partner serwisu

Gdzie jest mój smartfon? Jak zlokalizować Androida, iPhone'a czy telefon z Windows Phone

Gdzie jest mój smartfon? Jak zlokalizować Androida, iPhone'a czy telefon z Windows Phone
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
17 stycznia 2015, 01:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, apple, google, ipad, iphone, jak zlokalizować smartfon, jak zlokalizować telefon, jak znaleźć telefon, lokalizacja telefonu, microsoft, smartfon, usługi lokalizacyjne, windows phone, windows phone 8.1, zgubiony smartfon

Z pewnością znacie ten narastający atak paniki, pojawiający się w momencie, gdy po sięgnięciu do kieszeni ręce nie odnajdują spodziewanego w niej smartfona. Uczucia tego doświadczyły tysiące użytkowników telefonów z systemem Android, rzesze posiadaczy iPhone'a czy właściciele sprzętu działającego pod kontrolą Windows Phone. Smartfon to sprzęt mający wiele zastosowań (sprawdź, do czego smartfon może służyć), towarzyszący nam niemal na każdym kroku. Mamy go przy sobie w domu, zabieramy do pracy, jednak czasem zdarza się, że go położymy czy zostawimy w takim miejscu, którego w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć. Co wtedy? Jak zlokalizować telefon i czy w ogóle jest to możliwe? Na szczęście w każdej mobilnej platformie: Android, iOS czy Windows Phone, znajdziemy rozwiązania, które pozwolą nam namierzyć telefon bądź tablet.

Jak namierzyć sprzęt z systemem Android?

Mechanizmem umożliwiającym namierzenie zaginionego smartfona lub tabletu pracującego pod kontrolą systemu Android jest opracowana przez firmę Google usługa o nazwie Menedżer urządzeń Android. Jest ona ściśle powiązana z kontem Google, które z kolei jest cyfrową tożsamością właściciela danego smartfona bądź tabletu z systemem Android.

Niezbędne przygotowania

Zanim będzie możliwe przeprowadzenie próby lokalizacji zgubionego urządzenia, a także wykonanie innych operacji zdalnie, w pierwszej kolejności trzeba włączyć Menedżera urządzeń Android, a mówiąc dokładniej, zezwolić na zdalną lokalizację i ewentualnie inne operacje. Jak to zrobić?

Zacznij od wywołania z menu aplikacji pozycji Ustawienia Google. Gdy aplikacja z ustawieniami dotyczącymi konta i usług Google zostanie uruchomiona, wybierz z menu głównego pozycję Bezpieczeństwo.

Ustawienia dotyczące Menedżera urządzeń Android wyświetlone są na samej górze listy ustawień związanych z bezpieczeństwem usług Google. Chcąc w przyszłości mieć możliwość odnalezienia urządzenia oraz ewentualnego włączenia zdalnej blokady, a także zdalnego wymazania pamięci i danych użytkownika, upewnij się, że opcje Zlokalizuj zdalnie to urządzenie oraz Zezwalaj na zdalną blokadę i wymazanie są włączone. 

A co w sytuacji, gdy już właśnie zgubiłeś swoje urządzenie? Bez paniki, Menedżer urządzeń Android jest domyślnie tak skonfigurowany, że opcja zdalnej lokalizacji urządzenia jest standardowo aktywna. Jedynie zdalną blokadę i wymazanie użytkownik musi wcześniej włączyć. Niemniej jeżeli czytasz te słowa, bo już nie masz swojego smartfona z Androidem nie jesteś bez szans, czytaj dalej.

Lokalizacja telefonu/tabletu z Androidem

Uruchom jakikolwiek komputer z dostępem do internetu i działającą przeglądarką, następnie zaloguj się za pomocą przeglądarki na swoje konto Google powiązane z telefonem (np. po wywołaniu strony sklepu Google Play). Po prawej stronie widoczny jest przycisk menu ustawień, kliknij go i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz pozycję Menedżer urządzeń Android.

 

Przeglądarka wyświetli ponownie monit z prośbą o zalogowanie się na konto Google, ów powtórny proces logowania inicjowany jest ze względów bezpieczeństwa.

Po poprawnym zalogowaniu się na swoje konto Google, zobaczysz coś podobnego do usługi Google Maps (w istocie dane geograficzne pochodzą właśnie z tej usługi), a w lewym górnym rogu okna przeglądarki wyświetlone będzie niewielkie okienko z nazwą Twojego urządzenia z Androidem (jeżeli posiadasz kilka urządzeń z tym systemem, wybierz odpowiednie urządzenie z rozwijalnej listy dostępnej w opisywanym okienku). Początkowo usługa powiązana z Menedżerem urządzeń Android będzie wyświetlała komunikat o próbach połączenia się z urządzeniem. Kiedy to się uda? Gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • Twój zagubiony smartfon/tablet powinien wciąż działać (zużyty akumulator lub urządzenie wyłączone z innych przyczyn - np. przez osobę, która go znalazła - wyklucza lokalizację, przynajmniej w danym momencie),
  • poszukiwane urządzenie musi mieć połączenie z internetem (nie ma przy tym znaczenia, czy za pośrednictwem sieci komórkowej, czy np. poprzez sieć WiFi lub publiczny hotspot)
  • zgubiony sprzęt powinien być zalogowany na Twoje konto Google (w większości przypadków proces logowania na konto Google właściciela urządzenia odbywa się automatycznie, zatem o ile poprzednie warunki są spełnione to również i ten będzie spełniony).

W naszym przypadku, po kilkunastu sekundach Menedżer urządzeń Android zlokalizował dość precyzyjnie zgubiony tablet Nexus 7 wykorzystywany przez nas do testów na potrzeby tego materiału. Mapa wyświetlana przez usługę jest oczywiście skalowalna w szerokim zakresie. Jeżeli i Tobie udało się namierzyć zgubiony sprzęt, to wynik powinien umożliwić stwierdzenie, czy urządzenie po prostu z roztargnienia pozostawiłeś w znanym ci miejscu, czy też smartfon "żyje już własnym życiem" w rękach tymczasowego posiadacza (nie musi to być od razu złodziej, lecz np. osoba, która po prostu odnalazła zgubiony przez Ciebie sprzęt).

Zdalny dzwonek

Zacznijmy od działań, które mają sens, przy założeniu scenariusza "wiem, że smartfon/tablet jest blisko, ale gdzie ja go położyłem???". Gdy przyjrzysz się opcjom dostępnym w ramce z informacjami na temat zlokalizowanego urządzenia, pierwszą od lewej jest polecenie Zadzwoń. Kliknij je.

Wyświetlone zostanie okno dialogowe z potwierdzeniem uruchomienia dzwonka. Kliknij Zadzwoń

Informacja o zdalnym włączaniu dzwonka jest wyświetlana we wspomnianej ramce w interfejsie webowym Menedżera urządzeń Android. Jeżeli smartfon/tablet znajduje się gdzieś blisko (w mieszkaniu, domu itp.) istnieje bardzo duża szansa, że go po prostu usłyszysz (komunikat informujący o maksymalnym poziomie głośności jest jak najbardziej prawdziwy), rzadko się zdarza by tak natarczywy dźwięk kogokolwiek cieszył, ale osobę, która właśnie sądzi, iż utraciła swój telefon lub tablet, ucieszy z pewnością. Co jednak w sytuacji, gdy w wyniku włączenia dzwonka jedyną odpowiedzią jest głucha cisza?

Zdalna blokada oraz usunięcie danych

Jeżeli próby dźwiękowe nie przyniosły spodziewanych rezultatów, albo po prostu z odczytanej wcześniej lokalizacji wynika, że Twój sprzęt jest daleko poza zasięgiem Twoich uszu, kolejnym narzędziem jest zdalna blokada urządzenia. Wybierz opcję Zablokuj.

Zobaczysz okno dialogowe, w którym będziesz mógł ustawić zupełnie nowe hasło ekranu blokady (absolutnie nie ustawiaj tu hasła do konta Google!), oprócz tego w polu Wiadomość odzyskiwania możesz zdalnie nadać wiadomość, która zostanie wyświetlona na ekranie zaginionego urządzenia mobilnego.

Informacja o wysłaniu żądania blokady jest wyświetlana w ramce z opcjami Menedżera urządzeń Android.

A tak prezentuje się widok, który - o ile żądanie blokady zostało skutecznie przesłane i wykonane - zobaczy każdy, kto odnajdzie zagubiony smartfon. Jak widać tego typu forma komunikacji zdecydowanie ułatwia znalazcy zwrot zagubionego sprzętu i jednocześnie informuje potencjalnego nieuczciwego posiadacza, że skorzystać z "nowego" urządzenia nie będzie łatwo...

W przypadku, gdy jesteś pewien, że smartfon/tablet mógł dostać się w niepowołane ręce i nie chcesz, by znajdujące się na nim dane również stały się czyimś łupem, możesz uruchomić procedurę zdalnej kasacji danych (za pomocą widocznego w opisanej wcześniej ramce polecenia Wymaż). Po wybraniu tego polecenia zobaczysz komunikat widoczny do pokazanego na powyższej ilustracji. Pamiętaj że urządzenia zresetowanego nie będzie można już zlokalizować, kasacja jest nieodwracalna, a jakakolwiek komunikacja z urządzeniem nie będzie już możliwa. To taktyka spalonej ziemi, ale przynajmniej Twoje prywatne dane nie wpadną do niepowołanych rąk.

2015.01.20, 23:08
uprasza się uczciwego znalazcę (złodzieja) o zwrócenie urządzenia prawowitemu właścicielowi :-))))
ola.maruszak
2016.08.28, 18:46
Znaleziony. Wielkie dzięki! :)
2019.04.04, 13:46
Tak całkiem z innej, ale podobnej beczki - czy waszym zdaniem warto?
https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/lokaliz...gps-dla-dziecka
Wasze dzieci mają takie zegarki z lokalizatorem? One faktycznie działają? Wykonują swoje zadania? Określcie to proszę tak z własnego doświadczenia. Ma to sens?