partner serwisu

Jak dodać napisy do filmu w formacie MP4 lub MKV - szczegółowy poradnik krok po kroku

Jak dodać napisy do filmu w formacie MP4 lub MKV - szczegółowy poradnik krok po kroku
Autor:
Piotr Kulik
Data publikacji:
11 kwietnia 2015, 17:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, apple, dodawanie napisów, film, ipod, jak dodać napisy do filmu, matroska, mkv, mkvmerge, mkvtoolnix, mp4, mp4box, napiprojekt, napisy, napisy24, opensubtitles, player, subtitle, video

O ile w przypadku filmów wydawanych na DVD czy Blu-rayu napisy są czymś standardowym, to w przypadku filmów przygotowanych na komputerze, oglądanie ich z napisami nie zawsze było takie proste. Przez lata typowe było umieszczanie napisów w osobnym pliku, wczytywanym przez sam odtwarzacz lub odpowiedni filtr używany podczas odtwarzania. Wydawać się mogło, że było to rozwiązanie idealne, proste i wygodne. Z perspektywy czasu można tę sytuację ocenić jako "rozwiązanie na miarę naszych możliwości", a te zdążyły się mocno zmienić. Pojawiły się nowe formaty kontenerów do przechowywania multimediów, które oprócz obrazu i dźwięku mogą także zawierać dodatkowe dane np. informacje o rozdziałach czy napisy. Dołączenie napisów do pliku filmu, znane także jako softsub, w przeciwieństwie do tzw. hardsub-owania (czyli nałożenie napisów na obraz wideo na stałe), jest operacją prostą w wykonaniu. W tym poradniku pokażemy skąd i czym można w wygodny sposób pobrać napisy oraz dodać je do dwóch najczęściej teraz spotykanych formatów plików wideo: MKV i MP4, a następnie odtworzyć tak przygotowane multimedia na komputerze z systemem Windows 7 lub nowszym, w systemowym Windows Media Playerze, oraz urządzeniach przenośnych pod kontrolą Androida i iOS.

Skąd pobrać napisy do filmu

Aby dodać napisy do filmu potrzebujemy je w formacie SRT lub SSA/ASS (tylko dla plików MKV). Źródeł, skąd można je pobrać jest bez liku. Poniżej przedstawimy trzy sprawdzone przez nas możliwości.

Portal opensubtitles.org

Opensubtitles.org wyszukiwanie zaawansowane

OpenSubtitles to jeden z największych serwisów z napisami dostępnymi we wszystkich językach świata. Jeśli do jakiegoś filmu napisy zostały stworzone, to tu na pewno je znajdziemy. Kolejna zaleta to mnogość wersji językowych, co docenią osoby np. uczące się języków. I na tym kończą się zalety OpenSubtitles. Serwis jest naszpikowany reklamami, ma domyślnie aktywnego asystenta pobierania, który przez Kaspersky Internet Security został uznany niebezpieczny. Zalecamy zatem ostrożnośc przy przeglądaniu jego zasobów.

Opensubtitles.org wyniki wyszukiwania

NapiProjekt

PobierzNapiProjektNapiProjekt to istniejący od 2006 serwis skupiający duża społeczność użytkowników tworzących i dzielących się napisami. Umożliwia wyszukiwanie napisów na stronie www, ale przeglądanie tak ogromnej bazy, a tym samym znalezienie napisów idealnie dopasowanych do naszej kopii filmu jest dość frustrujące. Dlatego też powstał dedykowany program, który umożliwia wygodne korzystanie z zasobów serwisu.

NapiProjekt - dane użytkownika

Instalacja aplikacji zawiera 3 kroki wymagające uwagi użytkownika. Pierwszy to decyzja, czy chcemy posiadać lub już posiadamy konto w serwisie NapiProjekt.pl. Zakładanie konta nie jest obowiązkowe, ale zalogowani użytkownicy posiadają dodatkowe przywileje.

NapiProjekt - ustawienia napisów

Drugi krok to ustawienia napisów. Dla naszych potrzeb ustawiamy pobieranie napisów w formacie SRT, domyślne kodowanie UTF8 oraz ustawienia regionalne Polish.

NapiProjekt - zadania dodatkowe

W kroku trzecim, czyli zadaniach dodatkowych zdajemy się na ustawienia domyślne (ewentualnie użytkownicy AdBlocka mogą zrezygnować z wyłączenia blokady reklam na stronie napiprojekt.pl).

Aby pobrać napisy za pomocą programu NapiProjekt, możemy przeciągnąć i upuścić plik filmu do okna aplikacji lub wybrać Znajdź i dopasuj napisy z menu kontekstowego przywołanego na filmie.

NapiProjekt - menu kontekstowe

Jeśli napisy zostaną znalezione, to pojawi się okienko informacyjne oraz otworzy strona internetowa z wpisem poświęconym naszemu filmowi. W przypadku nieznalezienia napisów okno programu będzie puste, a w przeglądarce wyświetli się wyszukiwarka napisów. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy dokonujemy wyszukiwania na zmodyfikowanym filmie, lub po prostu takim, do którego napisów nie ma w bazie. Warto wtedy poświęcić chwilę i spróbować ręcznie znaleźć napisy.

NapiProjekt - pobrano napisy

 

NAPISY24.pl

PobierzNapisy24.plDrugi liczący się w polskim internecie serwis z napisami również ma swój dedykowany program do ich pobierania. Podczas instalacji nie ma możliwości wstępnej konfiguracji i należy to zrobić zaraz po uruchomieniu.

Napisy24.pl - ustawienia

W panelu Pobierz napisy w języku zmieniamy format na srt, a kodowanie znaków na utf-8. Aplikacja integruje się z menu kontekstowym dodając opcję Pobierz napisy z Napisy24.pl.

Napisy24.pl - menu kontekstowe

Jeśli napisy zostaną znalezione, aplikacja od razu je pobierze i umieści w folderze z filmem. Jeśli jednak nie uda się ich odnaleźć, to zostaną one zapisane na liście oczekujących w programie, a my mamy możliwość zdecydowania, czy chcemy zostać powiadomieni e-mailem lub smsem w momencie ich pojawienia się. Do funkcjonalności powiadomień niezbędne jest założenie konta użytkownika, a w przypadku powiadomień SMS, wniesienie odpowiedniej opłaty.

Napisy24.pl - informacja o pobraniu

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.