partner serwisu

Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
6 lipca 2015, 12:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
5 rzeczy o których musisz pamiętać, bezpieczeństwo, bezpieczne korzystanie z facebooka, bezpieczny facebook, facebook, prywatność, publikowanie zdjęć, wirusy, zdjęcia, złośliwe oprogramowanie

Z Facebooka korzystamy prawie wszyscy, jednocześnie większość z nas częściej lub rzadziej przeklina pod nosem portal społecznościowy Marka Zuckerberga. Zazwyczaj nie zdajemy sobie jednak sprawy, że większość podnoszących nasze ciśnienie sytuacji zawdzięczamy samym sobie. Jak zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo przy korzystaniu z Facebooka? Oto 5 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać!

1. Ustaw silne hasło

Bezpieczeństwo naszego profilu to priorytetowa sprawa, w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć. Silne hasło zabezpieczające profil Facebooku nie tylko chroni naszą prywatność, ale także zabezpiecza przed sytuacjami, z których musielibyśmy tłumaczyć się w przypadku przejęcia konta przez osoby trzecie.

2. Nie dodawaj wszystkich i wszystkiego do znajomych

Bałagan na naszej osi czasu oraz problemy z dotarciem do ważnych i wartościowych informacji to najczęściej wyłącznie nasza wina. Tysiące znajomych, których tak naprawdę nie znamy, strony promujące produkty, usługi i wydarzenia to główne powody zaśmiecania naszego strumienia. Pamiętajmy, żeby ostrożniej wybierać znajomych.

3. Uważaj co komu udostępniasz

Internet można porównać do aresztującego nas amerykańskiego policjanta. Także w wirtualnym świecie wszystko co udostępnimy może być i będzie użyte przeciwko nam, dlatego trzeba bardzo uważać co komu udostępniamy, żeby mogące skompromitować nas zdjęcia lub historie nie trafiły w niepowołane ręce.

4. Nie wierz we wszystko, co widzisz na swojej osi czasu

Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez złośliwe oprogramowanie sztuczek jest przykuwanie naszej uwagi chwytliwymi tytułami zachęcającymi do kliknięcia w potencjalnie niebezpieczne odnośniki. Wirusy często podszywają się pod naszych znajomych, więc nawet informacja pochodząca bezpośrednio z ich profilu lub otrzymana od nich prywatna wiadomość może stanowić zagrożenie.

5. Nie publikuj zdjęć znajomych bez ich zgody

O ile opublikowanie kompromitującej kogoś fotografii z ostatniej imprezy może wydawać się śmieszne, to należy pamiętać, że taki post może wyrządzić bardzo dużo złego. Jeśli nie chcemy sprawić problemów naszym znajomym, przed publikowaniem zdjęć, na których się oni znajdują, zapytajmy ich o zgodę.

radrom
2018.04.14, 14:55
A co z tzw. domniemaniem zgody? W końcu nie będę pytał każdej z 30 osób np. ze zdjęcia grupowego czy się zgadzają na umieszczenie zdjęcia na FB. A co jak jedna osoba się nie zgodzi? Ogólnie chodzi o to, że jak nie powiesz w prost, że się nie zgadzasz - to tak jakbyś się zgodził. Fakt. Lepiej zapytać niż potem szukać konkretnych artykułów jak się ciocia wścieknie i proces wytoczy. Przy umieszczaniu zdjęć nie tylko na osoby trzeba zwracać uwagę. Jak na zdjęciu w tle widać wyposażenie mieszkania - to nie ma się potem co dziwić, że okradną. Albo jak ktoś wypisuje, że wyjeżdża np. za granicę i w domu nikogo nie będzie. Zastanówcie się co piszecie! właściwie czy koniecznie trzeba mieć konto? Od czego jest mail? Przynajmniej wiadomo do kogo się pisze.