu do wartości maksymalnej.
  5. Karta z przyciskiem aktywującym dostęp do ustawień systemowych Android Wear.
  6. Menu aplikacji zainstalowanych w zegarku; z poziomu tego menu można również dotrzeć do ustawień systemowych - tych samych co z poziomu poprzedniej karty.
  7. Ekran z ostatnio wybieranymi kontaktami; tutaj zegarek będzie wyświetlał osoby, z którymi ostatnio się kontaktowaliśmy, przy czym nie ma znaczenia metoda kontaktu - na listę trafią nie tylko osoby, z którymi prowadziliśmy rozmowę telefoniczną na sparowanym z zegarkiem smartfonie, ale również odbiorcy i nadawcy wiadomości SMS czy interlokutorzy z Hangouts, Messengera, WhatsApp, Skype'a i innych dostępnych na platformę Android Wear komunikatorów.
  8. Ostatnia z kart dostępnych bezpośrednio z bazowego interfejsu to ekran usługi Google Now, to właśnie ta usługa stanowi o "sile" i użyteczności smartwatcha z Android Wear, będziemy o niej jeszcze pisać niżej.

Interakcja z powiadomieniami

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji realizowanych przez smart-zegarki jest automatyczne odbieranie i prezentacja powiadomień generowanych przez aplikacje i usługi działające w smartfonie (jak również i w samym zegarku). Niezależnie od tego jaka akcja wygeneruje powiadomienie na smartfonie, właściciel sparowanego z telefonem zegarka pracującego pod kontrolą Android Wear takowe powiadomienie zobaczy również na ekranie na ręku.

Obsługa takich powiadomień w Android Wear jest banalnie prosta. Na powyższej ilustracji przykład obsługi prostego przypomnienia. Część treści powiadomienia jest wyświetlana bezpośrednio na tarczy zegarka w trybie bezczynności. Po dotknięciu ekranu (co na powyższym diagramie jest symbolizowane przez strzałkę) zegarek wyświetli podświetlony fragment karty powiadomienia, przeciągamy palcem w górę niejako wyciągając "z dołu" powiadomienie i mamy jego pełną treść na ekranie. Takie przypomnienia możemy - jak wiadomo - ustawiać na smartfonie, ale jest to możliwe również bezpośrednio na zegarku, zarówno za pomocą wbudowanej w zegarek aplikacji Alarm, jak i za pomocą obsługiwanej przez zegarek z Android Wear usługi Google Now. W przypadku tej ostatniej wystarczy uaktywnić rozpoznawanie mowy mówiąc do tarczy zegarka "OK Google", a następnie powiedzieć, np. "Ustaw przypomnienie zakup tortu czekoladowego jutro" i gotowe (na ekranie pojawi się potwierdzenie utworzenia przypomnienia). W odpowiednim terminie zegarek wyświetli stosowne przypomnienie.

W niektórych przypadkach powiadomienie może składać się z kilku ekranów i dodatkowo z poziomu powiadomienia można uruchomić z poziomu zegarka aplikację na smartfonie, która wygenerowała powiadomienie lub - również na telefonie - uruchomić przeglądarkę wraz ze stroną, na której otrzymamy dodatkowe informacje, albo też uruchomić jakąś odrębą akcję (np. możliwość odpowiedzi na wiadomość SMS bezpośrednio z zegarka - wystarczy ją po prostu podyktować zegarkowi). Podane przykłady powiadomień to tylko garstka możliwości Android Wear w tym zakresie, zegarek może powiadamiać swojego właściciela o bardzo wielu rzeczach, zależnie od aplikacji i usług z jakich tenże korzysta, mogą to być aktualne kursy walut, alerty, przypomnienia, terminy w kalendarzu i inne wiadomości wszelkiego typu (tweety, posty z facebooka, powiadomienia messengera, whatsapp, skype'a, smsy itd.).

Android Wear i muzyka

Inteligentny zegarek sprawdza się również jako podręczna, a w zasadzie naręczna konsola multimedialna, tutaj jednak pokażemy jak można wykorzystać zegarek do sterowania odtwarzaniem muzyki, która może być zapisana zarówno w pamięci zegarka, jak i (znacznie lepsze rozwiązanie ze względu na większą pamięć) w pamięci smartfonu.

Powyższa ilustracja to schemat obsługi aplikacji sterującej aplikacją Muzyka Play. Jak widać, sterowanie odtwarzaniem jest bardzo proste, wystarczy wypowiedzieć "OK Google", a następnie polecenie "Włącz muzykę" - spowoduje to uruchomienie na smartfonie odtwarzania ostatnio zapamiętanej playlisty. Przewijając ekrany zgodnie z kierunkami pokazanymi na ilustracji możemy kolejno podejrzeć okładkę albumu, pauzować, przeskakiwać pomiędzy utworami i regulować głośność. Nie trzeba przy tym w ogóle sięgać po smartfon (no chyba, żeby podłączyć do niego słuchawki; tutaj polecamy stosowanie słuchawek bezprzewodowych - żadnego plątania się kabelków, pełna swoboda - smartfon w kieszeni, a my słuchamy muzyki sterując nią za pomocą zegarka).

Zwracamy też uwagę, że smartwatch z Android Wear nie jest ograniczony tylko do tej aplikacji muzycznej, można korzystać z wielu innych usług i odtwarzaczy muzycznych. Jeżeli np. mamy na smartfonie zainstalowaną aplikację Spotify, możemy sterować jej działaniem za pomocą zegarka. Nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji w zegarku, wystarczy, że Spotify będzie zainstalowana na smartfonie sparowanym z zegarkiem. Należy jednak pamiętać, że to, czy dany program "zauważy" obecność zegarka zależy już od konkretnej aplikacji, musi ona obsługiwać również funkcje Android Wear, na szczęście łatwo to zweryfikować czytając opisy aplikacji w Google Play, twórcy zawsze podają informację, czy dany program można kontrolować z poziomu zegarka z Android Wear.

Połączenia i wiadomości

Zegarek LG G Watch R z którego korzystaliśmy sprawdzając możliwości platformy Android Wear jest urządzeniem pozbawionym własnego głośnika i jest to cecha tego modelu, niektóre egzemplarze smartwatchy są wyposażane we własny głośnik. Niezależnie jednak od tego zegarek umożliwia nawiązywanie połączeń telefonicznych i prowadzenie rozmów - po prostu w przypadku posiadanego przez nas sprzętu głośnikiem jest głośnik smartfonu lub np. sparowane ze smartfonem słuchawki bluetooth. To ostatnie to najwygodniejsze rozwiązanie, umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych w ogóle bez podnoszenia smartfonu z biurka lub wyciągania go z kieszeni eleganckiego garnituru, czy stylowej torebki ;-) 

Realizowanie połączeń jest banalnie proste, z ekranu głównego (tarczy zegarka) przechodzimy na listę aplikacji (w posiadanym modelu aby inicjować połączenia telefoniczne musieliśmy pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play aplikację LG Call for Android Wear, przypomniał o tym sam zegarek), uruchamiamy program Call. Wyświetlona zostaje lista ostatnio realizowanych połączeń, przesunięcie tej karty daje dostęp do listy ulubionych kontaktów, wreszcie jeszcze jedno przesunięcie powoduje wyświetlenie tarczy numerycznej umożliwiającej wybranie dowolnego numeru. Połączenie zacznie być realizowane po dotknięciu symbolu ze słuchawką w zielonym kółku. Analogicznie kończymy połączenie wciskając podobny przycisk oznaczony kolorem czerwonym.

Oczywiście zegarek umożliwia również wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS. Najprostszym sposobem przygotowania wiadomości jest po prostu jej podyktowanie. Najpierw aktywujemy rozpoznawanie głosu komendą "OK Google", a następnie wypowiadamy: "SMS do Agnieszki spotkanie jutro o dziewiątej w redakcji jest aktualne". Zegarek (a właściwie działająca w nim usługa Google Now) potrafi już poradzić sobie z deklinacją, rozpozna jakiego typu ma być wiadomość (tu: SMS), do kogo ma być wysłana (tu: Agnieszka; fakt że użyliśmy imienia w dopełniaczu kompletnie Google Now nie przeszkadza)

Hangouts i inne komunikatory

O możliwościach komunikacyjnych Android Wear w zakresie obsługi komunikatorów już wspomnieliśmy przy okazji prezentacji obsługi powiadomień w tym systemie. Dzięki rozpoznawaniu polskiej mowy możemy czatować za pomocą wielu dostępnych ogólnie na platformę Android komunikatorów. Co prawda zegarek nie wyświetli na ekranie klawiatury, ale umożliwia odpowiadanie naszym rozmówcom poprzez dyktowanie odpowiedzi. Po podyktowaniu tekstu jest on przez krótki czas wyświetlany na ekranie (możemy sprawdzić, czy zegarek nas dobrze zrozumiał i nie napisał jakiejś bzdury w odpowiedzi), brak reakcji z naszej strony spowoduje wysłanie odpowiedzi. Naprawdę prosto i łatwo. 

Podręczny tłumacz

Jedną z ciekawszych funkcji standardowo dostępnych w Android Wear jest aplikacja Translate, czyli po prostu zegarkowa wersja dobrze znanego Tłumacza Google. Ponieważ z zegarka korzysta się trochę inaczej niż z komputera czy smartfonu, również obsługa tej aplikacji odbywa się w trochę inny sposób, niż na większym sprzęcie.

Po wywołaniu menu aplikacji wystarczy wybrać Translate. Gdy aplikacja się uruchomi wybieramy języki pomiędzy którymi ma być wykonane tłumaczenie (po lewej język z którego będzie tłumaczony wyraz lub fraza, po prawej język oczekiwanego rezultatu tłumaczenia). Następnie po prostu wciskamy symbol mikrofonu i wypowiadamy wyraz lub zdanie, które ma być przetłumaczone. Po krótkiej chwili otrzymamy tłumaczenie. Powtórne dotknięcie symbolu mikrofonu pozwala przetłumaczyć kolejne słowo - oczywiście aby to działało zegarek musi mieć dostęp do internetu (albo przez własne WiFi - jak posiadany przez nas model, albo w przypadku modeli bez WiFi, poprzez interfejs bezprzewodowy smartfonu, z którym zegarek jest sparowany). 

Gdzie jest mój telefon?

Użyteczną funkcją zegarka jest wbudowana w system Android Wear aplikacja o nazwie Find my phone, czyli "znajdź mój telefon". Program ten nie ma jednak nic wspólnego z usługami lokalizacyjnymi i antykradzieżowymi opisywanymi już przez nas w poradniku pt. "Gdzie jest mój smartfon?". Tutaj mamy do czynienia z prostą funkcją ułatwiającą namierzenie telefonu, który - jak to często bywa - gdzieś się potrafi "schować" w pobliżu.

Wystarczy wybrać z menu aplikacji Find my phone i poczekać aż zegarek włączy głośny alarm w smartfonie. I już nie musimy prosić nikogo, żeby do nas zadzwonił.

Zegarek i kondycja ;-)

Uff, tak zwykle robimy po udanym treningu :) Posiadacze smart-zegarka z Android Wear mają duże szanse na udane treningi dzięki rozbudowanej funkcjonalności tej klasy urządzeń i systemu Android Wear w tym zakresie. Tutaj przedstawimy to na przykładzie standardowo instalowanej aplikacji Google Fit, ale od razu wyjaśniamy, że zegarek z Android Wear potrafi współpracować z wieloma "sportowymi" aplikacjami (np. popularnym Endomondo).

Jeżeli na podstawie wcześniejszych opisów ktoś wyrobił sobie opinię, że aplikacje Android Wear to proste dwu-trzyekranowe programiki, to powyższy diagram, prezentujący tylko część możliwości Google Fit powinien go szybko wyprowadzić z błędu. Istotne jest też to, że nie jest to wyłącznie program dla maniaków uprawiania czynnego sportu, będzie przydatny i - co więcej - motywujący również dla tych, którzy ze ćwiczeniami byli raczej na bakier. Aby obejrzeć powyższą grafikę w większej skali prosimy kliknąć obrazek prawym klawiszem myszki i wybrać z menu kontekstowego opcję Otwórz grafikę w nowej karcie.

Dzięki temu, że naręczny smart-gadżet wyposażony jest w żyroskop, akcelerometr, pulsometr, a także potrafi odczytywać dane z modułu GPS ze sparowanego smartfonu (ewentualnie w niektórych modelach smart-zegarków moduł GPS może być również wbudowany), zestaw funkcji ułatwiających trening i monitorowanie naszej aktywności jest naprawdę całkiem przyzwoity. Po uruchomieniu aplikacji Fit z menu programów Android Wear otrzymujemy dostęp do różnego rodzaju mierników - przebytej odległości podczas konkretngo typu aktywności (chód, bieg, rower itp.), miernika czasu ćwiczeń, licznik kroków (działający non stop, zliczy również kroki z biurka redakcyjnego do ekspresu do kawy i z powrotem ;-) ) czy licznika spalonych kalorii. Do tego dochodzi jeszcze pulsometr pozwalający sprawdzić częstość uderzeń serca w dowolnym momencie. Dla każdego z tych mierników możemy uzyskać zarówno aktualne wskazanie jak i otrzymać dostęp do listy zarchiwizowanych notowań prezentowanych zarówno w formie liczbowej oraz czytelnego wykresu.

Ciekawą funkcją jest Start a challenge, w której program Fit staje się naszym osobistym trenerem. Możemy wybrać poziom trudności, a także jeden z trzech rodzajów ćwiczeń absolutnie nie wymagających żadnych dodatkowych urządzeń, wystarczy nasze ciało. Są to pompki, tzw. "brzuszki" oraz przysiady. Ćwiczenie, które każdy nie mający kłopotów motorycznych przedstawiciel naszego gatunku powinien być w stanie wykonać przynajmniej kilkukrotnie. Po wybraniu konkretnego rodzaju ćwiczenia zegarek podpowie w jaki sposób je wykonać prezentując wskazówki i prostą animację. W trakcie wykonywania ćwiczeń zegarek automatycznie zlicza ilość powtórzeń, także oszukiwać się nie da - i dobrze :) Po skończonej sesji odnotowywany jest jej czas i wynik. Cały zestaw danych związanych z aktywnością fizyczną jest oczywiście synchronizowany z jeszcze bardziej rozbudowaną aplikacją Google Fit działającą na smartfonie. Dość powiedzieć, że aplikacja skutecznie zmotywowała jednego z nas do próby uporania się ze zbędnymi kilogramami, czy faktycznie koledze uda się zrzucić zbędne kilogramy? Być może przygotujemy raport podsumowujący te zmagania a przy okazji prezentujący pełnię możliwości platformy "kondycyjnej" Google'a. 

Świetna nawigacja uwalniająca od patrzenia w ekran

Kolejna funkcja Android Wear, która szczególnie przypadła nam do gustu to nawigacja. Na pierwszy rzut oka może się to wydać dziwne, bo przecież ekran smartwatcha jest zauważalnie mniejszy i mniej precyzyjny niż duże, czytelne i wysokorozdzielcze ekrany smartfonów, z którymi parowaliśmy posiadany zegarek. Jednak nie o samą wizualizację tu chodzi, a przede wszystkim o zmianę sposobu korzystania z nawigacji.

Powyżej schemat przedstawiający ekrany modułu nawigacji w Android Wear, podobnie jak w przypadku Fit można grafikę obejrzeć w większym rozmiarze otwierając ją w nowej karcie przeglądarki.

Zwykle gdy myślimy "nawigacja" wyobrażamy sobie urządzenie stale prezentujące wskazówki nawigacyjne na ekranie. Owszem, zegarek, gdy np. zapytamy go "Gdzie jest najbliższa stacja benzynowa" wyświetli listę zlokalizowanych obiektów poszukiwanego typu, a następnie umożliwi uruchomienie modułu nawigacji (jest on równocześnie w znacznie dokładniejszej postaci uaktywniany również na sparowanym smartfonie). Możliwy jest również wybór trybu nawigacji (samochodowa, co jest domyślnym ustawieniem, a także piesza, bądź rowerowa). W samochodzie zwykle nie ma problemu z wygodnym ustawieniem smartfonu w odpowiedniej podstawce, również rowerzyści mogą skorzystać z wielu typów mocowania rowerowego dla tego typu urządzeń, ale trzymanie stale w ręku smartfonu podczas pieszej wędrówki jest cokolwiek niewygodne. Zegarek uwalnia nas od tego i wcale nie musimy na niego patrzeć. Wystarczy że ustawimy trasę, ruszymy normalnie nie patrząc na zegarek, a ten przed zbliżającym się manewrem (np. zakrętem) da nam znać subtelną wibracją, żebyśmy jednak spojrzeli, by wiedzieć w którą stronę powinniśmy skręcić. Proste i skuteczne! 

Zmiana interfejsu - nie tylko wygląd

Niektórzy powiadają, że zegarek to jedyna biżuteria, którą wypada nosić mężczyźnie, nie będziemy tutaj namawiać do hołdowania tej zasadzie, każdy niech robi jak mu się podoba, tym bardziej, że paniom również dobrze z zegarkami, niemniej chcemy zwrócić uwagę, że smart-zegarki oferują znacznie większe możliwości wizualnej personalizacji niż ich klasyczne odpowiedniki. 

Zmiana tarczy zegarka z Android Wear jest banalnie prosta, wystarczy dotknąć, a następnie przytrzymać przez chwilę palec na ekranie z tarczą by wywołać menu wyboru tarcz. Każdy z producentów smartwatchy z Android Wear oferuje wbudowany zestaw motywów graficznych, wybieramy je przesuwając po prostu karty z kolejnymi propozycjami. Wybór konkretnej tarczy to po prostu dotknięcie jej miniatury. W niektórych przypadkach (jak pokazany na powyższej ilustracji) obok miniatury jest widoczny również trybik, którego dotknięcie wyświetla kartę z ustawieniami pozwalającymi zmienić niektóre parametry danego motywu graficznego, np. kolor, czy jednostki. Jakie jednostki? Ano właśnie :)

Otóż niektóre tarcze pozwalają nie tylko na wyświetlanie czasu, ale również wielu innych danych, np. stanu baterii (w procentach), aktualnej temperatury zewnętrznej w naszej aktualnej lokalizacji, prognozy pogody, liczby kroków, kompasu, czy nawet prywatnych zdjęć prezentowanych jako tło tarczy zegarka - możliwości jest tu mnóstwo.

Standardowo w pamięci zegarka rezyduje kilkanaście różnych motywów, ale za to w sklepie Google Play, z poziomu aplikacji Android Wear na smartfonie możemy przebierać spośród ponad tysiąca dostępnych wzorów. Niektóre z nich są dostępne odpłatnie (kwoty rzędu kilku zł), ale równie spora ilość jest udostępniana bezpłatnie. Jeżeli ktoś lubi bawić się w zmiany motywów graficznych interfejsu systemowego urządzeń, z których korzysta, z pewnością będzie zadowolony z tych możliwości.

Google Now

Usługą stanowiącą niejako trzon "inteligencji" systemu Android Wear jest Google Now.

Nie będziemy tu zbytnio rozpisywać się na temat tej usługi. Najbardziej istotne jest to, że Google Now działa w chmurze, zatem ewentualne ograniczenia platformy, za pośrednictwem której korzystamy z tej usługi nie dotyczą jej samej. Innymi słowy, niezależnie od tego czy korzystamy ze smartfonu, komputera stacjonarnego, laptopa czy właśnie smart-zegarka (na wszystkich tych urządzeniach można korzystać z Google Now), usługa oferuje podobny zestaw funkcji. Oczywiście wynik poleceń i działania realizowane za pośrednictwem tego rozwiązania są dopasowane do urządzenia, z którego w danej chwili korzystamy, ale sam zakres funkcji jest podobny. Inteligentny asystent Google Now zacznie słuchać naszych poleceń, gdy wybierzemy z głównego interfejsu zegarka jego ekran, ale znacznie prościej powiedzieć do tarczy zegarka "OK Google". Jakie możliwości ma Google Now w Polsce? Na to pytanie dokładnie odpowiedzieliśmy w naszym poradniku pt. "Google Now po polsku - co tak naprawdę potrafi asystent Google?", do którego lektury zachęcamy nie tylko osoby zainteresowane platformą Android Wear, ale w ogóle Google Now. Zasadniczo wszystkie polecenia głosowe tej usługi przedstawione we wspomnianym tekście można również wypowiadać do zegarka.

Dodatkowe aplikacje

Wspomnieliśmy o bardzo dużej grupie różnorodnych, interaktywnych tarcz do zegarków z Android Wear dostępnych w oficjalnym sklepie Google Play. Oprócz tarcz możemy również znacznie rozbudować funkcjonalność smartwatcha za pomocą całkiem pokaźnego (ponad 4000 tysiące aplikacji) zbioru programów napisanych specjalnie na opisywaną tu przez nas platformę.

Aby dotrzeć do zbioru aplikacji dla systemu Android Wear, najprościej uruchomić aplikację Android Wear na smartfonie i z jej ekranu głównego wybrać element o nazwie Przeglądaj aplikacje - można oczywiście również korzystać ze standardowego programu Sklep Play, ale w nim będziemy mieć również programy na "zwykłego" Androida, tutaj mamy już wstępną selekcję tylko do puli nas interesującej.

Za pomocą dodatkowych aplikacji możemy nasz zegarek przekształcić np. w pilota zdalnego sterowania, czy zdalny samowyzwalacz aparatu wbudowanego w sparowany smartfon, zegarek może być również podręcznym, dyskretnym dyktafonem, przeglądarką zdjęć, notatnikiem, planerem, prędkościomierzem (świetne dla rowerzystów), informatorem o ważnych wydarzeniach, wynikach spotkań sportowych i wiele, wiele więcej. I będzie jeszcze więcej, bo baza aplikacji stale rośnie.

Podsumowanie

Czy zatem Android Wear jest systemem wartym zainteresowania polskiego użytkownika? Mimo braku polskojęzycznej wersji interfejsu tego oprogramowania uważamy, że zdecydowanie tak. Faktem jest, że pierwsze wydania Android Wear opublikowane niemal 2 lata temu były jeszcze mocno niedoskonałe, system nie rozumiał w ogóle naszego języka, a i w języku angielskim interpretował jedynie podstawowe komendy oraz wymagał iście szekspirowskiej wymowy i nienagannego akcentu. Google jednak stale rozwija to oprogramowanie, a także wbudowane w niego usługi, co najbardziej widać właśnie po Google Now. Głosowy asystent Google'a dziś radzi sobie naprawdę dobrze z rozpoznawaniem polskiej mowy (nawet podczas jedzenia, ziewania czy czkawki, sprawdziliśmy ;-) ), a i zestaw poleceń obsługiwanych w naszym języku stale się powiększa. Nawet jeżeli wciąż jeszcze nie dorównuje poziomowi usługi Google Now dostępnej np. dla Amerykanów, nie zmienia to faktu, że zegarek sprytnie rozpoznający komendy głosowe wraz z zestawem przedstawionych przez nas pozostałych funkcji jest nie tylko mogącym się podobać gadżetem. Jeżeli aktywnie korzystamy z takich funkcji jak nawigacja, notatki, połączenia, wiadomości SMS, komunikatory internetowe, tłumaczenia czy szeroko pojęta dbałość o kondycję, smartwatch z systemem Android Wear będzie przede wszystkim użytecznym narzędziem, pozwalającym nam sprawdzić wiele informacji znacznie szybciej niż sięgając po smartfon. A ponieważ gigantyczne centra danych Google'a wciąż są karmione potężnymi porcjami danych z całego świata umożliwiając dynamiczny rozwój usług tej firmy poprzez m.in. algorytmy głębokiego uczenia maszynowego, wraz z upływem czasu smart-urządzenia z Android Wear będą coraz mądrzejsze. 

Zalety i wady

+ Zaskakująco dobre rozpoznawanie głosu w języku polskim (jak również w innych językach, np. w module tłumacza).

+ Bardzo łatwa obsługa, brak masy przycisków, kontrolek itp. - jeden przycisk i prosty zestaw gestów + głos.

+ Przejrzysty i przemyślany interfejs, ujednolicony praktycznie dla wszystkich usług i aplikacji (podobnie się je obsługuje)

+ Bogaty i stale rosnący zestaw aplikacji na platformę Android Wear

+ Szeroki wybór tarcz i wizualizacji dla zegarków z Android Wear, dzięki temu urządzenie raczej nam się nie "opatrzy".

- Brak (jeszcze) polskojęzycznego interfejsu

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

 

marfi16
2015.12.01, 22:31
Czy system android wear działa tylko i wyłącznie przy pomocy internetu ?
Jeżeli w telefonie nie mamy pakietu internetowego korzystanie z tego systemu jest niemożliwe ?
Edytowane przez autora (2015.12.01, 22:32)
2015.12.02, 09:42
marfi16 @ 2015.12.01 22:31
Czy system android wear działa tylko i wyłącznie przy pomocy internetu ?
Jeżeli w telefonie nie mamy pakietu internetowego korzystanie z tego systemu jest niemożliwe ?

Jest możliwe, ale część funkcji oparta na usługach w chmurze z oczywistych względów nie będzie działać (np. Google Now, czy wyświetlanie informacji o pogodzie), natomiast będą działać m.in. funkcje Google Fit (czyli pomiar kroków, czasu aktywności fizycznej itp.), wyświetlane będą powiadomienia o SMS-ach czy połączeniach telefonicznych (które jak wiemy internetu nie wymagają) itp. Jednak zdecydowanie zalecamy korzystanie z Android Wear wraz z łączem internetowym (obecnie pakiet transmisji danych jest dodawany praktycznie do wszystkich usług komórkowych). Tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z pełni możliwości tego oprogramowania.
Edytowane przez autora (2015.12.02, 09:43)
2019.12.11, 18:46
Chcę kupić mężowi smartwatch na prezent. Najlepiej by pasował do takiego ubioru- https://evita.com.pl/produkty/dzial-meski/garnitury/ Co polecacie?