partner serwisu
Jak dodać napisy do filmu w formacie MP4 lub MKV - szczegółowy poradnik krok po kroku
Autor:
Piotr Kulik
Data publikacji:
11 kwietnia 2015, 17:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, apple, dodawanie napisów, film, ipod, jak dodać napisy do filmu, matroska, mkv, mkvmerge, mkvtoolnix, mp4, mp4box, napiprojekt, napisy, napisy24, opensubtitles, player, subtitle, video

Odtwarzanie filmów z dodanymi napisami

W przypadku popularnych odtwarzaczy np. Media Player Classic Home Cinema, VLC czy innych, które mają wbudowaną obsługę napisów, wystarczy włączyć ich wyświetlanie i cieszyć się nowo dodanymi do filmu napisami. Jeśli chcemy zobaczyć napisy podczas odtwarzania w dostępnym w systemie odtwarzaczu Windows Media Player czy Windows Media Center, trzeba będzie zainstalować i skonfigurować kilka dodatkowych elementów. Oczywiście poniższe oprogramowanie może zostać użyte z dowolnym odtwarzaczem wideo korzystającym z DirectShow Media, czyli technologią odpowiedzialną za przechwytywanie i odtwarzanie strumieni audio oraz wideo. Dzięki generycznej architekturze, w której główną rolę odgrywają łączone w grafy filtry realizujące określone zadania, DirectShow oferuje dużą elastyczność w obsłudze multimediów.

Krok pierwszy – LAV Filters

PobierzLAV FiltersZacznijmy od LAV Filters. To rozbudowany zestaw filtrów i splitterów DirectShow Media, w skład którego wchodzą:

  • LAV Splitter – multiformatowy splitter mediów, który używa biblioteki libavfromat do demuksowania różnorakich plików multimedialnych. Obsługuje wszystkie popularne kontenery multimedialne takie jak: MKV/WebM, AVI, MP4/MOV, MPEG-TS/PS, FLV, OGG oraz wiele innych obsługiwanych przez projekt ffmpeg.
  • LAV Video – dekoder wideo, dzięki któremu nie będzie problemu z odtworzeniem obrazu zakodowanego kodekami H264, VC-1, MPEG-2, MPEG4-ASP (DivX, XviD), VP8, MJPEG i inne.
  • LAV Audio – dekoder dźwięku, który zdekoduje ścieżki dźwiękowe skompresowane przy użyciu AAC, AC3, DTS(-HD), TrueHD, MP3/MP2, Vorbis, LPCM i inne.

Projekt z każdą wersją zyskuje coraz większą popularność, wypierając pakiety ffdshow czy Haali Media Splitter. Nie jest to nic dziwnego, gdyż jest cały czas rozbudowywany o nowe funkcje np. nadchodząca wersja dodaje pełną obsługę dźwięku DTS-HD. Co istotne, program jest prosty w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników.

LAV Filters

Instalacja przebiega w kilku krokach. Domyślnie wybrane są wszystkie elementy pakietu i tak sugerujemy zostawić. W ostatnim kroku instalacji mamy możliwość zdecydowania, czy chcemy otworzyć panele konfiguracyjne zainstalowanych składników. Warto otworzyć je wszystkie, by zapoznać się z ich zawartością i od razu dostosować do swoich potrzeb.

LAV Filters obsługuje także wyświetlanie napisów, jednakże w naszym przypadku nie udało nam się ich wyświetlić podczas odtwarzania filmu w Windows Media Playerze, chociaż w opcjach mieliśmy możliwość wyboru, które z napisów zawartych w pliku mają być użyte. Wykorzystamy za to możliwość automatycznego wyświetlania napisów w żądanym języku, a samo ich wyświetlanie oddelegujemy innemu komponentowi. W tym celu w panelu konfiguracyjnym LAV Splitter w polu subtitles wpisujemy: pol oraz upewniamy się, że w polu wyboru Subtitle Selection Mode wybrane jest default. W polu subtitles po przecinku można wymienić więcej języków, będą one wtedy aktywowane wedle dostępności od lewej do prawej. Jeśli posłuchaliście naszej rady podczas dodawania napisów do MP4 i ustawiliście język polskich napisów na arabski, to warto jako ostatnią pozycję wpisać jeszcze ara np: pol, eng, ara.

LAV Splitter

Krok drugi – xy-VSFilter

Pobierzxy-VSFilterObsługę napisów dołączonych do filmu umożliwia filtr xy-VSFilter, który powstał w oparciu o popularny jakiś czas temu pakiet VSFilter. Oprócz dużej ilości zmian dodających nowe funkcje, znajdziemy w nim też liczne optymalizacje poprawiające wydajność oraz jakość renderowanych napisów. Kolejną zaletą jest obsługa napisów w osobnym pliku - wystarczy by ich nazwa była taka sama, jak pliku z filmem.

Aktualnie instalacja xy-VSFilter musi odbywać się w całości ręcznie. Po pobraniu archiwum z wersją 32-bitową, bo tylko taka będzie działała z Windows Media Playerem, należy ją wypakować do wybranego folderu np. C:\Program Files (x86)\xy-VSFilter (dla 64-bitowego Windowsa) lub C:\Program Files\xy-VSFilter (Windows 32-bitowy). Następnie należy uruchomić plik Install_VSFilter.bat jako administrator i gotowe.

xy-VSFilter

Dostęp do ustawień xy-VSFilter jest możliwy dopiero podczas odtwarzania filmu, więc wtedy przedstawimy jego możliwości. możliwości aplikacji przedstawimy więc nieco dalej, gdy będziemy omawiać ten właśnie etap.

Krok trzeci – Win7DSFilterTweaker

Odtwarzacze Windows Media Player oraz Windows Media Center dostarczane z systemem Windows 7 i nowszymi porzuciły DirectShow na rzecz Media Foundation. Zmiany te dotyczą przede wszystkim popularnych kodeków, czyli H264 oraz MP4V. Co więcej, dekodery Microsoftu mają priorytet wyższy, niż jakiekolwiek inne, zainstalowane przez użytkownika. By to zmienić, niezbędne są skomplikowane zmiany w rejestrze systemowym.

PobierzPreferred Filter Tweaker for Windows 7Ale po co trudzić się edycją rejestru, jeśli potrzebne zmiany można wprowadzić w zdecydowanie prostszy sposób za pomocą specjalnej aplikacji? Win7DSFilterTweaker to niewielki program, który umożliwia zapanowanie nad dekoderami Media Foundation – od prostej zmiany priorytetów, przez wyłączenie kodeków Microsoftu, po deaktywację dekoderów dla konkretnych formatów plików. Nie będziemy omawiać wszystkich możliwości aplikacji, skupimy się tylko na zmianach niezbędnych do wyświetlenia napisów w Windows Media Playerze. Zalecamy ostrożność w używaniu Win7DSFilterTweakera, a zwłaszcza możliwości całkowitego wyłączenia komponentów odtwarzania firmy Microsoft. Efekt ten jest osiągany poprzez zmianę nazwy odpowiednich plików systemowych, co powoduje efekty uboczne np. uniemożliwi odtwarzanie telewizji na żywo w Media Center i inne. Na szczęście, zmiany wprowadzone przez FilterTweakera można w każdej chwili odwrócić i przywrócić ustawienia do poprzedniego stanu.

Win7DSFilterTweaker

Win7DSFilterTweaker po uruchomieniu wita nas prostym okienkiem. Aby wprowadzić żądane przez nas zmiany klikamy preferred decoders. W naszym przypadku wszelkie operacje przeprowadzaliśmy na systemie 64-bitowym, stąd też możliwość osobnej konfiguracji kodeków 32 i 64-bitowych. Jak widać na zrzucie ekranu poniżej, przy każdym z dostępnych kodeków mamy możliwość decyzji, jakiego dekodera chcemy w tym przypadku użyć. Możemy na sztywno wybrać Microsoft lub LAV Video, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest trzecia opcja – USE MERIT.

Win7DSFilterTweaker preferred decoders

Każdy z zainstalowanych w systemie kodeków, czy to Media Foundation, czy też DirectShow, ma określony MERIT, który możemy porównać do priorytetu. System wybierając kodek w danej sytuacji, uwzględnia poziom MERIT. Dlatego też sugerujemy zaznaczenie opcji USE MERIT dla wszystkich kodeków, w których przypadku oprócz wyboru Microsoft widnieje także opcja LAV Video (lub inna, jeśli w systemie mamy już zainstalowane inne kodeki). Wprowadzone zmiany zatwierdzamy kliknięciem Apply & Close.

W większości sytuacji wprowadzone powyżej zmiany powinny wystarczyć. Przy dodawaniu napisów do pliku MP4 wspominaliśmy o tym, by nie używać dodatkowych opcji dedykowanych urządzeniom Apple, jeśli wynikowy film ma być odtwarzany na komputerze. A to dlatego, że aktywowanie opcji Apple Friendly oraz Apple Friendly v2 zmienia identyfikator kodeka z isom na M4V, a dla niego nie można wymusić użycia dekodera LAV Video.

MediaInfo - Informacje o pliku

MediaInfo - Informacje o pliku

Żeby rozwiązać ten problem należy ponownie posłużyć się Win7DSFilterTweakerem, tym razem modułem do wyłączania obsługi Media Foundation dla wybranych formatów plików. Najlepiej za jednym zamachem zaznaczyć wszystkie applowskie rozszerzenia pochodne dla MP4 czyli: M4V, MOV, MP4 i MP4V. To zagwarantuje, że niezależnie od identyfikatora kodeka zapisanego w pliku filmu, odtwarzanie zostanie przekazane kodekowi LAV Video.

Win7DSFilterTweaker Media Foundation

Należy jednak pamiętać, że wyłączenie w ten sposób Media Foundation dla wybranych rozszerzeń plików będzie miało negatywny wpływ na działanie niektórych aplikacji i elementów systemu operacyjnego. Nie będzie możliwe wyznaczenie Windows Experience Index, gdyż test wydajności odtwarzania wideo zakończy się błędem. W przypadku Windows 8 aplikacje Metro/Modern UI przestaną odtwarzać wideo, gdyż większość z nich nie używa innych dekoderów niż Media Foundation. Dodatkowo, po wyłączeniu Media Foundation dla rozszerzenia .MP4, przeglądarka Mozilla Firefox może przestać odtwarzać wideo kodowane H.264 na witrynach stworzonych przy użyciu HTML5.

Użytkownicy systemów 64-bitowych mogą obejść część powyższych problemów, wykorzystując możliwość osobnego wyłączenia dekoderów Media Foundation w wersji 32 i 64-bitowej oraz fakt, że Windows Media Player jest dostępny tylko wersji 32-bitowej, Windows Media Center tylko 64-bitowej, a aplikacje Metro/ModernUI w większości są 64-bitowe. 

Odtwarzanie w Windows Media Player na Windows 7 i 8.1

Jeśli poprawnie wykonaliście poprzednie kroki, to film wystarczy odtworzyć, a napisy w języku polskim zostaną automatycznie wyświetlone.

Windows Media Player

Podczas odtwarzania w zasobniku systemowym wyświetlana będzie ikonka filtra napisów, gdzie będzie można wyłączyć/włączyć napisy, zmienić język napisów gdy dostępnych jest kilka z nich, zmienić aktywną ścieżkę dźwiękową, a także wyświetlić panel każdego używanego w tym momencie filtra DirectShow, w tym filtrów LAV Video i Audio.

xy-VSFilter menu kontekstowe

Wybierając z powyższego menu pozycję directVobSub (forced auto-loading version), uzyskamy dostęp do ustawień filtra xy-VSFilter odpowiedzialnego za wyświetlanie napisów. Tam, na kilku zakładkach, możliwy będzie wybór czcionki jaka ma być użyta do prezentowania napisów, wielkości liter, koloru, domyślnej pozycji wraz z opcjonalną zmianą wielkości klatki, tak by można było umieścić napisy pod filmem, przesunąć napisy w czasie względem obrazu/dźwięku, wymusić określoną przestrzeń kolorów, ustawić listę folderów, w których mają być wyszukiwane napisy oraz wielu innych opcji. W większości przypadków domyślne ustawienia w zupełności wystarczą.

xy-VSFilter ustawienia

LAV Splitter może również wyświetlać swoją ikonę w zasobniku systemowym, oferując praktycznie te same możliwości co do wyboru napisów i dostępnych ścieżek audio, umożliwia też wybór rozdziału, o ile informacje dotyczące rozdziałów są zawarte w filmie.

LAV Splitter menu

Podsumowanie

Dodanie napisów do filmów w popularnych plikach MKV czy MP4 nie stanowi problemu. Można to zrobić szybko i wygodnie, a co najważniejsze - wszystko przy użyciu bezpłatnych narzędzi. Odtwarzanie tak przygotowanego materiału wideo na komputerze z systemem Windows 7 lub nowszym wymaga na początku trochę zachodu, ale jak pokazaliśmy, nie trzeba instalować rozbudowanych i przesadzonych paczek kodeków, by osiągnąć zamierzony cel, czyli odtworzyć film z napisami w systemowym Windows Media Playerze. Przedstawiona ścieżka działania oraz użyte oprogramowanie może być użyte z dowolnym odtwarzaczem multimedialnym, który działa w oparciu o DirectShow.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.