partner serwisu

Google Photos Backup, czyli bezpłatna kopia zapasowa dowolnej liczby zdjęć z każdego urządzenia

Google Photos Backup, czyli bezpłatna kopia zapasowa dowolnej liczby zdjęć z każdego urządzenia
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
22 grudnia 2015, 02:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google, google photos, google photos backup, google photos uploader, ipad, iphone, windows, zdjęcia google

Jak zrobić kopię zapasową wszystkich zdjęć i skutecznie zabezpieczyć je za darmo? Sezon świąteczno-noworoczny to czas, w którym dość intensywnie korzystamy z wszelkich środków umożliwiających nam uwiecznienie ciekawych chwil w formie zdjęć. Smartfony i aparaty cyfrowe idą w ruch, a nuż uda się uzyskać ciekawe ujęcie, które będzie przywoływać miłe wspomnienia. Udane fotografie mają dla nas często wartość sentymentalną, całkowicie nieprzeliczalną na dobra materialne. Z pewnością nikt nie chciałby utracić ważnych zdjęć z pamięci smartfonu czy komputera, ale ten pierwszy może łatwo paść łupem kradzieży lub po prostu zostać zgubiony, a dysk komputera może ulec uszkodzeniu. Na szczęście można się łatwo zabezpieczyć przed utratą zdjęć, wystarczy wykonywać kopię zapasową - warto o tym pomyśleć tym bardziej, że zadanie to ułatwia również Google oferując praktycznie na wszystkie platformy (i mobilne i stacjonarne) narzędzia umożliwiające zabezpieczenie kopii zdjęć w chmurze. W naszym krótkim poradniku pokażemy jak usługa Zdjęcia Google pozwala chronić nasze fotografie zapisane zarówno w pamięci smartfonu, jak i na dysku komputera.

Czemu akurat Zdjęcia Google? Po pierwsze dlatego, że usługa ta jest ściśle zintegrowana z najpopularniejszą obecnie platformą systemową dla urządzeń mobilnych, czyli z Androidem. Każdy smartfon z systemem Android jest standardowo wyposażany w co najmniej kilka aplikacji Google, wśród których znajduje się również program Zdjęcia Google (zastępujący wcześniej dodawany do Androida program Galeria - zresztą na wielu smartfonach równolegle mogą działać oba narzędzia do zdjęć). Po drugie - aplikacja Zdjęcia Google - wraz z funkcją automatycznie wykonywanej kopii zapasowej - jest dostępna również na platformę iOS, mogą z niej bezpłatnie korzystać wszyscy posiadacze iPhone'ów i iPadów. Po trzecie - również osoby posiadające zbiory fotografii zapisane na dyskach komputerów stacjonarnych i laptopów mogą bezpłatnie skorzystać z funkcji przesyłania kopii zdjęć do bezpiecznego miejsca w chmurze przypisanego do konkretnego konta Google. Wreszcie najważniejsze - dysk Google w wersji bezpłatnej jest przestrzenią ograniczoną do - standardowo - 15 GB, ale w przypadku kopii zdjęć cyfrowych istnieje możliwość otrzymania nielimitowanej przestrzeni. Za darmo. Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Zdjęcia i Android

Jak już wspomniano aplikacja Zdjęcia jest standardowym elementem wyposażenia nowszych wersji Androida (od KitKat 4.4).

W każdym smartfonie pracującym pod kontrolą tego systemu powinniśmy na pulpicie systemu w folderze z aplikacjami Google znaleźć stosowny program reprezentowany przez ikonkę z podpisem Zdjęcia.

Najprawdopodobniej funkcja automatycznego wykonywania kopii zapasowej zdjęć zapisywanych w pamięci urządzenia mobilnego jest już włączona, jest to domyślne ustawienie programu Zdjęcia. Warto jednak to sprawdzić wywołując po uruchomieniu aplikacji jej menu główne i wybierając z niego pozycję Ustawienia.

Na ekranie Ustawienia wskazujemy pozycję Kopia zapasowa i synchronizacja. Przy okazji istotna informacja, aby kopia zapasowa w chmurze była wykonywana, z programem musi być powiązane konto Google właściciela urządzenia mobilnego. Jeżeli w systemie Android jesteśmy zalogowani na swoje konto Google, to po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia również ona będzie powiązana z danym kontem (co oznacza, że kopie zapasowe zdjęć będą przechowywane w chmurze Google przypisane do danego konta Google).

Na ekranie Kopia zapasowa upewnijmy się, że przełącznik włączający tą funkcję jest zaznaczony (na powyższej ilustracji jest on pokazany w górnej części ekranu). Gdy upewnimy się co do aktywności funkcji automatycznego wykonywania kopii zapasowej zdjęć warto jeszcze w sekcji Miejsce na kopie zapasowe wskazać pozycję Rozmiar importu. Ma on istotne znaczenie, gdyż definiuje ile zdjęć możemy chronić w chmurze wykonując ich kopie.

Po wybraniu pozycji Rozmiar importu wyświetlane są dwie opcje: Wysoka jakość oraz Oryginał. Jeżeli zależy nam na praktycznie nieskończonym miejscu na zdjęcia (oczywiście bezpłatnym), to powinniśmy wybrać opcję Wysoka jakość. Jedynym ograniczeniem tej opcji jest to, że wykonywane kopie zdjęć w chmurze nie będą miały więcej niż 16 megapikseli. Jeżeli oryginalne zdjęcie zapisane w pamięci smartfonu (a także innych urządzeń, do czego za chwilę dojdziemy) ma większą rozdzielczość/liczbę pikseli to usługa automatycznego wykonywania kopii zapasowej zdjęć odpowiednio zmniejszy przesyłaną do chmury fotografię. Uspokajamy, że owe "zmniejszenie" w żadnym razie nie oznacza jakiejś drastycznej utraty jakości. 16-megapikselowa fotografia - największa dopuszczalna w bezpłatnym i charakteryzującym się nieograniczoną przestrzenią wariancie usługi - jest wciąż bardzo duża i z powodzeniem może być drukowana z wysoką jakością nawet w formacie A2.

Druga z widocznych na powyższym ekranie opcji - Oryginał - oznacza, że do chmury będzie przesłana kopia zdjęcia dokładnie odpowiadająca oryginalnej fotografii. W tym przypadku przestrzeń online będzie ograniczona do faktycznej pojemności dysku Google przypisanego do danego konta Google (w bezpłatnym wariancie konta Google dysk Google ma 15 GB pojemności). 

W zastosowaniach amatorskich zdecydowanie zalecamy wybór pierwszej z dwóch wymienionych opcji. Jakość zdjęć zarchiwizowanych w chmurze w wariancie bezpłatnym jest w zupełności wystarczająca do zachowania optymalnej jakości dla zdjęć wykonywanych smartfonem. Mimo stałego, dynamicznego rozwoju elektroniki i optyki w aparatach cyfrowych wbudowanych w telefony wciąż mało który model smartfonu jest zdolny do rejestracji zdjęć większych niż 16 megapikseli (wartość graniczna dla bezpłatnego i nielimitowanego wariantu usługi przechowywania kopii zdjęć w chmurze Google), a nawet w przypadku gdy dysponujemy takim aparatem w smartfonie, to w razie utraty urządzenia tracilibyśmy również zapisane w nim zdjęcia. Dzięki kopii w chmurze zdjęć nie stracimy i fakt że mogą one być w nieco mniejszym rozmiarze niż np. 40-megapikselowa fotografia będzie miał marginalne znaczenie wobec tego, że dzięki kopii nie straciliśmy w ogóle cennych fotografii.

Wróćmy jeszcze na chwilę do ekranu ustawień funkcji Kopia zapasowa w aplikacji Zdjęcia. Oprócz wyboru trybu działania usługi (czyli brak limitów liczby zdjęć i przestrzeni online przy maks. 16 megapikselowych zdjęciach, lub brak limitów na megapiksele ale "tylko" 15 GB w bezpłatnym wariancie konta Google) mamy tu możliwość konfiguracji działania samej usługi, np. określenia czy kopie zapasowe mają być tworzone wyłącznie podczas połączenia smartfonu z internetem przez sieć Wi-Fi (to domyślne ustawienie), czy również w czasie, gdy smartfon używa połączenia z internetem zestawianego przez operatora komórkowego. Oprócz tego możemy jeszcze ograniczyć wykonywanie kopii tylko do czasu, kiedy smartfon jest podłączony do ładowarki (wystarczy zaznaczyć pole wyboru Tylko podczas ładowania). Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - fotografie w systemie Android mogą być generowane nie tylko przez aplikację Aparat. Cyfrowe obrazy otrzymamy np. w wyniku korzystania z funkcji wykonyania zrzutów ekranowych, jak również z poziomu wielu innych aplikacji. Standardowo androidowe wydanie aplikacji Zdjęcia wykona automatycznie kopię zapasową fotografii cyfrowych, ale już np. screenshotów - nie. Jeżeli chcemy mieć dokładny wpływ jakie obrazy i ilustracje są poddane procedurze backupu w chmurze Google wystarczy na ekranie ustawień kopii zapasowej wybrać pozycję Wybierz foldery, których kopię zapasową chcesz wykonać a następnie wskazać odpowiednie foldery z grafikami/zdjęciami, które mają być chronione poprzez wykonywanie ich kopii zapasowej. 

Zdjęcia Google z iPhone'a i iPada

Teoretycznie posiadacze iPhone'ów i iPadów dysponują już funkcją pozwalającą na zabezpieczenie fotografii w chmurze - mogą oni przecież używać dostarczanej przez Apple usługi iCloud, niemniej absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotografie chronić również za pomocą dostępnej w App Store aplikacji Google Photos. Jest to zalecane tym bardziej, że iCloud jest rozwiązaniem optymalnym pod warunkiem, iż korzystamy wyłącznie z urządzeń Apple, jeżeli w domu korzystasz z wielu różnych platform i urządzeń, Zdjęcia Google są po prostu rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Jednak prosimy pamiętać, obu usług nie musimy używać zamiennie, bezproblemowo można z nich korzystać równolegle.

Oczywiście w systemie iOS aplikacja Google Photos nie jest standardowo wbudowana, trzeba ją zainstalować ze sklepu App Store. Program jest udostępniany bezpłatnie.

Już bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu aplikacji na iPhonie zobaczymy krótki przewodnik po głównych funkcjach programu - jedną z promowanych przez twórców funkcji jest właśnie automatyczne wykonywanie kopii zapasowej zdjęć.

Aplikacja z oczywistych względów żąda dostępu do zdjęć przechowywanych w pamięci iPhone'a (lub iPada), na co powinniśmy wyrazić zgodę.

Po zalogowaniu się na konto Google funkcja automatycznego wykonywania kopii zapasowej jest standardowo włączona już na etapie wstępnej konfiguracji programu.

Również z poziomu iPhone'a (lub iPada) możemy wybrać jaki wariant kopii zapasowej nas interesuje (dostępne opcje wyjaśniliśmy przy okazji prezentowania androidowej wersji opisywanego programu). Istotna informacja, ustawienie wariantu kopii zapasowej zdjęć jest powiązane z kontem Google a nie z konkretnym urządzeniem. Oznacza to, że jeżeli na jakimkolwiek innym urządzeniu, na którym logujemy się na swoje konto Google i z poziomu którego wykonujemy kopie zapasowej zdjęć w chmurze Google w określony sposób (np. w trybie Wysoka jakość) to dokładnie tak samo kopia będzie wykonywana na każdym innym urządzeniu, na którym działa funkcja backupu zdjęć do chmury Google. Nie jest możliwe takie ustawienie by np. ze smartfonu zdjęcia były zapisywane w kopii w trybie Wysoka jakość, a z komputera jako Oryginalne. Trzeba wybrać jeden tryb dla wszystkich posiadanych urządzeń i zdecydowanie zalecamy Wysoka jakość.

Zabezpieczanie fotografii zgromadzonych na komputerze i nie tylko

Posiadacze aparatów cyfrowych najczęściej przechowują swoje zdjęcia na komputerze. Jest to wygodne, gdyż coraz więcej komputerów jest standardowo wyposażanych w czytniki kart pamięci stosowanych w aparatach cyfrowych co ułatwia przeniesienie fotografii z aparatu na dysk komputera. Funkcja archiwizacji zdjęć, dostępna w opisywanej tu usłudze Zdjęcia Google jest użyteczna również dla użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych i w dalszym ciągu za przechowywanie dowolnej liczby fotografii w chmurze nie będziemy musieli płacić ani grosza (oczywiście przy takim samym jak wyżej założeniu, że wybierzemy wariant z przechowywaniem maksymalnie 16 megapikselowych fotografii). Oto co należy zrobić by skutecznie zabezpieczyć zbiory fotografii przechowywane na dysku komputera z systemem Windows (w dowolnej wersji).

Za pomocą przeglądarki internetowej odwiedźmy stronę: //photos.google.com/apps, zobaczymy wtedy obraz jak na powyższej ilustracji. Po lewej stronie widoczny jest przycisk pobierania aplikacji Google Photos Backup. Kliknijmy go.

Po pobraniu pakietu instalacyjnego uruchamiamy go - proces instalacji przebiega standardowo tak jak w przypadku klasycznych aplikacji Windows, po prostu potwierdzamy kolejne etapy instalacji - nie ma tu żadnych downloaderów, toolbarów i innych "pułapek".

Aplikacja Google Photos Backup jest automatycznie uruchamiana bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Klikamy Dalej.

W pierwszym etapie musimy się oczywiście zalogować na swoje konto Google.

Po zalogowaniu wyświetlane jest okno umożliwiające zdefiniowanie sposobu wykonywania kopii (przedstawione już wcześniej opcje widoczne w sekcji Rozmiar zdjęcia, a także możemy wybrać z jakich miejsc usługa ma wykonywać kopie zapasowe. Standardowo program uwzględnia folder Obrazy należący do aktualnie zalogowanego użytkownika systemu Windows, ilustracje zapisane na pulpicie danego użytkownika oraz każdą kartę pamięci czy aparat cyfrowy, który zostanie podłączony do złącza USB w komputerze. Klikając przycisk Dodaj... możemy wskazać dowolny dysk i folder zawierający zdjęcia, które chcemy chronić poprzez wykonywanie ich kopii zapasowej. Gdy już dodamy odpowiednie foldery (można to zawsze zrobić później), klikamy Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Wyświetlone zostanie okno dialogowe informujące o ikonce programu Google Photos Backup umieszczanej w zasobniku systemowym z prawej strony paska zadań systemu Windows.

Google Photos Backup współpracuje również z systemowymi powiadomieniami Windows wyświetlając stosowne komunikaty opisujące konkretne działania.

W sytuacji, gdy na etapie wstępnej konfiguracji pozostawiliśmy zaznaczone pole wyboru przy pozycji Aparaty i karty pamięci, podłączenie karty pamięci do komputera wygeneruje komunikat podobny do przedstawionego na ilustracji. Możemy zdecydować czy program zawsze ma automatycznie wykonywać kopię zapasową fotografii (a także filmów) z podłączonego nośnika, czy też ma to być akcja jednorazowa, bądź w ogóle program ma zignorować podłączone urządzenie.

Klikając umieszczoną w zasobniku systemowym na pasku zadań Windows ikonkę aplikacji Google Photos Backup wywołujemy menu tego programu. Z jego poziomu można np. wstrzymać wykonywanie kopii czy wywołać w domyślnej przeglądarce kartę z przesłanymi zdjęciami (polecenie Otwórz Zdjęcia Google).

W każdym momencie możemy - wywołując z menu polecenie Ustawienia - modyfikować działanie programu, dodawać nowe foldery ze zdjęciami do puli chronionych zasobów itp. Warto zwrócić uwagę na fakt, że program jest na tyle sprytny, że zdjęcia z kart pamięci podłączanych do komputera kopiuje nie tylko do chmury Google, ale również do specjalnego podfolderu o nazwie Google Photos Backup tworzonego wewnątrz folderu Obrazy należącego do aktualnie zalogowanego użytkownika.

Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej wskazówki pozwalające bezpłatnie chronić dowolną liczbę zdjęć w nielimitowanej przestrzeni online przydadzą się wszystkim miłośnikom fotografii. Możecie pstrykać bez obaw, że utracicie jakiekolwiek zdjęcia - opisywany program wykonuje kopie niemal natychmiast, jak tylko w monitorowanych przez funkcję backupu online zasobach pojawią się nowe zdjęcia. Nigdy nie stracicie już swoich zdjęć.

Na koniec jeszcze informacja, że podobnie jak w przypadku każdego innego poradnika publikowanego w naszym serwisie, również i tym razem wszystkie proponowane rozwiązania sprawdzaliśmy w praktyce. Wykorzystywaliśmy następujący sprzęt. 

Funkcję backupu zdjęć na platformie Android testowaliśmy za pomocą smartfonu  HTC One (E8) pracującego pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

Z kolei wersję aplikacji Google Photos przygotowaną na platformę iOS instalowaliśmy na iPhonie 5S.

Urządzenie dostarczyła firma T-Mobile:

Natomiast funkcje wykonywania kopii zapasowej zdjęć z komputera z systemem Windows dokładnie sprawdziliśmy na komputerze Acer Aspire V15 Nitro (model VN7-571G-70MR). Komputer ten wyposażony jest w procesor Intel Core i7-5500U, 12 GB pamięci RAM, 256 GB SSD + 1TB HDD i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Komputer pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10.

Komputer przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.